חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב 2009 : מי לא יהדק חגורה ?

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 20.05.09 6:04

בעסקת החבילה שרקמו עופר עייני ונציגי האוצר שכחו לצרף לנושאים בנטל את בעלי ההון,  הגדלת הגירעון והחוב הלאומי מסוכנים לישראל, אלא שהפתרון לא נמצא באיגרות על אשפוז או בהגדלת המע"מ על פירות וירקות אלא במיסוי ההון

 

מאת : ק. טוכולסקי

עסקת החבילה שהושגה באמצעות משא ומתן בין המדינה המעבידים והעובדים זוכה לקיטונות של בוז בעיתונות הכלכלית. משוררי החצר של ההון הרגילים לזמר זמרי הלל לכלכלה ניאו-ליבראלית הרסנית וכושלת לא טרחו מעולם לפקפק בקדושת התווים שהונחו לפניהם כל עוד אלו כללו גזירות על עובדים לטובת בעלי הון וכעת כאשר העובדים בישראל שכרגיל נתבעים לשאת בעול שיקום הכלכלה מהתוצאות המחפירות והצפויות להחריד של מינופי הון, אין משוררי החצר של ההון מרוצים שכן העובדים בישראל כנראה יקבלו מעט פירורי זכויות.

 

מי שקרא את עשרות עמודי המלל של העיתונות הכלכלית לא יכול היה לחשוב בכלל שגם מעסקת החבילה הנוכחית שבעולה נושאים בעיקר העובדים, נעדרים כרגיל מי שנהנים מטובה של הכלכלה בישראל. המדינה, המעבידים והעובדים נקראו לדגל וחילקו ביניהם את נטל עסקת החבילה, בעלי ההון נעדרים. גם הפעם לא מי שהרוויחו מהשיטה ישלמו את מחיר קריסתה. זה לא מפריע להם לשסות את מי שאמורים להיות כלבי השמירה של הדמוקרטיה בעובדים שהשיגו שומו שמיים זכות חלקית בניסיון להגן על זכויותיהם הנרמסות.

 

בעיסקת החבילה הנוכחית לא נקבע כי בעלי ההון יתנו חלק למען הבראת כלכלתה של המדינה. התוצאה גירעון במקום העלאת מיסים על ההון. במקום מס רכוש, מס ירושה ומס מתנות על האלפיון העליון תגדיל המדינה את הוצאותיה באופן מסוכן. עסקת החבילה אינה שלמה והמחיר עשוי להיות הרסני לחוסנה הכלכלי והחברתי של המדינה. בעוד שנה או שנתיים יגזרו על הציבור גזירות נוספות שכן החור בקופת המדינה יגדל. לילות לבנים עברו על בכירי הפקידות הכלכלית, נציגי התעשיינים והעובדים בזמן שבעלי ההון ישנו בבטחה ביודעם שלא הם יתבקשו להחזיר מעט מהטוב שלקחו לעצמם לטובת המדינה שהם מרוקנים אותה ואת אזרחיה מנכסיהם וכספם לטובת הגדלת הונם האישי.

 

כרגיל שכחו לבקש ממי שיש לו את רוב ההון לקחת חלק בנטל והמחיר יהיה גבוה. במקום עוד כיתות, עוד מיטות בתי חולים, עוד עובדים סוציאלים ושוטרים, עוד כסף לתרבות, שמירה על הסביבה וזכויות עובדים, קיבלנו עיסקת חבילה שמגינה על הזכות להתעשר על חשבון החברה. קיבלנו עיסקת חבילה צולעת שההישגים לעובדים ולמעבידים בתוכה זמניים ושוליים כי כל עוד אין המדינה מבקשת ממי שמקבל את עיקר הרווח לשאת גם בעיקר הנטל, אין ביכולתה של המדינה להבטיח את יכולתה להוציא את הכספים הראויים להרחבת השירותים האוניברסאליים שהיא נותנת ואפילו לא על שמירת רמתם.

 

אין קסמים בכלכלה, לניסיון ליצב את הכלכלה ואף להבריאה ללא הטלת הנטל על בעלי הכסף אין סיכוי. בסופו של דבר ישלמו את המחיר 95 המאיונים התחתונים. כמה מיסים מגוכחים על המעמד הבינוני ופגיעות בשירותים האוניברסאליים של המדינה עוד נצטרך לספוג עד שנבין את מחיר הקדושה הניתנת להונם של בעלי ההון. לא ניתן לשקם את הכלכלה לטובת החברה כולה בלי שמי שעושקים את החברה כולה לא ישלמו את המחיר על מעשי העושק שלהם. ללא ההבנה כי כלכלה היא אמצעי לקידום החברה כולה ולא אמצעי לצבירת הון בכיסיהם של מעטים על חשבון הכלל, שום עסקת חבילה ושום תקציב גרעוני לא יצליחו לשפר את מצב החברה לא בישראל ולא בעולם.

