חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חיים רמון – כריזמה ורִיק אידיאולוגי

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 30.06.09 6:10

חיים רמון הוא דוגמא מובהקת לנסיבות הכישלון של צמרת ההנהגה בישראל, שהפכה מהנהגה אידיאולוגית להנהגה של מבצעים, החסרה משנה סדורה, חזון ודאגת אמת לציבור הרחב. להלן סקירת חילופי הדורות בהנהגה – מפרישת בן-גוריון ועד לפרישת רמון.

מאת: דניאל בלוך

למפא"י ולמפלגת העבודה היתה בעיה כרונית של העברת השרביט מדור לדור. הדור הראשון של האבות המייסדים יצר בגיל צעיר יש מאין וחשב כי יישאר צעיר לנצח ועל כן לא הכשיר דור המשך ולא יצר תהליך של העברה מסודרת. הדור השני של המנהיגות הוותיקה חשד, לא בלי צדק, כי בן גוריון מתכוון לפסוח עליהם ולעבור לדור הצעיר יותר. אשכול, גולדה, ספיר, ארן ובני דורם נערכו לחסום את הקפיצה לדור של דיין ופרס, ובדרך המאבק גם פגעו בבן גוריון והביאו לפרישתו. כדי למנוע את עליית דיין ופרס הם יצרו את הברית עם אחדות העבודה ועם מפקדי דור הפלמ"ח וההגנה – גלילי, אלון, כרמל ואחריהם יצחק רבין. מחשש פן אלון יפסיד לדיין המליכו את גולדה. ההמשך ידוע.

לאחר פרישת גולדה ודיין עברו שני עשורים בסימן מאבק מתמיד בין פרס לרבין. הדור הבא אחריהם התייבש בפוליטיקה. חלקם פרשו, חלקם הלכו לעולמם. בראשית שנות ה- 80 ניסה חוג "בית ברל" להעלות הנהגה חדשה מול פרס-רבין אך ללא הצלחה. לאט, לאט נשרו מן החיים הפוליטיים עוזי ברעם, משה שחל, דוד ליבאי, מיכה חריש, עדי אמוראי, גד יעקבי, יוסי שריד ועוד. אז קמה קבוצה צעירה יותר – ה"שמיניה" – שכללה את חיים רמון, אברהם בורג, עמיר פרץ, יעל דיין, יוסי ביילין, נוואף מסאלחה, חגי מרום וניסים זווילי. עם פרישתו של חיים רמון מהכנסת נותר מן השמינייה רק פעיל אחד במפלגת העבודה בזירה הממלכתית והוא עמיר פרץ. השמינייה לא הצליחה להגיע לעמדה בכירה ולראשות התנועה או הממשלה, אף כי כמה מהם היו קרובים לגעת במלכות.

מדוע? התשובה העיקרית, מעבר לשאלות הארגוניות והאישיות, היא שהקבוצה הזאת, כמו קודמתה, לא הצליחה לגבש מכנה משותף רעיוני מקיף. בצד המדיני הם היו מאוחדים בעמדות יוניות אך בעניין החברתי-כלכלי הם משכו לכיוונים שונים ומנוגדים. הם גם לא השכילו להתלכד סביב מנהיג אחד. כל אחד מהם חשב שהוא צריך להיות ראש התנועה, גם אם לא אמר זאת בפומבי. הם עזרו אחד לשני רק עד גבול מסוים.

חיים רמון הוא דוגמא מובהקת לנסיבות הכישלון של החבורה. הוא נואם ברוך כישרון ופוליטיקאי משופשף. הוא היה בשנותיו באופוזיציה פרלמנטר מצוין. אך הוא אינו ולא היה איש חזון ודרך רעיונית. הוא ידע לנתח, לפרשן, לנתץ ולהרוס אך לא לבנות מערכת חדשה. במקום לנקות את האורוות והרפתות הוא שרפן. הוא שפך את התינוק עם המים המלוכלכים ולא השכיל לבנות חברה חדשה. הוא הרס את מפלגת העבודה הישנה, אך מה בא במקומה? עוד מפלגת מרכז – קדימה – אמורפית, ללא חזון.

היו לו פה ושם הברקות, כגון עניין הנסיגה מלבנון, רעיון גדר ההפרדה, אך לא היתה לו משנה סדורה של דאגת אמת לציבור הרחב. הוא היה קשור לבעלי ההון ולגישה הקפיטליסטית האנטי-חברתית. הוא הרס את ההסתדרות הישנה והשאיר את ציבור השכירים ללא הגנה אפקטיבית. הוא פגע אנושות בקופת חולים הכללית שבקושי הצליחה להשתקם. הוא העביר אמנם חוק ביטוח בריאות ממלכתית אך השאיר את הביצוע לפקידי האוצר. כך היום המבוטח משלם הרבה יותר מכפי ששילם לפני כעשור ומקבל הרבה פחות.

