חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אהוד ברק – על הגאווה

נושאים דעות, פוליטי ב 29.07.09 6:06

המציאות לתוכה נקלעה החברה הישראלית הובילה את מיכאל בהט לעיין בהיסטוריה של הגאווה – מסיפור מגדל בבל, דרך פרקי אבות, ועד מפלגת העבודה ואהוד ברק, העומד בראשה.

על הגאווה במקורות ועל נספחיה

אחת המידות המגונות שהמחשבה היהודית מגנה היא: הגאווה; הרהב; אני ואפסי עוד..

שני אירועים הניעו אותי לעיין מחדש בנושא הגאווה במקורות גם בזמן העתיק וגם בזמן הזה.:

א. המציאות בתוכה נקלעה היום החברה הישראלית לאחר שישים ושתיים שנה של עצמאות וריבונות.

ב. בא לידי הספר "פרקי אבות" בפירוש ישראלי חדש של פרופ' אביגדור שנאן. שניים אלה העלו בפניי את הבעייתיות של הנושא מהמציאות הנוכחת והמחקר החדש במסכת, לאורך הדורות.

מהי גאווה? מילונאית (ע"פ אבן שושן) – יהירות; התרברבות;.התנשאות. בעל גאווה – יהיר. משתבח; מחזיק גדולה; מתפאר. עד כאן העיון המילונאי.

התנ"ך פותח עצמו בחמישה סיפורים: סיפור הבריאה; סיפור גן עדן; סיפור מעשה קין בהבל; סיפור המבול וסיפור דור הפלגה. כל אחד מהסיפורים בא ללמדנו על אחד המידות אצל האדם. סיפור הבריאה – מניח היסוד למקום האדם בתוך כל הבריאה: "ויברא אלוהים את האדם בצלמו, בצלם אלוהים ברא אותו, זכר ונקבה ברא אותם" (בראשית, א', 27)

המסר בכל אחד מהספורים האלה מה אלוהים מבקש מהאדם שנושא צלמו ודמותו בערכי היסוד של הקיום – אופי והתנהגות. התנ"ך הוא ספר החינוך של האדם באשר הוא אדם.

ספור "דור הפלגה" בא עד היכן הגאווה מסוגלת להגיע. על פי הסיפור, האדם הגיע להישגים מפליגים בתחומי המדע והטכנולוגיה. .בונים מגדל שראשו בשמים; כל זה לשם מה? להוריד את האלוהים ממרומו ולשעבדו לצרכים שלהם, המסר החינוכי – הגאווה, רום הלבב וכיוצא.

הנושא נדון הרבה בתורה ובנביאים. את ההגדרה המדויקת לתופעה מביא הנביא ירמיהו: "כה אמר ה': אל יתהלל חכם בחכמתו; ואל יתהלל הגבור בגבורתו; אל יתהלל העשיר בעושרו, כי אם בזה יתהלל…השכל וידע אותי וגו'".(יר', ט, 22 – 23).מה משמעות "מה וידע אותי?" דרך אלוהים באדם, יסוד המוסר והצדק.

בפרקי אבות פרק ה' משנה כ"ב נאמר: "כל מי שיש בידו שלושה דברים הללו – מתלמידיו של אברהם אבינו, ושלשה דברים אחרים הוא מתלמידיו של בלעם עין טובה ורוח נמוכה ונפש שפלה – מתלמידיו של אברהם אבינו. עין רעה, רוח גבוה ונפש רחבה – מתלמידיו של בלעם וגו'".

מפרש שנאן "רוח נמוכה" – ותרנות וענוה, ואילו "נפש שפלה" היא כנראה צניעות, ענוה. ולעומת זאת –

עין רעה ורוח גבוהה ונפש רחבה – מתלמידיו של בלעם: "רוח גבוהה" היא גאווה וחוצפה, ואילו "נפש רחבה" היא תאווה וחמדנות שאינן יודעות גבול" הפירוש החדש של שנאן מתוך מחקר כתבי יד רבים ופרשנים אחרים, קדומים ועכשוויים.

