חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין בן אליעזר (פואד) – האם כדאי לי לבחור בו בפריימריס?

דף זה מוגש כשירות מטעם אתר עבודה שחורה לחברי מפלגת העבודה לקראת הפריימריס במפלגה. גולשי האתר מוזמנים להציע תוספות ועדכונים לדף בטוקבק. תוספות ראויות יתווספו לדף הערוך. השמצות חסרות בסיס יימחקו.

בנימין (פואד) בן-אליעזר הוא שר התשתיות הלאומיות בממשלת אהוד אולמרט וח"כ ותיק, תחילה מטעם מפלגת 'יחד' עם עזר ויצמן, ואח"כ מטעם מפלגת העבודה. בן-אליעזר הוא יליד 1936 ובדרגתו הצבאית הוא תת-אלוף (במיל.).

בן-אליעזר כיהן כמה פעמים כשר הבינוי והשיכון/התשתיות הלאומיות, אבל תפקידו העיקרי היה כשכיהן כשר הביטחון בממשלת אריק שרון בשנים 2001-2002. בהיותו שר הביטחון נאבק באלימות הגואה של האינתיפאדה השניה (אינתיפאדת אל-אקצה); בתפקיד זה היה אחראי למבצע "חומת מגן" בשטחים.

בכנסת הוא מכהן ברציפות מאז הכנסת ה-11 בשנת 1984 וכיהן בוועדת החוץ והבטחון, ועדת הכנסת, וועדת העבודה והרווחה. עיקר פעילותו היתה בתחום הבטחון והתשתיות, מעין תואם אריק שרון במפלגת העבודה.

תפקידים בהם כיהן (מתוך אתר הכנסת):

 • מזכ"ל מפלגת תמ"י (תנועת מסורת ישראל), בשנת 1984 כונן יחד עם עזר ויצמן מפלגה חדשה – 'יחד'. לאחר הבחירות הצטרפה סיעה זו למערך, מפלגת העבודה של היום.
 • בשנת 1994 יצא בשליחות ראש הממשלה יצחק רבין לטוניס, והיה השר הישראלי הראשון שנפגש לשיחה עם יו"ר אש"ף יאסר ערפאת.
 • בממשלת אהוד ברק (2000-2001) כיהן כסגן ראש הממשלה, שר התקשורת ושר הבינוי והשיכון.
 • לאחר פרישת אהוד ברק נבחר ליו"ר מפלגת העבודה (בהתמודדות מול אברהם בורג), ונוצח לאחר מכן ע"י עמרם מצנע.
 • כשר הביטחון תמך בהקמת גדר שתפריד בין ישראל ובין השטחים הפלסטיניים, אך האמין בהסדר מתוך משא-ומתן אשר יוביל להקמת מדינה פלסטינית. כן תמך בפינוי מאחזים בלתי חוקיים של התיישבות בשטחים הנתונים במחלוקת.
 • שר התשתיות בממשלת אהוד אולמרט. מרבה להתראיין בנושאים ביטחוניים ומדיניים
  (דוגמה: תומך בשחרור מרוואן ברגותי מהכלא בשל היותו "המנהיג הבא של הפלשתינים")


בנימין בן אליעזר והפרטות

במשך שנים היו עובדי חברת החשמל חלק מבסיס הכוח של בן אליעזר. הכרזתו הידועה – "הפרטת חברת החשמל – על גופתי" נתפסה בידי רבים כייצוג אינטרס צר של עובדים חזקים, כנגד טובת הציבור.

אנשי יסו"ד לעומת זאת המליצו עליו לפריימריס 2006 לרשימה לכנסת במפלגת העבודה במלים אלה, שהיום הם בוודאי רוצים לשכוח: "חוץ מעמדותיו המרחיבות, יש לו כוח במפלגה ולכן חשוב להתארגנות פנימית. מתנגד להפרטת חברת החשמל ומנע הפרטת תשתיות."

