חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צ'רלי ביטון: פנתר שחור, שלטון לבן

נושאים ראיון החודש ב 12.09.07 12:01

צ'רלי ביטון לא התרכך עם השנים. יש לו פה מלוכלך, טמפרמנט סוער, והוא לא עושה הנחות לאף אחד. 15 שנים עברו מאז עזב צ'רלי ביטון את הכנסת, ועכשיו הוא חוזר לעשות בלאגן עם תנועה חברתית חדשה, שלהקמתה שותפים חברים לשעבר מהפנתרים השחורים, עולים מרוסיה וחברים בארגון הנכים. השנים לא הרגיעו את ביטון – הוא עדיין פגוע, זועם, ויורה לכל הכיוונים.

ערב השנה החדשה משוחח נתי יפת עם צ'רלי ביטון על "הפנתרים השחורים", הפערים החברתיים המתרחבים, עמותות צדקה שאין בהן צדק, נבחרי הציבור שמועלים בתפקידם, ועל התנועה סוציאל-דמוקרטית החדשה שהוא שותף להקמתה.

את מחצית השעה הראשונה של הפגישה שלנו העביר צ'רלי ביטון כשהוא בקושי מביט לי בעיניים. בתחילה חשבתי שזה בגלל שאיתנו ישב באותו זמן גם חברו הטוב עוד מאז ימי הפנתרים השחורים, רפי אוחיון מלא הקסם האישי, שלקח על עצמו את משימת הדיבור, אבל מאוחר יותר התברר שביטון פשוט התגונן. "התכנסתי בהתחלה", הודה. 36 שנים חלפו מאז הוקמה תנועת "הפנתרים השחורים", וצ'רלי ביטון עוד לא השתחרר מדימוי הקוריוז שדבק בו. ההלעגה ארוכת השנים מצד התקשורת, והתיוג כבריון קשקשים שפועל בגבולות האפורים של החוק, חרטו בו את רישומם. אבל ביטון, אופוזיציונר נצחי, לא מוותר. בימים אלה הוא אחד מכ-30 איש שמקימים תנועה חברתית חדשה, שבניגוד לפרסומים קודמים לא תפעל כמפלגה. "לא אהיה היו"ר", הוא מבהיר. "אני רק זקן שרוצה לעודד צעירים לפעול".

שלא תהיה טעות. צ'רלי ביטון לא התרכך עם השנים, ויש לו פה מלוכלך אללה יסתור. את מספר הפעמים שהמילה מניאק הופיעה בצמוד לשמו של מאן דהוא בשיחה שלנו אי אפשר לספור על אצבעות שתי ידיים. טמפרמנט סוער. למרות הלבוש המהודק, הישיבה הנינוחה בבית הקפה האופנתי והשנים הארוכות במבשרת ציון, צ'רלי ביטון לא וויתר על החספוס של מוסררה. זה הדגל שלו, וכלל לא משנה אם הדגל הזה הוא מקור לגאווה או לבושה – ביטון פשוט מרשה לעצמו להיות טבעי. חופשי ממגבלות, למשל, הוא מכנה את אנשי עמותות הצדקה, שהמדינה מעוניינת לדעתו לשמר, "כנופיות של גנבים. כנופיה אחרי כנופיה. אחד יותר גנב מהשני, הארגונים יורדים לרמות הכי נמוכות, במקום להיאבק בממסד ולתבוע שינויים משמעותיים. בשם הדאגה יש משכורות יפות, כלי רכב, עובדים. כל פעם אתה שומע על גניבות כספים בעמותות, כמעט כל עמותה תיפול על משהו אם יבדקו. אחד האויבים הכי גדולים הן העמותות האלה, שצריך לחסל אחת ולתמיד".

תפיסת עולמו דיכוטומית משהו. הוא קשה לעיכול ולא עושה הנחות לאף אחד. להוציא ממנו מילה טובה על אישיות ציבורית זאת משימה בלתי אפשרית, ואין אחד שלא נמלט משבטו הנחרץ: האשכנזים גזענים ("השנאה שלהם היא שנאת עולם"); חברי ש"ס הם רמאים, נוכלים ועב"מים; בוז'י הרצוג הוא "סמרטוט בן סחבה" שאבא סידר לו מיליונים; נערי האוצר הם "כנופיות צפון תל אביב ורחביה… גזענים, שונאים אותנו ועושים הכל כדי להילחם בנו המזרחיים"; אייל קיציס הוא "עלוב, אפס מאופס, סחבה, מניאק, כמה נותנים לו לעשות כסף"; הפרסומאים מדירים את המזרחיים מהפרסומות; דניאל בן סימון הוא משרתה של מפא"י עוד מאז שנות ה-60; חד"ש מחפשת רק את האליטה היהודית ואת הקולות הערביים; אמנון לוי הוא "העלוב הזה, משרתם של האשכנזים"; הקיבוצים לא מקבלים אתיופים; ויוסי שריד הוא כמובן "מניאק". יש לי חשד ששריד דווקא מחבב את ביטון.

