חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת בתי הכלא: פגיעה בכבוד האדם וחירותו

נושאים דעות ב 11.07.07 23:04

לא כל הפוליטיקאים ישרים כסרגל, ולא כל עובדי הציבור מספקים שירות מעולה, ותנאי הכליאה אינם מצוינים. אך זאת לא סיבה להעביר סמכויות שלטוניות (שימוש בכוח, שלילת חירות, ענישה) מבעלות המדינה לבעלותו של לב לבייב.
קים שר בתגובה לנחמיה שטרסלר.

המאמר של שטרסלר הופיע יום לאחר הדיון בבית המשפט העליון, תחת הכותרת: "כן להפרטה".
בתגובה שלי אתייחס לעיקרי הדברים.

"אין דבר גרוע יותר מהפרטה. הרי המדינה מספקת לנו שירותים ציבוריים ברמה כה גבוהה, אז מדוע להיזקק לשוק החופשי, הפרטי, הרשע – שמחפש רק רווח? הרי אנו חיים במדינה בה הפוליטיקאים ישרים כסרגל וכל מטרתם היא טובת הציבור. זו מדינה בה עובדי הציבור עושים הכל כדי לספק שירות מעולה. אז מי צריך הפרטה? מי הטיפש שירצה לוותר על תנאי הכליאה המצוינים שמספקת המדינה לאסיריה?"

אני אשתדל לא לכתוב בשפה צינית ומניפולטיבית, כפי שכתב העורך הכלכלי של הארץ, נחמיה שטרסלר. הפרטת בתי הסוהר הוא נושא חשוב מכדי להשאיר אותו בידי פופוליזם שקרי.
מדוע לא להיזקק (או נכון יותר – להעביר) את השירותים הציבוריים לשוק החופשי, המחפש רק רווח? התשובה טמונה בשאלה – מטרת בעל העסק הפרטי בשוק החופשי הוא למקסם את הרווח שלו. זה אפילו מנוסח ב"חוק החברות" (1999), סעיף 11 "תכלית חברה היא לפעול על פי שיקולים עסקיים להשאת רווחיה" . חוק. לא טובת הציבור, לא אלטרואיזם, לא חינוך, לא שיקום… רווח כספי ותו לא.

ולא, הפוליטיקאים לא ישרים כסרגל, ולא כל עובדי הציבור מספקים שירות מעולה, ותנאי הכליאה אינם מצוינים. אך זאת לא סיבה להעביר סמכויות שלטוניות (שימוש בכוח, שלילת חירות, ענישה) מבעלות המדינה לבעלותו של לב לבייב.

ביושבי בבית הדין הגבוה לצדק בירושלים (אולם ג), עיני לא נתקלו באדון נחמיה שטרסלר וגם לא במר לבייב. הם לא שמעו את שאלותיהם הקשות של תשעת שופטי העליון – "מהו הגבול של העברת הסמכויות?", "האם דין הפרטת הניהול והשליטה בבתי הסוהר כדין הפרטת שירותי האוכל והניקיון?"
שאלות קשות עליהן לא נותן שטרסלר את הדין.
כמה פעמים צריך עוד לחזור על שאלתה של שלי יחימוביץ באחד מדיוני הכנסת בסוגיית ההפרטה: "את סיירת מטכ"ל, יחידת העילית שאיננה בבעלות פרטית והיא עולה למדינה המון כסף, מישהו מוכן להפריט?"
עד מתי תישאל שאלת הגבול ונקבל עליה תשובה עניינית ואמיתית?

1 2 3 4 5
נערך על ידי טל
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. ירדן :

  אם אתה כבר מדבר בעד סוציאליזם, למה שלא גם תוציא את הקטעים שלך בקבצי מסמכים שכל אחד יכול לקרוא בצורה תקינה ולא רק מי שמשתמש במוצר של מייקרוסופט?

 2. שקדיה :

  אבל למה בצעקות, ירדן? אנחנו אנשים טובים שמקשיבים להצעות ובקשות גם כשהן נאמרות בצורה מנומסת.

 3. איתמר כהן :

  קים, יישר כוח.
  במאמר שלו, שטרסלר בונה גדולות ונצורות על התקנים והפיקוח על בית הסוהר הפרטי.
  אני מפנה את כולכם למאמר אחר של שטרסלר
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=440578&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=9
  שבו הוא גילה – הפתעה, הפתעה – מה קורה בפועל בהפרטות: מפעלי ים המלח הופרטו, וזכויות העובדים נרמסו עד עפר. ואת מי מאשים שטרסלר במאמר שלו? את יו"ר ועד העובדים. ממש. מה כבר יכול יו"ר ועד עובדים לעשות מול בעלי הון אדירי כוח, שאפילו פוליטיקאים ועיתונאים בכירים לא מעזים לצאת נגדם בגלוי? ולאן נעלמו כל התקנים והפיקוח של שטרסלר?

  אגב, "על הדרך" מפעלי ים המלח, כמו רוב מפעלי כי"ל, גם לא נענשים על הנזק הסביבתי האדיר שהם גורמים (נכון, הם זיהמו גם כשהם היו בבעלות המדינה, אך זה היה לפני 10 שנים, ומאז הטכנולוגיה התקדמה מאוד, וכיום ניתן להפחית את הנזק הסביבתי).

  וזליכה גילה לאחרונה, שכנראה האחים עופר משתדלים ב"טריקים" החשבונאיים הרגילים שלהם, ולא משלמים את מלוא דמי הזיכיון למדינה עבור השימוש במחצבים.

  ככה זה לרוב בהפרטות בארץ: הרווחים הולכים אל בעלי ההון. עלויות הטיפול בנזק הסביבתי, תשלום הפנסיה של העובדים וכו' – על חשבוננו.
  נ.ב. חבל על הזמן של כולנו. כתבתי מספר פעמים מיילים לשטרסלר, בעניינים שונים. בניגוד לעיתונאים אחרים, הוא אף פעם לא ענה לי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.