חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הכל ציטוטים" עם שלי יחימוביץ'

נושאים כלכלה ותקציב, פוליטי ב 21.05.09 6:03

חוק ההסדרים הוא יריית הזינוק במירוץ הלוביסטים השנתי, הפעם זיהו הלוביסטים את עופר עייני כציר מרכזי בתהליך, בעזרת אורי יוגב הפך עייני למוביל המירוץ, וכשעופר מרוצה גם שלי יחימוביץ מרוצה,

מגיש: איתי אשר  

כתבה מצוינת של שאול אמסטרדמסקי ב"כלכליסט" חושפת כיצד השפיעו הלוביסטים על תהליך אישור הצעות המחליטים בממשלה, דרך יו"ר ההסתדרות עופר עיני:

"העבודה על חוק ההסדרים מסמנת כל שנה את נקודת הפתיחה במירוץ של הלוביסטים הפועלים במערכת הפוליטית. אז הם נכנסים לפעולה מואצת בניסיון להשפיע על עיצוב החוק בעבור לקוחותיהם – לרוב הגורמים החזקים במשק. עיקר עבודת הלוביסטים מתמצה בזיהוי האינטרסים הפוליטיים של מקבלי ההחלטות לצורך רתימתם לטובת האינטרסים המסחריים של לקוחותיהם. הפעם… זיהו הלוביסטים כי הציר המרכזי של תהליך קבלת ההחלטות הוא יו"ר ההסתדרות עופר עיני… לשם כך הפעילו הלוביסטים את ועדי העובדים הגדולים והחזקים במשק, שהגיעו לעיני וקידמו דרכו בעקיפין את האינטרסים העסקיים דווקא של לקוחות הלוביסטים – בעלי ההון… השנה, בעזרתו של אורי יוגב, הצליח עיני לסדוק את חומת ההתנגדות של האוצר. דרך סדק זה, באמצעות הלוביסטים, זרמו פנימה כל האינטרסים המסחריים של בעלי העניין במשק, והשפיעו על שרי הממשלה השונים, שניצלו את המצב הייחודי שנוצר כדי לכופף את האוצר. כך, במכוון או שלא, נהפך עיני ללוביסט החזק ביותר במשק, זה ששולט כמעט לחלוטין במה שייכנס לחוק ההסדרים ובמה שייצא ממנו. אבל בחלק מהמקרים זה לא היה רק לטובת העובדים, אלא גם לטובת בעלי ההון."

 

הכתבה הזו הזכירה לי נאום משובח של חה"כ שלי יחימוביץ' בנושא: 

"בדיעבד, עשיתי חשבון מהיר אילו סעיפים הצלחנו להוריד ולפצל ואילו לא הצלחנו, והגעתי למסקנה מאוד מאוד עגומה, שהסעיפים שבהם הפגנו את כוחנו כחברי כנסת היו ברובם המכריע כאלה שמחיקתם עלתה בקנה אחד עם אינטרסים של גורמים רבי עוצמה, שהיתה להם השפעה ישירה על חברי כנסת מובילים. כך, למשל, אותו סעיף שאתה [סטס מיסז'ניקוב] כל כך גאה שהצלחנו להוריד, וגם אני שמחה שהצלחנו להוריד אותו, שכן זה עולה בקנה אחד גם עם השקפת עולמי, הכוונה לבטל את מענק העבודה המועדפת לחיילים משוחררים בתחנות הדלק, ובעיקר בתעשייה. מה שמטריד אותי בדיעבד הוא שלא כוחנו הגדול, סטס, הוא שהביא להורדת הסעיף הזה. אני לא יודעת אם שמת לב מה התרחש בחדר ועדת הכספים בשעת הדיון: כמות הלוביסטים האין-סופית שישבה שם, הנערה הצעירה והחביבה והחייל המשוחרר מדימונה שמועסקים בתחנת הדלק. מי הביא אותם כדי שידברו על לבנו? איך הם ידעו להגיע לכנסת?  חברות הדלק הגדולות. הן שהביאו אותם, יחד עם ערימת הלוביסטים שלהן. בכל פעם שנלחמנו, על עניין צודק, וראיתי סביבי התאספות חסרת תקדים של לוביסטים – ואנחנו כבר מכירים את פניהם – ידעתי שיש לנו סיכוי לנצח. אני אומרת לך את זה בצער ובכאב."

