חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד האוצר בשירות האוליגרכים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 30.06.09 6:05

משבר כלכלי או גאות כלכלית, פקידי האוצר בשלהם – מה שחשוב להם זה להפריט מה שיותר וכמה שיותר מהר, והכל לטובת האוליגרכים המקומיים. חוק ההסדרים אינו מותאם לימי המשבר הכלכלי, ועלול להוביל להרס החברה והכלכלה.

מאת: ק. טוכולסקי

שקט מפריטים!

כשפרץ המשבר הכלכלי הנוכחי, אותו משבר שעדיין רוחש בצורה של מיתון והעדר צמיחה של הכלכלה הריאלית, מתחת ערימות הכסף שממשלות הדפיסו בשביל לסתום זמנית את החור השחור שנפער בשוק ההון, הבטיחה ממשלת ישראל שהמדיניות הכלכלית ובנה-ממזרה, חוק-ההסדרים-במשק, יתנו מענה לצרכים המיוחדים שנובעים מהמשבר.

מי שטרח לקרוא את חוק ההסדרים, מצא כי החוק השנה עבה מאוד כראוי לחוק האמור להבטיח הסדרים מידיים להתמודדות עם המשבר, אולם בעוביו של החוק ביחס לשנים עברו ובהצהרות האוצר הנשכחות, מסתכם הדימיון בין מדיניות אחראית שמגיבה למשבר ולספר הספרים של משרד האוצר.

חוק ההסדרים, שבאווירת ה"יאללה-אפשר-הכל" ששולטת במשרד האוצר מאז שהקוסם ועדר המריונטות הכלכליות שלו חזרו לשלוט במדינה למען הבטחת כוחם וחוסנם של האוליגרכים המקומיים, לא רק שאינו מתמודד עם המשבר, הוא עושה הכל בכדי להבטיח שהמשבר רק יחריף. המדינה מקצצת מיסים לבעלי יכולת, מעלה מיסים על חסרי יכולת, מפריטה כל מה שרק אפשר ובאופן כללי דואגת להבטיח שחדלון פרעונה של המדינה יגיע מוקדם ככל האפשר. רק אז כאשר יוכלו פקידי האוצר לדברר את עצמם בעיתונות הפרטית ולהראות כי הם חזו שאי הטלת גזירות קשות על העובדים גרמה להמשך המיתון. הם לא יודו לעולם שחוסר יכולתם להבטיח הכנסות ממיסים בתמורה להגדלת התקציב היא הסיבה למיתון המתמשך והמשבר המחריף. כי פקידי האוצר שנהנו מאוד להציג את עצמם כשומרי הקופה הציבורית אשר הובסו בקרב על עתיד מדינת ישראל בידי פוליטיקאים אטומים וועדי עובדים, הם בעצם מפעילי המריונטות המתוחכמים ביותר בישראל. הם סחררו את עיני וביבי בדיוק לאן שהם רצו וכל זה בלי להפסיק אפילו לשנה את מסע ההפרטות שלהם. מקופת חולים פרטית, דרך חברת החשמל ועד הקרקעות, חוק ההסדרים משרת את האוליגרכים המקומיים סעיף אחר סעיף.

שקט מפריטים! כל השאר זו הצגה, עיזים ועוד עיזים שיפוצלו ויוצאו מהחוק רק בשביל לאפשר למשפחות האוליגרכים להתחרות ביניהם על עוד נכסי ציבור שמוצאים למכירה. הצגת החוק בצורה מעורפלת, בדיון בזק בוועדות הכנסת העמוסות גם כך לעייפה רק מבטיחה דיון פופוליסטי ועקר בסגנון פס יצור בו מוקדשים לכל נושא דקות בודדות. בכדי להבטיח שהדיון השטחי לא ישא תוצאות מפתיעות, ניתקו בכנסת בין הדיון וההצבעות על הסעיפים. פקידי האוצר יכולים רק לצחקק בזמן שהם מביטים בחברי הכנסת המעטים שנותרו אחרי הקמת הקואליציה המנופחת ביותר בהיסטוריה הישראלית, כשהם מפזזים מוועדה לוועדה בניסיון להראות שהם מבינים מה החוק אומר. כשהם הודפים עוד עז שאיש לא היה מעז באמת להעביר בתמורה לעוד פשרה על רכוש הלאום, כשהם מלהגים הסתייגות. ההצגה הזו, לא זוכה אפילו להתייחסות תקשורתית רצינית, ממייקל ג'קסון, דרך הפגנות באיראן ועד גלעד שליט, כל נושא בלי שום קשר לאקטואליות או רלבנטיות גויס בכדי להסתיר מהציבור את הדיון המביך, את הלוביסטים והפקידים המשחקים בנבחרי העם כמו בבובות, את המחטפים בחסותם מופרט רכוש הציבור ומחוסלת מדינת הרווחה.

ובינתיים הרחק מיריד ההבלים, במפעלים ובשדות, זוחל לו המשבר, היצוא יורד כי בחו"ל קונים פחות. עובדים הולכים הביתה ושם מחכה להם רק הפרטת שירות התעסוקה בדמות מארת החושך של אורות לתעסוקה, מקומות העבודה שלא מחוסלים ישירות בגלל המשבר נמוגים למזרח הרחוק שם מוכנים תמיד לעבוד יותר בשביל פחות. אין אשראי כי הממשלה הפריטה את הבנקים והם לא מהמרים, בשביל הימורים יש חסכונות של ציבור העובדים המושלכים על גלגל הרולטה של הבורסה כאילו אין מחר. מחירים בישראל לא יורדים במקביל לפיחות בכוח הקנייה כי האוכלוסייה הגדלה והולכת באין מפריע והקרטליזציה של השוק העלאק חופשי בישראל מאפשרים העדר של פיקוח מצד אחד ותחרות מהצד השני. נושא האזרח ראשו לירושלים ומחכה שפקידי האוצר, נעריו החכמים, יפיקו לו בחוק ההסדרים מזור, שכן החוק אמור הרי לא לעסוק בהפרטות לטווח ארוך אלא בהסרת חסמים בטווח הקצר. יכול האזרח להוריד ראשו בבושה לקרקע, מאות עמודים, משחקי מילים מרושעים, גזירות במסווה של צדקה, הפרטות במסווה של יעול, אין בחוק ההסדרים שום בשורה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    ק. טוכולסקי
    נתקו בין הדיונים על חוק ההסדרים לבין ההצבעות. של מי היוזמה? האם מצפים שהח"כים ישכחו בהצבעות את מה שאמרו בדיונים? לגבי ביטול המע"מ על פירות וירקות. רשות המסים מתנגדת לביטול. האם פקיד ממשלה הוא הקובע איך יתנהלו החיים שלנו פה? אם זה כך, בשביל אנו מטריחים עצמנו להצביע בבחירות? נראה שזה מיותר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.