חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פותחים שבוע, פותחים שנה / דניאל בלוך

נושאים דעות ב 10.09.07 7:00

  בחירות? ספק אם בתשס"ח

ערב ראש השנה 1973 פרסמתי מאמר ב"דבר" ובו ציינתי במשפט אחד כי "כולם מנבאים שהשנה לא תהיה מלחמה. אני אינני בטוח. במזרח התיכון לא שולט ההיגיון שלנו ולכן כדאי להתכונן לאפשרות שתהא מלחמה".
חודשים לאחר מכן לאחר פרסום דו"ח אגרנט שאל אותי חברי למערכת אליהו אגרס ז"ל איך ידעתי שצפויה מלחמה. השבתי כי לא היה לי שום מידע סודי, ולא ידעתי אז מה שנודע לי מאוחר יותר, אלא כאשר מערכת "דבר" נפגשה זמן קצר לפני ראש השנה עם שר הביטחון, משה דיין, לשיחת רקע הוא השפיע הערכתו כי "לא צפוייה מלחמה בעשר השנים הקרובות" סברתי שאם הוא מעריך כך מן הסתם צפויה מלחמה בקרוב.

אני גוזר מאז גזרה שווה בכל הנוגע לתחזיות ראש השנה. לרוב מתרחש ההיפך מן התחזית. אם כל הפרשנים חוזים בחירות השנה – אני מעז לפקפק, במיוחד אם החזאי התורן הוא אהוד ברק שרוצה לרוץ לבחירות מלשכת שר הביטחון ולא מלשכת יו"ר האופוזיציה. אני מעז להניח כי הבחירות הבאות תיערכנה במועדן או סמוך למועד ולכל המוקדם במהלך שנת 2009.

הסיבות להערכתי הן רבות: ראשית, אהוד אולמרט לא יתפטר אלא יעמידו היועץ המשפטי לממשלה לדין או ועדת וינוגרד תקבע חד-משמעית כי הוא חייב ללכת. וגם אם יתפטר אולמרט תעדיף מפלגת קדימה להעמיד ראש ממשלה אחר מתוכה ולתת לו או לה אפשרות לחמם את הכסא. לחברי קדימה אין שום אינטרס להקדים את הבחירות כי לאחריהן יראו את הכנסת רק בערוץ 99. הוא הדין בחברי הגמלאים ועוד כמה סיעות. גם נתניהו וליברמן, על אף ההצהרות, לא ממהרים לרוץ לבחירות שאיש אינו בטוח מה תהיינה תוצאותיהן. ומי יודע אולי סוריה תספק תירוץ להרחבת הממשלה בתואנה של חרום לאומי.

אהוד ברק, בתירוץ של בחירות בקרוב, מנסה לשחרר עצמו מן הצורך בבירור רעיוני ובגיבוש עמדות במפלגת העבודה הן בתחום המדיני והן בתחום הכלכלי-חברתי. בינתיים נגררת מפלגת העבודה אחרי קדימה כמעט בכל התחומים. שתיקה היא עניין חיובי כאשר עוסקים באינטרסים ביטחוניים חיוניים של המדינה אך ראש מפלגה מרכזית אינו רשאי לשתוק בנושאים המעצבים את דמות המדינה והחברה לעתיד.

לא נותר לי אלא לקוות כי בשנה החדשה תצליח מפלגת העבודה לכפות על הנהגתה דיון רעיוני וערכי וכי תיקח על עצמה להוביל כמפלגה את המאבק בשחיתויות, את ההגנה על מעמדו ועצמאותו של בית המשפט העליון, את ההגנה על החלשים בחברה וביטול עוולות וגזרות נגדם. שנה טובה לכו-לם ולא רק לעשירון העליון.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. יהושע בן משה :

  מצרף ברכה חמה לשנה החדשה,וחותם
  על התקוות של דני.
  שנה טובה לאנשי העבודה השחורה!
  יהושע

 2. ד.ט :

  שנה טובה.

  מסכים בקשר לבחירות. הן לא ייערכו אמנם במועדן, אבל גם לא כל-כך קרוב לבחירות הקודמות. בקושי התחממו הכסאות וכבר להיפרד מהם?

 3. איתי :

  אהוד ברק מוכיח כי הוא נכנס היטב לנעלי שרון – בין השאר גם בעידוד מכוון של מתיחות בטחונית: מסך עשן יעיל המשתיק קולות אופוזיציה ומונע דיון ממשי בשחיתות במדינה ובמפלגה וכמובן דיון רציני בנושא התקציב וחוק ההסדרים.

  מי שחייב בחשבון נפש בימים אלה אינו אהוד ברק אלא עמיתיו לסיעה. התיישרותם ככבשים מאחורי "מי שינצח את ביבי" היא הדבר החמור.

 4. גילי :

  ברק היהיר חי בעבר. הוא לא קולט שכבר קלטנו שהשחיתות יותר מסוכנת מטילים. החל משחיתויות בחירות.

 5. שווה קריאה :

  פותחים שבוע, פותחים שנה / דניאל בלוך…

  בחירות? ספק אם בתשס”ח

  ערב ראש השנה 1973 פרסמתי מאמר ב”דבר” ובו ציינתי במשפט אחד כי “כולם מנבאים שהשנה לא תהיה מלחמה. אני אינני בטוח. במזרח …

 6. אג’נדה מחפשת הנהגה / דניאל בלוך :

  […] פותחים שבוע לטור האחרון של דניאל בלוך […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.