חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ': עזרו לנו לעצור את הפרטת הקרקעות

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 15.07.09 6:08

לקראת ההצבעה השניה והשלישית על החוק, פונה ח"כ שלי יחימוביץ' לכל מתנגדי הפרטת קרקעות המנהל בקריאה להתאגד ולגרום לכך שחברי כנסת המתכוונים להצביע אוטומאטית "בעד" יחשבו שנית. להלן מכתבה של יחימוביץ', ובהמשך תיבת מסרים לשימוש כולנו

הי חברות וחברים, 

אני זקוקה לכם מאוד בישורת האחרונה של המאבק נגד הפרטת הקרקעות!

הפרטת הקרקעות שועטת במלוא הקיטור אל קו הגמר. היא כבר אושרה לקריאה שניה ושלישית בישיבה של ועדת כלכלה שנמשכה אל תוך הלילה ביום ראשון. הצלחתי למזער כמה מהנזקים (הטלת מגבלה על גודל המגרש שימכר לאדם אחד, החלת חובה על השר להתקין חוק שימנע השתלטות בעל הון אחד על שטחים גדולים מאדמות המדינה, ועוד) אבל זו טיפה בים והתמונה הכללית לא השתנתה – מדובר באסון בלתי הפיך, הפרטת המדינה פשוטו כמשמעו.

נותר לנו עוד סיכוי אחד (לפני העתירה לבג"צ שתבוא אחר כך): ההצעה אמורה לעלות לקריאה שניה-שלישית במליאה , כנראה ביום שני הקרוב. נותרו לנו עוד ימים ספורים, בנסיון לשנות את התוצאה ברגע ההיסטורי המכריע. הבעיה הגדולה שלנו היא שהציבור ובכללו התקשורת לא מבינים במה מדובר ומה ההשלכות הרות הגורל של הרפורמה.

בואו נשנה את זה יחד בימים שנותרו, ובואו נגרום לכך שחברי כנסת המתכוונים להצביע אוטומאטית "בעד" יחשבו עוד פעם אם זה כדאי להם.

איך אפשר לעזור?

1. קודם כל קראו את דף המסרים הפשוט שגיבשנו ואשר מסביר את עיקרי העניין. חשוב לדבוק בו כדי להצליח להעביר מסר אחיד וברור ולא להתפזר. כתבו טוקבקים, העלו את הנושא בפורומים.

2. אני מתראיינת בכל במה אפשרית (כנסו לראיון בערב חדש – החל מהדקה 20:24), ואילו אתם מוזמנים להפציץ בפקסים קצרים וברורים את תכניות הרדיו והטלוויזיה ולהסב את תשומת ליבם לחשיבות העניין.

3. אתם יכולים גם להפיץ באופן ויראלי ברשת לכל חבריכם, ולבקש מהם להפיץ הלאה… את הסרטון המצויין של איתמר כהן, וגם קישור לאתר שקם כדי לסקר את ההתרחשויות בזמן אמתland-news.co.il  , וכמובן לאתר שלנו www.shelly.org.il

4. שלחו מיילים לכל חברי הכנסת. נסו להפעיל לחץ ממוקד על חברי כנסת שיש לכם גישה ישירה אליהם. 

5. לחץ ממוקד על מפלגת העבודה, שמובילה את הרפורמה יחד עם ביבי. אחרי שהתבטלה ישיבת הסיעה שהיתה אמורה להתקיים אתמול בעניין הרפורמה, שלח פסח האוספטר מכתב ליו"ר המפלגה שר הביטחון אהוד ברק: "שינוי משטר החכירה למשטר של מכירה ובעלות הוא מעילה בכל אשר התחנכנו עליו. באמנת היסוד של מפלגת העבודה כתוב במסגרת מטרות המפלגה "קיום העקרון של בעלות הלאום על הקרקע – המדינה".  כתבו להם גם אתם, דברו איתם, ספרו להם מה דעתכם.

 

אם אתם צריכים עזרה במספרי הטלפון מיכל עומדת לרשותכם 050-6228145 [email protected]  

או מטה המאבק בהפרטת הקרקעות [email protected]

צפוי לנו קרב קשה, ואהיה גלויה אתכם: הסיכויים הם לרעתנו, אך הם לא אפסו. יש קרבות שחייבים לנהל אותם גם בסיכויים דלים – פשוט משום שהם כל כך חשובים. ובמאמץ משותף של כולנו – אולי נצליח למנוע את רוע הגזרה. אז יאללה – לעבודה!

