חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"לא שמרטפיות, אמהות עובדות": מאבקן הציבורי של מטפלות המשפחתונים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 7.06.09 6:04

עשרות מטפלות יהודיות וערביות הפגינו ברביעי האחרון בוואדי ערה ומול משרד התמ"ת בירושלים. לאחר שבעה חודשים של התארגנות במסגרת ארגון "כוח לעובדים" ולאור סחבת מתמשכת מצד פקידי התמ"ת בניסיונות ההידברות, מטפלות המשפחתונים החלו במאבק ציבורי על תנאי העסקתן.

מאת: אסף רומנו

"שלושים שנה ללא תנאים סוציאליים"

מטפלות המשפחתונים הן עצמאיות להלכה, אך למעשה הן עובדותיו של מעסיק גדול אחד – משרד התמ"ת. כך מעידה גב' אבלין מורד, ממובילות המאבק. תחת מדיניות המשרד, סובלות העובדות מקיפאון שכרן מזה שמונה שנים, עד כי לעתים "עצמאיות" אלה אינן משתכרות אף שכר מינימום. כ"עצמאיות", הן אינן זכאיות לתנאים סוציאליים בסיסיים. גב' מורד המחישה נקודה זו: "אם מחר אהיה מחוסרת עבודה לא אהיה זכאית לדמי אבטלה.".

אמנם, עוד בספטמבר 2008 המליץ מר. אליעזר שוורץ ממרכז המחקר של הכנסת, לעדכן את שכר המטפלות. בבדיקתו הוא מצא כי לפי כל תחשיבי העלויות, מטפלות המשפחתונים מופלות לרעה ביחס לעמיתותיהן במעונות היום. עד כה נמנע משרד התמ"ת מקבלת ההמלצות, והודיע כי מסר את הנושא לבדיקת רואה חשבון מטעמו. בדיקה רואה החשבון עודנה נמשכת לכאורה, ומהווה אמתלה להמשך הקפאת שכרן ולהימנעות המשרד מהידיינות עם נציגות העובדות.

אכן, בחודשים האחרונים ניסתה נציגותן של המטפלות לפתוח במשא ומתן עם משרד התמ"ת, אך ללא הועיל. גב' תמר אלמוג, מנהלת אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד התמ"ת, קיימה פגישה אחת עם נציגות המטפלות, ומאז חומק המשרד מהמשך ניהול משא ומתן של ממש עם הנציגות. לאור תנאי עובדתן הנשחקים, ולנוכח התנהלות התמ"ת האמורה, פתחו העובדות במאבקן הציבורי. ברביעי האחרון, עשרות מהן הפגינו בוואדי ערה ומול משרד התמ"ת בירושלים.

הלנות שכר הן בעיה נוספת ממנה סובלות מטפלות המשפחתונים דרך קבע במספר רשויות מקומיות, ובפרט ביישובים הערביים. אף על פי שהבעיה ממוקדת לכאורה, נאבקות המטפלות, יהודיות וערביות יחד, נגד ההלנות. מר אבי מנקס, מנהל מטה המאבק מטעם "כוח לעובדים", הוסיף "כשאתה מארגן מאבק, אתה חייב לייצר סטנדרט של קווים מאגדים. הלנת שכר היא פשע בשוק העבודה, וככזה, אנו מתייחסים אליו כעניין ארצי, כיהרג ואל יעבור.".

ביישובים הערביים מתמודדות המטפלות עם שחיקות נוספות בשכרן. גב' אסמהאן ג'האה, מטפלת במשפחתון וחברה בנציגות המטפלות, דיווחה כי עקב העוני בישובים ערביים, הורים רבים מתקשים לממן את החלק היחסי מהתשלום, שנקבע להן על ידי הרשויות המקומיות (לפי מדיניות משרד התמ"ת). לדבריה, תכופות נאלצות המטפלות להוציא משכר עבודתן עבור שירותים שונים, טיולים למשל, שמשרד התמ"ת איננו מממן. בעיה זו ואחרות נובעות מחוסר התאמתו של אוגדן הנהלים להפעלת משפחתונים של המשרד, למציאות המשפחתונים. אוגדן הנהלים איננו מעודכן תחת אותה אמתלה שבגינה מוקפא שכר המטפלות: בדיקת רואה החשבון המתארכת.

סחבת גם בהכרה ב"כוח לעובדים"

כאמור, מטפלות המשפחתונים הן עצמאיות להלכה, ולכן מאבקן איננו מאבק עובדות "קלאסי". תחת איומים נשנים בהפרטת הפיקוח על העסקתן, קמה התארגנות עצמאית של המטפלות כבר לפני שש שנים. התארגנות זו, בסיועם של עורך הדין איתי סבירסקי מהקליניקה למשפט ורווחה באוניברסיטת תל אביב, ובעידודם של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ומשה גפני, הצליחה במאבקה נגד הפרטת הפיקוח. עם זאת, בהיעדר "ארגון גג", יכולתה של התארגנות זו לשאת ולתת עם הרשויות על שיפור תנאי העסקתן הייתה מוגבלת מאוד.

בעידוד הרשויות ניסתה ההתארגנות למסד את ייצוגה בארגוני עובדים וותיקים, אך הניסיונות לא עלו יפה. בדצמבר האחרון החלו המטפלות להתארגן במסגרת ארגון "כוח לעובדים", ארגון עובדים דמוקרטי המאגד עובדים מתחומים רבים במגזר הפרטי והציבורי. נכון להיום, מונה נציגות המטפלות כתשע מאות עובדות. אף על פי כן, ואף על פי שבמרץ 2009 הוכר "כוח לעובדים" כארגון עובדים ע"י המדינה, כאשר יצאה הגב' תמר אלמוג אל המפגינות ברביעי האחרון, היא נימקה את בחירת המשרד, שלא לנהל משא ומתן עם העובדות בכך שטרם הוכח לה שאכן מדובר בנציגות עובדות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.