הפרטת הקרקעות – למען ארץ ישראל מותר לצעוק

איתמר כהן (אופנן) השתתף בדיון בוועדת הכלכלה על הפרטת קרקעות המדינה, ומתאר את רשמיו מהדיון

למען ארץ ישראל מותר לצעוק

רשמים מדיון בוועדת הכלכלה על הפרטת קרקעות המדינה

אתמול נכחתי, כנציג "מגמה ירוקה", בדיון בוועדת הכלכלה על הפרטת מנהל מקרקעי ישראל.

התרשמות: כצפוי, שלי יחימוביץ' ודב חנין הובילו את ההתנגדות להפרטה. נראה שגם אורי אריאל (איחוד לאומי) מתנגד, אף שהוא מיקד את עיקר ביקורתו בקק"ל. התרשמתי ששלושתם מאוד ידענים בפרטים, ובקיאים היטב ב"עזים" וב"טריקים" השונים של פקידי האוצר.

אגב, יש לציין שכל השלושה ×”× "ל אינם חברים בוועדת הכלכלה, ולפיכך הם יכולים להשתתף בדיון – אך, ככל הידוע לי, לא להצביע בו. דב ושלי העלו התנגדות גורפת גם להכנסת הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים, כמובן.

×”×—"כים הערבים והח"כים מהימין הקדישו את רוב זמנים לוויכוחים על הקק"ל ועל הוואקף המוסלמי – כך שהתקשיתי להבין מהדברים מה עמדת ×”×—"כים על הרפורמה עצמה. בכלל, את עמדות רוב ×”×—"כים די החמצתי – בעיקר בגלל חוסר ערנות שלי (נראה שסמכתי על כישוריהם של הלוביסטים של "חיים וסביבה" ושל שתי"ל לסכם את הדיון).

בדיון נכחו הרבה מאוד נציגי ארגונים. לזכותה של שלי ייאמר שהיא חזרה והדגישה את הצורך בדיון ציבורי הרבה יותר רחב, ואף הציעה בתחילת הדיון לתת בישיבה הזו זכות דיבור רק לנציגי ארגונים, ולא לח"כים (זה לא קרה, כמובן).

נושא ההתנגדות משיקולים ציוניים עלה לא פעם – בדבריה של שלי, וגם בדבריו של פרופ' יוסי ×›×¥, מאוניברסיטת בר אילן. נציגי החברה להגנת הטבע / מכון דש"א הציגו יפה את ההיבט הסביבתי, וגם גילו בקיאות רבה בסעיפי החוק ובמשמעותם.

תומכי הרפורמה, ובראשם שר הבינוי והשיכון אטיאס ומנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי (הידוע גם בכינוי "דוקטור שקשוקה", ועל כך בהמשך), יצאו מגדרם בניסיון להראות שלא מדובר כאן כלל ב"הפרטת קרקעות המדינה", אלא רק במכירת מגרשים קטנים, על קרקע עירונית בלבד, לתושבי הארץ בלבד (ולא לזרים), וכן הלאה. הם טענו שוב ושוב שההתנגדות לרפורמה היא פופוליסטית ומתלהמת, ונובעת מחוסר הבנה של מהות הרפורמה.

אני לא דיברתי בדיון -ולמען האמת, מזל שכך, שכן ספק אם מה שהכנתי לומר היה מועיל במשהו.

אמורים להתקיים דיונים נוספים, שבהם תינתן זכות דיבור לנציגי ארגונים נוספים.

למען ארץ ישראל מותר לצעוק

אה כן, בכל זאת היו לי שתי "תרומות", לא מאוד מנומסות, לדיון.

הראשונה – כשנציגי הממשלה הבטיחו ש"זרים לא יוכלו לקנות את הקרקע", צעקתי: "גאידמק ×–×” זר?"

יו"ר הוועדה, ×—"×› אקוניס, ×¢× ×”, ש"הדיון צריך להיות לגופו של עניין ולא לגופם של אנשים" (ועל ×–×” נאמר: "ושאינו יודע לשאול – את פתח לו" וגו').

השנייה – כשניגש לדבר אייל גבאי, כיום מנכ"ל משרד רה"מ, מובן שלא התאפקתי, וצעקתי: "×–×” שאחראי לעסקת השקשוקה". על ×–×” ×—"×› אקוניס ×¢× ×” משהו כמו "אנחנו לא דנים כאן בשקשוקות" (וגם ×–×” לא נכון, כמובן, ×›×™ הדיון הוא בדיוק על "אם כל השקשוקות").

לצעוק קריאות ביניים ×–×” לא ×”×›×™ מנומס. מצד שני – אם יצחק שמיר אמר ש"למען ארץ ישראל מותר לשקר", אז לצעוק למען ארץ ישראל, בוודאי מותר.

איתמר כהן

www.ofanan.com

"כדי שהרוע ינצח די בכך שהטובים ישבו בשקט" (אדמונד ברק)

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

3 Responses to “הפרטת הקרקעות – למען ארץ ישראל מותר לצעוק”

 1. למערכת האתר – בכותרת המשנה רשום נכון – "ועדת הכלכלה". אבל שני משפטים אחר כך רשום בטעות (אולי באשמתי) "ועדת הכספים". אנא תקנו זאת גם שם ל"ועדת הכלכלה". תודה.

 2. אנסה להבהיר את כוונתי ב"שאינו יודע לשאול".
  ח"כ אקוניס, והח"כים בכלל, היו אמורים להבין את הקשר לגאידמק. גאידמק היה "ישראלי" – הוא אפילו רץ בבחירות לראשות עיריית ירושלים. מאידך, גאידמק הוא, כידוע, גם עבריין נמלט, שמבוקש מצרפת, ושבהמשך גם ברח מהארץ, לאחר שנקלע לחובות.
  ע"פ הרפורמה המוצעת, גם טיפוס כזה יוכל לקנות, באופן חוקי וכשר, קרקעות במדינה לצמיתות.

  באופן כללי, לא כדאי לסמוך על ההבטחה שקרקעות המדינה לא ימכרו לזרים. סביר להניח, שעד מהרה יימצאו יזמים זריזים מחו"ל, שיצליחו לקנות קרקעות בארץ באמצעות אנשי קש. כזכור, בהפרטת בזק, התברר רק ברגע האחרון, שהאוליגרך החשוד בפלילים צ'רנוי כמעט הצליח לקנות את מניות בזק, באמצעות הטייקון הישראלי גד זאבי, ששימש כאיש קש:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3515117,00.html

 3. עודד גלעד הגיב:

  ונאה צעקת. הרי "הוא זה שאחראי לעסקת השקשוקה!" הוא התרגום האקטואלי לצעקה "אבל המלך הוא ערום!"

Leave a Reply