חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה: הפילוג בדרך

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 17.05.09 6:04

חוות דעת משפטיות מוסמכות קובעות כי די ב- 4 מתוך 13 חברי סיעת העבודה כדי להתפלג ולזכות במעמד חוקי של סיעה בכנסת, הפילוג המעשי כבר קיים, אך פילוג הוא רק אמצעי, לכן נותרה השאלה מהי המטרה ?

מאת : דניאל בלוך

ככל שידוע לי הפילוג במפלגת העבודה כבר על הסף ובקרוב ייהפך לעובדה מוגמרת. חוות דעת משפטיות מוסמכות קובעות כי די ב- 4 מתוך 13 חברי סיעת העבודה כדי להתפלג ולזכות במעמד חוקי של סיעה בכנסת. אמנם 4 זה קצת פחות משליש, אבל מכיוון שלא ניתן לחתוך ח"כ לשליש (את המצפון ניתן, כנראה, אך לא את הגוף) הרי הכלל החל על כספים יחול גם כאן: אם פחות מחצי – מעגלים כלפי מטה. אם ועדת הכנסת לא תקבל עמדה זאת, ההכרעה תעבור לבג"צ. אז אולי הם עדיין יגורו ביחד, אך יבלו בנפרד.

 

הפילוג המעשי כבר קיים. ועידת המפלגה הלכה אחרי האינטרסנטיות הזמנית. היא לא תעמוד למפלגת ברק-פואד-שמחון-שירי לאורך זמן. ספק אם ממשלת נתניהו תחזיק מעמד זמן רב ועל אף הפופולריות האישית הרגעית של אהוד ברק כשר ביטחון, בבחירות חדשות המחאה נגד הממשלה מן המרכז ושמאלה תלך לקדימה ואולי למפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה ואילו המחאה מימין תלך לאיחוד הלאומי ולליברמן.

 

מי שחשב שמא ביבי נתניהו הוא ביבי חדש שהשתנה והפיק לקחים התבדה ומהר יותר מכפי שניתן היה לתאר. גם משקיף ציני וריאליסטי לא האמין שבניין הקלפים של הממשלה החדשה יתמוטט כה מוקדם. נתניהו עשה כבר טעויות כה רבות, ובראש ובראשונה נטילת האחריות הכלכלית על עצמו ומינוי שר אוצר חסר ניסיון. לטובתו ייאמר כי בניגוד לאולמרט לפחות בחר שר אוצר ישר.

 

כמעט כל ראשי הממשלה בעבר שמרו מרחק בטוח מענייני הכלכלה והתערבו בנעשה בתחום רק בשלט רחוק. הסיבה ברורה – ענייני הכלכלה משפיעים על דעת הקהל בטווח הקצר. ענייני המדיניות והביטחון – בטווח היותר ארוך, למעט נושא הטרור. לכן עדיף למנהיג שלא להיות מזוהה יתר על המידה עם התחום הכלכלי. אפילו ראש ממשלה שמזוהה עם טיפול טוב בענייני הכלכלה – שמעון פרס בשנים 84-86 לא זכה על כך בהערכת הבוחר. ראש ממשלה חכם ממנה שר אוצר מנוסה וטוב. אם תהיה ביקורת – הוא יספוג אותה. אם תהיה הצלחה – הוא יוכל לשייכה אליו, על שהשכיל לבחור צוות כלכלי מצליח. נתניהו לא נהג כך והוא ישלם את המחיר בדעת הקהל. גם הפגישה עם הנשיא אובמה לא תעזור למעמדו. היא רק תעמיק את המלכוד שלו ושל שותפיו לקואליציה.

 

הפילוג הוא, כמובן, רק אמצעי. השאלה היא מה המטרה. אני מניח שהחלטות לטווח ארוך יתקבלו רק בהמשך הזמן. האם לייסד גוף חדש לחלוטין? האם גוף זה יהיה מבוסס על מערך של מפלגות וגופים קיימים או יהיה ארגון חדש לגמרי הבנוי על הצטרפות אישית ולא קבוצתית?

