חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

2 מול 118 – נתניהו וברק מול כל העולם

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 2.08.09 6:10

סיכום מושב הקיץ של הכנסת מלמד על מספר התתפתחויות. במציאות הישראלית הכנסת היא הרשות השלטונית החשובה ביותר. בהעדר חוקה אין כמעט סייג לסמכויותיה. אמנם היא הציבה על עצמה שני כלבי שמירה חשובים – בית הדין הגבוה לצדק ומבקר המדינה, אך היא יכולה בכל רגע נתון לשנות זאת בהליך לא מסובך וברוב שלא קשה להשיגו.

מאת: דניאל בלוך

מושב הכנסת בין הישרדות לכוכב נולד

השבוע עוד לא נחוש בפגרת הכנסת כי צפויים לנו המשכי ה"פיליבסטר" והדיונים על חוק הפרטת הקרקעות וחוק מופז. אבל אפשר כבר לסכם את המושב הראשון של הכנסת ה- 18 שבשל הבחירות היה קצר ביותר. עם זאת ניכרים במושב הזה כמה וכמה קווי התפתחות חשובים שכדאי לשים אליהם לב, מעבר לפיקנטריה האקטואלית:

במציאות הישראלית הכנסת היא הרשות השלטונית החשובה ביותר. בהעדר חוקה אין כמעט סייג לסמכויותיה, למעט כמה סייגים פורמליים שהיא קבעה לעצמה במספר חוקי יסוד. אמנם היא הציבה על עצמה שני כלבי שמירה חשובים – בית הדין הגבוה לצדק ומבקר המדינה, אך היא יכולה בכל רגע נתון לשנות זאת בהליך לא מסובך וברוב שלא קשה להשיגו.

למזלה של הדמוקרטיה הישראלית שנים רבות היו לנו ראשי ממשלה, ראשי אופוזיציה, שרי משפטים וראשי ועדת חוקה, חוק ומשפט שהבינו כי שמירת ערכי הדמוקרטיה, ובכללם חוקי משחק הוגנים, הקפדה על זכויות האדם והמיעוט, חשובה לא פחות מן ההגנה על הביטחון ומפיתוח הכלכלה. לצערנו, בשנים האחרונות ישנה התדרדרות, המתבטאת במאבק להגבלת עצמאותו של בית המשפט העליון, מאבק שהחריף בכנסת הנוכחית.

חוק מופז כשלעצמו הוא אפיזודה גרוטסקית אך הוא מלמד על הכלל: רצונו של הרוב לעוות את כללי המשחק כדי לפגוע במיעוט. ראשי הרוב – במקרה זה צמד הנאהבים והנעימים החדש – נתניהו וברק – אינו מבין כי הגלגל יכול להתהפך והם יהיו במצבה של קדימה, אך בינתיים החוק כבר שונה.

אגב, מפלגת העבודה במשא ומתן הקואליציוני לא הבטיחה לעצמה זכות וטו בעניינים משפטים חיוניים, אף לא מה שנקבע בהסכמים עם אולמרט בכנסת הקודמת. היא גם לא דאגה להבטיח לעצמה נציגות בוועדה למינוי שופטים.

הוא הדין לגבי הנושא של הפרטת הקרקעות. איש לא בחן את הנושא לעמקו לא בליכוד ולא בעבודה. נתניהו רץ קדימה מבלי שמישהו מבין מדוע מכל העניינים שבעולם זהו הנושא החשוב ביותר עבורו. הוא אף אינו מוכן לניסיון פשרה עם העבודה. שכן, למרות ירח הדבש עם ברק, נתניהו מעוניין לרסק כל אלטרנטיבה: את קדימה ואת העבודה.

לגבי ישראל ביתנו הוא ממתין, אולי הפרקליטות תבצע את מלאכתו. ברגע זה נראה כי המערכה על חוק הפרטת הקרקעות טרם נסתיימה ולא ברור איך יסתיים המאבק הפרלמנטרי. ייתכנו גם הצבעות מפתיעות.

חוק מופז כנראה יעבור אבל לא ברור אם הוא ישנה משהו במפה הפוליטית. תוצאתו החיובית היחידה היא קרוב הפילוג במפלגת העבודה כאשר יותר מח"כ אחד, בנוסף לארבעת המורדים, שוקל פרישה.

בליכוד עדיין אין סדקים, אבל הם ייווצרו אם תמשך דרך הנהגתו של נתניהו. לא מן הנמנע כי יקל יותר למצוא 7 מתפלגים בליכוד מאשר בקדימה. מתחת לפני השטח מתנהלת מלחמת ירושה קטנה בין גדעון סער ובוגי יעלון. וזו רק ההתחלה.

