postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נבחרי הציבור והירי במרכז ההומו לסבי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נבחרי הציבור והירי במרכז ההומו לסבי

נושאים זכויות אדם, חדשות, פוליטי ב 6.08.09 6:10

ניבה לכטמן הייתה בכנסת, ושמעה את הדיון על הטבח במרכז ההומו לסבי בתל אביב. הנאומים היו ראויים, אך שאר חברי הכנסת אכזבו.

הצעה לסדר היום בנושא: אירוע הירי במרכז ההומו לסבי. זו כותרת הדיון, שנערך בכנסת שעות ספורות טרם ההצבעות על חוק מופז ועל חוק המנהל, לבקשת מספר חברי כנסת. במקרה הייתי שם, ביציע הציבור. מחכה להצבעה על ההפרטה. שמעתי שהדיון מתקיים ונכנסתי להקשיב. להפתעתי גיליתי (ואולי שלא במפתיע..) שבאותו זמן – 3 נואמים לפני סוף הדיון, שהנוכחים כללו 5 מתוך 6 הח"כים, שנאמו ערב קודם לכן בהפגנה בשדרות רוטשילד, וכ-10 ח"כים נוספים בלבד. גם אלו, הנוספים, שלצערי רובם ישבו בגבם אליי כל שלא יכולתי לזהותם, לאו דווקא נכחו שם מתוך עניין בנושא המדובר; חלקם קראו מסמכים או התעסקו במכשיריהם הסלולריים ובמחשבים על שולחנם. האם פיגוע שנאה כה גדול וראשון מסוגו הוא עניין של מה בכך עבור נבחרי הציבור שלנו? האם איש מהם, מלבד קבוצת יחימוביץ'-חנין-לבני-מולה-הורוביץ-תמיר, לא חש צורך עז ובוער להשמיע דברו לאומה לאחר רצח כה נתעב? בייחוד כאשר הם לא צריכים להתאמץ יותר מדי בשביל זה – מביאים להם את הבמה לעבודה לא צריך לנסוע לתל אביב. אני לא אוהבת השוואות והתחשבנויות "פולניות", אבל יש לי היסוד להאמין, שאם הרצח היה מתרחש בהתנחלות, והיו מזמנים דיון שכזה, יותר חברי כנסת היו רואים לנכון לבוא. ואולי, רחמנא ליצלן, גם כמה שרים.
כיוון שהייתי גם בהפגנה ביום ראשון בשדרות רוטשילד, זכיתי לשמוע פעמיים את נאומיהם של כמה מהנואמים. הבחנתי, שהנאומים בבוקר יום שני בכנסת התבססו על אלו שנישאו בהפגנה, וטוב שכך. כל הנאומים היו רהוטים ומרגשים, וחשוב היה שיישאו אותם גם מעל בימת הכנסת. ניצן הורוביץ הדגיש שמדובר בפיגוע שנאה ושיתף, במחווה מרגשת וללא בושה, מחוויותיו האישיות במרכז המדובר. דב חנין דיבר על הצורך לשים קץ להסתה ולשנאה. שלי יחימוביץ' הציגה את הקהילה ההומו-לסבית כקהילה היחידה בארץ, שלא פגעה מעולם באיש, ושמעולם לא הפיצה שנאה אלא רק אהבה. יחימוביץ' סיכמה בכך שאנשי הקהילה ההומו-לסבית מובילים בכל התחומים התורמים לחברה: אמנים, סופרים, משוררים, עורכי דין, רופאים, אנשי חברה וסביבה. שלמה מולה לא הזכיר במילה את אחוות המיעוטים, אך היה ברור שהיא קיימת ונוכחותו בהפגנה ריגשה עד מאד. יולי תמיר קראה למשפחות לקבל את בניהן כמו שהם ולא לדחוף אותם לארון. גם ציפי לבני, שזכתה לתשואות רמות מהקהל עם הגעתה למקום (שמעתי קודם מפגינים נרגשים מדברים על כך ששמעו שהיא תגיע), דיברה על הצורך לאפשר לחברי הקהילה לצאת מהארון ולהיות שלמים עם עצמם.
באירוע נאמו, כמובן, גם חברי קהילה פעילים ו/או מפורסמים. מי שבלט בחסרונו, היה דווקא זה שהגיב ראשון לאירוע הירי – שר החינוך גדעון סער. נכון שהשר הגיע ללוויות ההרוגים וגם ספד להם. אבל, כבוד השר, אין זה מספיק לגנות את השנאה ואת האלימות. לך, בתור שר החינוך, יש יותר מכולם את הכח לשנות זאת. וגם מצפים ממך לעשות זאת יותר מכל אחד אחר. איפה קריאתך להוסיף את נושא הנטייה המינית לשיעורי חינוך מיני בבתי הספר? איפה פעולתך לתחילת פיקוח של משרד החינוך על תכניות הלימודים של כל מוסדות החינוך הדתי באשר הם? אל תבין אותי לא נכון, אינני טוענת שהרוצח היה דתי. כמו שאר מדינת ישראל, אינני יודעת מי היה ומה היו מניעיו. אולם האירוע הזה העלה למחשבתי את העובדה, שיש מוסדות חינוך בארץ שאין פיקוח על התכנים הנלמדים בהם. זו יכולה להיות פרצה להסתה ויש לטפל בזה גם אם אין לדבר כל קשר לירי. מי ערב לנו שלאחר הירי לא התקיימו בבתי ספר דתיים מסויימים שיעורים על "המחלה של ההומוסקסואלים" או על ה"עיוות שבדך החיים שהם בחרו לעצמם"? האם משרד החינוך ייזום מערך שיעורים לנוער דתי בנושא?
ביום שבת הקרוב ב-20:00 מתקיימת הפגנה בכיכר רבין. כולנו נהייה שם לתמוך, להזדהות, למחות. גם אני.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.