חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק התלוש – בסכנת סירוס

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 18.05.09 6:02

תיקון 24 לחוק ההגנה על השכר המכונה "חוק התלוש", בסכנת סירוס. כך מדווחת חה"כ שלי יחימוביץ למכותביה. על חשיבות החוק מרחיב נדב פרץ, חבר עבודה שחורה, במאמר : חוק הגנת השכר: חוק האבות

שלי יחימוביץ בדיווח שבועי למכותביה כותבת : כוחות גדולים מנסים לסרס לבלי היכר את חוק התלוש, תיקון 24 לחוק ההגנה על השכר. מדובר במעסיקים אשר התרגלו להאמין כי תשלום שכר הוא עניין פרטי וחוזי בין המעסיק ובין עובדו, וכל מעורבות של המדינה, המחוקק, ובעיקר של ההסתדרות – נתפסת בעיניהם פסולה.

על ניסיונות סירוס חוק התלוש ניתן לקרוא בבלוג של חה"כ שלי יחימוביץ

 נדב פרץ, בבלוג "הרהורים של אבא"  :

 "הטיעונים של המעסיקים הם מופרכים: קודם כל, אפשר לעבוד 8 שעות ביום גם בהייטק, וההוכחה הכי פשוטה לכך היא שבמדינות מתוקנות עושים את זה. במרבית מדינות אירופה לא מקובלת הנורמה של עבודה מצאת החמה עד צאת הנשמה, גם לא בהייטק. מוצאים איך להסתדר גם עם הטלפונים מחו"ל וגם עם הדד ליינים. ואם באמת העובד נדרש לתת 12 שעות ביום מסויים, בגלל צרכים תפעוליים שאי אפשר להתגבר עליהם – יתכבד המעסיק וישלם על הדרישה החריגה הזו.

כדאי לציין גם שכל המחקרים מראים שהתפוקה של מי שעובד 8 שעות לא נמוכה יותר מזו של מי שעובד 12 שעות – ולו בגלל שמי שעובד 8 שעות ויודע שהוא צריך לילדים בשעה 16:00, ידאג לתקתק הכל בהקדם – בניגוד למי שמגיע ב-9:00 ויודע שהוא לא הולך לפני 21:00, אז הוא מרשה לעצמו הרבה שעות ברזיה (במינוח הישן).

אבל הנקודה האמיתית היא שאף אחד מהצדדים לא מתייחס לסובייקטים האמיתיים של החוק – עובדי ההייטק, שצפויים לעבוד הרבה פחות שעות החל מהיום. זה מאוד אופייני לדיונים שחלק מהסובייקטים בהם הם גברים בכלל ואבות בפרט – דיונים כאלה נוטים להעלים את האבות מהתמונה. מהויכוח שמתואר לעיל מצטייר שיש רק שני צדדים – המעסיקים, שלא רוצים שיכבידו עליהם, והמהנדסות שרוצות להיכנס לעבוד בחברות ההייטק ולא יכולות בגלל השעות והילדים. אבל מה עם המהנדסים? הרי ההשפעה העיקרית פה היא עליהם – הם יוכלו לחזור הביתה בשעה 17:00 במקום ב-21:00, כמו היום. האם דעתם לא משמעותית? האם להשפעה הזו עליהם אין משמעות חברתית ? " …

 

למאמר המלא

נערך על ידי גל
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. אורן :

    החוק בא לעשות שינוי חשוב בתפישה המעוותת שיש בשוק המעסיקים בארץ, ועם זאת, בניגוד לפסקה האחרונה, אני ממש לא חושב שעובדי ההייטק יחלו לעבוד פחות שעות החל מהראשון ביוני.

    זה שינוי דרסטי מדי, מה גם שיש דרכי עקיפה כאלו ואחרות. בחברה בה אני עובד למשל, מצאו דרך כזו: הגדרת השכר כשכר שכולל בתוכו כבר איקס שעות נוספות, אותן איני חייב לממש אך אסור לי לעבור אותן.

    השכר בפועל לא משתנה בין אם אני עושה את כל השעות, ובין אם לא.

    אני עדיין לא ממש בטוח שזה פתרון גרוע, אגב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.