מה מצאתי לשוב להתאמץ בנושא, שכה נפוץ עד בנאלי? מה התכלית. של המאמץ הזה לרדת למעמקי הביאור ההבנה וההגדרה של הערך הזה "גאווה"?! לאן אתה חותר?! התשובה פשוטה למדי. אומר הנביא: "מהרו בניך, מהרסיך ומחריבייך ממך יצאו" (יש', מט, 17).

אנחנו עומדים עתה לפני פרשת דרכים היסטורית. העם, בבחירות האחרונות העמיד שתי מפלגות במרכז המפה: "קדימה" והליכוד. הנספחים "תקנו" את המצב והעמידו את המפלגות הקרובות לליכוד לצידו.

2.

מפלגות תנועת העבודה כשלו מאוד. מה התבקש לאור המציאות הזאת? או ממשלה של "קדימה" ותנועות העבודה או ממשלה שרובה נעולה יחד עם הליכוד לשיגעון ארץ-ישראל השלמה, שעליה אבד הכלח מזמן.

נתניהו שצלח להקים ממשלה בחר במתכון השני. ממשלה על טהרת א"י השלמה, עם מר ליברמן כמתווה.

כאן חלה התפתחות טראגית. המנהיג של מפלגת העבודה, בחר להצטרף לממשלה של נתניהו ובזה יצר מציאות אבסורדית עד להקיא. הוא לא עשה זאת כגנב בלילה; הוא הצליח להעביר לצידו מספר חברים נבונים למדי, ומתוך ועידה חטופה קיבל הכשר למעשה הזה.

מה מסתתר מאחרי המעשה הזה? ראשית – סתימת הגולל על אלטרנטיבה. בבוא היום. שנית – בלבול כל היוצרות הרעיוניים בין מפלגתו לבין כל שאר שותפיו בקואליציה; שלישית – כיסוי לשיגעון של א"י השלמה, במאבק על כל מטר בנייה או פתרון כולל בהתנחלויות וזכות קיומן. רביעית – תמיכה בנתניהו במחלוקת שלו מול נשיא ארה"ב.

מה הניע את האדם הזה לצעדים האלה, שהם כה גורליים היום למדינת ישראל, ובמיוחד לחברתה?!

לאחר מעקב צמוד, כמי שנפש האדם גלויה לפניו מתוך ניסיון רב ועמוק בחינוך – הגאווה!

העם השאיר אותו עם 13 מנדטים בלבד בכנסת הנוכחית. המפלגה הגדולה האחרת, לא הסכימה להיכנס תחת כנפיו של נתניהו בעת הזאת, בלי תנאים ברורים ומוגדרים לקראת הבאות. אמר מנהיג מפלגת "עבודה" לעצמו: "הייתכן שאני גיבור ישראל, אמצא תחת כנפיה של צפורה, עמה יחדיו, באופוזיציה?! לא מצאתי אף הסבר אמיתי תודעתי מוסרי, מניח את הדעת לצעד הזה מצד האיש.

כל הנימוקים של "טובת המדינה" נהפכים לחוכא ולטלולה לאור המציאות המתגבשת בעולם כולו ובמיוחד בסביבה שלנו. מחר או מחרתיים יציג נשיא ארה"ב את משנתו לפתרון הסבך הסבוך כל כך, כאשר מחצית העולם עמו. מה נעשה אנחנו?! עוד נמשיך לשים מקלות בתהליך; לגרור רגליים וידיים;

שומו שמים! עד היכן מגיעה החתרנות, ההרס העצמי?! האם אדם אחד יהיה אשר יהיה מסוגל להרוס חברה שלמה?! מתברר שכן. נפוליון עשה זאת בהצלחה רבה. האם כסדום היינו כעמורה דמינו?!

