חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כן לזקן ומיצוי זכויות של ניצולי השואה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 20.04.09 6:10

לקראת יום השואה מובא לפניכם תוכנו של מכתב שנשלח מ"כן לזקן" למבקר המדינה בנושא הבירוקרטיה בה נדרשים לעמוד ניצולי השואה בפנייתם לגורמים שונים כדי למצות את זכויותיהם. ארגון "כן לזקן" קורא ופועל לקידום הכרה בזכויותיהם של כלל ניצולי השואה, ומקבל פניות לקו החם  בנושא.

 

‏15/03/2009

לכבוד

כבוד השופט (בדימוס)

מר מיכה לינדנשטראוס

מבקר המדינה

שלום רב,

הטיפול בניצולי השואה מצד גורמים שונים האמונים לכך

הננו פונים לכבודו כדי להתריע על המכשולים הביורוקרטיים הרבים בהם נדרשים לעמוד ניצולי השואה בפנייתם לגורמים שונים כדי למצות את זכויותיהם. לדאבוננו הנושא אינו חדש, כבודו העיר על כך בדו"חות השונים שערך וכך גם "ועדת דורנר" והועדה לביקורת של הכנסת.

נחטא אל האמת אם לא נציין שחל שיפור מה בהתנהלות כמה גורמים, אך לטעמנו הדרישות המנהלתיות עדיין מסורבלות ובלתי סבירות. מיותר לציין שהדבר גורם סבל רב לניצולים, שלא פעם מתייאשים מלדרוש את המגיע להם או שהם נופלים קורבן למאכרים, הדורשים מהם סכומים גדולים מאוד עבור סיועם (רצ"ב פנייתנו לשר המשפטים, נספח 1).

להלן דוגמאות שונות:

המוקד הטלפוני *9444 כמובטח, אך באיחור של יותר משנה, החלה הממשלה בהפעלת מוקד טלפוני עבור ניצולי השואה, המספק להם מידע על זכויותיהם. צעד מבורך כשלעצמו, אך לדאבוננו, הפרסום הרחב בכל אמצעי התקשורת, פרסום כללי, כוללני ובלתי ממוקד גרם לעשרות אלפי פניות. הקווים קרסו וימים שלמים לא ניתן היה לעמוד בפרץ עם כל התגבור שניסו להפעיל מנהלי הקו. אך דבר חמור מזה הוא, שלפני קבלת השירות על הניצולים למלא בעצמם טופס ובו פרטים רבים! (מצ"ב נספח 2) 

"כן לזקן" סבור שניתן לעבוד אחרת, ללא כל טפסים או מכשולים ביורוקראטיים אחרים וזאת על סמך הניסיון שצברנו מזה חמש שנים, בהן אנו מפעילים מוקד זכויות טלפוני התנדבותי, אשר מסייע לזקנים רבים כולל ניצולי שואה, למצות זכויותיהם במוסדות שונים. לכן, אנו מצפים מגורם ממשלתי עתיר משאבים, להשכיל ולהעמיד לרשות ניצולי השואה שרות ידידותי מהיר, וזמין.

הקרן לרווחת ניצולי השואה "כן לזקן" מעריך מאוד את פעילותה הברוכה ורבת השנים של הקרן לרווחת ניצולי השואה, וברור לנו שהם שימשו ומשמשים כתובת, לפעמים יחידה, לניצולי שואה נזקקים רבים. יחד עם זאת, הקרן מתנהלת בדפוסים ביורוקראטיים מסורבלים ומכבידים ביותר. די לעיין בטופס הפנייה שלהם (מצ"ב, נספח 3) כדי להבין את עומק הבעיה. לדוגמא, דרישה למענה על השאלה "כיצד עברת את השואה", כאשר ממילא יש צורך להוסיף אישורים על הכרה כניצול שואה. בנוסף, מדוע בכלל הצורך באישורים על הכרה כניצול, כאשר אפשר להיעזר במאגרים השונים של הלשכה לשיקום נכים באוצר ו/או בועדת התביעות. 

אך הגיעו אלינו גם בעיות אחרות:

כללי. הנגישות לשירות בעייתית, יש קושי להשיג טלפונית את נציגי הקרן. ההמתנה ארוכה עד לקבלת מענה. לאחר קבלת המענה יש מכשולים שונים בקבלת התשלום בפועל.

שעות טיפול סיעודי המתנה ארוכה לקבלת שעות הטיפול הסיעודי. כפי שנמסר לנו, לפני זמן מה, העומס רב וישנן כ-8,000 בקשות בהמתנה. ניצולים המבקשים לקבל שעות בטיפול הסיעודי ומתגלה בעיה של העדר פרט או מסמך מהמסמכים המצורפים לבקשה, מוחזר לניצול כל החומר ששלח, במקום לטלפן ולברר את החסר. ניצולים לאחר אשפוז זכאים לכאורה לקבל שעות טיפול סיעודי קצר מועד, אך בגלל מבחן ההכנסות המחמיר, חלקם אינם יכולים לזכות בו. מבחן ההכנסות להטבה זו הנו מחמיר יותר מזה המקובל במבחני חוק הסיעוד של הביטוח הלאומי. מבחן ההכנסה של קרן הרווחה הוא 6,905 ₪ ברוטו ליחיד לעומת 7,928 ₪ בביטוח לאומי. מכשול נוסף בקבלת הסיוע לטיפול סיעודי קצר מועד, טמון בכך שהוא ניתן רק אם הבקשה לכך הוגשה מבית החולים בעת האשפוז. אם הניצול יצא מבית החולים ולא ידע מזכות זו – לא ניתן לממש זכות זו (גם אם הדבר נגרם בשל העו"ס במחלקה).