 

עסקת החבילה במשק אכן לוקה בחסר אבל לא בגלל מה שאפשר לקרוא בעיתוני הכלכלה אלא בגלל מה שנעדר מהם. נכון, הגדלת הגירעון והחוב הלאומי מסוכנים לישראל אלא שהפתרון במאבק על תקציב מאוזן וקיצוץ החוב הלאומי לא נמצא באיגרות על אשפוז או בהגדלת המע"מ על פרות וירקות אלא במיסוי ההון. בביטול התפיסה המקדשת מקסום רווחים של המעטים על חשבון הכלל. צריך למסות את ההון ובאגרסיביות. להקפיא חשבונות, לשנות את חוקי החברות, לבטל מקלטי מס על רכוש המאיון העליון, לדרוש ממי שהרוויחו להחזיר משהו לחברה. לדאוג למיסוי שמטרתו שיפור חלוקת העושר ומניעת צבירת הרוב המוחלט של ההון בידי המעטים ולמען עצמם בלבד. מה שנרדש היום בישראל הוא עסקת חבילה במסגרתה לא רק עובדים, שכירים ועצמאיים קטנים ישאו בנטל אלא העברת עיקר הנטל לגבם של מי שנושאים בכיסיהם הנפוחים את רוב ההון.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. אריה גור :

  "כרגיל שכחו לבקש ממי שיש לו את רוב ההון לקחת חלק בנטל והמחיר יהיה גבוה" שכחו? לדעתי אחד האישים המתוחכמים ביותר שחיים היום בקרבנו הוא שרגא ברוש שמצליח לאפשר לעופר עיני לקטוף תהילה כמגן העובדים, מצליח לעבוד "בשיתוף" עם הממשלה, ולמעשה מעביר לכולנו שיעור אמיתי ב- איך צריך להגן על קהל שולחיך.

 2. ע :

  בשנת 1979, זמן קצר אחרי עליית תאצ'ר לשלטון, התפרסמה בעיתון TIME OUT קריקטורה מדהימה.
  אם ל"עבודה שחורה" היתה אפשרות לסרוק פאקסים, הייתי שולחת בשמחה.
  על גדת התמזה ניצב סולם, שרגליו בתוך המים. על השלב העליון, עומד בעל ההון, מתחתיו מישהו קצת נמוך בהירארכיה המעמדות, ועוד אחד מתחתיו, ולמטה למטה, רק ראשו מחוץ למים, פועל.
  האיש למעלה מפנה ראשו למטה ואומר: "כולנו נרד רק שלב אחד בסולם למען כולנו".
  המבט בעיני הפועל, אומר את כל מה שיש להגיד.
  ואכן, לכאורה, הריפורמה של תאצ'ר הכניסה מודרניזציה לכלכלה הבריטית. אכן ארגוני העובדים סבלו מסטגנציה, שחיתות, והערצת כוח לא תמיד חכמה, מה שהקל על תאצ'ר בפעולתה..
  אכן, לכאורה, הכלכלה הבריטית הפכה לכלכלה החזקה באירופה.
  למה לכאורה?
  כי מערכות החינוך, הבריאות, התחבורה, התגלגלו למצב של על סף קריסה, ומדובר פה בדיני נפשות, לא באיזה צדק מופשט.
  הפער בין העשרירונים גדל, וההתעשרות באה בעיקר מעסקי הון, שהתגלו כנמר נייר.
  הכלכלה הבריטית גם תרמה למשבר העולמי, כאשר יצרה כסף שהתגלגל כהלוואות לארה"ב, במקום להשקעות במערכות הקורסות וגם נפגעה ממנו – בומרנג.
  שוק ההון הגלובאלי, "יצר כסף" שהלך ל"יצירת" עוד כסף, שהתגלגל לארה"ב שהפכה לחייבת לכל העולם ואשתו, אבל במקום להחזיר אותו, או להשקיע אותו בעוני העולמי, באנרגיה ירוקה, ובנכסים אמיתיים, הוא הושקע באוונטורות כמו שוק המשכנתאות. כך חזר המשבר לבריטניה שכלכלתה התגלתה כמך עירום.
  ואכן, לא רק הפועל שקע במים, עכשיו נמצאים רבים ממעלה הסולם, קרובים הרבה יותר לשקוע בעצמם במים
  ופתאום נעלמים כספי התרומות למגזר השלישי כמו קוביות קרח.
  שימו לב איך זה משפיע על מרכזי התמיכה הנפשית בעוטף עזה.
  ככה זה כשכסף מסתובב לו, וכשאת סדרי העדיפויות קובעת היד הנעלמה של השוק.

 3. לע :

  צלמי במצלמה דיגיטלית, ושלחי את התמונה.

 4. achso :

  הנקודה היא שבישראל כולם חוץ מבעלי ההון יורדים כמה שלבים בסולם

 5. ע :

  ל-3 – אנסה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.