 

שאלה נוספת היא השאלה המערכתית בטווח הקצר. האם להקים סיעה נפרדת או ליצור בלוק עם מר"צ? במצב הנוכחי סיעה של פחות מ- 6 ח"כים אינה זכאית לייצוג אוטומטי בכל ועדות הכנסת. סיעה בת 7 (4 הפורשים + 3 חברי מר"צ) זכאית לייצוג בכל הועדות, כולל חוץ וביטחון וכספים, ולראשות אחת הוועדות הסטטוטוריות ולתפקיד סגן יושב ראש הבית.

 

הבעיה המקשה על השילוב הטבעי, לכאורה, היא התדמית הגרועה של מר"צ נוכח כישלונה האדיר בבחירות האחרונות. כל אלה שאלות שהארבעה – אופיר פינס, עמיר פרץ, יולי תמיר ואיתן כבל חייבים יהיו להחליט בהן תוך שיתוף החברים הרבים שיפרשו עימם ממפלגת העבודה.

 

 

 

העיקר הוא שיתחילו קודם בבניית אופייה, דמותה ועקרונותיה של הסיעה החדשה ולא יתחילו מן השאלות הפרסונליות. אותן עדיף לדחות עד ערב הבחירות הבאות. לי נראה שבכל מקרה הרשימה שתוצג חייבת להיות רחבה ומגוונת מכל המגזרים, שתכלול שעור גבוה של נשים, מן הפתיחה והלאה ובראש הרשימה חייבת לעמוד דמות שאינה מזוהה עם כישלונות העבר של העבודה, מר"צ או כל גוף אחר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

26 תגובות

 1. איתי :

  יש כאן פרדוקס נוראי.

  יציאה מספינת העבודה הטובעת לחיבור עם רפסודת מרצ הקטנה עלולה בסבירות גבוהה לגמור את הקריירה של החכים בכנסת (יעל דיין) או להפוך אותם לאאוטסיידרים משותקים (ביילין).

  מבחינת סיכויי ההישרדות האישיים של הח"כים עדיפה בהרבה חבירה לספינת קדימה האופורטוניסטית אך הגדולה והיציבה יותר.

  אנשים כמו פינס ותמיר מתאימים מאוד באידיאולוגיה היונית שלהם למרצ, הסיבה שהם היו בעבודה היא הרצון להשפיע דרך מפלגת שלטון גדולה. לכן אין זה מקרי שתמיר פוזלת חזק לקדימה ולא למרצ, ועימה חכ נוסף ששמו טרם פורסם בתקשורת.

 2. דני בלוך :

  איתי
  אתה מבלבל עובדות בדעות. בשלב זה עד לערב הבחירות הבאות הארבעה חייבים לפעול ביחד הם אינם יכולים להתפצל בין קדימה למר"צ. הם אפילו אם רצו אינם יכולים להתחבר עם מימ"ד.

 3. לדני :

  1. האם הזכרתי את מימד בדברי כאן או בתגובות קודמות שלי בנושא? לא, כי זה לא ריאלי

  2. בעניין ערבוב עובדות ודעות – הפוסל במומו פוסל.

  לך יש פנטזיה על רשימה משותפת לפורשים ולמרצ ואתה משווק אותה כאן כאילו היתה אפשרות רצינית ומתעלם מאפשרויות אחרות שאינן מוצאות חן בעיניך (וגם בעיני).

  העובדות כפי שאני יודע אותן הן שהסבירות לחבירה לקדימה עד כמה שהיא מצערת אותי גבוהה מהסבירות לחבירה למרצ.

  לגבי דעות –

  חבירה בין מרצ לפורשים אם בכל זאת תתרחש (והיא לא) – תיפול שוב לבור שמרצ מתבוססת בו – צבע אשכנזי בורגני שלום עכשיוניקי. זה קרה עם "התנועה החדשה" של צלי רשף בורג וטליה ששון, וזה יקרה עם פינס ותמיר, במיוחד כאשר המשמעות הנסתרת של "בראש הרשימה חייבת לעמוד דמות שאינה מזוהה עם כישלונות העבר" היא שפרץ נמצא בשוליים.