קשה לכעוס

את אלי ישי זוכר ביטון עוד כילד, אם היה לו פעם סנטימנט כלפיו, הוא נעלם. "רמאי, נוכל. הוא בא מהעוני הכי קשה, אני זוכר אותו ממחנה יהודה. והיום יושבים בישיבות סיעה של ש"ס, ומשווים למי יש שעון של דיור וחליפה של מעצב. זה כשהדאגה צריכה להיות לשכבות החלשות". מבחינת ביטון, כל השוואה בין הפנתרים לש"ס תהיה מופרכת מעיקרה. "הם עב"מים, הם לא קיימים. לא דואגים לאף אחד. ההצעות שלהם לסדר היום הן בנושאים של מקווה, ובית כנסת, שום דבר שיכול לייצג בעיות של עוני, של פער חברתי. הסיפור של חפציבה, היו צריכים להוציא אנשים לרחובות. 11 מנדטים צריכים להוציא חצי מיליון איש לרחובות. למה הם לא עושים את זה?".

כשלעצמה, השפה של הח"כ לשעבר (1977-1992) בלתי נסבלת, אבל איכשהו, כשהדברים באים מפיו, קשה לכעוס. למרות הפנסיה הנוחה מהכנסת והאפשרות לשחות עם הזרם, צ'רלי ביטון לא מעוניין להישאב אל חיקה החמים של הבורגנות. הוא פגוע מדי, ישר מדי וכועס מדי. הוא אדם רגיש, וכל תנועה והברה שלו מסגירות את זה. הוא לא יוותר לבני-זונות עד שייכנעו. בתגובה למתקפות עליו הוא לא ייצא פראייר – הוא יתריס כמיטב המסורת של הפנתרים, ובסופו של דבר, בווליום נמוך יותר ודרך פילטר רגיש, עוד יתברר שבלב הטענות שלו יש הרבה מאוד אמת.

ההתייחסויות האישיות לאנשים כאלה ואחרים הן רק רעש רקע, לא העיקר. אולי זו דרכו של ביטון להכריז על עצמאות, לעקר מראש כל ניסיון לקנות אותו. הוא יוצא בצדק רב נגד שלטון ההון במדינה, ונגד אוזלת ידם ושתיקתם של רוב מנהיגי הציבור. אם מעבירים את טון ההתבטאות שלו מהאישי לציבורי, הרי שהווליום הגבוה מוצדק לחלוטין. המצב עד כדי כך גרוע. אם נדמה לנו שכולנו אזרחים במדינה חופשית, טעות בידנו, וביטון מבקש להבהיר את זה. אנחנו לא רואים את תמונת המציאות האמיתית, משום ששולטים בה בעלי עניין – הטייקונים המחזיקים בתקשורת – שהאינטרס שלהם הוא לעשות מאיתנו צרכנים כמה שיותר טובים, על אף המחיר הכבד שזה גובה מאיתנו כאזרחים. בשביל אוכלוסיות שלא קוראות מחקרים, בלוגים ו"הארץ" – משמע, רובו המוחלט של הציבור – ביטון הוא נושא מסר אפקטיבי במיוחד. עכשיו, אחרי 15 שנים של פרופיל נמוך, הוא חוזר לעשות בלאגן.

ריצה לטווח ארוך

המסר המרכזי של התנועה החברתית החדשה הוא התלכדות של האזרחים, כל האזרחים, למאבק נגד שלטון ההון. לתנועה אין עדיין שם, אבל יש לה הרכב מעניין: לצד נציגים מארגון הנכים, שותפיו החדשים של הפנתר אפור השיער הם מכולם דווקא אינטלקטואלים רוסים. בכלל, ביטון התרועע לא מעט עם האליטה האשכנזית לאורך השנים. את ההשראה להקמת הפנתרים הוא זוקף לזכות מפגשים עם הבוהמה הירושלמית בתחילת שנות השבעים. היכולת של בני השכונות דוברי הערבית להתמקח עם סוחרי החשיש ממזרח העיר, הולידה מפגש מפרה עם יושבי בתי הקפה. כמו אז גם הפעם, ביטון לא חוסך במחמאות וחום ביחס לשותפיו הרוסים ("אנשים רציניים, פגזים אחד-אחד"). הוא לא באמת שונא את כולם.

עו"ד אלכסנדר מרגוליין, בן 31 מתל אביב, הוא אחד הפעילים בהקמת התנועה. "אנחנו כמה עשרות פעילים שמקדישים תשומת לב לעניין, שקשורים לכמה מאות אנשים שמזדהים עם הרעיון של הקמת התנועה. ההיכרות עם ביטון היתה באמצעות אחד מאיתנו, ולדימיר מריאין, שהוא במאי תיאטרון. זה היה אחרי שעיריית ירושלים ומשרד התרבות עשו לו תרגיל עם התיאטרון שלו. הוא שבת רעב מול משרד התרבות ב-2002, ובאחת ההפגנות שבהן השתתף, מול משרד ראש הממשלה, הוא הכיר את צ'רלי. משם התחיל הקשר.

"אנחנו מדברים על להקים את התנועה כבר כמה שנים. להקים תנועה כזאת וליצור בסיס רעיוני זה לא דבר פשוט, זה לא בא בפקודה מלמעלה. הרעיון הוא להקים את התנועה מלמטה. בינתיים התנועה נמצאת בשלב גיבוש עצמי, והדבר היחיד שאני יכול להבטיח זה לריצה לטווח ארוך. אנחנו לא מצפים להצלחות מידיות. החוג המצומצם של מייסדי התנועה לא רואה את עצמו רשאי להחליט בשביל כל חברי התנועה, יהיה כינוס בהמשך בפורום רחב יותר ובו יוחלט יותר במדויק על הדרך".

