חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגלוי והנסתר בתלוש השכר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, שומרים על השומרים ב 21.05.09 6:04

ישנם מעסיקים המגלמים בשכר השעתי רכיבים אחרים להם זכאי העובד, וכך יוצרים הטעיה מכוונת

מאת: יואב לוי

יעל מהמרכז כותבת – היי, שמי יעל ואני עובדת בחברת אבטחה. אני עובדת לילות ורציתי לדעת אם אני אמורה לקבל סכום גבוה יותר מהשעות הרגילות? כי משלמים לנו רגיל , מינימום כולל נסיעות 23.76.

ובכן, מבלי שיעל מודעת לכך, שאלתה בעצם מתחלקת לשני חלקים שונים, כאשר החלק ה"נסתר" לכאורה, הוא המשמעותי במקרה שלנו.

ע"פ ההסכם הקיבוצי בענף השמירה, בעבודה במשמרות, אכן רשאים המעסיקים לשלם ליעל 100% גם על שעות הלילה, אולם הבעייתיות מתחילה, כאשר המעסיקים מגלמים רכיבים נוספים של השכר, בתוך השכר השעתי. זאת אומרת שאם מישהו אמור לקבל 21 ש"ח לשעת עבודה, מופיע לו בתלוש, סכום גבוה יותר, אלא שרכיבים אחרים, כמו הבראות, חופשות, נסיעות וכו', לא מופיעים אצלו כלל, או מחולקים אצלו בעבור כל שעת עבודה, כפי שכותבת יעל במכתבה – שם שכרה הוא 23.76 ש"ח לשעה, כולל נסיעות.

יעל אמורה לקבל את אותו סכום בעבור נסיעותיה, בין אם עבדה שעתיים, ובין אם עבדה 12 שעות, ולכן אין כל הגיון בהצמדה של דמי הנסיעות לשכר השעתי.

במקרים רבים המעסיקים עושים זאת, בכדי לבלבל את העובדים (במקרה הזה את המאבטחים). הם מנסים להסתיר את העובדה כי השכר השעתי של המאבטחים, ע"פ הסכם העבודה עם המזמין, אמור להיות גבוה יותר, וכך מצד אחד המאבטחים רואים שהוא אכן גבוה יותר, אבל מצד שני, המאבטחים לא מודעים שהוא כבר מכיל בתוכו תנאים סוציאלים נוספים אותם אמור המאבטח לקבל , בנוסף לשכר השעתי הגבוה יותר, ולא כחלק ממנו.

בבית החולים קפלן, למשל, לפני כשנתיים שכרם השעתי של המאבטחים אמור היה לעמוד על 24 ש"ח שכר בסיס. חברת האבטחה "ש.ב" שהעסיקה את המאבטחים, שילמה להם אמנם 24 ש"ח, אך בתלוש המשכורת נרשם 22 ש"ח + תוספת של 9% שעות נוספות גלובליות. כך נוצר מצב שמאבטחים רבים חשבו שהם בכלל מורווחים, ומקבלים תוספת גלובלית על שעות נוספות, גם אם הם לא עובדים שעות נוספות, כשבפועל, חברת האבטחה בסך הכל כיסתה את עצמה למקרה של תביעות עתידיות על שעות נוספות, והרי בית דין לעבודה יראה בתלוש כי שולמו שעות נוספות למאבטחים, בזמן שלא כך היה הדבר.

 

מאבטחים יקרים ,

סביר להניח שאינכם מודעים לכספים שמגיעים לכם, כמו רוב מוחלט של העובדים במשק. עשו לעצמכם טובה – פנו לכם חצי שעה, ושבו עם אדם שמבין על תלוש השכר שלכם, על מנת שתוכלו לקרוא אותו ולהבין כל סעיף וסעיף. אם תישארנה לכם שאלות – פנו אליי לכתובת [email protected]

 

סופ"ש רגוע שיהיה,

יואב לוי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. ליואב :

  תודה על עוד פוסט מרתק.

  האם ידוע לך באילו ענפים נוספים הטריק הזה נפוץ?

  איתי

 2. גליה :

  להבנתי "חוק התלוש" אמור לפתור את הבעיה = הטעיה ?!

 3. יואב לוי :

  לגליה,
  חוק התלוש לא אמור לפתור את הבעיה הספציפית הזאת, שכן, ע"פ חוק התלוש, הסעיפים אמורים להיות ברורים ובהירים לעובד, אך במקרים שציינתי, הסעיפים אכן היו בהירים וברורים לעובד, אלא שהם פשוט היו שקריים.

  לאיתי,
  אני מעריך שענף השמירה והאבטחה הוא לא הענף היחיד בו ניתן בקלות לבצע מחטפים שכאלה בתלוש המשכורת. כנראה שבכל ענף שבו קיימת חברה שמתווכת (כ"א, קבלן, מיקור חוץ) בין המזמין לעובד, וכך העובד לא מודע בעצם לסכום אותו המזמין מעביר לו, אלא רק לסכום אותו הוא מקבל מהחברה המתווכת.

 4. ליואב :

  השאלה, אם רק רו"ח יכול לעלות על הטריקים ? או- שכל עובד בהתבוננות יסודית יותר יכול לראות שאין שורה נפרדת לנסיעות, להבראה וכדו' ו"הכל כלול".
  וב"הכל כלול", הנחת העבודה היא: שיש חתולים בשק ?!

  גליה

 5. יואב לוי :

  היי גליה,
  ההפך הוא הנכון. לעובד סיכוי גבוה יותר לעלות על ההטעייה, שכן הוא נמצא פיזית במקום העבודה, ויודע גם על מה הוא חתם (או אמור לדעת) מול המעסיקים. רו"ח או בית דין שיביטו בתלוש, לא יהיו מסוגלים לדעת בודאות מה לא חוקי בו

 6. עומר כרמון :

  תודה רבה יואב,

  בשעה שרובנו מברברים עצמנו למוות, אתה גם פועל באופן מעשי. כל הכבוד!

 7. איטה :

  מה לגבי שעות נוספות לעובד שעתי ?

  האם רק אחרי 9 שעות עבודה ליום
  משולמים "שעות נוספות" ?

  האם תלוי הדבר במספר ימי עבודה ?
  אשמח לפירוט בנושא.

  אני מחתימה "שעון נוכחות" ולאחרונה הסתבר לי שיש מה שנקרא "גליון מורחב" של הסבר לגבי שעות העבודה וחישוב השכר
  שאף אחד מאיתנו לא ידע עליו ולא קבל אותו, האם החוק לא מחייב להנפיק גליון זה לעובד כחלק בלתי נפרד מתלוש השכר ?

  תודה
  איטה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.