בן אליעזר הפתיע את מבקריו ואת תומכיו כשהוביל בממשלת אולמרט (2007) את פיצול והפרטת חברת החשמל וזכה "לככב" יחד עם אולמרט והירשזון במסע ציבורי שניהלו העובדים נגד הפרטה ולביקורת קשה מחברתו לסיעה שלי יחימוביץ', שנימקה מדוע זהו מהלך הרסני ולא הגיוני.

עמדות נוספות בנוגע להפרטה:

חברת החשמל לא לבד – בן אליעזר תומך בפיצול "מקורות" (2007)

"צדקתי כשהזהרתי מהפרטת בתי הזיקוק" (2007)

בנימין בן אליעזר ואיכות הסביבה

 • ספג ביקורת בכנסת בשל מחדלי משרדו בעניין אנרגיה חלופית: "ח"כ דב חנין: מתחת לכיסוי הדק של הצבעים הירוקים מתגלה הצבע השחור של מדיניות הממשלה האמיתית" (ynet וגם כאן)
 • בן ןאליעזר ושמעון פרס גיבשו במקביל שתי תוכניות מתחרות לתעלה שתחבר בין מפרץ אילת וים המלח (מובל השלום)
  אך ארגונים סביבתיים טענו (כשהם נתמכים בדוחות גיאולוגיים ובדוח מבקר המדינה) כי הפרויקט עלול לגרום אסון אקולוגי
 • ספג ביקורת מארגונים ירוקים על תמיכתו בהקמת תחנת כוח פחמית באשקלון
 • קידם הקמת תחנת כוח פרטית במישור רותם ע"י האחים עופר, לאחר שהמכרז בו זכו האחים בוטל ע"י החשכ"ל ירון זליכה שמצא כי נעשו בו טעויות חמורות לטובת האחים עופר
 • מקדם פרויקט אנרגיה סולארית בנגב – אך גם פרויקט זה זוכה לביקורת – מדוע להרוס נישות אקולוגיות לא פגועות?


בנימין בן אליעזר ואיכות השלטון

 • 2007 – ידיעות על חיבור בתים לרשת החשמל ביישובים שתמכו באהוד ברק בפריימריס. לשכת בן אליעזר הכחישה כל קשר לבחירות.
 • 2008 – דיווח על חקירת משטרה בחשד למרמה והפרת אמונים בעסקאות נדל"ן

בנימין בן אליעזר יו"ר ועדת השרים לענייני המגזר הלא-יהודי:

 • מגדיר את מצבם של ערביי ישראל "פצצת אטום, דקה לפני פיצוץ": "במו ידינו אנחנו מקימים את הקוסובו של ערביי ישראל", מטיח בן אליעזר בממשלות ישראל, כולל כאלו שהוא היה, ועודנו, חלק בכיר מהן. "נתנו למנהיגי חמולות לשלוט בהם, עודדנו את שיטת השייחים והמוכתרים ואת שיטת המקל והגזר, והפכנו אותם לטרף בפיה של חבורת טורפים. אני מתכוון לחברי הכנסת הערבים, שמה שמזין את קיומם הוא ההסתה נגד הרעיון הציוני". (הארץ)

בנימין בן אליעזר בפוליטיקה

 • משמש כ"ממליך המלכים" הבלתי רשמי במפלגת העבודה.
 • מֶתפקד כשליח של אהוד ברק למגזר הערבי, ערב הפריימריס האחרונים בעבודה: " העסקנים של פרץ ישלחו את ראלב מג'אדלה להביא את הסחורה מהיישובים הערביים. ברק ישלח את בנימין (פואד) בן אליעזר להזכיר לדרוזים שפרץ העדיף את מג'אדלה הערבי על פני חברם הדרוזי שכיב שאנן, שנשאר ברגע האחרון מחוץ לכנסת. שלום שמחון יביא את המושבים והפעילים של עמי איילון יזכירו לקיבוצניקים שעמי היה פעם אחד משלהם." (חברים וחברות , מוכתר יקר – עקיבא אלדר, הארץ)

לקט כתבות על פעילותו של בן-אליעזר:

כשר הביטחון:

