חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תכנית ויסקונסין והמגזר הערבי

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה ב 13.05.09 6:10

 תכנית ויסקונסין-מהל"ב, המופעלת גם במגזר הערבי, אינה מותאמת לנורמות החברתיות והדתיות בחברה זו. ג', מוסלמית-דתית המשתתפת בתכנית ויסקונסין, מתארת לשלומית לוי את הסבל, היחס המשפיל והקיפוח הכספי והמגזרי שלו היא זוכה כמשתתפת בתכנית

כותבת ג':

 אני בת 43 ומתגוררת בישוב ערבי קרוב לחדרה, רווקה וגרה עם הורי. אני מוסלמית דתיה, בגלל שאיני עובדת ולא נשואה, חייבו אותי להגיע לתוכנית  "אורות לתעסוקה" בחדרה.

אני נמצאת בתוכנית כבר כמעט מאז אוגוסט 2006 .

בתחילה העבירו אותנו,קורסים  במחשב, עברית וניהול חיים. לימדו אותנו מה ללבוש ואיך להגיע לראיונות עבודה, חייבו אותנו,לשבת במרכז כל יום 8 שעות, לפעמים בקורסים או סתם במרכז, לנסות למצוא עבודה.

 במרכז לא הבינו כי רווקה מוסלמית דתיה, צריכה להגיע עם מלווה. לפי חוקי הדת אסור לה להסתובב לבד. בכ"ז דרשו ממני להגיע לראיונות עבודה ללא מלווה. כמובן שלא יכולתי , אך הם הכריחו אותי לחתום על אי שיתוף פעולה, לכן לא קיבלתי קצבה קרוב לחודשיים. אחר כך, שלחו אותי לראיון עבודה בתל-אביב, באיזה מקום בשטיפת כלים. שם נשארתי עם המלווה שלי עד שש בערב,  לא יכולתי לחזור לבית הורי, כי לא היה לי כסף. רק  לאחר שצלצלתי למרכז בחדרה ובכיתי  קרוב ל – 4 שעות,  החזירו אותי בהסעה ב – 10 בלילה. לאחר אותו מקרה חליתי במשך שבועיים ושוב  סרבו לשלם לי קצבה.

רק לאחר התערבות המרכזיים החברתיים בחדרה ושומרי משפט, שהגישו עבורי ערעורים, קיבלתי את הקצבאות שלקחו ממני בשנת 2008, אחרי מלחמות ארוכות.

עכשיו החליטו על תכנית חדשה, ושוב החזירו אותי לקורסים המיועדים לאנשים מוגבלים ובלתי ישימים לעבודה, שוב מטרטרים אותי ולפני שבועיים קיבלתי התמוטטות עצבים ושוב מסרבים לתת לי קצבה.

אני לא יודעת כבר מה לעשות, יורדים עלינו כי אנחנו מגזר ערבי בלי  פה וללא מרפקים, איפה הם רוצים שאני אעבוד? אף אחד גם לא מקבל אותי לעבודה, כי אני ערביה מוסלמית ודתית. ואני לא לבד. במרכז בחדרה יש קרוב ל1000 או 1500 נשים דתיות  מהמגזר הערבי הסובלות כמוני.

ועכשיו שמעתי  שהשר החדש פואד בן אליעזר, רוצה להחזיר את כולנו לתוכנית של 8 שעות כל יום. שוב, אני לוקחת כדורי הרגעה בגלל המצב הבריאותי שלי.  הרבה  מאיתנו לוקחים כדורי הרגעה.

 עד מתי נסבול את התכנית המרושעת של האוצר, כבר אי אפשר לסבול את המצב השערורייתי שאנחנו נמצאים בו. כמה אפשר להתעלל באנשים ובנשים, בשביל קצבה של 1500 ש"ח?

נערך על ידי דליה
תגיות: ,

13 תגובות

 1. דרור :

  איזו אטימות ורשעות

  עונש מוות לתוכנית וסקונסין

 2. יונתן :

  אני גם בטוח שאם תתקבל לעבודה היא תבוא עם מלווה.

  עם כל הכבוד לתיעוד המרגש מדובר בלא יותר מתרוצים.

 3. מר"צניק :

  הכותבת מתארת נוהג ולא מצווה לפי הדת המוסלמית. תוכנית וסקונסין איומה ללא ספק בין השאר משום שיש בישראל עודף של אנשים על משרות, ובמיוחד על משרות שלא מצריכות מיומנות, ומיואשות לעיתים קרובות ע"י עובדים זרים.