מושב הכנסת הצטיין בראש ובראשונה בתחום ההישרדות. הקואליציה הצליחה להעביר תקציב ועברה בהצלחה את המבחנים המדיניים הפנימיים. יש לציין בחיוב את השגת השקט היחסי בגבולות. יש גם התפתחויות חיוביות בנורמליזציה ביחסים היום-יומיים עם הרשות הפלסטינית בגדה המערבית. יש רמזים על התפתחויות חיוביות במו"מ לשחרור גלעד שליט. אך אין ביטחון בתוצאות. המחלוקת עם ארצות הברית לא יצאה מכלל שליטה וברור לכל שהממשלה הזאת, מרצון או בלחץ, תהיה חייבת להתקדם לקראת הסכם המבוסס על עקרון שתי המדינות, אם יהיה פרטנר רציני בצד השני.

מבחינה אישית ה"כוכב נולד" הפרלמנטרי לא זכה לרייטינג גבוה. 39 שרים וסגני שרים הגיעו לגמר. אף אחד מהם לא נראה מועמד טבעי לעליה לגמר. לפי שעה המועמד היחיד הבולט הוא שר החינוך, גדעון סער.

הוא הדין בכנסת. פה ושם ישנם חברים חדשים בולטים לטובה – אופיר אקוניס, ניצן הורוביץ, נחמן שי, אורי אורבך – אך אף אחד מהם עדיין לא מסתמן כיורש פוטנציאלי למי מענקי העבר. מבין הח"כים הותיקים בולטים לטובה כפרלמנטרים – שלי יחימוביץ', אופיר פינס, אורית נוקד,חיים אורון, זבולון אורלב, אריה אלדד, אחמד טיבי ודב חנין. אכזבה קשה היא התנהלותו של דניאל בן-סימון. ציפינו ממנו למשהו אחר.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , , ,

11 תגובות

 1. אורי :

  מה הקשר בין חוק מופז למפלגת העבודה?

 2. דני בלוך :

  הקשר בין חוק מופז למפלגת העבודה הוא בשניים – מעמיד איום אם תפרוש מפלגת העבודה יעבור מופז וששת חבריו, יקבל את תיק הביטחון וממשלת נתניהו תמשיך להתקיים. מן הצד השני – מאפשרים לרבע מסיעה גדולה לפרוש, אם ירצו, אך מונעים את יכולת הפרישה מרבע מסיעה בינונית שרוצים לפרוש.

 3. נמרוד ברנע :

  הרשה לי רק לציין כי אני שותף לפרשנותך בנוגע למעמדו של גדעון סער הן בליכוד והן בציבור הכללי. למען האמת אני סבור כי הוא אדם מסוכן ביותר; הוא בעל עטיפה תל אביבית-ליברלית, שוחרת זכויות נשים, להט"ב ובע"ח אך עמדותיו בתחומי כלכלה ובתחום המדיני הן כשל ימין קיצוני. הסכנה היא שהוא יצליח למשוך קולות מהמרכז ואפילו מהמרכ שמאל, בנוסף לבסיס הכוח של הימין.

 4. נעמי ט ע :

  תזכורת, "כל העולם" לא מתחיל ונגמר בכנסת.
  אכן, יש עולם גדול שם בחוץ, ולא תוכל להתקיים כאן ס"ד אמיתית, שתתעלם מן האתגרים שהוא מציב בפנינו.(בלי להיכנס עכשיולשאלה, מה האתגרים ואיך מתמודדים איתם).

 5. ציר העבודה :

  לשלי שלום רב

  כולנו אתמול, בוועידת העבודה ,חזינו במו עינינו
  כיצד מנסים מאבטחים בכח, להשתיק את קבוצת הצעירים
  אשר כמחאה הניפו שלטים נגד חוקת ברק
  ולפתע נאלצו, להתמודד מול שוטרים שהוכנסו לאולם ,על מנת לפנותם ולהשתיקם
  ,כצעד בלתי דמוקרטי, המבייש אותי ואותך ועוד המון אידיאולוגים דמוקרטים במפלגת העבודה.

  לדעתי ארוע זה, שהסתיים טוב אך ורק בזכות התערבותך והשפעתך
  על המאבטחים והשוטרים ,להרפות מחבר הצעירים לנפשם
  מעמיד אותנו בפני הדילמה הקשה
  האם להוסיף ולהתנהל תחת הנהגת המפלגה האנטי דמוקרטית ביודעין
  או לחילופין לעשות מעשה ולהציל את נפשנו הדמוקרטית מסכנת כליון

  זה רגע האמת שלך חכ שלי יחימוביץ הדמוקרטית
  להיות או לחדול

 6. דני בלוך :

  לציר – העבר זאת לאתר של שלי

 7. ציר העבודה :

  המכתב נשלח למייל ולאתר של שלי
  וכולנו ,הדמוקרטים בעבודה, מצפים
  לתגובתה.

 8. לציר העבודה :

  נשלח או פורסם?
  זה לא אותו הדבר.