  אכן, יותר קל להעמיד בראש רשימה כזו את אופיר טפלון לבנבן פינס מאשר את פרץ, השאלה היא כמה יכולת יש לרשימה כזו לפרוץ את בועת מרצ המתכווצת ביישובים האמידים – לדעתי אפס.

 4. דני בלוך :

  איתי
  אין לי שום פנטזיה. בניגוד לך – אני מוסר מידע ולא מחווה דעה. אינני בעד מרצ כפי שידוע לך. אני מעריך שבמצב הנוכחי פרץ יכול להיות שותף מרכזי אך לא מוביל רשימה כי לא שכחו לו את משגי העבר. ומה זה הסגנון אופיר טפלון לבנבן פינס? ככה כותבים על אדם, שבניגוד לרבים אחרים לא בגד במצפונו, פרש מן הממשלה על עניין עקרוני וסרב לכיבודים יותר מכובדים מברוורמן?

 5. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  מעניין ואף מתמיה לראות כיצד כולם מזדרזים לבטל את ביבי ולקצוב את ימי ממשלתו. (נתקלתי בכך גם בדיון למרגלות הטור המצויין של נדב על התקציב, שעלה גם בע"ש).
  להערכתי, יש לנו עוד לפחות שלוש שנים עד לבחירות הבאות, ואולי יותר.

 6. עמית-ה :

  תסלחו לי שאני מתערב אבל משהו בזכות האגואיזם- אם הם יפרשו ויהיו סיעה עצמאית יהיו לי נציגים בכנסת.
  אני יודע שישנם דברים חשובים בהרבה וספקולציות לכאן ולכאן, אבל אני ממש רוצה קבוצה לאהוד, (גם)זה עושה לי טוב.

 7. עומר כרמון :

  מי שרוצה לדעת מתי יהיו הבחירות הבאות, צריך רק להקשיב לבית החרושת לספינים של אהוד ברק.

  אתמול הוא אמר ש"שלום עם הפלסטינים אפשרי בעוד שלוש שנים" – בתרגום לשפת ברק: הבחירות הבאות יתקיימו בעוד שלוש שנים.

 8. דני בלוך :

  חברים יקרים
  לאף אחד מאיתנו לא ניתנה הנבואה. אבל ברור שממשלת ביבי לא תכהן קדנציה שלימה.

 9. לדני :

  האם יש לך מידע על נסיונות חבירה בין מרצ ובין הרביעיה?

  לי יש מידע על נסיונות חבירה בין קדימה ובין הרביעיה, חלקו פורסם גם בתקשורת, אם כי אין לשלול את האפשרות שזהו ספין של שלי יחימוביץ' שיש לה אינטרס פוליטי ללכלך על יולי תמיר

  איתי

 10. דני בלוך :

  איתי
  אני מניח שכולם מדברים עם כולם בימים אלה. מגע רשמי לא היה לא פה ולא שם.

 11. ע :

  המטרה – מה באמת המטרה?
  מה הטעם לחבור לקדימה, כדי להשיג מה?
  (גם החיבור למרץ אכן פרובלמטי, ולא בגלל שהיא רפסודה, אלא בגלל הטעויות שעשתה.).
  משהו השתבש פה בדיון הפוליטי, ואנחנו ממשיכים לעסוק במסגרות.

 12. דני בלוך :

  לע.
  יש להבדיל בין שני דברים: סידור מטעמי נוחות ארגונית בכנסת הקיימת ודבר שונה לגמרי הוא כיצד להופיע בבחירות הבאות.

 13. דני בלוך :

  לע.
  יש להבדיל בין שני דברים – התחברות ארגונית מטעמי נוחות בכנסת הנוכחית ואיך להופיע בבחירות הבאות.

 14. הראל לייבוביץ :

  אני חושב שפילוג הוא בלתי נמנע, אך אם יתפלגו הדבר חייב להיות חלק מהליך בניית מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה במקום מפלגת העבודה.
  שלא יקרה להם מה שקרה לאנשי שינוי… שנעלמו אחרי שהתפצלו.

