חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלת בנימין נתניהו – התנהלות כושלת

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 26.07.09 6:10

הצעת חוק הפרטת הקרקעות, יוזמת חוקי המשילות, אופן ניהול ההצבעות בכנסת, התפקוד בלשכת ראש הממשלה – הכול מעיד על ניהול כושל, שמזכיר את הקדנציה הקודמת של ראש הממשלה. יציבות הממשלה הולכת ומתערערת. החלה הספירה לאחור לקראת מאה הימים האחרונים ואהוד ברק יוצא לחופשה בשיא העונה הבוערת!

חופשתו של אהוד ברק
מאת: דניאל בלוך

אין לי ספק ששר הביטחון, אהוד ברק, עובד קשה ומגיעה לו חופשה מדי פעם. אך ספק אם השבוע לפני האחרון של מושב הכנסת הוא המועד המתאים לנופש תענוגות באירלנד ובלונדון. חופשת הכנסת ארוכה דיה וניתן למצוא בה די זמן לחופשה. עכשיו, לאחר שהסוסים יצאו מן האורווה, נזכר ראש הממשלה שיש לסגור את השערים ולהחזיר את כולם מן האחו למשכן הכנסת. אינני יודע אם זה יעזור בהצבעות הקרובות, אך הנזק לתדמית יציבותה של הממשלה כבר נגרם.

לפני שבועיים כתבתי כאן כי "מתחילה הספירה לאחור של ממשלת נתניהו. אני יודע למי ניתנה הנבואה מיום שחרב בית המקדש – לשוטים, לקטנים ולעיתונאים. בכל זאת אעז להסתכן ולומר כי במלאת מאה הימים הראשונים לממשלת נתניהו החלה הספירה לאחור לקראת מאה הימים האחרונים. אינני אומר בכך שמתקרבות הבחירות הבאות או שנתניהו לא יהיה גם ראש הממשלה הבאה, אבל בדרך הנוכחית, בהרכב ובמבנה העכשווי הממשלה הזאת הולכת לשום מקום, במקרה הטוב".

הוספתי וציינתי כי הבעיה "איננה שייכת למהות ההחלטות. אפשר להיות בעד מע"מ על ירקות ופרות או נגד, בעד מדינה שנייה או נגד, אך השאלה היא איך מחליטים ואיך מודיעים על כך. מותר לראש ממשלה לשנות דעתו מטעמים פוליטיים או מטעמי בינלאומיים השאלה איך עושים זאת ובאיזה עיתוי. אותן דרכי התנהלות פגעו בנתניהו בקדנציה הראשונה, באהוד ברק ובאהוד אולמרט. חשבנו שנתניהו הפיק לקחים כלשהם אך טעינו. בינתיים יש לנו לשכה לא מתפקדת ולא מתואמת. מינויים כושלים כמעט לכל התפקידים מן השרים, דרך חברי מועצות ועד לפקידות הבכירה. ככה לא בונים ממשלה."

לא תיארתי לעצמי כי התיזה שלי תקבל חיזוק תוך זמן כה קצר. במקרה של הפרטת מינהל מקרקעי ישראל עצם ההחלטה היא גרועה וכושלת מכל בחינה שהיא וההתנהלות סביבה רק הוסיפה חטא על פשע. נכון, כל המפלגות השותפות לקואליציה חתמו על תמיכה בהפרטה בהסכם הקואליציוני. אך מעטים ידעו או הבינו על מה הם חותמים.

רוב צירי ועידת העבודה שהצביעו כמוכי אמוק בעד הצטרפות לממשלה לא ידעו על אילו הסכמים חתמו עבורם מנהלי המשא ומתן, במיוחד בנושא שהוא מאבני היסוד הערכיים של המפלגה. כמובן, מותר לשנות גישה עקרונית. אך זאת רק לאחר דיון ממצה ולא במחטף, בעת שהכל מתעניינים אילו תיקים חסרי משמעות יחולקו לתומכים בהצטרפות לממשלה.