 4. שלומית :

  ליונתן,
  יתכן שאם התכנית היתה טובה, והיתה נותנת מענה אמיתי לצרכי המובטלים, אנוסי התכנית לא היו מחפשים דרכים לצאת ממנה.
  זו אינה העדות היחידה, עדויות רבות נוספות נשמעו באמצעי התקשורת במהלך השנים.

 5. יונתן :

  לשלומית,

  אפשר לחשוב שיש כאן עדות של ניצול שואה.

  התכנית נותנת מענה אמיתי וטוב,הא לא מקלה על מי שלא רוצה לעבוד.
  סה"כ רוב הבעיות שהיו איתה בעבר תוקנו.

  אני לא מבין איזה מענה אתם רוצים לבחורה הזאת,שיממנו לה מלווה צמוד?שיתנו לה עבודה בבית? שיממנו אותה כל החיים כי לא נוח לה להתנהל בעולם כפי שהוא?

  אין ספק שהתכנית לא מקלה על אנשים,והנה הקטע המוזר היא לא אמורה להקל על אנישם היא אמורה לדחוף אותם לחפש עבודה ומהר ככל האפשר ולא להתרווח על קצבאות בזמן שאולי ואולי לא מחפשים עבודה.

  למס' 3 , מי שמחפש עבודה ולא מתפנק בד"כ מוצא,כשאותי פיטרו בפעם הקודמת מצאתי עבודה תוך יומיים ולא דרך קשרים.
  מה שכן,יש יותר מדי עובדים זרים ואם היו מגרשים את הבלתי חוקיים היו מתפנות יותר עבודות לישראלים(וכן ניקיון בתים זאת עבודה,גם סבתא שלי וגם אמא שלי עבדו בניקיון,אני עבדתי בניקיון חדרי מדרגות כהשלמת הכנסה).

 6. בשם א :

  אני גבר דתי בן 43 גר בפריפריה ויש לי אישה ו5 ילדים שהקטן ביותר הוא בן שנה וחצי והגדול בן 12 אני עובד בחנות למכשירי חשמל חודש וחצי. עד לפני חודש וחצי הייתי שייך לתוכנית זו,ואני עדיין שייך כי מחייבים אותי להגיע כל יום ולהשלים 2 שעות במרכז כדי לחפש עבודה יותר טובה,הם אומרים שהעבודה שלי לא מספקת ואני צריך לעבוד יותר שעות אבל המעביד שלי לא נותן לי יותר שעות,אשתי היתה באה למרכז גם כן הכריחו אותה לקחת מטפלת ולבוא למרכז ולטפל בקשישים אבל הילד הקטן כל הזמן היה חולה והיא כל הזמן נעדרה מהעבודה וקיבלה סרובים כל הזמן 4 סירובים ואי אפשר ככה לנהל חיים,ואני גם לפני שהגעתי לעבודה הזו שאני עובד בה עכשיו היה לי הרבה ראיונות עבודה במשך שלוש שנים ובכולם רצו שאני אעבוד ביום שבת ואמרתי שאני דתי ופעמיים קיבלתי סירוב ולא קיבלתי קצבה ולא היה לי מה לאכול חודשיים קיבלתי מהעמותות אוכל ,הגשתי ערער באמצעות העמותה של שומרי משפט וזכיתי בערער וקיבלתי את הכסף,אם הם לא היו עוזרים לי הייתי כבר מזמן,מגיע לפת לחם ולקבץ נדבות,עכשיו אשתי עזבה את המרכז כי היא לא יכולה יותר לסבול את העלבונות ואת היחס שנותנים לה ויורדים עליה כל הזמן למה יש לה כל כך הרבה ילדים ולמה היא לא מוצאת עבודה,ובסוף היא חולה מהם אז היא עזבה ועכשיו היא מטפלת בעוד תינוק זה עוזר במשכורת אבל לא כמו קודם,אבל אין מה לעשות זה סבל לנשים ולאמהות,הם רוצים רק לקבל את הכסף שלנו ועל חשבונינו איפה הממשלה הזו בושה

 7. בשם ב :

  קוראים לי ב, ואני מישוב ליד ….. אני יהודיה בת 38 רווקה גרה עם ההורים ללא השכלה תיכונית,סובלת מעצבים וסובלת קשיי שפה,כתוצאה מלידה,סמוכה לשולחן של הורי שגם הם חולים מאד,ולא יכולה לתפקד כבחורה רגילה,