 

שלכם,

שלי

_________________________________________________________________

מטה המאבק בהפרטת קרקעות ישראל – תיבת מסרים

1. מהי בעצם "הרפורמה במינהל"?
ב-12.5.2009 קיבלה ממשלת ישראל החלטה על "הרפורמה במקרקעי ישראל". בסעיף 9 להחלטת הממשלה מתוארת הרפורמה בשמונה מילים: "לקבוע בחקיקה כי תועבר הבעלות בקרקע לידי החוכרים". ההגדרה הזאת עשויה למצוא חן בעיני רבים, אבל בפועל אין לה משמעות לרוב המכריע של אזרחי המדינה. אין זה משנה כלל לערך דירת השיכון שלהם איך היא רשומה. בפועל, הרפורמה כלל אינה קשורה אליהם. הרוב המכריע של הרפורמה הוא בתחום שווק הקרקעות העירוניות הפנויות לכל המרבה במחיר.
ההחלטה תורגמה במהירות הבזק לחוק, והועברה בנוהל חפוז של "חוק ההסדרים" למרות שלכאורה הוצאה מהחוק. בליל 14 ביולי 2009 התקבלה לקריאה שנייה ושלישית בועדת הכלכלה. בימים 20-23 ביולי תובא הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.
הרוב המכריע של חברי הכנסת שהצביעו בעד החוק בועדת הכלכלה ואשר יצביעו במליאה – אינם יודעים כלל מה כתוב בחוק.
בפועל אין מדובר ברפורמה מנהלית למאבק בבירוקרטיה, אלא בהחלטה הרבה יותר דרמטית: הפרטת הקרקעות הגדולה ביותר בתולדות המדינה, אשר יהיו לה השלכות סביבתיות, כלכליות, חברתיות ולאומיות. היא מנוגדת לצו היהודי "והארץ לא תימכר לצמיתות", מנוגדת לעקרון הציוני על בסיסו הוקמה הקרן הקיימת לישראל "אחוזת עולם לעם", ומנוגדת לחוק יסוד מקרקעי ישראל שקובע כי "הבעלות בהם (מקרקעי ישראל) לא תועבר אם במכר ואם בדרך אחרת".

2. שלוש הסכנות המרכזיות בהפרטה זו:
א. סכנה כלכלית-חברתית: ישראלים רבים לא יוכלו להגיע לדירה משלהם, משום שמחירי הדיור יתייקרו משמעותית. הפרטת מקרקעי ישראל תגרום לכך שאלו אשר בידיהם היכולת הכלכלית לקנות קרקעות רבות, יתפסו חלקים משמעותיים משטחה של המדינה. הפרטת האדמות היא קרקע פורייה לספקולציה: לבעלי הקרקע יהיה עניין לחנוק מפעם לפעם את ההיצע, על מנת להעלות את הביקוש. האדם הפשוט יתקשה בתנאים אלו לשכור דירה או לקנות בית.
במשפט – לאחר ההפרטה אי אפשר יהיה לקנות בית בארץ הזו.

ב. סכנה לאומית: השתלטות של גורמים זרים על קרקעות ישראל. הבעלים החדשים של הקרקע, שיהיו, ללא ספק, מעטים בעלי אמצעים מהארץ ומהעולם, יהפכו לקובעי המדיניות הקרקעית של המדינה – למרות שזהו אינטרס לאומי מובהק; אין דרך להבטיח שהקרקע לא תירכש, כתוצאה ממהלך זה, גם על ידי גורמים עוינים מחוץ למדינה.
במשפט – מכירת אדמות הלאום תפגע ביכולת לשמור על האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל.

ג. סכנה סביבתית: פגיעה בשטחים הירוקים של ישראל. האסון האקולוגי שייגרם כתוצאה מהכנסתה של הקרקע לשוק הסחורות הוא בלתי הפיך ויהווה בכייה לדורות. השוק הפרטי, שמטרתו עשיית רווח, אינו יכול להגן על הריאות הירוקות של מדינת ישראל לרווחת הציבור, ולראות לנגד עיניו שיקולים סביבתיים אלו.
במשפט – המדינה מתפרקת מיכולותיה להגן האינטרס הציבורי – סביבתי.

3. דוגמאות של קרקעות ספציפיות ומה יקרה להן כתוצאה מההפרטה:
• פי גלילות – 1,800 דונם, קרקע במרכז הארץ שתהיה שווה הון תועפות, תעבור לבעלי הון.
• פארק תמנע, מצדה, חוף פלמחים – שטחים אלה, תחת הייעוד "תיירות" יוכלו להימכר לבעלי הון, ויהיו חשופים להשתלטות של גורמים זרים.
• חוף חיפה – משום שמאוחסנות בחוף זה מכולות, הוא מוגדר תחת ייעוד "תעסוקה", ניתן למוכרו לבעלי הון.

4. הצעה לרפורמה חלופית – רפורמה במינהל בלי להפריט את הקרקע:
• לעשות רפורמה בניהול המקרקעין על מנת לצמצם את הבירוקרטיה – כך: לעבור מדמי חכירה (49 שנים) לדמי היוון (98 שנים), להוריד את דמי ההיתר (לא צריך לעבור במינהל בשביל לסגור מרפסת) ולהעביר את התכנון לועדות המקומיות (סמכויות שהמנהל שאב אליו שלא בצדק).
• אנו מציעים לאמץ את המלצת הרוב של ועדת גדיש – ועדה זו הוקמה בשנת 2004, ובה נערכו עשרות דיונים מעמיקים, על מנת להמליץ לממשלה כיצד לחולל רפורמה… במקרקעין!
• השימוש שעושים מנהל מקרקעי ישראל ומשרד האוצר בהמלצות ועדת גדיש הוא ציני, משום שהרוב בועדת גדיש קבע שאין לעבור ממשטר החכירה למשטר המכירה.