בימים הקרובים תיבחן שוב יציבותה של ממשלת נתניהו. תחילה בחקיקה המושחתת של חוקי ה"משילות" הכלנתריסטיים – חוק מופז וחוק סלומיאנסקי. חוק מופז הוא אחד החוקים הפוליטיים המושחתים ביותר. שוב, אין כל קדושה בקביעה כי יש צורך בלפחות שליש מחברי סיעה כדי להתפלג. אם משנים את העיקרון הדבר חייב להיעשות על בסיס שוויוני – למשל, הפחתה משליש לרבע. אך אז מסתכן נתניהו גם בפילוג אפשרי בליכוד ולברק מובטח פילוג במפלגת העבודה. לכן קובעים נוסחה שרירותית כדי להרגיז את ציפי לבני. אם אמנם יתקבל התיקון בכנסת אין ספק שהנושא יגיע לבג"צ על יסוד הפגיעה בעקרון השוויון בין הסיעות בכנסת.

חוק סלומיאנסקי הוא חוק שולי ולא חשוב. אני מוכן לתמוך בעיקרון החוק הנורבגי המלא אילו היתה לנו ממשלה בגודל סביר – 18-20 שרים, במספר שאי אפשר לשנותו בנקל. במצב הנוכחי כאשר יש לנו אינפלציה דוהרת בשרים וסגני שרים הכנסת החוק הנורבגי, גם אם בשלב ראשון בתכונת מצומצמת, היא מרשם בדוק לשחיתות מתרחבת ולבזבוז אדיר. לכן, לא יקרה שום אסון לאומי אם ניסן סלומיאנסקי לא יהיה ח"כ. מה אפשר לעשות שציבור הבוחרים לא נתן כוח רב לבית היהודי. גם במפלגות אחרות נפלו ח"כים לא פחות מוצלחים ממנו.

בסופו של דבר נותר המבחן החשוב של חוק ההפרטה. זהו מבחנם של השרים והח"כים המתנגדים למהלך – האם הם אנשים המעדיפים עקרונות על כיסאות או שרק ניצלו את ההזדמנות שהגננת היתה בחופשה והתפרעו במקצת. עליהם גם לזכור כי אם יפעלו ביחד אין לראש הממשלה כוח ממשי נגדם – בלי השרים והסגנים ממפלגת העבודה, הבית היהודי וכמה מן הליכוד – אין לו ממשלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. קצת כנות ויושרה :

  עד מתי?
  עד מתי נקרא ניתוחים מגמתיים? הרי בכנות, הענקת ציון 0 לממשלה הזו עוד לפני שהחלו 100 הימים, זו עם כל הכבוד, התזה שלך מלכתחילה, אין לי כוונה לסנגר על הממשלה הזו או על התנהלות ראש הממשלה, אבל ריח המגמתיות עולה מהמאמר. לא עדיף להתרכז במי שהצבעת עבורו ולבקר את התנהלותו/תם? מאשר להשמיע את אותה הדעה שהחזקת בה לפני שהממשלה הזו החלה לתפקד? אז קיבלת חיזוק לדעתך? הרי אתה בוחן את הממשלה הזו עפ"י הקריטריונים שהצבת מלכתחילה, קריטריונים של כישלון.

 2. קצת כנות ויאוש :

  נתניהו מתנהג כמו רקדן שהרצפה עקומה לו- זו הרצפה -מדינת ישראל. כבר היו לו כמה הזדמנויות להחליף חלקים מהרצפה הזאת, ריפורמות ריפורמות ריפורמות – ועדיין הוא לא רוקד, למה?
  כי התברר עכשיו שאולי זה משהו דווקא בבגד.
  עכשיו דחוף לתפור בגד חדש- שזה חוק מיוחד בשביל נתניהו – כמה צריך היום להעביר מקדימה לליכוד, 7?
  נעשה חוק. וגם עם הבגד החדש, לרקוק הוא לא ירקוד, למה?
  כי הוא בסך הכל בא לכאן לממש את הוראתו של ז'בוטינסקי -יא ברעכן.
  לא רק את החברה במעברות דפקו, זוכרים? גם את אבא של נתניהו.

 3. דני בלוך :

  קצת כנות ואנונימיות – נתנו לנתניהו 100 ימי חסד ומה הוא עשה בהם? תן דוגמאות לדברים טובים שעשה, האם תמצא? אנחנו גם ציינו בטורים קודמים דברים חיוביים. לך תקרא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.