מחקו את הפנתרים

"לציבור יש אפשרות לשנות", אומר ביטון. "אם מתאחדים ומתלכדים ויש תביעות משותפות, אפשר לשנות, לא רק במדינה – גם בעולם". דוגמא למאבק גלובאלי מוצלח רואה ביטון בקמפיין לשמירה על הסביבה. לדבריו, צריך לדבר על "איך מתחלק ההון בידי קבוצות של אנשים – 20, 25 משפחות, שזה דבר מדהים. אתה מנסה להסביר שבעלי ההון יש להם אינטרסים ואנחנו והם בשני צדדים שונים של המתרס. להם יש כסף, לנו יש אנשים. הם שולטים בתקשורת, קובעים מי יהיה שר האוצר, הם מובילים אותנו כמדינה לפי הצרכים שלהם".

החזון של ביטון הוא מדינה שאין בה הבדל בין אנשים, אבל הגזענות הורגת אותו. "אין קיבוץ אחד במדינת ישראל שהיה מוכן לקבל אתיופים. באו המוסלמים מסודן ומיד מכניסים אותם ונותנים להם בית והכל. בעבר, פועלים שהיו באים לעבוד בעבודות דחק בקיבוצים, עבודות הכי קשות ומשפילות, ב-42 מעלות, לא הסכימו להכניס אותם לחדר האוכל לאכול את הסנדוויץ' שהביאו מהבית".

ביטון טוען גם שמורשת הפנתרים השחורים נמחקה מההיסטוריה של ישראל. לראיה, הוא מספר על ניסיון כושל להוציא ספר ביוגרפי על חייו ופעילותו בהוצאת ידיעות. הפנתרים, בעיניו – וזאת טענה חזקה למדי – יצרו תפנית היסטורית. "יש מדינת ישראל עד הפנתרים השחורים ומדינת ישראל אחרי הפנתרים", הוא אומר. אבל ההון האשכנזי לא מעוניין לשמר את המורשת הבעייתית, ולכן "מוחקים והורסים כל מה שקשור לפנתרים השחורים. מנסים למחוק".

לשיטתו, מדינת ישראל לא נוקטת רק בגזענות. "זה הפרד ומשול, לקומם מזרחיים ורוסים זה נגד זה, ואפילו מזרחיים בינם לבין עצמם – כורדים, תימנים, מרוקאים, כולם נגד כולם. זאת השיטה מאז קום המדינה". כשאני שואל אם בהתבטאויותיו הקשות הוא לא מציע למעשה פוליטיקה של שנאה, ביטון מזדקף. "אני רוצה לתקן, למצוא מכנים משותפים כדי לתקן את החברה הישראלית במקומות הכי קשים, כואבים ומשפילים. אחרת לא הייתי פועל בהתארגנות הזאת, שיש בה מזרחיים, רוסים, צברים ואשכנזים שירצו להצטרף".

התנועה החדשה מתכננת לארגן עצרות בשכונות ברחבי הארץ, לשכנע אנשים לצאת למחות נגד שלטון ההון במדינה, לגייס פעילים ותרומות, ולהגיע בסופו של דבר למאסה קריטית של אזרחים פעילים שתחולל שינוי. מעבר לדיון בדמותו המעניינת תמיד של ביטון – עיסוק שנראה שדי מרתיע אותו – המטרות של התנועה החדשה הן מהמוצדקות שיש, ומותר לקראת השנה החדשה לקוות שיתממשו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

30 תגובות

 1. א :

  כתבה מרתקת.

  כמצביע פוטנציאלי אני חייב לציין שנותרתי עם המון שאלות כי הרגשתי שהכתבה התמקדה בעיקר באדם ובלשונו המשתלחת ולא במפלגה.

  היומרה לחבר בין רוסים, אתיופים, ערבים, מזרחים ואשכנזים ועוד להגיע למס' מנדטים נאה היא גדולה מאוד בהינתן הקיטוב החברתי במדינה.

  איך בדיוק הם מתכוונים לעשות זאת כאשר צפוי שלא יקבלו הרבה פרגון מהתקשורת הממסדית זה לא ברור. כיצד הם מתכוונים להצליח איפה שדע"מ ואחרים נכשלו.

  כ"כ לא ברור מהו המצע החיובי של המפלגה מעבר לשנאת בעלי ההון. כיצד הם מציעים לחלק את תקציב המדינה, מהי מדיניות המיסוי שהם מציעים וכו'.

  אני מאמין שאלו לא תכנים שאתה הורדת אלא שפשוט המרואיין אוהב לשים את עצמו ואת דעותיו במרכז, וגם – ייתכן שהוא פשוט לא הכתובת הנכונה לשאלות אלה,

  משום שהוא בעיקר סמל (ואולי אפילו גימיק?). משהו שהרגשתי בעקבות הכתבה הוא שאם הסמל הזה יהיה במרכז, תהיה למפלגה אטרקטיביות בקרב קהלים מסוימים,

  אך זה ירתיע מאוד קהלים אחרים – כפי שקרה למפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ. אותה אוכלוסיה אשכנזית-צברית-רוסית-בורגנית שלא יכלה בשום אופן להצביע פרץ

  בחיים לא תצביע ביטון.

 2. נתי :

  ביטון הבהיר שוב ושוב (ואני מאמין לו) שאין לתנועה שום כוונה לרוץ לכנסת כרגע, ושאם יום אחד זה יקרה, הוא לא ירוץ, שלו כבר הספיק. הוא ידחוף צעירים ואנשים חדשים. הדגש הוא על עבודת שטח, גיוס אנשים מלמטה. הרבה עצרות ופעילויות. לא נראה לי שהתנועה בונה על התקשורת, אם כי אני דווקא צופה שבמקרה שהיא תהיה מאורגנת היטב ותצליח (ועו"ד מרגוליין נשמע לי רציני מאוד), התקשורת תחבק אותה.

