חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ליאת יקיר-טמנג: למען מדינת רווחה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, על עצמנו ב 9.08.09 6:00

בגיליון לאישה שהתפרסם ב 27 ביולי, ראיון נרחב ומעניין עם ד"ר ליאת יקיר טמנג – בלוגרית, פעילה חברתית ושותפה בצוות הראשונים של עבודה שחורה. הראיון שוזר את סיפורה האישי וסיפור הקמת הארגון "כח לעובדים"

הפגישה הראשונה (ואחת היחידות) של קבוצת "עבודה שחורה" נערכה באוקטובר 2006 בדירתו התל-אביבית של יוחאי עילם. כולל אסי סיקורל מרביבים, שאיתו דיברנו דרך הסקייפ (שיוחאי חיבר לטלויזיה), זה היה רגע לפני ההצבעה במרכז מפלגת עבודה בשאלת הישיבה עם ליברמן בקואליציה. היינו שלושה עשר אנשים, אחרי כמה חודשי פעילות של האתר. יואב לוי (אז במשמרת הצעירה של מפלגת העבודה) אמר ששלושה עשר זה המון, ו"צעירי מרצ" עושים הרבה רעש תקשורתי עם פחות מזה.

מאז עברנו דרך ארוכה ולצערנו חלק גדול מהמשתתפים ב"ישיבת המייסדים" כבר לא פעילים במסגרת האתר. חלקם (אסי למשל) התייאשו מאקטיביזם וחזרו לקונכייה, אחרים חשבו שאנחנו מתמקדים יותר מדי במפלגת העבודה (כבר מזמן לא נכון), או שצריך להתמקד אך ורק במפלגת העבודה, והיו כמובן עוד סיבות.

אבל אחת מהמשתתפים בפגישה לא רק שלא ויתרה על אקטיביזם (לצד קריירה וגידול ילדים קטנים) – אלא הייתה שותפה בבנייה של גוף הרבה יותר חשוב מהאתר הזה. הכוונה היא לליאת יקיר טמנג והגוף הוא "כוח לעובדים".

נזכרנו בפגישה הזו השבוע, כאשר התגלגל לידנו גיליון "לאישה"  ובו ראיון נרחב ומעניין עם ליאת. בראיון נשזר סיפור הקמת "כוח לעובדים" בסיפורה האישי המיוחד של ליאת ובן זוגה אסיס טמנג, יליד נפאל שבא לישראל בעקבות האהבה. גם אתר "עבודה שחורה" נזכר בראיון, בהקשר להעסקת הקלדניות בדואר ישראל, שהועסקו שנים רבות כעובדות קבלן. הסיפור נחשף כאן לראשונה, במכתב אישי מדהים של קלדנית בדואר לח"כ עמיר פרץ, והגיע בהמשך לתחקיר טלויזיוני ב"עובדה", לדיון בכנסת ביוזמת שלי יחימוביץ', ולבסוף (לאחר כשנתיים של מאבק שידע עליות ומורדות) להסכם לקליטת העובדות בחברת דואר ישראל, בתיווך של עופר עיני. ככל הידוע לנו, הקלדניות עדיין מקבלות שכר לפי תפוקה (אם יש תקלה במכשירים, השכר לשעה אפס ש"ח), כך שממש לא ניתן לומר שהמאבק תם ונשלם.

ליאת, שאביה עבד גם הוא במשך שנים כעובד קבלן בדואר, הייתה פעילה מאוד בהתארגנות הקלדניות במסגרת וועד. הקלדניות עלו לכנסת והשמיעו את דברן, ואף העזו להפגין במחאה מול ההסתדרות שנטשה אותן במשך שנים (למרות שקיבלה מהן דמי חבר). בהמשך הייתה ליאת פעילה בנושא זכויות המאבטחים במכון ויצמן, שם למדה לדוקטורט (עכשיו כבר דוקטור), במאבקי עובדי קבלן ברכבת ישראל ועוד. יש לנו תקווה קטנה,  שבין שלל עיסוקיה במדע, במאבקי עובדים וכאמא לשני ילדים, ליאת תמצא זמן לחזור ולכתוב אצלנו או בבלוג שלה.

אם אתם רוצים ללמוד עוד על ליאת – רוצו וקנו "לאישה" (גיליון 27 יולי 2009) – מומלץ בחום, ויש גם בונוס – מתכונים וצילומים של יפיפיות ויפיופים.

מערכת עבודה שחורה

Picture_002 liat2

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. איתמר כהן :

  ליאת היא פעילה מופלאה ונמרצת. יישר כוח עצום.

 2. ציר העבודה :

  לליאת מרחובות ולאיתמר האופנן
  למדתי להכיר אותכם היטב,
  ואתם באמת נהדרים, יישר כח.

 3. יורם גור :

  מדובר בארגון שבנה עצמו על גבם של העובדים ורק כיום אני מבין זאת מכיוון שלא קיבלתי מענה הולם לבעיה שלי מול המעסיק. בצער אומר זאת אך ההסתדרות עדיפה ואפקיטיבית יותר מארגונים זוטרים כאלו.

 4. ליורם גור :

  האם אתה מוכן לחלוק איתנו קצת יותר פרטים, ולא רק את המסקנה הסופית שלך?

  מולך יש רבים שטוענים אחרת, ומעניין להבין קצת יותר את הזוית שלך.

  ע

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.