חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפתרון של ש"ס לעוני – בנייה בעיר דויד

נושאים דעות, כלכלת בית, פוליטי ב 6.05.09 10:24

ש"ס, שהתאמצה לייצר אג'נדה חברתית, עוברת כעת לססמאות לאומניות, כדי לספק את ציבור בוחריה. בטורו השבועי, מנתל ק. טוכולסקי את התנהלותה של ש"ס ואת הפרופיל של ציבור בוחריה

הפתרון של ש"ס לעוני – בניה בעיר דוד / מאת ק. טוכולסקי

אחת התופעות המסוכנות לדמוקרטיה בישראל הוא מראית העין הפוליטית של המפלגות השונות שמאפשרת להן לנקוט במדיניות פוליטית מסוימת בפועל ולהציג את עצמן לבוחרים בצורה אחרת. מי שמנתח את מגמות הבחירה בישראל ואת הרטוריקה המפלגתית לעומת המדיניות של המפלגת השונות בממשלת השונות מגלה במהירות שאין קשר בין מה שהמפלגות מבטיחות ואיך שהן מציגות את עצמן למעשיהן. מפלגת העבודה למרות שמה ואמונתם של רבים וטובים שמדובר במפלגה סוציאל-דמוקרטית או לפחות מפלגת שמאל מרכז היא מפלגת ימין מרכז המייצגת אינטרסים של המעמד הבינוני העליון, הממסד הביטחוני וההון, מפלגת הליכוד, הנישאת כבר שנים על כתפיהם של בוחרים מקופחים וזועמים תוך נקיטת רטוריקה אנטי ממסדית היא מפלגה שרומסת את בוחריה העניים בלי רחם תוך הזנתם ברטוריקה לאומנית ומלחמתית ותוך הענקת שירותיה לבעלי ההון. מפלגת קדימה משרתת גם היא את ההון למרות שבוחריה הם בי המעמד הבינוני. אבל לא רק המפלגת הגדולות מאחזות עיניים בדרך לשלטון, ישראל ביתנו מציגה לבוחריה אג'נדה אזרחית ולאומנית רק בשביל להבטיח לראשיה משרות שר, ומפלגת ש"ס שמשתמשת כל העת ברטוריקה חברתית כמעט מהפכנית בתעמולת הבחירות שלה, מחקה את הליכוד בפועל.

מפלגת ש"ס התיימרה מאז מערכת הבחירות של 1984, לקדם את ציבור בוחריה, שומרי מצוות ומסורתיים מקרב עדות המזרח, במשך שנים בעיקר תחת הנהגתם של הרב פרץ ודרעי עשתה המפלגה צעדים חשובים לקידום המגזר שלהם מבחינת נגישות לתקציבים, השתלבות בשירות המדינה, יסוד מערכת חינוך נפרדת ועוד. גם באותה תקופה נזהרו בש"ס שלא לקדם את הציבור שלהם מחוץ לגטו תרבותי-חברתי מסוים, שעצם קיומו מבטיח להם בוחרים, אולם באותם שנים נזהרה המפלגה מפני פגיעה מהותית בציבור בוחריה העני ולא נתנה ידה לגזירות כלכליות-חברתיות בוטות. היות והמפלגה לא נתנה ידה לגזירות כלכליות חברתיות קשת היא גם לא הייתה צריכה להפגין רטוריקה לאומנית לוחמנית בוטה.

מאז עזיבתו של אריה דרעי ועלייתו של אלי ישי חל שינוי גם באופייה של המפלגה וגם בהתנהלותה בפועל. בשנים האחרונות המפלגה שותפה לכל ממשלה ונותנת ידה לכל מדיניות כלכלית. בכדי לכסות על הפגיעה האנושה בשכבות החלשות מהן מגיעים בוחריה, בוחר מנהיגה שר הפנים כיום אלי ישי לנקוט ברטוריקה לאומנית בוטה המתחרה בהצלחה ברטוריקה הלאומנית של שאר מפלגות הימין. לא במקרה במקביל לפרסום הצעת המדיניות הכלכלית לשנים 2009-2010 שכוללת פגיעות קשות בשכבות החלשות, פותח אלי ישי בהתקפה בוטה למען התיישבות אפרטהייד יהודית נוספת במזרח ירושלים.