 • נפגש עם מחבלים מתאבדים שלא התפוצצו.
 • מתבטא בעניין יעילות הכוח הצבאי במלחמה מול מחבלים מתאבדים: "בנימין בן אליעזר היה שר הביטחון כמעט במשך כל השנתיים הראשונות, המדממות, של האינתיפאדה הנוכחית. לקראת סיום כהונתו התעוררו אצלו הרהורי כפירה. בכל פעם שאני משגר את צה"ל למבצע בשטחים, אמר, אנחנו עוצרים עשרה מחבלים מתאבדים. מה שאיננו יודעים לומר הוא בכמה מחבלים חדשים אנחנו מפיחים מוטיווציה לפגוע בנו, בעצם העובדה שאנו פועלים אצלם", עמוס הראל, הארץ.
 • התנגד לחוק טל: "מי שמבקש דווקא היום להעביר את חוק טל מנותק ממה שקורה כאן ומתעלם מכך שנפל דבר בשנתיים האחרונות" (פברואר, 2002, ynet).

כשר התשתיות הלאומיות (בשתי הקדנציות):

 • "ביטחון האנרגיה הוא אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על מצב הביטחון הלאומי, הכלכלה, בריאות הציבור ואיכות הסביבה. בנוסף, פועל המשרד בכמה מישורים, בהם גיוון של ספקי ומקורות אנרגיה, הקמת תשתיות אחסון אנרגיה ומעבר לשימוש בסוגי אנרגיה שונים. הגז הטבעי נועד להחליף את הנפט והפחם כדלק לתחנות הכוח ומפעלי התעשייה. מחירו אמנם נגזר ממחיר הנפט, אך תרומתו לאיכות הסביבה גדולה לאין שיעור לעומת הנפט והפחם". להמשך המאמר ('גלובס', מאי 2008)
 • " שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, עודד את חברת החשמל לקלוט 150 עובדים לא-יהודים – למרות הקשיים הכלכליים שבהם היא נתונה. האם זה קשור לפעילותו המפלגתית הענפה במגזר?". להמשך המאמר (הארץ, מאי 2008)
 • מותקף ע"י התאחדות התעשיינים בשל חוסר יוזמה במשק החשמל הקורס.
 • מאשים את דירקטוריון חברת החשמל בצליית העובדים לשווארמה.
 • אומר: העיכוב בהקמת מתקני התפלה – טמטום של מינהל מקרקעי ישראל
 • מתבטא בעניין המו"מ עם הפלשתינים ושחרור מרוואן ברגותי: "מי שבונה על אבו-מאזן, לא יודע מה הוא סח. אני מכבד אותו ואת סלאם פיאד, הם אנשים טובים, מבינים, אך אני רוצה להשיג תוצאות. תוצאות אמיתיות, ויכולת לסגור עסקה, ניתן לעשות רק עם מנהיג חזק שיושב מולך. והכתובת מבחינתי יושבת בבית הסוהר הישראלי. עלינו לשחרר את מרואן ברגותי" (הארץ)
 • מאיים על איראן: "תקיפה איראנית תוביל לתגובה קשה של ישראל, שתגרום לחורבן האומה האיראנית" (ynet)
 • "פואד רמז בעדות: הצבא הטעה את אולמרט", ציטוטים מעדות בן-אליעזר בועדת וינוגרד. (ynet)
 • העדות המלאה של בן-אליעזר כשר התשתיות הלאומיות, בועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השניה.
 • בוחש בחברת החשמל כחלק מפעילותו המפלגתית או תומך בשוויון? "שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, עודד את חברת החשמל לקלוט 150 עובדים לא-יהודים – למרות הקשיים הכלכליים שבהם היא נתונה. האם זה קשור לפעילותו המפלגתית הענפה במגזר?"
 • מבוקר בחריפות ע"י מבקר המדינה בשל פעילותו הפוליטית בחברת החשמל.
 • "…דמותו של הלץ: זה המספק אתנחתות קומיות, שלפעמים רק מדגישות את חומרת ההתרחשויות. את הדמות הזאת מגלם אצלנו זה שנים מספר, בהצלחה לא מבוטלת, בנימין ("פואד") בן-אליעזר: מי שחזותו הבופונית משהו, לשונו המתגלגלת והיותו מין חצרן בכיר קבוע, היוצא ובא זה שנים בארמונות הממשלה והצבא, מתירות לו כנראה לומר בקול ובלי להינזק יותר מדי (אך גם בלי להועיל) את כל הדברים שהשתיקה יפה להם.", (דורון רוזנבלום, הארץ, אפריל 2008)

