חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מקל לעובדים, גזר לבעלי ההון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 29.07.09 6:09

פרופ' עומר מואב, מחסידי השוק החופשי והכוכב חדש בשמי הכלכלה הישראלית, מאמץ, כמו קודמיו, רק חלקים ממודלים כלכליים, כאלה המאפשרים לעשירים להתעשר, ולעובדים להפוך לעבדים המשמשים שפני-ניסוי בניסיון נוסף לשקם את הכלכלה הניאו ליבראלית.

מאת: ק. טוכולסקי

כוכב חדש זורח בשמי הכלכלה הישראלית, גורו חדש המשלח את חיציו בעבודה המאורגנת, בפוליטיקאים שלא מורידים מספיק מיסים ומחסלים במהירות רבה יותר את המגזר הציבורי והביורוקרטיה. הפרופ. עומר מואב, נער הזהב החדש של חסידי השוק החופשי, מזכויות עובדים וצמצום פערים, נושא משנתו ממרכז שלם. מרכז שכאשר אינו עסוק בהוכחת צדקתה של ישראל לא משנה מה ולמי היא עושה בתחום המדיני, יש לאנשיו הזמן והיכולת להוכיח כמה הניאו ליבראליזם טוב. בתחילת השבוע התראיין הפרופסור המכובד לאחד מעיתוני הכלכלה המובילים בישראל וירה את חיציו בהסתדרות, בממשלה, בחרדים באוניברסיטאות בכל מי שעומדים בדרכה של ישראל להיות מדינה ובה שוק עבודה כמו בבנגלדש או גאנה.

כמובן שהפרופסור הנכבד אינו אוויל והוא אינו שם את העולם השלישי על שוקי עבדיו כמשל והמופת לשוק עבודה. אחרי אירלנד שכלכלתה הקורסת מזכירה היום יותר את איסלנד פושטת הרגל מאשר כל מדינה אחרת ולכן לא ניתן יותר לקוסמים, עיתונאי החצר של ההון ושאר ירקות להשתמש בה כאות ומופת לאיך מנהלים מדינה. דנמרק על שוק העבודה הגמיש שבה היא ולא אחרת כעת המודל המוצע בידי חסידי כלכלות הקסמים.

תמיד מוציאים לנו כאן מודלים שונים ומשונים כל עוד הם לא המודל השבדי. המודל הבריטי, המודל האירי, המודל היווני, כל המודלים הללו יש להם דבר אחד משותף, כולם נכון להיום מתמודדים עם המשבר הכלכלי ועם צמיחת הפערים בין עשירים ועניים הרבה פחות טוב מהמודל הצרפתי הסוציאליסטי המיושן או המודל השבדי. יותר מכך, כל נער זהב חדש המככב במדורי הכלכלה, כל עיתונאי חצר שקרא נתונים באינטרנט ורץ לפרסמם כאילו גילה את אמריקה. כל פרופסור ניאו ליבראלי הזוכה להשמיע את משנתו השכם וערב בעיתונות החופשית, מכל דעה שאינה מייצגת את האינטרסים של ההון, כאילו הייתה דברי אלוהים חיים ולא עוד תיאוריה. כולם כאחד דורשים תמיד לאמץ רק חלקים מסוימים מהמודלים, איש מהם עוד לא אמר, בואו נאמץ את מכלול המודלים שמרכיבים את הכלכלה הדנית או היוונית או האירית. כאותם אותם חסידים של המודל האירי הטיפו לקיצור הביורוקרטיה אבל התנגדו לשולחן העגול בין הממשלה המעסיקים והאיגודים. כמי שדברו על הצמיחה ביוון לא תמכו בהלאמת מערכת הבריאות והרחבת ההשקעה בחינוך מקצועי כפי שנעשתה ביוון. כך גם מי שמדברים היום על דנמרק ומוכנים לאפשר לכל מעביד לפטר כל עובד, אבל לא מוכנים למיסים גבוהים על חברות ובעלי הון שממנים מערכת רווחה כמו בדנמרק או השקעה בחינוך מקצועי וטכנולוגי בשיעור גבוה כמו בדנמרק או להארכת תקופת קבלת דמי אבטלה ומתן הכשרה מקצועית למובטלים כפי שיש בדנמרק.