[שלי יחימוביץ' בנאום בכנסת, ינואר 2007, מצוטטת בבלוג "לחץ חברתי"].

שלי יחימוביץ' מודל 2009 מדברת לגמרי אחרת ומתעלמת לחלוטין מהשפעת הלוביסטים, שבימים כתיקונם היא נלחמת בהם.  

"זו השנה הרביעית שלי כחברת כנסת פעילה מאוד (וגם אפקטיבית אם מותר לומר בחוסר צניעות) בתחום התקציב וחוק ההסדרים, ומעולם לא ראיתי נוק אאוט כזה לפקידי האוצר… בלי עופר עיני זה לא היה קורה. כן, הוא הפעיל כל כוח אפשרי, ואיזה כיף זה כשהכוח והכישרון האלה מופעלים מהצד הצודק" [שלי יחימוביץ' בעדכון דוא"ל לחוג תומכיה, מאי 2009]. 

המשימה שלנו להמשך הדרך היא להיות לוביסטים לסעיפים שאין להם לוביסטים. איך עושים את זה בצורה אפקטיבית?  שאלה קשה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. עומר כרמון :

  תודה איתי על המאמר החשוב.

  כבר בתחילת דרכה בכנסת, הבנתי בזכות עניין משפחתי את פרצופה האמיתי של הח"כית "הישרה".

  ח"כ יחימוביץ' הגנה בועדת הכנסת בחירוף נפש על פעילות מושחתת של הרצל גדז', מי שהיה מנהל מנהל אוכלוסין. (גדז' העליל על אמי עלילת שווא בסיוע העיתונאי מרדכי גילת. אמי תבעה בבית המשפט וניצחה לאחר שנים של מאבק).

  היה ברור לי ששלי יחימוביץ' עושה זאת כשירות למען אותו מרדכי גילת (היום מועסק בעיתון של ביבי, ישראל ביתנו). לא האמת עניינה את יחימוביץ', אלא השירות שהיא מעניקה לחברים (שמור לי ואשמור לך). מאז איני מופתע מהתנהלותה של חברת הכנסת. הכל היה ברור וצפוי…

 2. גליה :

  בסדום לא היו צדיקים, היו בני אדם. גם הצדיק היחיד לא החזיק מעמד ב"צדיקותו" או צדקנותו זמן רב.

 3. איתמר :

  איתי,
  ב-17.6 תתקיים השתלמות לובי של שתי"ל – שלחתי לך ולע"ש הזמנה.
  באופן כללי, כדאי להיות פעיל בארגון. אני פעיל בתא קשרי ממשל של "מגמה ירוקה", וזה בהחלט עוזר ונותן עוד כלים להשפעה.

 4. ע :

  איתי
  אתה פותח בעופר עיני, ו -?
  חסרות לי דוגמאות פרטניות להמחשת הטענה הכללית.
  בעיקרון – אם במצב מסוים טובת העובדים והאינטרסים שלהם, עולים בקנה אחד עם האינטרס של המעסיק, אז מה עושים?
  אז מה בדיוק הטענה פה?
  לי אישית יש טענה נגד עיני, שהוא מחזק את התופעה של ארגון עובדים א-פוליטי. ארגון כזה הוא בהכרח ארגון דמוי פאשיסטי.
  ארגון עובדים שאין לו עמדה כלפי השלום, למשל, הוא ארגון לאומני, והסיכויים שלו להקטין חרמות של ארגוני עובדים בעולם נגד ישראל, שואף לאפס.
  זה התחיל הרבה קודם, והריפורמה של חיים רמון, עוד החריפה את המצב.
  אם ההסתדרות היתה לוקחת על עצמה את זכויות העובד הפלשתיני מהשטחים, מהיום הראשון אחרי 67 ,היה לה סיכוי להשפיע על מהלך הדברים בכך שהיתה הופכת העסקת פועלים מהשטחים לבלתי משתלמת, בתנאי כיבוש.
  ואם לחזור לכאן ועכשיו, באמת לא ברור לי איפה יחמוביץ עומדת ביחס למה שאתה מתאר.
  אני רק יודעת שבאופן עקבי היא נמנעת מלהתעסק עם הקשר בין הכרסום בסוציאל דמוקרטיה, לבין המצב הפוליטי הכללי. זו עמדה נוחה מדי לטעמי.