מנתניהו איני חושש. כל החשש שלי הוא מהאדם שהצליח כבר להרוס את מפלגתו, ועתה עומד על הפרק המדינה. אנא ה' הושיעה נא!

המבחן האמיתי עומד עתה בנושא הקרקעות.. ה"מנהיג" שלי הבטיח לנתניהו כי הוא ידאג שכל האנשים הדבקים בו, יצביעו על פי שרביטו של נתניהו. נו?! נו?! נו?! אנא ' הצליחה נא.!

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. עמית-ה :

  העובדה שגאווה ושעווה מתחרזות מסבירה כנראה מדועה שתיהן סותמות את האזניים וגורמות לסוג של סוציומטיות, חוסר יכולת הקשבה. מין מצב שלא מאפשר קליטה ועיבוד דעות ונתונים אחרים/חדשים.

 2. למיכאל :

  במפלגת העבודה יש שני מחנות שתהום אידיאולוגית פעורה ביניהם.
  שני המחנות האלה לא יכולים לשבת עוד באותה מפלגה.

  בין המחנה האחד ובין המשנה המדינית של הליכוד וליברמן יש הבדלים מזעריים, בין המחנה הזה ובין המשנה הכלכלית של הליכוד וקדימה גם יחד – הבדלים מזעריים.

  ביאר זאת טוב ממני פרופ' דני גוטווין שקרא לפלג את העבודה ולאחד את הסוציאלדמוקרטים.

  אם כניסת העבודה לממשלה, והמחויבויות הקואליציוניות הנובעות ממנה (ע"ע הפרטת הקרקעות) יסתברו בדיעבד כקו פרשת מים שממנו צמח הפילוג במפלגת העבודה – הרי שתהליך זה הוא דבר חיובי, גם אם הזרע שהנביט אותו הוא זרע הגאווה.

  לכן סירבתי להירתם למאבק בכניסת העבודה לממשלה וספקתי כפיים בהנאה כאשר ברק הצליח להתיישב שוב על כורסת המיניסטר.

  איתי

 3. כמה צודק כמה נכון :

  כל יום צריך להתפלל שהאדם הזה יפול עמוק ויסבול את שארית חייו ביסורים קשים. דיקטטור סרוח.

 4. ע נעמי ט :

  בין הטיעונים נגד החלטת ברק, צריך לשים לב לטיעון הבא: "סתימת הגולל על אלטרנטיבה בבוא היום".
  ברק מצא עצמו בין המיצרים – אם ישב באופוזיציה, תאפיל עליו קדימה כאלטרנטיבה. אם יצטרף לממשלה, הוא יהפוך לסרח עודף, כיסוי לאידואולוגיה הזויה.

  כאן עמדו למבחן: היצירתיות, המנהיגות, המחויבות הערכית לבוחרים.
  הבחירה של ברק מעוררת סימני שאלה כבדים לגבי כל אחד מאלה.

  סיעה של 13 המתנהלת בחוכמה, עם הנהגה ראויה, לא צריכה לפחוד מהצל של מפלגת קדימה.

  ברק – פחד.

  ועכשיו נראה אותו-
  בזהירות בזהירות מותר לקוות שסוף סוף העדיפו בפתח את כוח ההגיון על פני הגיון הכוח, אפילו שלא ביטלו לגמרי את השני (מה שלא יפתר בכוח ההגיון, יפתר בהגיון הכוח, אחת מהסיסמאות הפלשתיניות באינתיפאדה השנייה).

  ולמה הכוונה? להחלטה הרואה ב כ ל ירושלים את בירת פלשתין.

  לא מזרח ירושלים מול הנוסחה הישראלית של ירושלים השלמה, אלא,

  ירושלים השלמה מול ירושלים השלמה.
  עכשיו נראה את ברק.
  האם יחזור וימחזר שוב את "אין עם מי לדבר"?
  על אובמה זה לא יעשה רושם. אובמה ידרוש משני הצדדים להגיש תכנית לחלוקה.
  מה יעשה אז ברק?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.