 3. א :

  מעניין מאוד ההבדל בין התייחסות לגוף כתנועה חברתית – אצלך ואצל עקיבא אלדר

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=899181&contrassID=1&subContrassID=0&sbSubContrassID=0

  לעומת העיתונאי/פעיל חברתי/פוליטי יואב לוין המתייחס אליה כמפלגה סוציאליסטית לכל דבר –

  http://www.scoop.co.il/article.html?id=9578

  http://www.scoop.co.il/scoop/article.html?id=9761

  או שמישהו שם הוזה בחלומות, או שמישהו שם לא מעודכן, או שמישהו שם משקר כי עוד לא הגיע הזמן לצאת מהארון.

  העסק הזה לא משדר רצינות, ובטח לא מגיע לקרסולי רמת הארגון של גאידמק שנלחם על פלח שוק דומה.

 4. נתי :

  הפרסום של "תודעה חברתית" שגוי ולא אתי, כי סוכם אחרת. השת"פ הנקודתי הזה די רופף כרגע (ולכן הושמט מהכתבה), אבל התנועה כשלעצמה בהחלט מתארגנת ברצינות.

  לגאידמק יש את יתרון הכסף, שקונה אנשים, אבל לתנועה החדשה אמורים להיות אנשים שיעבדו בשביל משהו שהם מאמינים בו. אם התנועה תצליח, יהיה ללא ספק פייט רציני. אני צופה שדווקא התנועה החדשה תנצח בו, כי רוב הציבור מבין שגאידמק אופורטוניסט, כולל חלק מאוהדיו ומוקיריו.

 5. תום וגנר :

  רק שתדעו על מה מדובר ב"גס רוח" – אנחנו מדברים על אדם שדחף את אילן גילאון הנכה לכביש מעבר למעקה בטיחות, זרק תיון מכוס תה על נעמי חזן וירק על דדי צוקר. זה לא מטאפורות אלא פעולות מוחשיות ואלימות. מבחינתי הוא סתם פושע.

 6. שלומי חזן :

  לנתי, כמי שעוקב אחר התנועה זמן רב, אני מציע לך לא להיחפז, בעניין הלא אתי.

  תנועת התודעה פועלת זמן רב – אגב לא רק באתר התנועה – וכך גם פעיליה. מפעילותה של התנועה ניתן ללמוד דווקא על רצינות ואמינות.

  לחילופין כל הקבוצות המוזכרות לא יכולות להציג, ולו פעילות אחת ראוייה לשמה. ולמעט ראיונות והצהרות אין מאחוריהם ולא כלום. לא אתר, לא פרסומים, לא פרוייקטים, וכיוצא בזה. העניין הזה לכשעצמו נראה לי מתמיהה, ומצביע על רצינות הכוונות, ההצהרות והיכולות.

  לי נראה, שיש כאן יותר נסתר על הגלוי, ולא הייתי ממהר להסיק מסקנות, אנחנו מכירים ומודעים כולם לתופעת הספינים. יכול להיות בהחלט, שהארגון לא רציני וההתנהלות חובבנית, אך לי נראה, שזה דווקא לא קשור בתודעה החברתית, אלא בגורמים אחרים.

  כדי להתרשם מרצינות התנועה להלן הלינק:
  http://www.todaa-org.co.il

 7. תומך :

  צ'רלי ביטון הוא חובבן גרידא.
  תמיד היה דרך אגב וסביר שתמיד יהיה. מעבר לשפתו העילגת ו"הלוחמנית" מסתתר אינטרס אחד בלבד והוא לחזור לכותלי הכנסת. נראה שכרגע גם על ההזדמנות הזו הוא ויתר בהוציאו את תנועת התודעה החברתית מהמערך המפלגתי.

  העצה שלי לתנועת התודעה החברתית היא אחת: לכו לבד – תנצחו בשביל כולם. (לכם האידיאולוגיה החזקה לעשות כן, ולא פופוליזם טהור, כמו לצ'רלי וחבריו).

  בהצלחה

 8. אדום בלב :

  אני מסכים עם "תומך".

  יתרה מזו אני יכול לומר שהסיבה שצ'רלי החליט לנתק את תנועת התודעה מפעילות מפלגתית נעוצה באיומים של ארגונים פוליטיים (חד"ש, מחנה של פרץ וכו') עליו לנתק כל קשר עם תנועת התודעה.

  מדוע זה קורה? הם מ-פ-ח-ד-י-ם

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  צ’רלי ביטון: פנתר שחור, שלטון לבן…

  צ’רלי ביטון לא התרכך עם השנים. יש לו פה מלוכלך, טמפרמנט סוער, והוא לא עושה הנחות לאף אחד. 15 שנים עברו מאז עזב צ’רלי ביטון את הכנסת, ועכשיו הו…

 10. שלומי חזן :

  ציטוט ראשון מפי צ'רלי:

  הוא יוצא בצדק רב נגד שלטון ההון במדינה

  ציטוט מלוגו תנועת התודעה:

  התנועה לשחרור אחיזת החנק של שלטון ההון במדינה ובחברה

  לקחת מינוחים זהים לחלוטין, וכפי שניווכח מייד, רעיונות ותפיסות עולם שלמות, לא להזכיר בגוף הכתבה את התנועה, לטעון כי הקשר הוא נקודתי ורופף, וכי היא פעולה באופן שגוי ולא אתי, נראה לי לא אתי בעצמו, ויותר מכך זה לא מוסרי. אגב באחד מתוך הפרסומים האחרונים התנועה טענה, כי גופים חברתיים וסוציאל דמוקרטיים שונים מתנכלים לה, והאמת מניתוח וקריאה של הדברים, זה בהחלט נראה שיש לטענות האלה על מה לסמוך

  ציטוט שני מפי צ'רלי:

  אנחנו לא רואים את תמונת המציאות האמיתית, משום ששולטים בה בעלי עניין – הטייקונים המחזיקים בתקשורת – שהאינטרס שלהם הוא לעשות מאיתנו צרכנים כמה שיותר טובים, על אף המחיר הכבד שזה גובה מאיתנו כאזרחים

  מתוך הפרסום האחרון באתר התנועה:

  נטייתה של התקשורת להתייחס לקוראיה, צופיה ומאזיניה לא כאל אזרחים, שמן הראוי לספק להם מגוון של אינפורמציה ודיעות על מנת שיוכלו לתפקד כאזרחים במדינה דמוקרטית, אלא כאל צרכנים פסיביים, שיש לעודדם להשתתף במעגל הצריכה. בעלי ההון שולטים על אמצעי התקשורת הם גם הנהנים העיקריים משימור הסטטוס קוו החברתי שלהם.

  אגב הפרסום מאוד ארוך, כך שלא ניתן להביא את כל הדוגמאות, וזו רק דוגמא אחת מיני רבות. מי שמעוניין יכול להיכנס לאתר התנועה, ופשוט לקרוא את הפרסום הראשון ברשימת הפרסומים. לקרוא ולא להאמין כמה המסרים דומים, ואז עוד לטעון, שהקשר הוא נקודתי ורופף. נראה לי, שכדאי לחברי התנועה לפשפש טוב טוב במהות הקשר הזה. נראה לי שמשהו מנסה לתפוס טרמפ על הגב שלהם, ולעשות על זה קופה פוליטית

  ציטוט שלישי מפי צ'רלי

  המסר המרכזי של התנועה החברתית החדשה הוא התלכדות של האזרחים, כל האזרחים, למאבק נגד שלטון ההון

  מעניין מאוד, שזה גם המסר המרכזי של התנועה החדשה, למרות שזה המסר של תנועה שקיימת כבר לפניו, זה מופיע בלוגו של התנועה, אבל מצד שני הטענה שלו ושל הכתבה, שהקשר הוא רופף. העניין הזה הוא אופורטוניזם טהור, ואני חושב שאני יודע גם למה. צ'רלי נאלץ לעזוב את חד"ש בגלל התקנון, שמחייב חברי כנסת לעזוב לאחר תקופה מסויימת, ועכשיו הוא מחפש דרך לחזור גם אם זה על גבם של אנשים טובים וראויים!!!

  ציטוט נוסף של צ'רלי:

  התנועה החדשה מתכננת לארגן עצרות בשכונות ברחבי הארץ, לשכנע אנשים לצאת למחות נגד שלטון ההון במדינה

  אני חושב שכל מילה מיותרת: הבן אדם היה תמיד אופורטוניסט, וגם כיום שום דבר לא השתנה. אגב לטעמי כל הגורמים, שהיו מעורבים בפוליטיקה הישראלית עד היום הם כאלה, וכך גם היה עמיר פרץ. הטיפ שלי לתודעה הוא: עזבו את כל הפוליטיקאים הישנים, ותתמקדו בבניית הנהגה חלופית וחדשה מן היסוד. אתם צריכים לזכור, שכדי להצליח היום במאבק חברתי כלכלי אנשים צריכים להיות נקיי כפיים, ואף אחד מהפוליטיקאים הישנים הוא כזה. תיזהרו מזה, כי אחרת אתם תיכוו, ומצבכם לא יהיה שונה ממצבם

 11. נתי :

  שלומי,

  הפרסומים בסקופ לא היו מדויקים. הכרזתם על מפלגה ללא שזה הוסכם. אף אחד לא טען שהרעיונות שלכם שגויים או לא ראויים, וביטון כשלעצמו התייחס אליכם כאל שותפים להתארגנות, אם כי הופתע כשהראיתי לו את הפרסום בסקופ.

  אתם כבר מתהדרים בשמות תואר, יש יו"ר, ס' יו"ר וכו', והתנועה החדשה עוד לא שם. אי אפשר להכריח אותה ללכת לכיוון הזה.

  בכל מקרה – ההשמטה שלכם היא רק אחריות שלי, ועשיתי זאת כדי להימנע מלרדת עליכם ללא בקשת תגובה (לא עמד ברשותי זמן מספיק לזה). תכל'ס, על פי הדיווחים בסקופ, יצאתם די בדיחה.

  האתר שלכם, מצד שני, מרשים וחשוב. אני מקווה שתצליחו, עם התנועה החדשה או בלעדיה.

 12. שלומי חזן :

  לנתי,

  איני קשור בתנועת התודעה החברתית, ואיני חבר בה. אני מכיר את התנועה, מגלישה באינטרנט, ומזדהה אם רעיונותיה.

  המסקנות שאתה מסיק, הם שגויות ומצטרפות כחוט השני לכל הדיווחים בכתבה שלך.