 5. ל-ע :

  א. להגיד על עופר עיני שיש לו ארגון עובדים א-פוליטי זה מצחיק. אמנם הוא רץ בבחירות עם הסיסמה "הסתדרות בלי פוליטיקה" אך החיים הוכיחו שהוא בוחש בפוליטיקה המפלגתית והארצית הרבה יותר ממה שחלק מהח"כים של מפלגת העבודה עושים.
  ב. כדי לקדם את המטרות הפוליטיות והאידיאולוגיות של עופר עיני והאנשים אותם הוא מתיימר לייצג – יש יתרון עצום לשתיקה רועמת בנושא השלום והעובדים הפלסטינים. גם יחימוביץ' נוקטת עמדה דומה והשתיקה שלה מגבירה את כוחה. כזכור בעבר הצהירה בגלוי שהיא מצביעה לחד"ש, אבל מאז שנכנסה לכנסת כמעט בלתי אפשרי לחלץ ממנה אמירה בנושאים מדיניים – אפילו ציפי לבני פחות עמומה ממנה. אפשר לקונן עד מחרתיים שזה לא מוסרי וצבוע – אבל זה עובד. לפעמים צריך להיות חכמים ולא צודקים.
  ג. השאלה הגדולה לגבי עיני אינה קשורה למצב בו אינטרסים של עובדים ומעסיקים/ממשלה מתלכדים, כי אז ברור מה עליו לעשות, אלא למצב בו האינטרסים של עובדים והמעסיקים/ממשלה נוגדים זה את זה. במיוחד ראוי לשים לב להבחנה בין עובדים שעיני מייצג אותם ישירות ושאר העובדים. יש הטוענים שעיני מקריב למען הכוח שלו ולמען העובדים שאותם הוא מייצג לא רק את השלום ואת הפלסטינים אלא גם את כל העובדים שאינם מיוצגים על ידו, רובם עובדים חלשים מאוד. הייתי שמח אם היה מתפתח כאן דיון מגובה בעובדות בעד ונגד עופר עיני – אני פשוט לא יודע מספיק.
  ד. נושא הטקסט כלל לא היה עופר עיני אלא ההתנהלות הפוליטית-תקשורתית של שלי יחימוביץ' – מאדם שטורח להציג לציבור את גועל הנפש המתרחש מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות לשופר תעמולה נלהב של עופר עיני, גיבור ישראל והסוציאל דמוקרטיה. אם היית קורא/ת את הטקסט המלא של המייל לפעילים היית מקבל/ת הרושם שכל 222 עמודי חוק ההסדרים נמחקו כלא היו בזכות האביר עיני, בעוד שהאמת היא שחלק גדול מהסעיפים המכוערים נשארו – משום שלא היה לובי משמעותי כנגדם, לא של בעלי הון ולא של ההסתדרות.

  איתי

 6. ע :

  לאיתי
  א.קראתי את הטקסט המלא, והגבתי עליו באתר שלה בכיוון דומה לשלך, בכללי.
  ב. אני מסתכלת על מס' חברי הכנסת של העבודה בבחירות האחרונות,
  ואני עוד לא רואה את "השטיק" של יחימוביץ עובד.
  ג. היא זכתה במקום גבוה בועידה, והפסידה בשאלת ההצטרפות לממשלה.
  ד. אני מדברת בכל מקרה על פוליטי ב-מקרו.
  אי אפשר לשחק אותה מיסטר הייד, בתקווה שתצא בסוף גדול בתור דר' ג'ייקל……
  ה. מרבים לתת את הדוגמה של בגין והשלום עם מצרים – על טרגדיות פרדוכסליות כאלה, שהן כאוטיות,
  אוי לנו אם נבנה "מדינה".
  ו. בעיקרון, אין לי כוח ולא חשק להיכנס לזה, אבל לא מקובלת עלי ההנחה שקיימות רק 2 אלטרנטיבות – או אני תומך מוצהר בשלום ומאבד כוח, או אני "מסתיר" את עמדתי וצובר כוח.
  אין שום סימוכין משום סוג שהוא להנחה כזו.
  אבל יש דבר כזה שנקרא נבואות שמגשימות את עצמן, או תחפושת שהופכת בסוף להיות המקור.