  אני הגעתי לתוכנית ויסקונסין באוגוסט 2006 שהגעתי לתוכנית עברתי את הכל מהתחלה כמו קורסים של עברית ואנגלית במכללת מעוף שב….,ששלחו אותנו כמו עדר לקורסים האלה סתם ולא למדו שם כלום,רק למלא את שעון הנוכחות כמו אסירים לטבח היינו הולכים לשם ושמה בילנו כ6 שעות כל יום בקורסים משעממים וחסרי תוכן וללא שום יעד תעסוקתי אנשים מכל גיל מוגבלים ולא מוגבלים מגיל 30 ועד גיל 50 ועוד לעבור קורסים מטומטמים,לימוד עברית לימוד מחשבים,6 שעות לשבת ליד מחשב וללמוד מחשב למי שאין מחשב בבית מה יעשה עם זה,ואין לו כסף לקנות מחשב,בשביל מה,

  וגם היו שולחים לראיונות עבודה ,ואסור היה להגיד בראיונות עבודה שסובלים מנכות או מגבלות כי אז זה אי שיתוף פעולה וחוסר קצבה,בקיצור אני קיבלתי 6 סירובים כלומר 6 אי שיתוף פעולה במשך כחצי שנה בגלל שלא יכולתי להגיד שאני סובלת מנכות או מחוסר יכולת לתפקד,

  רק בזכות שומרי משפט הראגונים החברתיים שבחדרה הצלחתי לקבל את הכסף שלי ובמלחמות ועם ערערים לאחר שנה בחזרה,מה הייתי עושה ללא הכסף הזה,גם ככה ההורים שלי חולים ול א יכולנו לבקש מאף אחד,

  עכשיו לפני שנה הוציאו אותי לשעה בשבוע לאחר מלחמות במסגרת ההוצאה של המוגבלים מהתוכנית מוגבלים צעירים כלומר עד 45 לשעה בשבוע והתחלתי לנשום

  אבל עכשיו שוב רוצים להחזיר אותנו,ל8 שעות שוב בשבוע עם השר החדש פואד,כי כואב להם שאנחנו יושבים בבית ונושמים אויר,ולא נמצאים בהסגר במחנות,

  כן במחנות הסגר,עם אנשים כאלה ואחרים כמו בכלוב,כי הממשלה הזו והשר הזה לא מבין שאנחנו אנשים בלתי ישמים לעבודה ונותנים לו עצות מטומטמות כל מני אנשים

  שכאילו רוצים בטובת האנשים אבל עושים רע לנו,ועוד פעם יעבירו אותנו מסכת של ועדות רפואיות ומסכת של ועדות אחרות העיקר בשביל שהאנשים האלה יקבלו בונוסים על חשבונינו איפה הצדק איפה האנשים הטובים מי זו הממשלה הזו אנשים שלא מבינים כלום,אני מבקשת שלא יסכימו לאשר את זה אני אתאשפז במחלקה פסיכיאטרית בסוף,וזה מה שרוצים שכולם יהיה פסיכים ויקבלו התמוטטות עצבים ויקבלו נכות אז מה הם ישיגו בזאת.

  בבקשה

 8. בשם ג :

  אני …… בת 40 ממוצא רוסי,אני גרה ב……ואני סובלת מהרבה מחלות והגוף שלי לא כל כך יפה ויש לי עיוותים בגוף,אני רווקה
  וגרה עם ההורים שלי,הגעתי למרכז הזה ב… ועברתי את כל הקורסים שכולם עברו עברית אנגלית מחשבים,חיפוש עבודה
  וכל פעם ששלחו אותי לראיונות עבודה לא קיבלו אותי כי אני לא נראת הכי טוב,גם עבדתי קצת בחנות של אוכל,אבל פיטרו אותי
  כי אני לא יפה,עכשיו רוצים להחזיר אותי ל8 שעות למרכז הזה,מה הם חושבים שפתאום אני יותר יפה,שהכל השתנה,לא השתנה כלום נשאר אותו דבר,
  וגם אין עבודה אז בשביל מה אני לחזור שמה,עם המטומטמים האלה פתאום ימצאו לי עבודה,במקום לתת לי את הכסף הזה שיהיה לי יותר טוב בחיים הם מקבלים המון כסף בשביל שאני אסבול עוד פעם אני לא יכולה יותר אין לי כח.