העובדים והשכירים בישראל שנושאים על גבם את בעלי ההון, התאגידים החברות וגם את מקהלת משוררי החצר של ההון על עיתונאיה והחוקרים המכובדים. אותם חוקרים המשתייכים למרכזים אקדמאים שעוד לפני שחקרו דבר כבר הצהירו על תוצאות מחקרם ושרו את שירי ההלל לניאו ליבראליזם לקפיטליזם לקולוניאליזם הפוסט מודרני של החברה המערבית בראשית המאה ה-21. העובדים צריכים לוותר על הביטחון התעסוקתי כמו בדנמרק בשביל להציל את הכלכלה, כך מסתבר, איש לא יתן להם ביטחון סוציאלי תמורת הויתור כי הקופה שדודה מרוב הנחות מס לעשירים, העדר גבייה והפרטות. איש לא יתן להם הכשרה מקצועית גמישה או חינוך מקצועי, טכנולוגי ואחר לצורך השתלבות מהירה בשוק העבודה מאותה הסיבה. עוד גאון כלכלי מציע לנו להחליף את מעט הביטחון שנותר לנו בכלום, בשביל שהעשירים ימשיכו להתעשר. אם נאמץ את מודל שוק העבודה הדני מבחינת העדר ביטחון תעסוקתי ללא שאר מרכיבי הכלכלה הדנית נהיה קרובים מתמיד לאינדונזיה או בנגלדש לא לסקנדינביה.

במקום שהחוקרים הנכבדים שהיו שותפים לעיתונאי החצר של ההון, לנערי האוצר, לספקולנטים של הבורסה ולשאר האחראיים למשבר הנוכחי יקפלו את זנבם ויחזרו לבצע קצת מחקר אולי אפילו ללא משוא פנים במטרה להבין את המורכבות של הכלכלה ואת הרמייה של הניאו-ליבראליזם מינופי הבורסה והרעיון האווילי שעשירים יותר עשירים יביאו ליותר צדק חלוקתי, אנחנו אמורים להיות שוב שפני הניסוי בניסיון נוסף לשקם את הכלכלה הניאו ליבראלית על חשבון עובדים שכירים ועצמאיים קטנים במקום על חשבונם של בעלי הון. הרשו לי רק להציע לפרופ. מואב ועמיתיו המלומדים, בואו נאמץ את המודל הכלכלי הדני או השבדי ואפילו הצרפתי אבל בואו נאמץ את כולו, לא רק את אותו פלח שיאפשר לעשירים להתעשר ולעובדים להפוך לעבדים. הכל או כלום בלי סיסמאות והשתלחויות, ובעיקר ללא יציאה מנקודת ההנחה שניאו ליבראליזם עובד בכל מחיר ובכל דרך.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. נדב פרץ :

  איזו בדיחה עצובה.
  נכון, בדנמרק קל מאוד לפטר עובדים. זה חלק ממודל ה'פלקסיקיורטי' שלהם – שנועד לאפשר גמישות בשוק העבודה, גם למעסיקים וגם לעובדים, לצד בטחון תעסוקתי לעובדים.
  אם עומר מואב מוכן לקבל את כל חבילת המדיניות הזו – כולל מס הכנסה של 63%, כולל תנאי האבטלה, כולל תנאי הביטוח הלאומי – אני מוכן לשתף איתו פעולה בכל יום.