החזר הוצאות של 4,000 ₪ הניצולים זכאים, פעם בשנתיים לקבל מהקרן החזר של 4,000 ₪, עבור הוצאות כגון רכישת תרופות, משקפיים, שיניים תותבות וכו'. ניתן לבקש החזר רק על גבי טופס מקורי שנשלח ישירות על ידי קרן הרווחה. אי אפשר לקבל את הטופס משום מקור אחר, לא להורידו מהאינטרנט או לקבל בפקס. צריך לספק דפי חשבון בנק של שלושה חודשים אחרונים, בקשה אשר מאוד מלחיצה את הפונים. הניצולים נדרשים לפרט שוב את סיפור השואה שלהם, במקום פשוט לבקש מספר תיק מהמקום ממנו הם מקבלים את הקצבה (לשכת השיקום, ועידת התביעות). לוקח זמן רב במיוחד (חודשים) עד לקבלת ההחזרים בפועל.

רכבת הזהב ההונגרית קבוצה מסוימת של ניצולים יוצאי הונגריה זכאים לקבל מענק שנתי בקופה שנצברה הנקראת "רכבת הזהב ההונגרית. בתחילת שנת 2008 הוגדל המענק ל 12,000 ₪. ביולי 2008 – עדיין שלחו לניצולים טפסים המודיעים להם שהם יכולים לפנות לקבל את ההחזרים (עבור הוצאות רפואיות / חשבונות תשלום ביתיים שוטפים / ניקיון בית יסודי / רכישה ותיקון של מוצרי בית חשמליים). הניצולים שמחו ויצאו למסע קניות שכלל גם מוצרים לא הכרחיים תוך התחייבות כספית מעל ליכולתם, בגלל ההחזר הצפוי. לקראת סוף אוגוסט 2008 החליטה הקרן כי התקציב נגמר וכי לא תכבד בקשות שיגיעו אחרי 1.9.08. מידע זה לא יצא לידיעת ציבור בתקשורת או בעיתונות, ואנשים המשיכו לרכוש ולהתחייב על הוצאות. רק אחרי שעו"ד יורם סגי זקס מהמועצה להתנדבות איים עליהם – פרסמו זאת בעיתון. גם חלק מניצולי השואה שהצליחו לפנות במועד הנדרש בקשתם לא נענתה מסיבות בירוקראטיות שונות.

. יש לציין שעד עד אוגוסט 2008 עבד בקרן הרווחה, עובד בשם…….. שהתעקש לעבור בעצמו על כל התיקים ויצר המתנה ממושכת לקבלת ההחזרים. בנוסף, אותו עובד החליט באופן גורף לא לתת החזרים על ניקיון בית (בטענה כי הסעיף אינו ברור לו) וביטל את כל ההחזרים לתביעות של אנשים שסעיף זה היה כלול בפנייתם. העובד פוטר באוגוסט, אך הנזק נגרם.

ועדת התביעות כפי שנמסר לנו, הטיפול בפניות לקבלת קצבה מועדת התביעות לפי סעיף 2, אורך כשנה.

לשכת השיקום של משרד האוצר אומנם  השרות בלשכה השתפר במידה רבה אך עדיין ישנם קשיים לא מעטים: ניצולים נדרשים להמציא אישורים מארץ מוצאם על שהותם במחנות או בעבודות כפייה,יערות וכו, אישורים שלפעמים כלל לא ניתנים להשגה. יישום חוק ההטבות – קיומו של החוק לא פורסם ברבים בצורה בולטת ורחבה. בזמנו העריכו שישנם 8,000 זכאים ובפועל שולם בינתיים לפחות מ 4,000 זכאים.

מרכז הארגונים אנו סבורים שהמרכז מתנהל בהליכים לא תקינים. לא ברור מי בחר בנציגיו ומתי הם נבחרו. הציבור לא מקבל דו"ח על פעילותם ועל מצב הכספי. הניצולים אינם יודעים כיצד אפשר לעזר בו, גם הם אינם מפרסמים דפי זכויות, שעות ומקום קבלת קהל. נציגי מרכז הארגונים יושבים בהנהלת "הקרן לרווחה" ולא נתנו את דעתם על הקשיים והמכשולים הבירוקראטיים להם נדרשים לעמוד הניצולים.

אדוני מבקר המדינה, ליבנו נחמץ לשמוע ולראות כיצד מטורטרים הניצולים דווקא על ידי הגורמים שקמו כדי לסייע להם ולהקל את חייהם בערוב ימיהם.