  ומכיוון שכך צריך לקחת אותם בערבון מוגבל. אין לי מספיק מידע לקבוע מה קרה שם. אך מהתרשמות ראשונית העניין נראה מסריח, ולא רק מצידו של צ'רלי אלא גם מצידכם.

  אני מבקש ממך להפסיק לשייך אותי לגןף פוליטי כזה או אחר, כי איני שייך לגוף כזה. לטעמי צירוף כזה פוגע באמינות העיתונאית שלך.

 13. נתי :

  הנחתי שאתה חבר בתנועה על פי התגובה שלך, שנכתבה בטון מאוד פסקני.

  אילו מסקנות שלי שגויות? מהם "כל הדיווחים" בכתבה שאליהם אתה מתייחס?

  אולי צ'רלי ביטון מתכנן משהו מסריח מאחורי הקלעים – לא חקרתי את נבכי נשמתו – אבל לא נראה לי. השיחה שלי עם עו"ד מרגוליין חיזקה את התחושה שקיבלתי מביטון שמדובר בחבר'ה רציניים עם כוונות טובות. אם לא הייתי חושב שצ'רלי ביטון ראוי לפרגון לא הייתי מפרגן לו, אבל שום דבר לא נקבע מראש, לבד מההטיה הידועה של עבודה שחורה לשמאל חברתי. השתדלתי להיות ענייני לחלוטין.

  סליחה על שיוכך הלא מוצדק לגוף פוליטי. טעות שלי.

 14. שלומי חזן :

  ראשית אני מקבל את התצלותך. היא ראוייה, וכן יירבו אנשים ועיתונאים כמוך.

  כפי שציינתי אני מזדהה עם רעיונות התנועה, וגולש באתרה על בסיס יומי, וזה אגב לא רק בגלל העניין וההזדהות הפוליטית, אלא בעיקר כי ניתן לקבל שם מידע וניתוחים, שאתה לא תקבל בשום אמצעי תקשורת ממוסד אחר.

  דבר נוסף שהוא לטעמי לא נכון, ויכול להיות שאתה בכלל לא אשם, כי הוטעית בזה הוא עניין התארים.

  באתר התנועה, ובפרסומים השונים, הפעילים אכן מזדהים בתארים שציינת אלא שזה רק בהקשרה של התנועה, ולא בהקשרה של מפלגה כל שהיא.

  שוב, יש לי הרגה שמתנהלת נגדם מלחמה מלוכלכת של דיסאינפורמציה, וניסיון לפגוע בהם(לטעמי בגלל הרעיונות שלהם)

  אתה פשוט יכול להיכנס לאתר התנועה ולקרוא את הפנייה שלהם לאגונים החברתיים, זה אפילו פורסם עוד לפני כתבתך.

 15. נתי :

  היה לי ברור מהרגע הראשון שהתארים תופסים רק בתוך תנועת תודעה. אבל ראה את הדיווח הזה, הוא מופת של דיס אינפורמציה:

  http://www.scoop.co.il/article.html?id=9578

  תמונתו של אסף דוק, "יו"ר התנועה", צמודה לכותרת על הקמת המפלגה, "שבגרעין המייסדים שלה נמנים מייסדי התנועות "הפנתרים השחורים", "עולים חדשים דוברי רוסית", "תנועת התודעה החברתית", "מאהל מחוסרי הדיור בירושלים", ארגוני הנכים, "פעילים למען זכויות עובדים", פעילים חברתיים, ועוד…"

  לא יודע לגבי התנכלויות לתנועה, אבל בתור התחלה שווה להימנע מהפרזות ואי-דיוקים.

 16. שלומי חזן :

  נכנסתי ללינק שצירפת, ושמתי לב לכך שהציטוט הוא חלקי, כלומר הבאתה רק את חלקו של המידע.

  בכתבה זו כתוב גם את הדברים הבאים: "תנועת "התודעה החברתית" השתתפה באופן פעיל בהקמתה של המפלגה החדשה, שבגרעין המייסדים שלה נמנים מייסדי התנועות "הפנתרים השחורים", "עולים חדשים דוברי רוסית", "תנועת התודעה החברתית", "מאהל מחוסרי הדיור בירושלים", ארגוני הנכים, "פעילים למען זכויות עובדים", פעילים חברתיים, ועוד.
  כלומר היא השתתפה בהקמתה של המפלגה עם כל התנועות המוזכרות בכתבה.

  אגב הכתבה הזו נוהגת יותר ביושר מהכתבה כאן באתר, כי היא לא מתעלמת מאף אחד, לא מסתירה את חלקו של אף אחד(הם אפילו לא מוזכרים כראשונים), ובטח ובטח לא לוקחת את הפיקוד על האירועים.

  ברצוני להדגיש שוב את מה שאמרתי קודם: אנחנו לא יודעים את כל התמונה וגם את אמרת, שלא קיבלת תגובה מאנשי התודעה, שזה לטעמי עניין חמור, ומצטרף לעניין השמטת התנועה מהכתבה

  לא שמענו את הצד שלהם, איננו יודעים אותו, ומה הובטח להם לטענתם, אינך יודע מי העלה את התמונות באתר סקופ(לא בטוח שזה הכותבים), ואינך יודע אם הכתבה עברה עריכה או לא ועוד ועוד ועוד.

  עד שלא ביררתי את הדברים עם כל הנוגעים בדבר, אתה לא יכול לצאת בהצהרות כאלה ואחרות, ולטעון שהאשים עשו כך וכך, ובעיקר מבלי לשמוע את תגובתם לרצף האירועים.

