חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יעקב ליצמן, עקרון 'זהירות מונעת' יפחית נזקי קרינה סלולרית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 22.07.09 6:00

בעקבות העלייה התלולה במספר חולי סרטן בלוטות הרוק והזיקה הגוברת בין קרינה סלולרית לסרטן, כותב דר' אלי הרלב מכתב נוקב לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בו הוא קורא להפעיל את עקרון הזהירות המונעת, ולא לחכות עד אשר הניסוי הגדול בבני אדם יוכיח את הקשר

לכבוד
סגן שר הבריאות
הרב יעקב ליצמן

א.נ.

הנדון: מספר חולי סרטן בלוטות הרוק עלה פי 3 בחמש שנים
(פורסם ב"הארץ ב-16 ביולי 2009)

הגֶנים של בני אנוש אינם משתנים כה מהר, לכן הסיבה אינה תורשתית אלא סביבתית. האצבע מופנית, לכן, אל הטלפונים הניידים. זה מה שהשתנה בחיינו ב 10 השנים האחרונות.

אפילו לפני שיש מידע רפואי קונקרטי כזה או אחר לגבי השפעתם על בריאותנו, יש להתייחס א-פריורי לעובדה שקרינת טלפונים ניידים זו צורת אנרגיה לה האדם לא נחשף משך עידני התפתחותו, ולכן חייבת להיות לה משמעות שלילית מבחינת השפעתה על בריאותו. עכשיו נותרת השאלה, כמה? האם ההשפעה זניחה או לא? כנראה שהיא לא זניחה, בייחוד כשמדובר במכשיר פולט קרינה הצמוד לאוזן (והמצוי בקִרבה יתירה למוח) ושמתבצע בו שימוש יומיומי משך שנים ארוכות.

מכל מקום, אם משרד ה"בריאות" שלנו היה מאמץ בפועל את עיקרון הזהירות המונעת, ולא מחכה עשרים שנה כדי לברר האם הקרינה ממקור זה מזיקה או לא (קרי, לא מתייחס אלינו, האזרחים, כשפני ניסיון), אזי הוא היה מגביל מלכתחילה את השימוש בטלפונים ניידים עד אשר מחקרים היו מוכיחים בוודאות שלא צפוי מהם נזק, או לפחות טורח היה השכם והערב להזהיר את הציבור מפניהם. אבל, כזכור, לקח עשרות שנים גם "להוכיח" שהעישון מזיק. כמה מתו טרם זמנם עד שניתנה ההוכחה? נשים לב לכך שגם במקרה הסיגריות (כמו במקרה דנן) היו מעורבים אינטרסים ממוניים אדירים. עכשיו אולי קיבלנו רמז (דק) מדוע משרד הבריאות שלנו (אותו אנו מממנים מהמיסים שלנו, והאחראי לבריאותנו) אינו פועל על פי עקרון הזהירות המונעת בנושא הטלפונים הניידים. סביר להניח שאינטרסים כבדי משקל מעורבים כאן.

מכתב זה נשלח במקביל לפרסום באתר "עבודה שחורה".

תשובתך – לכשתתקבל – תפורסם שם אף היא.

בכבוד רב
דר' אלי הרלב
ערד

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.