 9. דליה :

  למגיבים 6.7.8 אין מחשב הם קיבלו עזרה בהקלדת תגובתם ובשליחת תגובתם למערכת.

 10. נדב פרץ :

  יונתן – 'היא לא אמורה להקל על אנישם':
  באתר של אורות לתעסוקה כתוב: 'התוכנית תסייע למקבלי גמלאות קיום לשפר את יכולתם להשתלב בעבודה, להשתכר בכבוד ולהיחלץ מעוני'.
  מבחינה הצהרתית, התוכנית אמורה לעזור לאנשים לרכוש כישורי עבודה ולמצוא עבודה. אתה צודק שבניגוד למטרה המוצהרת, המטרה בפועל היא לשלול קצבאות ממי שלא מצליח להשתלב בשוק העבודה.

  אה כן, ואני אשמח לאיזשהם סימוכין למשפט 'התוכנית נותנת מענה אמיתי וטוב'. נכון, חלק קטן מהבעיות שהיו איתה בעבר תוקנו, ו'אורות לתעסוקה' היא תוכנית גרועה פחות מ'מהל"ב'. היא עדיין תוכנית גרועה.

  לגבי המשפט האחרון שלך – המשפט שלך מעיד בעיקר שאין לך מושג בשאלות של שוק עבודה. העובדה שאתה הצלחת למצוא עבודה תוך כמה ימים באמצעות קשרים רק מדגישה את זה שמי שאין לו קשרים – קרי, לא שייך למעמדות ולקבוצות האתניות הנכונות – עומד בפני סיטואציה קשה הרבה יותר כשהוא בא למצוא עבודה. איזה קשרים אתה חושב שיש למי שגר בנצרת?

 11. עומר כרמון :

  במקרה המתואר יש אטימות של המערכת.

  בישראל אין אבטלה אמיתית. יש לנו מאות אלפי עובדים זרים. אתם קולטים את זה?

  אין אבטלה בישראל. יש כאן מעסיקים ציניים שמעדיפים עבד אפריקני/סיני או תאילנדי בשכר רעב, מאשר ישראלי בשכר מכובד. יש כאן סוחרי אדם שמקבלים אלפי דולרים על כל עבד סיני או תאילנדי שהם מייבאים לכאן.

  ללא עובדים זרים, לא תהיה אבטלה בישראל.

 12. שלומית :

  ליונתן,
  אני מסכימה איתך שיש מובטלים שאינם מוכנים לעבוד.
  עובדה זו, אינה מבטלת או פוסלת את עדויותיהם של האנשים שהיו מוכנים לחשוף את אכזבתם ותיסכולם מתכנית "אורות לתעסוקה".
  לפעמים קשה לגלות הבנה לסבלם של אחרים.
  מי שאינו מוגבל למשל, לעולם לא יבין את קשייו של נכה, הוא יוכל רק להעריך ולנסות להבין.
  אתה שואל, מה מגביל את הגברת הערביה… מדוע היא זקוקה למלווה… האם גם אם לעבודה היא תגיע עם מלווה?
  אני מעריכה כי היא לא היתה זקוקה למלווה, והיתה יוצאת בשמחה לעבודה סמוכה לביתה, בין נשים כמותה – לצערה היא התבקשה לנדוד עד ת"א כדי להתפרנס, זה לא מתאים למצבה האישי, אורח חייה ואמונתה.
  אינך מוצא הגיון בדברים, כי אתה חי בתרבות אחרת.
  בנושא העובדים הזרים, אני מסכימה כי ישראלים רבים היו יכולים להתפרנס בכבוד אם היו מסכימים לעבוד בבניה, טיפול בקשישים סיעודיים וכד'. אינני בטוחה כי המעסיקים הקשישים למשל, מסוגלים לעמוד בנטל התשלומים לעובד ישראלי (נטל התשלומים לעובד זר הוא כבד מנשוא).
  שמעתי, כי הממשלה מתכוונת לעודד ולהמריץ מובטלים להחליף עובדים זרים, ובהדרגה, להגביל את כניסתם של עובדים זרים… ימים יגידו.

 13. יוני :

  אז אל תתנו שראשי המגזר לא יאפשרו לחוק להמשיך הלאה ולהתעלל בכול מגזר שיהיה, תתארגנו יש לכם עורכי דין ראשי ערים אנשים חזקים. אתם צריכים להבין שאם החוק יעבור כול הכפרים יהיו באותו מצב.תפעילו את המנהיגים שלכם שיפנו לפואד

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.