 9. ציר העבודה :

  נשלח זה אני
  פורסם זה שלי

 10. מתפקד העבודה :

  כאשר ראש מפלגה כמו אהוד ברק, נכשל בכל מבחן דמוקרטי.הוא פשוט מתנער מהעקרונות הדמוקרטיים,
  ואוחז בקרנות המזבח ,של האופציה הכלכלית
  הטמונה ,בקשרי הון ,שלטון,עתון
  ושניתן לממש אותם
  בחלון ההזדמנויות ,שייצר במו ידיו אתמול בועידת העבודה.
  ושתוצאותיה ,היא שקט תעשייתי לד"ר שקשוקה,
  לנצל עד תום את ההזדמנויות הפתוחות לפניו,
  כמו לדוגמא פרוייקט העברת עיר הבהדים,
  בניהולו האישי כשר בטחון, פרוייקט העשוי להגיע לתקציב של כ40 מיליארד ש"ח בשורה התחתונה.
  הוא פשוט לא רואה בעיניים ,לא אינטרס מפלגה,
  לא חברים אידיאולוגים ,אלא אך רק חברים פרקטיים,
  כמו עופר עיני ,פואד, שמחון וויצמן שירי,
  שיקבלו כל אחד מהם את חלקו בתבשיל השקשוקה
  הגדול בתולדות המדינה שמתבשל מול עינינו
  על אש קטנה אך יציבה.

 11. ציר העבודה :

  מייל תשובתה , של ח"כ שלי יחימוביץ למכתבי.

  תודה על המייל.
  אני מזדהה עם תחושותיך. יחד עם זה אני לא שותפה לשכנוע הטוטאלי שלך בדבר המהלך הראוי והנכון ביותר שיש לעשות עכשיו. אכן, מפלגת העבודה נמצאת בשבר עמוק ובשפל עמוק. הן מבחינת תוכן אידיאולוגי, הן מכוח העובדה שהיא יושבת בקואליציה בלתי אפשרית ושאינה כדרך הטבע, והן ארגונית-דמוקרטית.
  אני כמובן פועלת על פי השקפתי ואמונתי ומובילה מאבקים גם כשהם עומדים בסתירה מוחלטת להחלטות רעות ושגויות של ברק ואנשיו, ומוצאת את עצמי לעיתים קרובות ביותר באופוזיציה פנימית לעומתית. זה קשה מאוד, אך איני בטוחה שסיטואציות פוליטיות אחרות יהיו פחות קשות.
  ברור שהמצב הזה מחייב חשבון נפש ערכי, לאומי ופוליטי מאוד עמוק. האם להישאר בתוך מפלגת העבודה, לקחת נשימה ארוכה ומידה לא מבוטלת של כוח סבל להיאבק על ערכי תנועת העבודה מבפנים, להמשיך להוביל את כל המאבקים אשר אותם אני מובילה ממילא ולהמתין לשעת כושר? זאת אופציה שאינה פסולה בעיני כפי שהיא פסולה בעיניך, בוודאי לא זמן כה קצר אחרי הבחירות, כאשר המפה הפוליטית כל כך מעורפלת ומשתנה.
  במסגרת חשבון הנפש אין ספק שהאופציה של הקמת גוף חדש, סוציאל דמוקרטי בבסיסו, היא אופציה שצריך לשקול בעומק ובכובד ראש ואני מהרהרת בה רבות, שוקלת אותה, ומתייעצת עם שותפים לדרך. באיזה אופן יקום הגוף הזה, מי יהיו שותפים לו, האם ומתי הוא יקום – כל זה דורש קצת יותר סבלנות וחשיבה מקריאות "תתפלגי, תתפלגי". כי כאשר הולכים, צריך לדעת לאן הולכים ואיפה ממשים באופן הטוב ביותר שאפשר את השקפת עולמנו.
  אומר לך בבירור ומבלי לפגוע באיש – ב"רביעייה" יש לי חברים ואף אנשים שאני מעריכה, אבל ההרכב הזה ומניעיו אינם התשובה למשבר הקשה, ואני לא שוקלת חבירה אליהם. כאן צריך מנוע ענקי ואידיאולוגי של כוח, תקווה וביצוע. זה לא שם. ולא מחליפים גוף במשבר בגוף שבוודאות יהיה עוד רגע אחד במשבר לא פחות גדול. צעדים בלתי הפיכים שכאלה לא עושים מתוך כאב בטן, אלא בשיקול דעת.
  אני מקווה שלמרות העובדה שאיננו תמימי דעים בקשר למהלכים העכשוויים, תמשיך לתמוך בי ובדרכי. אני מאוד זקוקה לתמיכה הזאת, שכן הדרך רצופה מהמורות ואני באמת מנסה בכל רגע נתון לתת את כולי ולעשות את המעשה הנכון.
  שלך,
  שלי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.