postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » המאגר הביומטרי – חוק בלתי חוקי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאגר הביומטרי – חוק בלתי חוקי

נושאים דעות, זכויות אדם ב 29.07.09 6:07

בעקבות מגעים בין השר מיכאל איתן לשרי הממשלה, נאלץ ח"כ מאיר שטרית לדחות את הדיון על חוק המאגר הביומטרי. מיכאל שפיר, מדען וטכנולוג ראשי בחברות היי-טק, מתאר כיצד עושים כבר היום גופים שונים שימוש במידע ביומטרי, וקורא לנבחרי הציבור להרים את ידם כנגד המהלך האומלל שתוצאותיו אינן הפיכות

במעד מפתיע ושנוי במחלוקת ביטל הבוקר (יום ג') יו"ר הועדה המשותפת לדיון בחוק הביומטרי, ח"כ מאיר שטרית, את הדיון וההצבעה בדבר דיון מחודש בחוק (רביזיה) אשר ביקשו לקים ח"כ איתן כבל (עבודה), ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), ח"כ כרמל שאמה (ליכוד).

התפנית במאבק על המאגר הביומרי התרחשה לאחר מגעים קדחתניים של השר מיכאל איתן עם שר הפנים אלי ישי. אמש, לאחר החלטת ועדת השרים לחקיקה שוחח השר איתן עם שר הפנים אלי ישי (ש"ס). השניים הגיעו להסכמה כי הקואליציה תתמוך בהסתייגויות שהגישו חברי הכנסת בחוק והנוגעות לעיכוב הפעלתו של המאגר הביומטרי.

כשנוכח יו"ר הוועדה שטרית כי לא עומד לרשותו רוב בועדה, ביטל את הדיון וביקש לקיים פגישה עם ראש הממשלה בנושא. יש לציין כי החוק הביומטרי לא יוכל לעלות להצבעת מליאת הכנסת עד אשר תתכנס הוועדה ותצביע על אישור או פסילת הרביזיה שהגישו חברי הכנסת.

השר מיכאל איתן אמר היום כי: "אני מתפלא על קדימה אשר אמורה היתה לייצג השקפת עולם מאוזנת ונגררת שוב לתמיכה בהצעות חוק קיצוניות, הפוגעות בדמוקרטיה. קודם תמכו שם בצינזור רשת האינטרנט וכעת הם מובילים חוק הפוגע בצורה קיצונית בפרטיות של כולנו".

המידע עם הנתונים הביומטרים כבר דולף – הצעה לחוקק חוק בלתי חוקי

מאת: מיכאל (מיכה) שפיר

ההנמקה להצעת חוק להכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, מזכיר את הסיפור הבא: בלילה חשוך אחד הרב של חלם חזר הביתה מתפילה, בגלל החשכה לא הבחין הרב בבור שהיה בדרך. נפל הרב לתוך הבור ונחבל בכל גופו. למחרת, בישיבה השבועית של חכמי חלם, אמר: אסור שחלם תהיה חשוכה בלילות. יש בזה סכנת נפשות. מה עושים? ישבו חכמי חלם שעה ארוכה, חשבו וחשבו, ולבסוף קם לייזר, גדול ה חכמים, ואמר: "שמתי לב שישנם לילות בהם זורח ירח מלא ואז רב האור ואין סכנה להולכים, ואילו בלילות אחרים אין ירח כלל או שיש רק חלק ממנו, ואז שוררת חשכה" כל החכמים נפעמו מדבריו. ולייזר המשיך ואמר: "כל מה שצריך לעשות הוא לתפוס את הירח כשהוא מלא". איך? שאלו כולם פה אחד. "ניקח גיגית מלאה מים ובליל ירח מלא נעמיד אותה בחוץ. ואז, כשנראה את הירח בתוכה, נכסה את החבית וכך נשמור את הירח ללילות חשוכים", אמר לייזר והכול התפעלו מחכמתו הרבה. ובאמצע החודש, כשירח זרח במלואו הם העמידו גיגית מלאה מים. כשראו את הירח במים, כיסו את החבית בסדינים ובשקים וקשרו אותם היטב, כדי שהירח לא יוכל להתחמק מהחבית…

