חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופס… לא הצבענו על הפרטה

נושאים עלו ברשת ב 23.07.07 17:40

אנחנו לא הצבענו על שאלת ההפרטה, אנחנו אפילו לא יודעים בדיוק מה קורה, אלא אם כן אנחנו מומחים שיודעים לקרוא בין שורות הממבו-ג'מבו ופולחן האישיות לעשירים של מסופי הכלכלה המשמימים. 
ונוסיף: ההפרטה מפקיעה את ענייני הציבור מידיו של הציבור, ולכן היא אנטי-דמוקרטית.

כשיש מדינה ששום דבר בה לא מתנהל כמו שצריך, כותב "מקס הזועם",  והאזרח הקטן חושב שאין לו יכולת להשפיע, אנשים מסויימים מתמכרים לפנטזיית "השוק החופשי", הנקי מהתערבות ממשלתית.  מטבע הדברים, אותו שוק "חופשי" הוא הרבה יותר טוב מהממשלה, משום שהממשלה היא אמיתית ומציאותית והשוק ה"חופשי" קיים רק בתיאוריה.  

וכך עובדת השיטה: לוקחים מוסד ציבורי ומייבשים אותו תקציבית עד שהוא לא יכול לתפקד. אחר כך באים ואומרים: " בואו נפריט אותו, השוק יעשה את העבודה יותר טוב".  ברגע שהוא מופרט, מזרימים אליו את כל התקציבים שמנעו ממנו בזמן שעדיין היה ציבורי.

דוגמא שלנו היא רשות הדואר.  מונעים ממנה תחרות  בשוק הלקוחות הגדולים, וכך יקשה עליה לממן אספקת שירותים לפריפריה, הפחות ריווחית.  לא יעיל לספק שירותי דואר לפריפריה מדי יום.

עכשיו, ממשיך "מקס",  בתי הכלא על הכוונת. "תראו איזה תנאים קשים ואיזה הזנחה יש בבתי הכלא, בואו נפריט אותם למגזר העסקי היעיל". כמובן שהמגזר העסקי הוא יעיל,  במקרה הטוב, בלעשות לעצמו רווחים. אז למה שבעל העסק לא יגדיל את רווחיו על ידי צימצום ההוצאות?
הוא יכול לדחוס הרבה אסירים לחדר אחד, להאכיל אותם פחות, לשכור סוהרים חובבנים עובדי קבלן בשכר מינימום מינוס ואולי גם להעסיק את האסירים בעבודות כפיה ולשלשל את הכסף לכיסו. הוא יכול גם לחסוך קצת כסף ע"י ביטול תוכניות שיקום, אולי גם להפעיל איזה לובי פוליטי להחמרת הענישה, כדי שיהיו לו יותר קליינטים.

"אבל זה לא יקרה", אומרים אבירי השוק ה"חופשי". הממשלה תפקח. אותה ממשלה שיכלה לפקח עד עכשיומעתה היא אמורה לפקח על המיליארדר, שבא להרוויח כסף (ולתרום חלק ממנו לפוליטיקאים, מן הסתם), שלא יעשה שטויות.

כדי להגשים את החלום הזה, צריך להתגבר על התנגדות מצד האזרחים שלא מבינים מה טוב בשבילם.  אז פשוט לא מספרים לנו.  מעולם לא התקיים דיון ציבורי בנושא ההפרטה. אנחנו לא הצבענו על השאלה הזאת, אנחנו אפילו לא יודעים בדיוק מה קורה, אלא אם כן אנחנו מומחים שיודעים לקרוא בין שורות הממבו-ג'מבו ופולחן האישיות לעשירים של מסופי הכלכלה המשמימים.

ומה שהכי מצחיק, זו המילה "הפרטה". מה שקורה כאן זה לא "הפרטה" כי האנשים הפרטיים, אנחנו, לא מקבלים כלום.

למאמר של "מקס הזועם"

נערך על ידי שושי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. שווה קריאה :

    ממש לא התכוונו להפריט, נפלט……

    אנחנו לא הצבענו על שאלת ההפרטה, אנחנו אפילו לא יודעים בדיוק מה קורה, אלא אם כן אנחנו מומחים שיודעים לקרוא בין שורות הממבו-ג’מבו ופולחן האיש…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.