 15. עמית-ה :

  הראל בנוגע לאנשי שינוי אתה טועה, הם הקימו מפלגה חדשה במקום אחר (הם היו שם כבר לפני 80 שנים), קוראים לה פוֹרצה איטליה.

 16. אורי יזהר :

  גם אם יהיה פילוג רשמי וארבעת הח"כים ייצרו סיעה עצמאית, אין מה להתלהב. ארבעתם הם מה שניתן להגדיר כ"משומשים במצב לא טוב".
  צריך כוח סוציאל דמוקרטי-יוני חדש, שיוכל להגיע אל השכבות העממיות. כבר כתבתי על כך כאן ןאינני רוצה לחזור על זה עתה.
  בשלב זה אני רק מציע לא לשגות באשליות ולחשוב שתקומת השמאל תבוא מארבעת אלה.

 17. דני בלוך :

  ארבעת אלה +שלי יחימוביץ'+ עוד כמה ח"כים ממפלגות אחרות – זה מה יש לפי שעה. צריך כוח סוציאל-דמוקרטי-יוני חדש אך מי תהיה רשימת מועמדיו לכנסת? שמות אנונימים שאינם אומרים לאיש דבר? ומי יעמוד בראש? אנונימוס הגדול?

 18. לאורי :

  זו הצרה הנוראית – חכים מוכרים נושאים איתם את כשלונות העבר, ולכל אחד מהם יש קבוצה שמחכה לו וקבוצה שנרתעת ממנו (פרץ, שריד וכו).

  לרשימה אנונימית אף אחד לא מצביע, ולסלבריטאים (גנרלים / עיתונאים וכו) אין יכולת להחזיק מפלגה לאורך זמן (דש, צומת, שינוי)

  דבר נוסף שמסבך את העניינים הוא ש"השכבות העממיות" זה מושג חסר משמעות כי "העם" אינו אחיד, גם אם אתה מפלח אותו לפי עשירוני הכנסה. עמיר פרץ לדוגמה הצליח מאוד בקרב "שכבות עממיות" מסוימות ונכשל טוטאלית בקרב "שכבות עממיות" אחרות, למשל יוצאי חבה"מ. הימים בהם "ישראל הראשונה" היתה אשכנזית ו"ישראל השנייה" היתה מזרחית חלפו מן העולם, למרות שעדיין יש פערי הכנסה בין אשכנזים למזרחים.

  איתי

 19. אורי יזהר :

  לדני בלוך
  עוד לא הגיע הזמן להרכיב רשימה לכנסת. בינתיים צריך לבנות את הבסיס הרעיוני והארגוני. כשנגיע לגשר נראה איך עובירם אותו. מכל מקום, המשומשים הנ"ל יכולים להיות שותפים, אבל לא מובילים.
  לאיתי
  לרשימה אנונימית אף אחד לא מצביע? מי ידע על הגימלאים לפני הבחירטות הקודמות? ידעו שרפי איתן הוא זה שסיבך את פולארד. זה הכל. נכון שהם נעלמו, אבל מפלגנה שלא תהיה מפלגת נישה או מפלגת מצב רוח אלא מפלגה עם דרך ברורה ובסיס ארגוני לא חייבת להיעלם.
  נכון שהשכבות העממיות זה מושג עמום במקצת. אני מתכוון בעיקר למסורתיים ולמה שדני גוטוויין קורא "המעמד הנשחק". נכון שלשמאל אין אחיזה בציבור דוברי הרוסית, וזו בעיה. צריך להמשיך ולחפש אנשים וקבוצות בקרבם שאפשר להידבר עמם על בסיס האחריות למצב וגורל המדינה.
  אני יודע שלא פתרתי שום בעיה. אני רק מצביע על כיוון שאני גם פועל למימושו.

 20. דני בלוך :

  עד היום הגמלאים הם המקרה היחיד שספק אם יחזור עוד. שום רשימה חדשה לא תצליח אם בראשה לא יעמדו אנשים ידועים ומנוסים בצד כוחות חדשים. לכן, גם אם יש לנו ביקורת מוצדקת כלפיהם, אי אפשר לבטל ולמחוק אנשים ידועים המוכנים לפנות לדרך חדשה.