 2. מרים מאירסון בר דרור :

  חבל שאני לא יכולה לכתוב כה יפה, כה בהיר וכה חד כמוך. ק.טוכולסקי.
  לגבי עומר מואב ודומיו הם שוכחים את הדבר החשוב מכל: את העובדה שלמדינת ישראל אין את הלוקסוס לטעות בכל הקשור בלכידות חברתית: אם בנו של עובד הקבלן יחליט לא להיות יותר פראייר ולא לשרת שירות קרבי כמו שעושים רבים מילדי השמנת, ואם הוא יחליט שהוא רוצה חיים סבירים שבהם יהיה שכר לעמלו הוא לא יישאר בארץ. או אז עומר מואב ימצא לעצמו קתררה באיזו אוניברסיטה בחו"ל, יחרו יחזיקו אחריו כל יתר עיתונאי החצר ומלחכי הפינכה ואויבינו יסובו אותנו שבע פעמים כמו יהושע ובני ישראל והמדינה שקמה באוםן הצודק ביותר והאידיאליסטי ביותר בעולם תיכחד מעל פני האדמה ללא אפשרות לתקומה נוספת.

 3. עמית-ה :

  משהו טוב על הפרופסור, רם מואב ז"ל אבא של עומר, היה גנטיקאי מהמעלה הראשונה שבעזרתו הגיעו תפוקות המשק החקלאי לשיאים בשנות השבעים (לפני שהפריטו את מערכות המו"פ והניהול שלו).

  בלי קשר צריך לזכור שלא תמיד הבן של המחנכת המיתולוגית יוצא מחונך.

 4. רונה :

  הייתי רוצה לשאול את מואב מה יקרה אם בעלי ההון יקחו את הכסף הכחול לבן שהם הרוויחו פה וישקיעו אותו במדינה אחרת, אחרי הכל מדובר בכסף שהיה יכול הציבור לקרקע במדינה בצורת מיסים ורגולציות. אני חושבת שהבעיה המרכזית של ממשלות ליברליות היא למצוא כל הזמן תמריצים לבעלי ההון לא לברוח עם הכסף מהמדינה. הנוסחה לכן חייבת להיות מאוזנת, גם לשמור רזרבות וגם לתמרץ את המשקיעים.

 5. לקסי :

  הבן של רם מואב.
  דווקא הפנים מאוד את אחד הכלים של הגנטיקה המעשית – ההשבחה ע"י סלקציה.
  השבחה ע"י סלקציה נעשית בטבע הרבה מאוד זמן. מי שתאר אותה לראשונה היה אחד צ'רלס דרווין.
  עומר אכן למד היטב דרוויניזם מהו ומכיון שפנה ללימודי החברה – כלכלה – הוא מיישם את מה שלמד בבית אבא.
  חומץ בן יין כבר אמרנו?

  ותודה לעמית…

 6. ע :

  ארה"ב האמא והאבא של הכלכלה הניאו-ליברלית:
  היא בעלת חוב חיצוני דמיוני, בניגוד לכל כללי הכלכלה שהיא מטיפה לה.
  גם המאזן המסחרי שלהם שלילי.
  וגם-הגרעון התקציבי שלהם, עצום.
  לא ברור איך ה"בית" של הכלכלה הניאו ליברלית יכול להרשות לעצמו חריגה כה בוטה מהכללים. (הרי לא לעולם חוסן).
  החוב החיצוני דרך אגב, אינו תוצאת המשבר הנוכחי, אלא אחד מסיבותיו.
  זו גם הסיבה שהדולר חלש.
  לא ברור לי-
  איך במצב הזה מדברים על התאוששות.
  כל כך עמוקה הנאמנות של החסידים השוטים?

 7. עמית-ה :

  אחד מענפי היצוא של דנמרק הוא הנדסה.
  חבר שלי מהנדס שפוטר בדצמבר אומר שעל כל הצעת עבודה בתחום יש למעלה ממאה מהנדסים.
  אני חושב שהמדברים על התאוששות מדברים פנטסיה.
  בכלכלה הוירטואלית של פרידמן/גרינספן/שסטרסלר חלה התאוששות וירטואלית.

 8. לקסי :

  צובטים את הלחיים כדי שתיראינה ורודות ו"בריאות".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.