האם ח"כ שיטרית בהצעתו לשמור את דגימות הגוף של אזרחי ישראל במאגר לאומי לא נוהג כמעשה חלם?… האם ההצעה לאסוף את כל האזרחים ולהוציא מהם (בכוח) באמצעות חקיקה דגימות מגופם של אנשים חפים מפשע רק כדי שלא יוכלו לזייף תעודה שלהם?… האם זה לא נשמע הזוי? הנה כמה הצעות לשיטרית לאן ניתן להמשיך:

  • חוק סימון שטרות כסף באמצעות טביעת אצבעותיו של שר האוצר כדי למנוע זיוף.
  • חוק לחייב חתימה על צ'קים באמצעות טביעת אצבעות.
  • חוק שיחייב נהגים לצבוע מכוניות בדמות הפנים של בעליהן כדי למנוע גניבת מכוניות ואולי החוק הזה יהיה טוב לזהות נהגים עבריינים?

מה יהיה עונשו של אזרח שימחק מידיו את טביעת אצבעותיו.. האם יואשם ב"אבדן זהות"?

כאשר מידע ביומטרי יהפוך לאמצעי זיהוי אולטימטיבי, הערך הכלכלי שלו יעלה לשחקים, מידע ביומטרי מכל סוג שהוא שנאגר במגזר הפרטי, אם שהוא מזויף או אמיתי, יהפוך בסופו של דבר לזמין הבעיה בסוג כזה של מידע שאינו ניתן לשינוי על ידי בעליו ומדובר באבדן לכל ימי חייו של האזרח. כל הגנה על מידע שייאסף לטובת תעודות זהות או דרכונים יהיה לא אפקטיבי ונתון בספק עוד בטרם האיסוף ו/או השימוש בו. הרעיון של "סימון המידע האגור" לא יפתור את בעיית הפגיעה, אלא ישמש "כסות" או "הכשר" לזליגה שכפי שכבר הוכח.

היום קיימים במדינת ישראל גופים פרטיים העושים שימוש במידע ביומטרי, כמו שעוני נוכחות ביומטריים וכדומה. לדוגמא הצבא אוסף מידע ביומטרי מכל חייל שמתגייס, הביטוח הלאומי מזהה אזרחים באמצעות טביעת אצבעותיהם. בספטמבר האחרון התפרסם כי 18 חשודים, ובהם עובדים במס הכנסה, ביטוח לאומי, בזק ואנשי משטרה לשעבר, נעצרו ע"י חוקרי מפלג ההונאה של משטרת ת"א, בחשד כי מכרו מידע על אזרחים לחוקרים פרטיים… על מי עוד ניתן לסמוך? החקירה החלה רק לאחר תלונה שהגישה אחראית המידע ברשות המיסים נגד רכז בכיר במשרד פקיד שומה דן במס הכנסה, החשוד שנכנס למאגרי המידע הממשלתיים למטרות שאינן קשורות בעבודתו.. אחרת לא הייתה מתגלית לעולם..

זה המקום לציין שמעולם לא הוצע לחוקק בישראל חוק כל כך אנטי דמוקרטי, מיותר, פוגעני, ובלתי הגיוני כמו הצעת חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, התשס"ח-2008 ה"חוק" (הבלתי חוקי) המוצע לוקה באין ספור בעיות יישומיות, לוגיות, חוקתיות ומשפטיות, ונדמה שהאנשים השוקדים בישומו של ה"חוק החלמאי" הזה הם אלו שעדיין מנסים לצוד את הירח בדלי…

ח"כ האופוזיציה מר מאיר שיטרית, עוד בהיותו שר הפנים, "גילה" בלילה חשוך אחד, שקל לזייף תעודות זהות. במקום לתת מענה מיידי לבעיה בדרך פשוטה באמצעות הדפסה של תעודה משופרת וקשה לזיוף, מחליט לאסוף דגימות גוף מכל אזרחי ישראל ובמידע שייאסף "לסמן" תעודות זהות.