  בנוסף ללינק ששלחת לי קראתי עוד כתבות שפורסמו בסקופ. להלן לינק מכתבה נוספת שלא ציינת, ושמוכיחה את טענתי שרב כאן הנסתר על הגלוי:
  http://www.scoop.co.il/article.html?id=9602

  תנועת "התודעה החברתית" מתעתדת להתחיל את מסעה הפוליטי כמפלגה, בשיתוף עם ארגונים נוספים, בכנס שיתקיים בירושלים באוקטובר הקרוב. התנועה הסוציאליסטית מבקשת לקדם את מעמד הפועלים ולצמצם את השפעת ההון והשלטון על התנהלות המדינה. היא משלבת בין פעילות פוליטית מפלגתית-תנועתית ובין פעילות פוליטית חינוכית–תודעתית.

  במסגרת פעילותה הפוליטית של התנועה, "תנועת התודעה החברתית" מאחדת כוחות עם מספר גופים חברתיים להקמת מפלגה וביחד הם מקדמים כמה פרויקטים חברתיים והצעות חוק בכנסת

  בקיצור לי נראה בהחלט, שכנראה הובטח להם מההתחלה, שהכוונה הנה להקים מפלגה, ואז פתאום מישהו שינה את דעתו(אולי בגלל לחצים כאלה ואחרים שהופעלו עליו) מה גם שהתנועה הצהירה מאז ומתמיד באתרה, כי כוונת להקים מפלגה(אני גם לא רואה איזה עניין יש לתנועה להצטרף לתנועה אחרת).

  ושוב, גם כתבה זו היא יותר ישרה והגונה, מהטענות וההתנהלות, כפי שבאה בכתבתכם.

 17. איציק :

  צ'רלי ביטון הוא בדיחה, אני מציע לתנועת התודעה החברתית להתמודד לבד בבחירות הבאות, אחרי הכל לפי התרשמותי היא מספיק רצינית בכדי לעשות כן.

 18. שלומי חזן :

  בחיפוש פשוט שערכתי בגוגל תחת מילות החיפוש צ'רלי ביטון, הפנתרים השחורים ועולים מרוסיה, עלתה הפלא ופלא במקום הראשון כתבתו של עקיבא אלדר מהארץ "צ'רלי ביטון מקים תנועה חברתית עם עולים מרוסיה". אגב כל שלושת הכתבות הראשונות עוסקות בכתבה זו.

  הפלא ופלא גם בכתבה זו של עקיבא אלדר, בדיוק כמו בכתבכם, הושמט עניין תנועת התודעה החברתית, הן מהכותרת, כמו גם מגוף הכתבה (לטעמי ניתן היה אפילו לרמוז שקיימים גופים נוספים חוץ מצ'רלי ומהעולים מחבר המדינות), וזאת למרות שהאדון הנכבד משתמש ברעיונותיה של תנועה זו, ואף מגדיר אותם כמסר המרכזי של תנועתו, כאשר בו זמנית בכתבות שציינתם מאתר סקופ מופיעים כל התנועות ואף אחד לא מושמטת.

  נראה לי מאוד מוזר ותמוהה, שלא להשתמש במונחים אחרים, שתנועת התודעה החברתית מושמטת מהכתבות הקשורות בצ'רלי ביטון – באופן עקבי ויסודי יש לציין – בעוד רעיונותיה מוגדרים כמסר המרכזי של התנועה של ביטון. אולי עורכי עבודה שחורה ייטענו את הטיעון האבסורדי, שגם במקרה של עקיבא אלדר, הטעות היא שלו, וכפי שנתי טען זה קרה רק מפאת חוסר זמן גם במקרה זה.

  העניין מתחיל להתבהר כאן מעל לכל ספק: יש משהוא מאוד מסריח בהתנהלותם של השותפים של תנועת התודעה החברתית, וכדאי להם מאוד לשמור על גבם. אני חושב שהם צריכים לשקול בכובד ראש את השותפות שלהם בגוף זה, שנראה שמטרתו לנצל אותם, להשתמש במסרים שלהם, ואז כשהזמן יהייה נוח לזרוק אותם.

 19. רן יעקובי :

  מכתיבת הכתבה, ובעיקר הטוקבקים, שעולים באיכותם אפילו על הכתבה עצמה, אני לא יופתע עם בעוד עמה חודשים, נשמע בעיתונים ובמהדורות החדשות, שתנועתו של צ'רלי החדשה של ביטון……..חברה לעמיר פרץ, בעזרתם של השושבינים מ…..עבודה שחורה

 20. הגר שקד :

  היינו שמחים להיות שושבינים בהקמתה של מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה ורחבה. אבל חוששתני, רן, שאתה משייך לנו כוח פוליטי שאין לנו.

 21. גיל אלדר :

  התנועה החדשה של צ'רלי ביטון מראשית פעילותה הוגדרה כ"מפלגה" על-ידו במסדרונות הכנסת ומכינוסים בביתו שלו. אני יכול עוד לספר שמזה חודשים הוא מנסה להשיג מפלגה רשומה בכדי להימנע מתשלום גובה שדורש רישומה. בנוסף אני יכול לספר שעמיר פרץ מנסה לחבור לצ'רלי ובעשותו כן הוא דורש את סילוקם של חברי תנועת התודעה החברתית, מדוע? אני ישאיר זאת לדמיונכם.

