חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שיתוף פעולה ברשת – קל להגיד, קשה להשיג

נושאים דעות, על עצמנו, פוליטי ב 30.04.09 6:01

שוקי גלילי יצא בקריאה "בלוגרים, הזמן להתאחד". לטענתו, המפתח למיצוי פוטנציאל ההשפעה של בלוגים על מהלכים פוליטיים וחברתיים הוא שיתוף פעולה. הגישה הזו נשמעת יפה בתיאוריה, אבל בפועל מסובכת ליישום.

מאת: איתי אשר

 

עמיתי שוקי גלילי התייחס לאחרונה במאמר "בלוגרים, הזמן להתאחד" לנושא היכולת של בלוגים להשפיע על מהלכים פוליטיים וציבוריים בישראל.

לטענתו, מפתח מרכזי למיצוי פוטנציאל ההשפעה של בלוגים הוא שיתוף פעולה, ועם זה אני מסכים מאוד.

הסיסמה "חלשים לחוד חזקים כאיגוד" נכונה לא רק לעובדים, אלא גם לפוליטיקאים, לפעילים וארגונים בחברה האזרחית וכמובן גם לבלוגרים. אתר "עבודה שחורה", שהייתי בין יוזמיו, בנוי בדיוק על הרעיון של שיתוף פעולה מתמשך בין אזרחים (לא בהכרח בלוגרים) באמצעות האינטרנט, במטרה להשפיע על מהלכים פוליטיים ולבנות כאן מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית.

הגישה הזו נשמעת יפה בתיאוריה, במיוחד כשחושבים על היתרונות של רשת האינטרנט בגישור על פערי זמן ומרחק, אבל בפועל נוכחתי כמה היא מסובכת ליישום.

חלק גדול מהאתגר של שיתוף פעולה בין בלוגים אינו ייחודי לבלוגים, אלא מאפיין קהילות וירטואליות שבהן נפגשים לראשונה אנשים בעלי רקע שונה (גיל, השכלה, מצב משפחתי וכו'). למעשה זה נכון גם להתארגנויות מחוץ לאינטרנט. חנן כהן כותב כאן משפט חשוב: "קל מאד לשלוח מכתב בדואר אלקטרוני להמון אנשים בלחיצת כפתור. יותר קשה לעבור מדלת לדלת ולכנס את אותו מספר אנשים לשיחה בקבוצה, אבל יש כאן טעות אופטית. אם רוצים להגיע לתחושה של 'קהילתיות' וירטואלית, צריך להשקיע בה לא פחות עבודה מאשר בארגון קהילה 'ממשית'." 

בנוסף, עם בלוגרים יש לנו אתגר נוסף והוא האינדיבידואליזם (לא לבלבל עם אגו מנופח, זו בעיה קטנה). 

בהכללה, בלוג הוא מקום אישי מאוד, תחנת שידור שבה הבלוגר הוא השליט הנאור שקובע את נושא השיחה וסגנון השיחה. הבלוגר קובע למי הוא מרשה להגיב, למי הוא יענה וממי יתעלם, ובמקרים מסוימים הוא קובע אפילו את התפאורה ומוסיקת הרקע. לאנשים שכותבים בלוגים יש דעה, הם רוצים להשמיע אותה, ובדרך שלהם. הבלוגרים הם אנשים אינדיבידואליסטים, או לפחות חושבים שהם כאלה. הם מתים לעשות משהו כקבוצה, אבל האישיות והמסגרת הופכים את המשימה ללא פשוטה. כשבלוגרים מתגייסים למטרה משותפת, קשה להם (גם לי) להיות חיילים צייתנים ומיד צצות דעות שונות לגבי מה צריך ומה לא צריך לעשות. לפעמים זה גורם "רק" לשיתוף פעולה חלקי ובמקרה הגרוע זה נגרר להתנצחויות וויכוחים ללא סוף. צרה.

האם שיתוף פעולה בין בלוגרים נדון לכישלון? ממש לא, ויש דוגמאות להצלחה. אלא שהמודל שמציע שוקי במאמר שלו (קמפיינים ממוקדים, בסגנון הרצת "עיר לכולנו" בת"א או הקמפיין שהוא יזם למען מרפאת הפליטים) הוא בעיני רק חלק מהפתרון. חלק חשוב, אבל לא בהכרח הכי חשוב.

ברשומות הבאות אסביר את נקודות החולשה של מודל הקמפיינים, ואציע רעיונות נוספים שאפשר לעבוד עליהם במקביל למודל הזה (לא במקומו). נקודת המוצא שלי היא שאף אחד מאיתנו לא יודע "איך לעשות את זה" – לא משנה אם התמחינו בתכנים, בארגון או בטכנולוגיה. אתם מוזמנים להשתתף ולתת את התובנות שלכם.     

נערך על ידי גליה
תגיות: ,

2 תגובות

 1. איתמר כהן :

  איתי,
  תודה על עוד טור מצויין, שמציג יפה את הדילמות.
  אני חושב שהמודל שאתה ממקימיו – ע"ש – מצליח לשלב יפה בין האינדבדואליזם שלנו כבלוגרים, לבין הצורך בשיתוף פעולה כדי להשיג מטרות משותפות.

  ה"נוסחה" שלי כרגע היא להגיע לראיונות רדיו, הרצאות בפני אנשים וכו' בזכות ההיכרות של אנשים איתי – אבל אז להקצות תמיד חלק משמעותי מהזמן ליחצו"ן של "עבודה שחורה".

  בהקשר זה אזכיר (שוב) בעייה שתמיד הטרידה אותי (ועדיין לא תוקנה) ב"עבודה שחורה": כשמגיבים כאן, צריך לציין דוא"ל ואתר. אולי בפועל התגובה מתפרסמת גם כאשר המגיב לא מציין זאת (או מציין דוא"ל פיקטיבי). אבל מי שמבקר באתר פעם ראשונה לא יודע זאת, ומעדיף פשוט לא להגיב.

  במידה רבה, השיטה הזו גורמת לכך שע"ש נראית קצת כמו מועדון חברים סגור של כ-20 פעילים שמגיבים הרבה. אני מניח (אין לי דרך לבדוק) שזה גם פוגע מאוד ברייטינג, בדינמיות – וגם בתחושה של עבודה שיתופית וקהילתית אמיתית.

 2. לאיתמר :

  תודה כפול 2 –

  בעקבות ההערה החשובה שלך כבר מזמן אין כאן הכרח לציין דואל ואתר!

  מאז ששינינו את זה (למרות התנגדותם של אנשי הוורדפרס) עלה מאוד מס' התגובות ומגוון המגיבים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.