הטענה שה"שימוש בטביעת אצבעות ימנע זיוף" מטעה מאוד – לא זו בלבד שתופעת הזיוף תחריף, היא תהפוך לנפוצה ובתי המשפט יתמלאו ב"עבריינים" (לכאורה) שאינם יכולים להתכחש לביומטריה שלהם בשל עבירות זיופי זהות ביומטרית, שיבוצעו על ידי זייפני רחוב כתוצאה מהקלות הבלתי נסבלת של זיוף ביומטרי.

החוק בנוסח שיאושר, מכיל הפרה של זכויות יסוד מוקנות, לעניין שליטה של אדם על גופו וכבודו, זכות שאינה תלויה בדבר ואשר הצעת החוק מלבישה אותו בלבוש ניסוחי מאחז עיניים. החוק המוצע לא יכובד ע"י האזרחים כי הוא יגרום לכל אזרח מן השורה דילמה משפטית חריפה: אזרח במדינה דמוקרטית "נדרש באמצעות חקיקה" לוותר על זכותו הטבעית לשלוט במזהים העצמיים שלו (פרטיותו, גופו, כבודו), זכות יסוד המוקנית לו בחוק יסוד.

כפי שכבר הוכח בסוף השבוע שעבר בארה"ב, אנשי ממשל האמונים על הפרטיות בארה"ב הגיבו ברגע של פאניקה, בהצעה לאזרחים שכבר קיבלו דרכונים ביומטריים להכות על הכרטיס האלקטרוני המצוי בדרכון שלהם בפטיש… כדי לעצור דליפה המונית, לא רק זאת המידע המוצפן בכרטיס נפרץ.. המשמעות היא שכל אדם ההולך ברחוב ובכיסו דרכון ביומטרי למעשה חשוף לשכפולו באמצעים אלקטרוניים פשוטים ללא ידיעתו. מה שכבר גילו בבריטניה ובארה"ב עדיין לא הופנם בישראל. לחוק החלמאי "להכללת אמצעים ביומטריים" אין כאמור כל הצדקה מדעית, מעשית ואפילו חוקתית. מדובר בחוק אשר הדעת אינה מניחה לציית לו, חוק דרקוני (בלתי חוקי) שאין מנוס ממסקנה שהחיפזון להעבירו מתומרץ לכאורה משיקולים אישיים וזרים, ובוודאי לא לאומיים.

האם חברי הכנסת הם "בובות ברבי" ולא אנשים עם שאר רוח? הכיצד ח"כ שטרית לא הסכים לקבל את כל שטף חוות הדעת שהוצגו לפניו במהלך דיוני היחיד שערך ולא שיתף את יתר חברי "הוועדה" במהלך. הייתכן שמהלך כה חשוב ודרמטי במדינה דמוקרטית שומרת חוק יוצע, יובל, יוחלט וייושם ע"י רודן פרטי אחד. הלא סבלה המדינה ונפגעה דיה, כאשר השקפה, הערכה ודיעה אחת שלטו והכתיבו תהליכים ללא בקורת ובחינה אמיתית של בעלי דעה אחרים במלחמת יום כיפור? הלא לשם כך קבע המחוקק להקים ועדה של מספר אנשים על מנת ליצור סיעור מוחות ובחינה מקיפה של הצעה טרם קבלת החלטה לביצוע מהלכים. על אחת כמה וכמה כאשר מהלכים אלו עלולים להיות הרסניים לחירויות הפרט וכבודו ללא כל יכולת שיקום?

