חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אין מים – אין זהב!

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מידע על פעילויות ב 26.05.09 6:05

מימיו של נחל עין זהב נשאבים על ידי מקורות עוד מנקודת הנביאה, ואחוז מסויים מהמים מועבר לחברת נביעות. עקב גידול בייצור של חברת נביעות נמצא הנחל בסכנה, וכעת מנסה קריית-שמונה להציל את הנחל בעזרת הפנינג ענק

אין מים- אין זהב!

הפנינג להצלת נחל עין זהב.

 

ביום רביעי ה 5 \27 יתקיים הפנינג ענק בפארק עין זהב שבקריית שמונה, החל משעה 16:30. מטרת האירוע: להציל את נחל עין זהב מהתייבשות.

ראש עיריית קריית שמונה, מר ניסים מלכה וסגנית ראש העיר יכבדו בנוכחותם את האירוע, אשר מאורגן על ידי מגמה ירוקה, עמותת קסמי טבע ונוף ועיריית קריית שמונה, ובהשתתפות עמותות נוספות.

 

רקע:

 

מעיין עין זהב נובע בקריית שמונה, בין נתיבי הנסיעה של רחובה הראשי של העיר, וחוצה את קריית שמונה מצפון לדרום. אורכו של הנחל הוא 2.5 ק"מ והוא זורם בפארק הזהב, ששטחו הוא כ- 100 דונמים. תפוקת מעיין עין זהב היא כ- 3.6 מיליון קוב בשנה, כשרובם המחולט נשאב ממקור הנביעה על ידי חברת "מקורות". חלק מהמים, כ-8% מכמות מי המעיין, מועבר לחברת "נביעות". בשנת 2008 הוקצו לחברת "נביעות" כ- 294 אלף קוב, וההקצאה עולה מידי שנה. כעת צפויה עליה נוספת עקב הוספת שני קווי ייצור במפעל החברה. מאז שמפעל "נביעות" החל לשווק את מימי המעין – פחתו עודפי המים, והמצב כיום הוא שברוב חודשי השנה – אין זרימה במעין.

ההיבט האנושי: בעבר היה הנחל שופע מים ובתולי ,שימש לרחצה, ניקיון ודייג והיווה מקום מפגש חברתי לתושבי העיר המתפתחת. כיום, עקב שאיבה מוגברת מהנחל בשנים האחרונות, הנחל יבש רוב ימות השנה. בעקבות התייבשות הנחל, מדלדל גם מספר המבקרים במקום. כתוצאה מכך, במקום להוות פינת ירק נעימה, ריאה ירוקה ומקור משיכת מטיילים, הופך האזור למקום מוזנח ומרתיע.

ההיבט האקולוגי: האזור מהווה אחד מבתי הגידול הלחים האחרונים במערב עמק החולה, וכולל  מגוון גדול של מיני צמחים ובעלי חיים. כל אלה נמצאים בסכנת הכחדה מן האזור עם התייבשות המים והיעלמות בית הגידול.

לחברת מקורות יש אפשרות לספק לתושבי קריית שמונה  מי שתייה באיכות גבוהה ממקורות חלופיים שהתגלו בשנים האחרונות (למשל בכפר יובל). אנו פועלים לקידום נחל עין זהב כצרכן לגיטימי ביחד עם הסדרה חוקית של הקצאת מים קבועה לאפיק הנחל על ידי רשות המים. לצורך כך, מקדמת רשות הטבע והגנים הכנת תיק נחל, המגדיר את הפוטנציאל הגלום בנחל ואת כמויות המים הנחוצות לשימורו.

 

תומר קסיר, דובר מגמה ירוקה בתל חי: "יש לשנות את מדיניות רשות המים הפוגעת באוצר הטבע בקריית שמונה. זכותם של תושבי העיר והדורות הבאים ליהנות ממקורות המים בעירם. לנחל עין זהב ולפארק הזהב, יש פוטנציאל רב להפוך את העיר למוקד תיירותי משגשג, במידה ויזרמו מים בנחל לאורך כל ימות השנה."

 

מצ"ב הזמנה לאירוע.

 

לפרטים נוספים: טלי לנקרי, קמפיינרית עין זהב, מגמה ירוקה טל:0528949007

תומר קסיר, דובר  מגמה ירוקה במכללת תל חי, טל: 052-4478192 

 

יוכי יעקבזון

דוברת מגמה ירוקה

0522775906

www.green.org.il           

         

 הזמנה להפנינג

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.