חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתן וילנאי: הצעת חוק הפליטים אינה מטופלת על ידי

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 15.07.09 6:06

בהמשך לפנייתו של עו"ד נעם קולודני לסגן שר הביטחון, מתן וילנאי, שימשוך את הצעת החוק למניעת הסתננות, משיבים מלשכתו של וילנאי כי הצעת חוק הפליטים אינו הצעה של סגן השר, אלא הצעת חוק ממשלתית. עו"ד קולודני מביא תימוכין לכך שהצעת החוק אכן מזוהה עם וילנאי

נועם שלום,
 
חוק הפליטים אינו הצעת חוק של סגן שר הביטחון. הנושא לא מונח על שולחנו ולא מטופל על ידו.
 
מדובר בהצעת חוק ממשלתית המובלת על ידי משרד המשפטים ומשרד הפנים.
 
בברכה,
 
שרון,
לשכת סגן שר הביטחון

—————————————————-

תשובתו של נועם:

לגב' שרון שלמון שלום,
 
באיזה מובן זה לא " הצעת חוק של סגן שר הביטחון"?
האם במובן שהוא הניח את זה על שולחן הכנסת וקרא להצביע בעבורה? האם במובן שחיפוש בגוגל "חוק וילנאי" נותן התוצאה של חוק הפליטים?
אני מתכבד, לנוחותך, ולרענון זכרונו הדהוי של ס' השר להביא בפניו את פרוטוקול הכנסת משנת 2008 בו הניח את ההצעה על שולחן הכנסת. ההדגשות אינן במקור.
בקשתו של ס' השר כי "אני מבקש כי הצעת החוק תאושר ותועבר לדיון לקראת קריאה שנייה וקריאה שלישית בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. תודה רבה. "
היא זו שכרכה אותו לעולמי עד בחוק זה.שוב, אני חוזר על הצעתי שס' השר יתכבד ויתנער מהצעת חוק  זו, ולא ינסה להתכחש לעובדות. 
הגישה הסטנדרטית של להכחיש מתוך הנחה שאף אחד לא יודע/ לא יבדוק העובדות לא תצלח במקרה זה.מצ"ב הקישור לפרוטוקול הכנסת.

 
 "סגן שר הביטחון מתן וילנאי:
…. אני מתכבד להביא לפניכם את הצעת חוק למניעת הסתננות, התשס"ח–2008. ההצעה מוגשת במסגרת עבודה בין-משרדית לצמצום וייעול החקיקה שתוקפה תלוי בהכרזה על מצב חירום והיא נועדה להחליף את החוק למניעת הסתננות משנת 1954. בשנים האחרונות עדה מדינת ישראל להתגברות התופעה של מסתננים דרך גבולות המדינה ובעיקר דרך הגבול המצרי. הגבול הזה משתרע לאורך 220 קילומטר, הוא אינו מאפשר מניעת הסתננות, ומסתננים רבים ממדינות שונות, חלקן מדינות עוינות וחלקן מדינות שהן בלתי עוינות למדינת ישראל, חודרים דרכו למדינת ישראל. ……נקודת המוצא של החוק המוצע היא שמירה על הפרדה בין הסמכות לעצור ולגרש מהארץ מסתננים על רקע ביטחוני, לבין סמכות המעצר והגירוש של מסתננים שלא נשקף מהם סיכון ביטחוני. ככלל, האחרונים יוחזקו רק בתחילה על-פי החוק למניעת הסתננות, אך בהמשך, לאחר בירור הנסיבות הנוגעות להסתננות של פלוני, הוא יועבר לצורך הרחקה ומשמורת למסלול של חוק הכניסה לישראל, חוק המצוי בתחום אחריות משרד הפנים ומטרותיו שונות וגם גורמי הטיפול בו שונים. יודגש, כי בבחינת נסיבות הסתננותם של מרבית המסתננים לישראל בשנים האחרונות נמצא שלא היה להסתננותם רקע ביטחוני. עם זאת, לאור נסיבות ההסתננות בגבול הדרומי, הטיפול בהם נעשה תחילה על-ידי רשויות הביטחון, עד להעברתם למסלול חוק הכניסה לישראל.בחוק המוצע שני פרקים עיקריים: פלילי ומינהלי. הפרק הפלילי נועד להחליף ולעדכן את פרק העונשין בחוק הקיים. הפרק המינהלי מסדיר את גירושו של המסתנן מן הארץ ואחזקתו במשמורת עד לגירוש. ההסדרים המינהליים מבוססים במידה רבה על ההסדר הקבוע בחוק הכניסה לישראל, אשר הוראותיו חלות כאמור על שוהים בלתי חוקיים במדינת ישראל. עם זאת, בשל האופי הביטחוני של ההסתננות, ההסדרים המוצעים מחמירים לעומת הגישה הנקוטה בחוק הכניסה לישראל. הנחת העבודה היא כי מרבית האנשים המסתננים יועברו בסופו של דבר לטיפול לפי חוק הכניסה לישראל. ההסדרים בחוק המוצע ייוותרו רק לגבי מסתננים על רקע ביטחוני. אלה עיקרי הצעת החוק. אני מבקש כי הצעת החוק תאושר ותועבר לדיון לקראת קריאה שנייה וקריאה שלישית בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. תודה רבה. "

 
http://www.knesset.gov.il/plenum/data/04489908.doc
 בברכה,
 
נעם קולודני, עו"ד

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. לנועם :

    הסיפור הזה של כן חוק וילנאי לא חוק וילנאי הוא ישן
    http://www.blacklabor.org/?p=2834

    הדרך האפקטיבית ביותר להילחם בחוק היא לאסוף חתימות של חברי מפלגת העבודה שאומרים לוילנאי שאם הוא לא פועל ביוזמתו למשיכת הצעת החוק הממשלתית, הוא לא ייבחר לכנסת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.