אנו קוראים בזאת לחברי הכנסת זה הזמן לפקוח עיניים לשאת באחריות אישית ומנהיגותית, ללמוד את מגבלות החוק והשלכותיו הרעות וסכנת אי ציות גורף ל"חוק" שלא קיים בעבורו אופן חוקתי ברמה האישית לציית לו, ולהצביע נגד החוק המוצע. הרימו ידכם נגד חקיקת חוק דרקוני (בלתי חוקי) !! לימדו מהכישלונות במדינות אחרות. לימדו מהתעוררות חברי הממשלה באירופה בריטניה וארה"ב המתפקחים ברגע האחרון ומונעים בגופם ממש, המשך החלת האיסוף הביומטרי הבעייתי… אנא עשו כל שביכולתכם למנוע את החוק. אנחנו אזרחים בני חורין במדינת ישראל, בואו יחד ונתגייס להיטיב לעצמנו ולעולם.

אנא כבדו אותנו ואת עצמכם, קחו את האחריות שבעבורה נבחרתם ועצרו עכשיו את הבכייה לדורות. אין לכם ולנו את הפריווילגיה להתעלם. אם אינכם מרימים קול נגד – קולכם יהיה בעד. אין מקום לטעויות במהלך כה חשוב לדמוקרטיה, מהלך אומלל שתוצאותיו אינן הפיכות.

*מיכה שפיר הינו יזם סידרתי, חוקר, מדען וטכנולוג ראשי בחברות הי-טק שחלקן עוסק בתחום המחקר הביומטרי

מאמרים שפורסמו השבוע בארה"ב ובריטניה:

ID card scheme is fundamentally flawed and should be shelved

"רעיון תעודות הזיהוי הביומטרי פגום מיסודו וצריך לרדת מהפרק"

http://www.securitypark.co.uk/security_article263360.html

_______________________________

E-passports not only threaten your personal safety traveling, the RFID chips are easy to clone and fake. How easy? Here’s the picture of Elvis Presley’s e-passport:

הדרכונים הביומטריים לא רק מסכנים את הבטחון האישי שלך הכרטיס החכם בתעודה קל מאוד לשיכפול וזיוף כמה קל? הנה דוגמה לדרכון ביומטרי של אלוויס פרסלי שזויף…

http://blogs.zdnet.com/storage/?p=542&tag=nl.e539

_____________________________

Shocker: E-Passports Not Secure

חברי ממשל חוזרים בהם בטירוף מההכרזה שהכרטיס החכם בדרכונים מאובטח ועולה התמיכה בהצעה להכות בכרטיס החכם המצוי בדרכונים בפטיש כדי לעצור את הזליגה….

http://www.blackbookmag.com/article/e-passports-not-secure-duh/9244

The US State Department is backpedaling like crazy from their earlier statement that the RFID-enabled passports are safe and secure. In fact, now they’re urging travelers to keep these passports in “radio-opaque sleeves” to protect owners from having their information skimmed by unauthorized readers within a 30-foot range. The State Department’s warning comes with the caveat that “hackers won’t find any practical use for data,” because personal information is encrypted. But that encryption has already been cracked.

do what Mark Ashley of Upgrade: Travel Better suggests “Break the chip. Pound it with a hammer.” I’ll add in there, as a message to the government: if it ain’t broke, don’t fix it.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. עמית-ה :

    נדמה לי שהוא דיבר על זה פעם – http://www.youtube.com/watch?v=V4s9pdL7tpA

  2. עבודה שחורה » מיכאל איתן: עדיף שהמאגר הביומטרי לא יוקם כלל :

    […] חקיקה, מאגר ביומטרי, מאיר-שטרית, מיכאל-איתן, נחמן-שי המאגר הביומטרי – חוק בלתי חוקימיכאל איתן: המאגר הביומטרי עלול להפוך את ישראל למדינת […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.