  יש לכם תוספת לדף זה? תיקונים לתקן?
  שלחו לנו קישור עם הסבר בדוא"ל או הכניסו אותו בצירוף הערה קצרה כאן בתגובות

  למה קישור?

  כי כל טקסט המבקש להוות מקור סמכות לא יכול להסתמך על "כולם יודעים" אלא להביא סימוכין – כפי שהדבר נעשה במאמריים אקדמיים, באינציקלופדיה (כולל ויקיפדיה). טענה על עובדה ללא סימוכין היא פחות אמינה.


15 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  בתחילת הפוסט הזה – רשום שהוא מיועד לחברי מפלגת קדימה. לדעתי התכוונתם – למפלגת העבודה.

 2. אלעד הן :

  "הכרזתו הידועה – “הפרטת חברת החשמל – על גופתי” נתפסה בידי רבים כייצוג אינטרס צר של עובדים חזקים, כנגד טובת הציבור."

  חבל שאחת מנקודות האור הבודדות אצל האיש הזה נתפסת באור שלילי, ואנשי האתר שוב הולכים לפופוליזם נוסח ד"ש על הועדים הגדולים והחשמל חינם ויורים לנו ברגל.

 3. א :

  הציטוט מתייחס למה שחשב הציבור על עמדה זו בזמנו ולא למה שחושבים עליה מפעילי האתר.

  לשם המחשה, מכיוון שרבים בציבור חשבו שקיצוצי הקצבאות של ביבי וסילבן הצילו את הכלכלה – נכתוב גם את זה.

  אתה יותר ממוזמן להתנדב לכתוב דף מועמד לפי בחירתך במקום לקטר ולהתלונן

  אפילו לינקים על חיים רמון ונזקיו לביטוח הבריאות לא שלחת

 4. בנימין בן אליעזר - אנחנו לא עובדים שלך :

  […] בנימין בן אליעזר – עבודה פותחים שבוע הטור של דניאל בלוך והשבוע: הסימפוניה הפתטית של אהוד אולמרט שעת חברה הטור של אודי מנור והשבוע: שכר בכירים – כמה זה מספיק? מועד ב' הטור של יהונתן קלינגר והשבוע: ציפי לבני – מנהיגה נטולת אידיאולוגיה נושמת רווחה הטור של אלישבע מיליקובסקי והשבוע: משרד האוצר לא מרחם על ילדים וקשישים הדרך אל האושר הטור של איתמר כהן והשבוע: ככה משנים […]

 5. אהרן לוינשטיין :

  למה מייחסים חשיבות כה רבה לפואד?
  האם הוא "יקיר האומה"? טובים וראויים ממנו כמו אופיר פינס והעיתונאי בן סימון מהווים אלטרנטיבה לחונטת הגנרלים. הללו ממאיסים את עצמם בארוגנטיות שלהם ובחוסר הרגישות שהם מקרינים בנושאים סוציאליים. אז לכו להתפקד ותצביעו בעד הטובים יותר והראויים יותר ותצילו אותנו מפואד, ברק, וילנאי, עמי אילון ודומיהם. ואז אני מקווה שנוכל לומר בקול רם: ובא לציון גואל.