כאמור, מן השמינייה המפורסמת נותר בחיים הפוליטיים הפעילים רק עמיר פרץ, אותו זנח חיים רמון לאנחות גם בהסתדרות וגם במפלגת העבודה, כשעזבה עבור ה"מפץ" הגדול שהחזיר את נתניהו לשלטון.

חבל על כישרון שבוזבז כי אין לנו רבים אחרים. הלקח הוא כי כישרון, גדול ככל שיהיה, אינו יכול לצמוח בחלל רעיוני ריק. כריזמה אינה חזות הכל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

9 תגובות

 1. שרון :

  רמון המיר את השמינייה בשלישיה עם דרעי ואולמרט. היחיד שאיך שהוא שמר על זיקה לאידיאולוגיה מהשמינייה ההיא הוא ביילין. רמון הרס את ההסתדרות, את מפלגת העבודה, הזיק לעובדים ולדמוקרטיה באופן כללי. אני מקווה שהוא לא מתכנן לחזור ביחד עם דרעי ואולמרט לפוליטיקה כדי לנקום במערכת המשפט.

 2. רקאני :

  רעיון גדר ההפרדה והנסיגה מלבנון לא היו של רמון.
  זה מצחיק שהוא הצליח לייחס לעצמו כל מיני דברים שאין לו שום קשר אליהם.

 3. דני בלוך :

  לרקאני
  לזכותו ייאמר שהוא דחף ברצינות למימושם.

 4. אייל גרוס :

  בהתחשב במה שקרה עם הגדר ואיך שהיא הוקמה וחלקה בהנצחת והחמרת הכיבוש לא הייתי זוקף את הרעיון הזה לזכותו של אף אחד, אלא רק לגנותו.

 5. שרון :

  אייל צודק. קיימת באמת תופעה מאוד מעניינת שעיתונאים טוענים לא בתור פרשנות או דעה אלא באופן שמתיימר להיות אובייקטיבי שרמון אמנם היה מעורב בפרשת הנשיקה אך יש לזקוף לזכותו את גדר ההפרדה והקמת קדימה. לפי הסיקור התקשורתי הקמת קדימה והקמת גדר ההפרדה, שהם אירועים שנויים במחלוקת גם מימין וגם משמאל, הם דברים חיוביים אובייקטיבית שחיים רמון היה מעורב בהם. בן כספית, שלום ירושלמי ומאיה בנגל ממש מתמוגגים מדמותו של רמון.

 6. שושי :

  בשבילי רמון הוא מי שכונן את הפלטפורמה לניצול עובדים –
  ע"י ניתוץ ההסתדרות במקום תיקונה.
  וכמובן, גם עבריין מין דוחה.
  ותסלחו לי, לא הבחנתי בשום כריזמה.

 7. נגב :

  לשרון (1).
  לא יודע איך הגעת למסקנה ש"היחיד שאיך שהוא שמר על זיקה לאידיאולוגיה מהשמינייה ההיא הוא ביילין"?
  1. נכון שביילין היה דובר היוניות האחרון מהשמיניה שפרש מהפוליטיקה ושנשאר נאמן לענין השלום לפחות עד אחרון ימיו בפוליטיקה.
  2. אני מונה את עמיר פרץ כמי שעדיין שם, בשדה הפוליטי ושנשאר נאמן להגשמת ערכי חברה צודקת, גם ולמרות תקופתו במשרד הבטחון.
  3. להערכתי – בשל מעט הידיעות אודותם בתקשורת (הם פרשו…) – גם יעל דיין, נסים זוילי וחגי מרום לא בדיוק בגדו בשליחות האידיאולוגית שלהם. בורג שנוי במחלוקת ועל מסאלחה אין לי כל מידע.

  שרון, אידיאולוגיה מנחה אנשים גם בשדות המתח שאינם שדה-המתח היהודי ערבי (עניים עשירים למשל)

 8. שרון :

  פרץ ממש לא שמר על זיקה לאידיאולוגיה הסוציאל דמוקרטית מאז בחירות 2006. ועל כך יעיד הכלום שהוא תרם למעמד העובדים ולארגונם כמספר 2 בממשלת אולמרט. פרץ לא קיבל תמיכה מהתקשורת וממפלגתו אבל זה לא מוריד ממנו את האחריות. שיתכבד אדון פרץ ויעבור לתנועה הירוקה מימד או למרצ ויתן לברק להתלכד עם הליכוד בשקט ואז נראה שהוא נאמן לדרכו. מפלגת העבודה היא הליכוד 2 ואין לסוציאלסטים מה לחפש שם

 9. נגב :

  נראה לי שעמיר פרץ תרם הרבה יותר ממה ש"חבריו" בתקשורת ובמפלגתו היו מוכנים להודות.
  מהזכרון – העלאת שכר המינימום שהצליח לסחוט מהאוצר…
  ואני מניח שיש ב"עבודה שחורה" כמה חברים שיוכלו להגן עליו טוב יותר.
  לא סתם אוהבים לשרוף אותו בכל הזדמנות, הוא כנראה עוד מדאיג כמה אנשים ביכולת שלו. למרות מעמדו הלא טוב כעת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.