חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת תקציב הממשלה 2009- בריטניה מרחיבה ישראל מצמצמת

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 10.05.09 6:00

השוואה בין הצעות התקציב של בריטניה וישראל, שהוגשו באותו יום, מעידה על ניגוד בגישות לפתרון המשבר הכלכלי. בריטניה "החליפה דיסקט" והתאימה את ההצעה למצב המשבר הכלכלי, ואילו ההצעה הישראלית מעידה על המשך המדיניות הקודמת

ביום שבו הגישו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, את התכנית הכלכלית החדשה שלהם להחלצות מן המשבר הכלכלי, הגישה גם ממשלת בריטניה את הצעת התקציב שלה לשנה הבאה. מצב דברים זה מאפשר השוואה מרתקת, בזמן אמת, בין שתי התכניות. ההשוואה מזכירה, בראש ובראשונה, כי כלכלה טובה היא תוצר של מדיניות פוליטית. ההשוואה מלמדת גם כי בעוד ממשלת בריטניה מפנימה את חומרת המשבר ומציעה שימוש במדיניות כלכלית מרחיבה שנועדה להמריץ את הפעילות הכלכלית במשק, ממשלת ישראל ממשיכה לדגול באימוץ התפיסות הניאו-ליברליות.

הצעותיהם של נתניהו ושטייניץ ממשיכות לאמץ את תפיסת "הממשלה הקטנה" – קיצוץ תקציבי רוחבי באופן שלא יגדיל את הגרעון התקציבי מעבר ל-6%; הפחתת מיסים נוספת (למרות התנגדותו של בנק ישראל); הקפאת השכר במגזר הציבורי; המשך הפרטת שרות התעסוקה (תכנית ויסקונסין) ועוד כהנה וכהנה. הרעיון המרכזי העומד בבסיס גישה זו – האצת הפעילות הכלכלית באמצעות המגזר הפרטי, מתוך אמונה שהדבר "יחלחל למטה". העובדה שמדיניות כזו היא מרחיבת פערים כמעט בהגדרה (אפילו המע"מ על הפירות והירקות יוחזר), והביקורת אודותיה בשנים האחרונות, ובפרט מאז פריצת המשבר, רק גוברת – נעלמה כנראה מעיניהם של נתניהו-שטייניץ. או שמא, אולי, היא לא נעלמה: זוהי פשוט האידיאולוגיה הכלכלית שבה הם דוגלים.

באנגליה, מנגד, שולטת ממשלת לייבור, ואף אם אין מדובר בשלטון סוציאל-דמוקרטי סקנדינבי, ברור כי המשבר הכלכלי גרם שם ל"החלפת דיסקט". עדות טובה לכך היא הצעת התקציב שהגיש שר האוצר, אליסטייר דרלינג, בגיבויו של ראש הממשלה, גורדון בראון. על-פי ההצעה, הגרעון התקציבי יהיה בשיעור של לא פחות מ-12.4% (בדומה למדיניותו של אובמה בארה"ב); הממשלה תעלה את שיעורי המס על בעלי ההכנסות הגבוהות; במקביל – יוגדלו קצבאות הילדים ודמי האבטלה, יוגדל מימון ההכשרה המקצועית ויועלו ההלוואות והמענקים לדיור. הכסף יושג, בין השאר, מהעלאת המיסוי על סיגריות, דלק ואלכוהול ותוך צמצום הפרצות במערכת המיסוי (בהקשר זה, ראוי להזכיר את המאבק הבינ"ל הגובר במקלטי המס שהוכרז עליו בפסגת ה-g-20 האחרונה). לבסוף, הממשלה תשתמש בקידום תעשייה האנרגיה הירוקה כמנוע צמיחה בולט (ואפילו תשקיע מיליארדים בהרחבת הפס האינטרנטי!).

תזכרו את כל זה בפעם הבאה שבה יאמרו לנו שלא היתה ברירה ושכהמשק במצב חירום חייבים לקצץ ולתת לשוק לפעול.

מאת:  עופר סיטבון – חבר יסו"ד

המאמר פורסם לראשונה בבלוגו

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. נגה תדמר :

  אם נציג לאנשי המחשבה האחידה את המידע על התקציב המרחיב בבריטניה, התגובה הראשונה תהיה, "אצלנו זה אחרת", אנחנו מסכנים את המשק עם גידול כזה של החוב,וכו' וכו'.
  אין להתרשם מהטענות הכוללניות האלה. אבל דווקא משום כך אני חושב שיש מקום למידע נוסף: למשל,
  האם הגרעון בתקציב הבריטי ממומן
  רק ממקורות פנים? ואם משילוב של מקורות פנים וחוץ מה היחס המספרי ביניהם?

 2. אסכולת הכורסא » בעבור נזיד אנשים :

  […] לכיוון טוב. ארה"ב מלאימה את ניהול הכלכלה כדי לעשות סדר, בריטניה מורידה רגל מהגז, אבל רק לביבי יש את הפתרון הנכון – מי צריך […]

 3. ע :

  למה להתווכח עם הרוח, כאשר ביבי בעצמו מודה, שהוא נלחם פה במבנה שנוצר עם קום המדינה על-ידי המפא"יניקים?
  מבחינתו אין בדיקה לגופו של עניין.
  הוא רוצה כאן אמריקה, והוא מנצל משברים, לשם כך.
  לפני הבחירות, הוא כאילו התחיל לזמר זמירות חדשות, שהרי ראינו מה זה אמריקה. אבל עכשיו הוא כבר ראש ממשלה, הוא לא חייב לאף אחד שום דבר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.