 21. לאורי :

  דני צודק. מוצר מנצח צריך לכלול שילוב בריא בין וותיקים ורעננים.

  זו משימה לא פשוטה – אם זו תהיה "המפלגה של פרץ" או "המפלגה של פינס" תהיה בעיה להבליט אנשים חדשים (ע"ע המפלגה של אפרים סנה) והצבת הוותיקים בשורה השניה יוצרת בעיית אגו.

  לעניין הגמלאים – זו לא ממש מפלגת אנונימים אלא דומה הרבה יותר למקרה של צומת שכונתה "רפול ושבעת הגמדים". יש לזכור שמפלגת הגמלאים רצה לכנסת לפחות פעמיים בראשות גדעון בן ישראל ונכשלה.

  בן ישראל הוא סוציאלדמוקרט לוחמני אבל אלמוני לרוב הציבור (אעפי שלדעתי היה פעם חכ מטעם העבודה, או שמדובר באיש אחר עם אותו שם). לרוע מזלו של בן ישראל, דווקא כאשר חזר חזרה לעבודה בראשות פרץ והוצב במקום 26 במשבצת הגמלאים, לקח את המותג רפי המסריח איתן – שבכל זאת היה "סלבריטאי" מבחינת עברו הבטחוני – בדומה לרפול וידין ז"ל, והצליח להיכנס לכנסת.

  אין פלא על כן כי בן ישראל המתוסכל היה תמיד גדול המבקרים של מפלגת הגמלאים (וכל מה שהוא אמר נכון) …

 22. דני בלוך :

  זה אותו בן ישראל שהיה ח"כ. הוא רץ פעם אחת לבדו לכנסת ופעם היתה רשימה בראשות נאוה ארד. בשתי הפעמים הם קיבלו קולות של מנדט אך לא עברו את החסימה. נראה כי המצביעים הפוטנציאליים עדיין לא היו מסוגלים להשתחרר ממסורת הצבעות העבר ואלה שכן חשדו שהם קשורים מדי למפלגת העבודה. בבחירות הקודמות הציעו הגמלאים לגדעון בן ישראל לרוץ עמם אך הוא סרב.

 23. ע :

  מי מרוויח מהפרד ומשול? (רוסים, עממיים לא רוסים, וכו' וכו'). אולי אם נשאל את השאלה הזאת, נתקרב לגשר שיזהר מדבר עליו.

 24. ציר ועידת העבודה :

  אני קורא לכל מתפקדי העבודה המכבדים את עצמם ואת מפלגתם באשר הם ,לחתום על עצומה ,לפיטוריו המיידיים של מנכ"ל העבודה החדש וייצמן שירי ,כתגובה הולמת על הדברים הקשים אותם פרסם,
  במאמר היום במוסף הארץ.

 25. ציר ועידת העבודה :

  על שלא הצביע למפלגת העבודה לכנסת ה18
  ובכל זאת העמיד עצמו להצבעה בפריימריס
  לתפקיד היו"ר ושר הבטחון, במקום עמיר פרץ,
  כבר סלחנו.
  על שהביא את מפלגת העבודה לתוצאת השפל בתולדותיה'
  כבר סלחנו.
  על שהוביל את מפלגת העבודה לשותפות קואליציונית עם נתניהו בממשלתו החדשה
  כבר סלחנו.

  אך על הגיבוי שנתן אהוד ברק, לנציגו וייצמן שירי,
  על דברי הבלע נגד חבריו לסיעה.
  על זה אהוד ברק
  לא נשכח ולא נסלח לך, עד יומך האחרון,
  אהוד ברק יחד עם חבריו השרים והחכים בסיעת העבודה,
  חייבים עוד היום ,לפטר את וייצמן שירי מכל תפקיד
  ומחברותו במפלגת העבודה לאלתר.
  המאמר שפורסם היום במוסף הארץ, הוא אות קלון לכל
  מי שרואה בוייצמן שירי, ראוי להיות חברו למפלגת העבודה במתכונתה הנוכחית.

 26. ציר ועידת העבודה :

  הקישור למאמר המביש ביותר בתולדות מפלגת העבודה במוסף הארץ
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1090109.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.