בבחירות האחרונות לאחר שותפותה לממשלה אנטי חברתית ניסתה ש"ס ולא בהצלחה מרובה לנקוט רטוריקה של התלהמות לאומנית, רק קמפיין חברתי-דתי ערב הבחירות מנה  ממנה אובדן כוח. המסקנה לא מפריע לישי שריפד את עצמו בכס שר הפנים להמשיך עם הרטוריקה הלאומנית ולחרחר מלחמה. הוא יודע שהוא נכשל בהגנה על בוחריו העניים, הוא יודע שאין לו מה להציע להם בתחום החברתי כלכלי ולכן הוא בוחר בלאומנות. כמו תמיד הימין על כל תחפושותיו, חברתיות-עדתיות-פסוודו ליברליות מציע לבוחריו שנאה כתחליף לזכויות, מלחמה כתחליף לקיום בכבוד, פגיעה באחר כתחליף לקידום העצמי. הפרד ומשול כמו הליכוד כך גם ש"ס.

ש"ס מעולם לא הייתה מפלגה סוציאל דמוקרטית אבל בשנותיה הראשונות פעלו אנשיה גם במגזר הערבי ולא רק מסיבות ציניות כפי שהוצגו בידי הממסד העיתונאי, המאמין הגדול ביותר בשימוש הסטאטוס-קוו הגזעני והפרדת אזרחי ישראל לעדות ושבטים. בעשר השנים האחרונות הייתה המפלגה שותפה לכל גזירה ועוולה שפגעה בבוחריה. אפשר להניח שמנהיגי המפלגה יודעים מה הם עושים והשימוש הציני ברטוריקה לאומנית וביטחונית רק מחזק את החשד, שכמו הליכוד גם ש"ס מעדיפה את בוחריה עניים ונבערים. מנהיגותו של אלי ישי מעוררת תמיד את הגעגועים לאריה דרעי שלא התלהם ולא הסית וידע לדאוג למענקי איזון לרשויות ערבות וחלשות ולא רק לג'ובים למקורבים ולעיר דויד.

אחת הטענות הנשמעות בשמאל היא שאנחנו מתנשאים מעל הבוחר, אומרים לו מה טוב ומה רע ולא מבינים למה לא בחרו בנו. אסור להתנשא אבל גם אסור להיות יפי נפש. רוב הבוחרים לא חכם במיוחד במקרה הטוב ורובם בוחרים מסיבות אמוציונאליות ולא רציונאליות. הרעיון של מאמר כמו זה אינו להצטדק ולהגיד אמרנו לכם בהנהון ראש סביב מדורת השבט ההולכת ונמוגה לרמץ של השמאל הישראלי, אלא לספק למי שבא במגע עם בוחרים של מפלגות זרות את התחמושת שפונה אל השכל אבל מציתה את הרגש, את ההסבר שהשנאה היא תחליף עלוב לרווחה סוציאלית וצדק חלוקתי, שהיריב האמיתי אינו בן מעמד מגזע אחר אלא מעמד המנצלים ללא הבדלי דת וגזע. בוחרי ש"ס הם מצביעי שמאל פוטנציאלים ואת הדרך אל ליבם קולם ושותפותם השמאל הישראלי צריך לפצח.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  ש"ס היא מפלגה גזענית, מסוכנת לחברה הישראלית.

 2. עמית-ה :

  נכון לרגע זה אני לא יכול לומר שום דבר חיובי על רוב המפלגות.
  נכון שש"ס נוקטת לשון גזענית מפלה, אבל בראשות העבודה נמצא אהוד ברק שאיפשר הפליה ורצח בשנת 2000.
  נתניהו השתמש בשפה מפלה ללא הבדל דת גזע ומין. קדימה היא מפלגה עם בוחרים מהמרכז ונבחרים מהימין המדיני.
  המקום בו נמצאת הסוציאל דמוקרטיה הישראלית היום, רחוק מאוד מהרצוי.
  אני לא יודע מה נכון, להקים איחוד סוציאל דמוקרטי ע"פ רעיונותיו של גוטווין, או להפיח חיים במפלגה קיימת. בטוח שצריכים מפלגה כזאת שגם תגיע לשלטון אם רוצים שתהיה כאן מדינה שהיא גם בית לעם היהודי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.