כל המובא בתסקיר זה הם אנשים חיים שקובלנותיהם הגיעו למוקד הזכויות של "כן לזקן".

תודה על הנכונות בתקווה, שהודות להתערבותך משהו יתוקן וישופר.

בברכה,

עו"ס נתן לבון

יו"ר

ביאנקה יואל

מנהלת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  מעניין לדעת אם משרד הגמלאים תרם באופן משמעותי לפתרון בעיותיהם של ניצולי שואה. על פי הכתוב פה על המוקד, שאני מבינה, שהוא של משרד הגמלאים, לא היתה הקלה בקשייהם של ניצולי השואה בנושא הביורוקרטי.

 2. יוני :

  לא ראוי שאף אדם יסבול חרפת רעב במדינת ישראל, או אפילו "רק" יאלץ להתלבט בין חימום ביתו בחורף, קניית התרופות שהוא זקוק להן, בגדים שניתן להיראות בהם, ותשלום חשבונות שמאפשרים את תנאי היסוד לקיום מודרני – כולל אמצעי תקשורת עם העולם – ישראל היא מדינה עשירה וחזקה ויכולה לפרוש רשת בטחון טובה בהרבה לאזרחיה משהיא טורחת לפרוש.
  גם אם, אולי, אפשר לסבול טענות כלפי צעירים שיצאו וימצאו עבודה – אף כי האבטלה בקרוב תהפוך גם אותן ללא-הגיוניות בעליל. טענות כלפי מבוגרים וקשישים שאם לא הצליחו לדאוג לעצמם לפנסיה ראויה – זו אחריותם – הן בלתי נסבלות, לא לכולם היתה הזדמנות או יכולת לדאוג לעצמם לפנסיה (לדוגמא אם עלו בגיל מבוגר ממדינה נחשלת).
  לכולנו מגיעה זקנה מכובדת. לניצולי השואה יש אולי לעתים צרכים נוספים, מיוחדים – סיוע פסיכולוגי ואולי גם פיזי, מעבר למה שזקוקים לו אחרים – אך עצם בעיית הקיום בכבוד לא צריכה להתמקד במידה שהיא מתמקדת בניצולים בלבד.
  כולנו בני אדם, ואסור לזרוק איש בזקנתו.

  * לכותב זוג סבים ניצולי שואה וזוג סבים ששרדו בכליאה בברה"מ, רק הסבתא שורדת השואה עודה בחיים, תיבדל לחיים ארוכים.

 3. ארטור :

  אם יש דבר שאני מתביש בו במיוחד אז זה הטיפול בנפגעי השואה .המדינה חושבת שזכותה לא לרצות לשלם וכך לצערי היא נוהגת .
  אין צדק אין הגיון רק משיכת זמן .אני לא אתפלא שתוספת הקצבה שהועילו השנה להוסיף לניצולים תשולם בסופו של עניין ע"י ממשלת גרמניה.כל כמה שנים הגרמנים לוקחים אחריות וזורקים חבילת כסף .

  הורי עברו את השואה בגיל 15-20
  שניהם במצב סיעודי ולשמחתי שורדים כלכלית בלי קשר לפרוטות העלובות שמשלמת מדינת ישראל בגין נכותם .

 4. ש.לוי :

  טוב שהנושא עולה, חבל שהוא תופס תהודה משמעותית רק ביום השואה.
  קשה ועלוב להיות קשיש בארצנו היפה. אני מעריכה שקשה, כואב ומעליב שבעתיים לקשישים ניצרכים, ניצולי שואה שלא הצליחו למצות את מלא זכויותיהם.
  אחת הבעיות הקשות של קשישים ואזרחים בכלל, היא חוסר מידע על זכויותיהם ובירוקרטיה מסורבלת ומתישה.

 5. לש. לוי :

  מה שמתפרסם באתר הוא מה שנשלח לתיבת הדואל שלו. אם את מוכנה לקחת על עצמך פרויקט לדאוג לכך שכל שבוע יתפרסם כאן משהו אחד בנושא קשישים בישראל – תבורכי

  כמובן שאינך צריכה לכתוב את הדברים בעצמך אלא להביא אחרים לכתוב לח"כים או לכתוב מאמרי דעה (למשל פעילים באתר מוטקה)

  איתי

 6. שושי פולטין :

  כבת לאמא ניצולת שואה אין לי אלא להסכים עם הדברים, אגב גם הכספים עבור תרופות שהובטחו לא שולמו, כמו גם הכספים שהובטחו בגלל רכבת הזהב ההונגרית (אמא שלי יוצאת הונגריה, אשר הייתה אמורה להיות זכאית)
  ובכל זאת תיקון קטן – הפסקת התשלום כן פורסמה בעיתון, במקרה יש לי עותק סרוק של ההודעה), השאלה מי מבין הניצולים אכן ראה את הידיעה? ההודעה על התשלום הגיעה בדואר, על אי התשלום בעיתון..
  תודה על המכתב!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.