 7. ל-ע :

  אם יש קשר בין הצלחת הטקטיקה הפוליטית של יחימוביץ' ובין מס' המנדטים של העבודה הוא דווקא שלילי – היא העדיפה להבליט את עצמה כ"שושנה בין החוחים" במקום לנסות לגבש סביבה או להיות שותפה במחנה שמבריא את מפלגת העבודה. דווקא ככל שהעבודה יותר שחורה ויותר כושלת היא נראית יותר טוב – פרץ נופל, ברק מפדח, סנה מתפטר, תמיר חצי רגל בקדימה, קולט מחוץ לכנסת … לא רחוק היום ובו יחימוביץ' נותרת כמעט לבד בעבודה, אולי תוך המשך השותפות הגאונית עם עיני.

  לגבי 2 אלטרנטיבות ביחס לשלום – אני מסכים איתך ועדיין מחפש נוסחה מנצחת בין התקרנפות יחימוביץ' לחוסר-האלקטורליות בעליל של חנין

  איתי

 8. צ'רלי צ'פלין :

  חגיגת ה"נוק-אווט לאוצר" הסתיימה, העשן התפזר והאמת העירומה ניצבת אפילו מול שלי. אני מצרף לקמפיין הציטוטים את הציטוט להלן :" הטרגי מכל הוא שהפרטת קרקעות בתי הזיקוק הייתה רק הירייה הראשונה לגרוע מכל, והוא "הרפורמה במקרקעי ישראל", סעיף מסעיפי חוק ההסדרים 2009-2010. מדובר בהפרטה הגדולה ביותר בתולדות המדינה. בעצם, במילים פשוטות, הפרטת המדינה כולה, ומכירת קרקעותיה שהיום הן בבעלות הציבור כולו – לידיים פרטיות." 23.5.09

  היות ומסתבר ששלי לא חזקה באגרוף – מוקדש לה את הקטע הבא : http://www.youtube.com/watch?v=zskO9O3hF78

  ג'

 9. סתם מבקר באתר :

  חברות יקרות,
  רואים שמזמן לא הייתן בכנסת
  יש הבדל בין חברי ועד שמנסים להציל את מקום העבודה שלהם, ושאתם קוראים להם בטעות לוביסטים, לבין כל אותם מעאכרים לוביסטים בתשלום, שיגיסו תומכים לכל מה שתבקשו (אם תשלמו להם כמובן).

 10. למבקר (ע"פ של שלי??) :

  ציטוט לדוגמה מהכתבה של שאול א. שלא ממש מסתדר עם התיזה שלך

  "כוונת האוצר: רפורמה כוללת בענף התקשורת: ביטול שיטת הזיכיונות בטלוויזיה המסחרית ומעבר לרישיונות; שידור פרסומות ויצירת חבילות שידורים צרות בכבלים ובלוויין; החדרת מפעיל נוסף בענף הסלולר וביטול הזיקה בין רכישת מכשירים לסבסוד השיחות.

  הלקוח: זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת, זכיינית ערוץ 10 ושלוש חברות הסלולר הגדולות.

  משרדי הלובינג: פוליסי, גלעד שירותי לובינג (עבור ערוץ 10), אימפקט (זכייניות ערוץ 2).

  האינטרס המסחרי: הזכייניות רצו לקדם את המעבר לשיטת הרישיונות ולעכב את הנגיסה של חברות הכבלים והלוויין בשוק הפרסום. חברות הסלולר רצו להוציא מן החוק את הסעיפים הנוגעים להן."

  אתה מוזמן לכתוב טקסט המפריך את הטענות של הכתב, אני מתרשם שהוא לא מקשקש.

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.