 6. מערכת האתר :

  אנו מתכוונים למפות בהדרגה את כל חברי הכנסת

  אתה מוזמן לכתוב דף על אחד מהגנרלים (או האזרחים) שציינת ונפרסם אותו כאן
  הדף על פינס יתפרסם בקרוב

 7. כוח סוציאל דמוקרטי - מה עושים עד הבחירות? :

  […] בנימין בן אליעזר – עבודה […]

 8. עבודה שחורה » מפלגת מימד - לאן? :

  […] משתתפת פעילה בתהליכי הרס מדינת הרווחה (כגון ההפרטה,  חברת החשמל , אגרקסקו, מעונות-לחוסים?)האם מפלגת העבודה פועלת לחיזוק […]

 9. עבודה שחורה » פריימריס במפלגת העבודה: מערכת עבודה שחורה בסיכום ביקורתי :

  […] בנימין בן אליעזר […]

 10. בוטח בעבודה :

  חשבתי שנכון להדגיש שהליכוד היום בעיקרו "מפלגת הטרמפיסטים".

 11. דר' אולק נצר :

  לא צוין עד כה שאלוף ב. בן-אליעזר לפני שחרורו היה מפקד יהודה ושומרון.
  כמו כן, על אישיותו הכריזמטית אפשר ללמוד מכך שהוא היה הראש-המדבר המייצג את מפלגת העבודה לאחר שעבר אליה, ב-1992 כאשר רבין היה המועמד לראש-ממשלה, ו"העם" עדיין צפה בתשדירי הבחירות בטלוויזיה. על חכמתו ויכולת הניתוח המדיני שלו במה שנוגע לתחם זה של שלטון הממשלה למדתי מהצהרה ששחרר לעתונות
  (ידיעות אחרונות 22.11 1985)כאשר נשאל מה יהיה אם הממשלה תחליט לפנות התנחלויות. בן-אליעזר:
  על מה שיקרה ביום כזה אני יכול להשיב לך בשתי מלים: מלחמת אחים. זאת לא תהיה פרשת ימית במהדורה חדשה. זה יהיה מאבק חשמונאים, קרב של ייהרג ובל יעבור… מישהו מעלה על דעתו להזיז ממקומם 60 אלף יהודים? אין תסריט כזה."
  על שעור קומתו האנושית-מוסרית של מנהיג זה ניתן להוציא משפט שלם בזכות הצהרה שנידב לעיתונות מבלי שנשאל: "רק הבכיינים יפי הנפש עוסקים בהיבט ההומניטרי של הבעיה הפלשתינית. עוולות הכיבוש לא מעסיקות אותי." ("הארץ", 31.1.1993)

 12. נעמי ט :

  יש כאלה שרק עוולות הכיבוש מעסיקות אותם.

  אז אם בהתמחויות עסקינן – כל אחד וההתמחות שלו בתחום העוולות הספציפי, מה לעשות

  יש כאלה שתחום העוולות שלהם אינו הכיבוש.

  ויש מי שיטען שעצם החלוקה להתמחויות בעוולות – היא העוולה והאיוולת הכי גדולה.

 13. שרון חלפון :

  צלצל אלי דחוף….שרון

 14. אמיר :

  באישורו ניתנו אישורים לחיבור לחשמל ליישוב בלתי מוכר "אלזיאדנה צפון " , לא כול המשפחה חוברה ולכן הדבר גרם להתפלגות ולסכסוך משפחתי בין המשפחה היחידה (מס' בתים ) שחוברו לבין אלה שלא חוברו …. אי חיבור החשמל למרבית הבתים והתניית הדבר לפלג אחד שקיבל אישור לחשמל אחרי מתן שוחד גרמה לתחושת אכזבה ומרמור בק'רב המשפחה הגדול ….

 15. מתן :

  למה פואד בן אליעזר לא בבית סוהר

  הרי מוברק במשפטו טען שהוא שילם שכר יועץ לפואד.
  נוסף לכך איך ניתן להסביר החלטות כל כך אוויליות כגון לא לפתח אתרי גז ישראלים דבר שגורם כרגע לכל אזרח ישראלי לשלם יותר.
  והוא ניבחר עוד פעם בפריימריז מפלגת העבודה לפחות אני יודע למה לא הצבעתי עבורם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.