  אז שלא י-ע-ב-ד-ו עליכם!

 22. הגר שקד :

  גיל – המידע שהעברת חשוב, אך כל עוד אינו נשען על עובדות, הוא על תקן שמועה בלתי אמינה.
  אשמח אם תיצור איתנו קשר במייל ותעביר מקורות מוצקים עליו נשען מידע זה.

 23. גיל אלדר :

  העובדות מצויות בידיהם של מפלגת "לחם" המפורקת. את יכולה לפנות לראשי ההתארגנות ולדלות מידע אודות השיחות שערך צ'רלי עימן לגבי קניית המפלגה שברשותם.

  נ.ב: יש עוד עובדות רבות שזהו לא המקום והזמן לפרט.

 24. הגר שקד :

  גיל – המידע שפרסמת הוא בעל משמעות גדולה, ועלול גם לפגוע באנשים אותם הזכרת.
  אם לדעתך אין זה המקום או הזמן לפרט, היה עליך להמתין עם המידע. אך מאחר וכבר פרסמת, עצם הפרסום מחייב אותך להביא את מקורו בפני הקוראים.
  אם מסיבותיך אינך רוצה לפרט באופן פומבי, תוכל לכתוב אלי לדוא"ל: [email protected]

 25. ליאור שוורץ :

  תסלחו לי אבל אתם מברברים שטויות!

  צרלי ביטון זה 30 אנשים מינוס-

  התודעה החברתית זה אולי 10 אנשים+

  וכל היתר 20 אנשים.

  אם באמת רוצים מפלגה סוציאל דמוקטית ולא מפלגה סוציאליסטית שמיבאת רעיונות מחו"ל- צריך לעשות את זה ביחד
  ולא לשפוך את התינוק עם המים לפני שאפילו הוא נולד-זו מחלה שמאלנית ידועה. תתעוררו. ותתחילו לעבוד ביחד רק ככה אפשר יהיה לשנות משהוא במדינה הזו.

 26. רן יעקובי :

  לא הבנתי את הרעיון של יבוא רעיונות. אולם גם אם נתעלם מכך, שהסוציאל דמוקרטיה נעוצה במסורת הסוציאליסטית, אזי גם אז זה רעיונות מובאים מחו"ל.

  אגב בדיוק כמו הקפיטליזם, הניאו ליברליזם, ולמעשה כל תפיסה אחרת, למעט התפיסות, שמייצגות המפלגות הדתיות, שעליהם ניתן לומר שלא מייבאים אותם מחו"ל אלא הן תוצרת בלעדית יהודית. הפוסל במומו פוסל….

 27. רן יעקובי :

  מעבר להערה הקודמת שלי אני בהחלט מסכים, שצריך לעבוד יחד. אין ספק, שחוסר היכולת בין גורמי השמאל השונים לעבוד האחד עם השני, חותרת תחת אושיות הקיום של העובדים בארץ.

  אגב המחלה הזו היא חוצה מחנות, מפלגות ואידיאולוגיות בשמאל. החל מהשמאל האידיאולוגי והרדיקלי, ועד לשמאל הכי מתון או הסוציאל דמוקרטי.

  חבל אבל המצב הזה הרס את העובדים בארץ הרבה יותר מכל מה שהימין וביבי עשו גם יחד.

 28. נתי :

  הי למגיבים,

  ראשית, סליחה על התגובה המאוחרת, לא הייתי מחובר ביומיים האחרונים.

  לא עם כל הטענות בתגובות אני מסכים, אבל דבר אחד צריך להבהיר – הכתבה היא קודם כל על צ'רלי ביטון ורק אז על ההתארגנות.

  לו הייתי כותב על ההתארגנות, הייתי לוקח על עצמי לדבר עם לפחות עשרה אנשים שונים המעורבים בכך, אבל זה לא היה העניין.

  להוכחת הטענה, השמטתי לפחות קבוצה נוספת אחת מהכתבה, והיא חברים של ביטון מהפנתרים ששותפים גם הם בתנועה. התגובה על השמטת תנועת התודעה החברתית מעט מוגזמת ומחוץ לפרופורציות לטעמי.

  בכל מקרה, לוקח את כל הטענות וההערות לתשומת לבי. תודה על ההתייחסויות.

  שנה טובה!

 29. תומך עמיר פרץ :

  תגידו, אתם מנהלים את הדיון הזה ברצינות?
  עמיר פרץ מנהל מו"מ לחבירה לצ'רלי ביטון אם תנועת התודעה החברתית תתנתק?
  תעשו לי טובה.
  עם כל הכבוד לאנשים המוזכרים בכתבה – ויש הרבה כבוד – מדובר פה על ליגה אחרת לגמרי. לתנועת התודעה החברתית, שעושה דברים מאוד חשובים, יש בערך 20 תומכים. צ'רלי, עוד דמות ראויה להערכה, יכול לגייס 40 תומכים. עמיר השיג 22% תמיכה בקרב מתפקדי מפלגת העבודה בתזמון הכי רע שיכול היה להיות.

  עמיר במפלגת העבודה, עמיר נשאר במפלגת העבודה, עמיר יחזור להיות יו"ר בקרוב.

 30. אלעד הן :

  מזמן לא ראיתי דיון כ"כ הזוי. מתווכחים פה על שני ארגונים שהמעגל הכולל שלהם הוא 30 אנשים פחות או יותר.

  העבודה היתה ועודנה בתוך מפלגת העבודה ביחד עם עמיר פרץ.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.