חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועד מאבטחי מכון ויצמן – סיפור הצלחה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 9.07.07 10:15

בינואר 2006 התכנסו מאבטחי מכון ויצמן והקימו ועד עובדים ראשון מסוגו בארץ. היום, לאחר חודשים של פעילות בהם הוקמו 5 ועדים נוספים, מסכם אוהד רותם תקופה, ונפרד בתודה ממאבקי הפועלים.

8.7.07

לכל החברים שלום!

כשהתחלתי את לימודי באוניברסיטה חיפשתי לי איזו עבודת סטודנטים קלילה בשביל לפרנס את האוטו, ומהר מאוד מצאתי את עצמי בוהה בזבובים (כנראה רדיו-אקטיביים) על קירות המעבדות במכון ויצמן בתור מאבטח. כך העברתי בשמחה את המשך ימי העצובים בשנתיים וחצי האחרונות, בין קופים משובטים לפרופסורים מפוזרים.

באותה העת במחלקת האבטחה של מכון ויצמן נערך ניסוי סודי על המאבטחים (ככל הנראה שיתוף פעולה עם החבר'ה מהמחלקה לחקר המוח מבניין אריסון). הניסוי היה שכלול של שיטת המקל והגזר הישנה והטובה, רק שהפעם מגדילים את המקל ומקטינים את הגזר. או בעברית פשוטה – התעללות בלתי פוסקת במאבטחים, תוך כדי צמצום למינימום האפשרי את ההוצאות עליהם (שאלת המחקר כנראה הייתה מתי המאבטחים יישברו).

נשברנו. אמנם לא כפי שהנהלת המכון ציפתה, אבל החלטנו שאי אפשר להמשיך בצורה הזאת. ההפקרות שמשתוללת בענף השמירה והאבטחה התרחשה גם אצלנו, רק שבמקרה שלנו נוסף לזה יחס משפיל, זלזול באנשים ותחושה של האחראים שאם הם משלמים שכר מינימום אז המאבטח "עומד לרשותם" כמו עבד במשך כל המשמרת, ולעיתים קרובות גם הרבה אחרי זה. לפני כשנה וחצי החלטנו להתאגד ולהקים ועד עובדים סטייל "חברת חשמל". באמת חלמנו להיות כמו הגדולים – לשרוף צמיגים, שביתות, מגפונים, לשחרר בעלי חיים מכל המעבדות, להביא חברי כנסת, ובעיקר להפסיק את ההתעללות הנפשית הזאת. למעשה, בכלל לא ידענו עד כמה הפרת החוק בוטה, הכל קם על רקע היחס המשפיל.

ב-09/01/06 זה קרה. התכנסנו כל מאבטחי המכון במועצת הפועלים במרחב רחובות, והקמנו את ועד העובדים הראשון מסוגו בארץ בענף האבטחה. מיד לאחר שהדבר נודע להנהלת חברת האבטחה (צוות 3) הם כינסו את המאבטחים באחת מהכיתות, הרביצנו בנו תורה וסיפרו עד כמה שמצבנו נפלא לעומת שאר אחינו המאבטחים, כמה שהחברה בה אנו מועסקים מרעיפה עלינו חום ואהבה כמו משפחה, ושאין להם בכלל בעיה שהמאבטחים מקימים להם "ועדת קישוט" (הציטוט במקור).

במשך העלילה הולכת ומסתבכת – אני ושאר חברי הוועד חווינו על בשרנו מה הם מאבקי עובדים (כולל פגיעות אישיות בנו ובמקרה שלי גם במשפחה), ולא אחת מצאנו את עצמנו גם נלחמים מול כאלה שאמורים להיות "בצד שלנו", כמו רשויות ומשרדי הממשלה שאמורים לאכוף את החוק.

בחודשים האחרונים חל המפנה המיוחל. הלחץ שהפעלנו בכל הכיוונים החל להניב תוצאות: כיום המכון והנהלת חברת האבטחה לא עושים צעד אחד מבלי להתייעץ קודם עם עורכי דין, המאבטחים זוכים לתנאים סוציאליים שלא מקבלים באף מקום אחר בארץ, והשכר עלה.

אבל עדיין לא צריך להיסחף. לא הכל מושלם. רוב המאבטחים שהצביעו בעד הקמת הוועד כבר לא עובדים במכון ויצמן; לאחר שחוקק חוק "הזכות לעבודה בישיבה" – כהתרסה, לקחו למאבטחים את הכיסאות; עדיין ישנם לא מעט משחקים עם המשכורות.

אבל למרות כל זאת השינוי לטובה בהחלט מורגש, כבר לא הכל מותר למעסיק.

לאחר הרבה מאוד מחשבה והתלבטויות סיימתי השבוע את פרק "מאבקי הפועלים" בחיי, ועזבתי את עבודתי במכון ויצמן ובחברת האבטחה צוות 3. (אני עוד לא יודע איך יקראו לפרק הבא, אבל הוא בטח יהיה הרבה יותר משעמם). ההחלטה לפרוש באה בעיקר בעקבות התחושה שאת החלק החשוב כבר עברנו ושכולם מכירים ביכולת של המאבטחים להיאבק ולנצח, ובעיקר בזכות העובדה שאני משאיר אחרי במכון אנשים מצוינים שיש להם את כל היכולת והכישרון להמשיך בדרך שהתחלנו.

אני רוצה להודות לכל מי שעזר לנו במאבק (אחרי הכל, עשינו חתיכת היסטוריה, לא?), אם זה בעזרה ועשייה בפועל, אם זה במילה טובה והקשבה, וגם לאלו שרק שמעו על המאבק והחזיקו אצבעות מרחוק.

תודה גדולה במיוחד אני חייב ל:
ח"כ שלי יחימוביץ', שאף הגיעה למכון ועקבה אחר המתרחש לאורך כל התקופה, וכן לעוזריה הפרלמנטרים עמית בן צור ושי בירן.

ליאת יקיר, שהאמינה במאבק שלנו, תמכה ואף סיכנה את המשך לימודיה במכון ויצמן בשבילנו.

סימה רמתי, מחזיקת תיק שמירה ואבטחה בהסתדרות, קרן האור שלנו בכל המנגנון ההסתדרותי, שהייתה תמיד זמינה לכל פניותינו.

וכמובן לכל מאבטחי מכון ויצמן.

תודה רבה לכולכם

שלכם תמיד,
אוהד רותם
[email protected]

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. המשמרת הצעירה: הימין הקיצוני רוצח את זכרו של רבין :

    […] הצעירה, מפלגת העבודהאוהד רתם, שעמד בראש המאבק של ועד מאבטחי מכון ויצמן, וחבר במשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, קרא בבלוג “עין […]

  2. adf :

    לא מבין למה מכון ויצמן מתנהג בצורה כזו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.