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. עבודה שחורה :

  ראו גם מאמר של רן רביב שהתפרסם ב-nrg
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/916/022.html

 2. ע :

  טלפונים של חברי כנסת, זה מה שדחוף עכשיו. טלפונים נגישים, לא של עוזרים ועוזרות.
  לצלצל להם בשישי לצלצל להם בשבת.
  אם זה חשוב, אז בחשוב-כמו בחשוב.

 3. ע :

  וכן,
  ח"כ שעוד צריך היום הבהרות?
  אין חיה כזאת. או שהוא כבר יודעת,
  או שלא מעניין אותו.
  לעומת זאת, דברי ימי האדם מלאים בסיפורים על רפורמות אגרריות שנעשו בהיחפז משיקולים פוליטיים קצרי טווח ונגמרו באסונות.
  כל חבר כנסת שמרים היום יד בעד הריפורמה, עלול להיכנס לרשימה הלא מפוארת של מי שהוביל הליך חפוז שיצא משליטה ושמו יזכר לדראון עולם.

 4. איתי :

  אני לא חבר מפלגת העבודה אבל בדף המסרים לחבר מפלגה צריכים להיות גם הסעיפים הבאים (דמיינו שאתם מתקשרים ללשכה שלום שמחון). אפשר כמובן לעדן לפי טעמכם.

  1. נשבר לי ה… מלהצביע למפלגה שעושה בכל הכוח ובתחמנות ההיפך ממה שהיא מבטיחה לבוחר, דווקא בדברים הכי חשובים. נכנסתם לממשלה כדי "להשפיע מבפנים" ואכן אתם משפיעים – עוזרים מדי יום לביבי להרוס סיכוי לשלום ולהמשיך במרץ בהפרטת המדינה.

  2. ההישגים המשמעותיים בהם אתם מתפארים כדי להצדיק את ההתנהלות הזו משרתים מגזרים צרים ונותנים ג'ובים למעטים – שאני איני נמנה איתם וגם איני מעוניין להימנות. אין שום הבדל ביניכם ובין ש"ס מלבד הבגדים. כל מי שיסתכל על ההסכמים הקואליציוניים של ברק עם לבני (שלא יושם) וביבי יבין זאת.

  3. עם ההתנהלות הזו אין פלא שהציבור מפנה לכם עורף, מתפקדים מבטלים חברות והחובות תופחים. ככה לא תצליחו להבריא את המפלגה, חבל. אפילו קדימה ספוגת השחיתות מנוהלת בצורה יותר רצינית.

  4. אני אדאג שאתה והחברים שלך למחנה המפריטים לא תיכנסו לכנסת הבאה, כרגע זו הסיבה העיקרית שאני משלם דמי חבר.

  5. ותשכחו מזה שאצביע אמת בפעם הבאה. יש מספיק מפלגות שמתנגדות להפרטת הקרקעות מימין ומשמאל שאוכל לבחור מביניהן.

 5. שרה קסטל :

  חשוב מאוד החל ממוצ"ש – ראשון – שני, לשלוח מאמר רציני, מקיף, מעמיק (ובלית ברירה גם מעט פופוליסטי, זו הדרך היחידה היום להישמע) לאתרי החדשות העיקריים והנקראים ביותר – YNET, NRG, הארץ, (אולי גם נענע ווואלה לטובת הקהל הצעיר)
  אם אפשרי לבקש משלי יחימוביץ לכתוב לאחד מהם (הפניייה האישית של שלי יחימוביץ לעניות דעתי, היא בדיוק הכיוון), מאורי אורבך וכל ח"כ אחר, שהוא ידוע ובעל השפעה כלשהיא על הקוראים,
  קשה להאמין שמבין כל העיתונאים לא נמצא צדיק אחד בסדום שהנושא קרוב לליבו? מי שמכיר אחד כזה, זה הזמן לבקשו להשחיז מילים. אתרי החדשות, מדורי הדעות, ופורומי האקטואליה השונים הם זירה חשובה ומשפיעה, אנא שימו לב אליה.

 6. כולהה- ארבעים חכ"ים :

  אנחנו לא בבחירות, לכאורה המשימה-לשכנע כארבעים חכ"ים.
  – כדי לשכנע אותם שהצבעה בעד תעלה להם בבחירות, כבר איחרנו את המועד.
  אין התעניינות מספיק רחבה בצקרב הציבור.
  – טיעונים מנומקים, כולם כבר שמעו הכל.
  – נשאר לפנות ברוח הדברים של איתי, ולהזכיר שאין דרך חזרה, ושרשימת התומכים תופץ היטב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.