חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש – החסרונות עולים על היתרונות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 13.04.09 6:08

שושי פולטין קראה את מאמרו של אבינועם גרנות בעד רפורמת אופק חדש וזעמה. במאמר שלפניכם היא עונה על טענותיו של גרנות ומסבירה את הרפורמה מנקודת מבטו של המורה

מאת שושי פולטין

תגובה למאמר – מה רוצים מתנגדי 'אופק חדש'

המאמר המדובר מקומם מכמה סיבות –

 • הכותב מייחס להתנגדות העניינית מניעים פוליטיים וחוסר נכונות לשנות, בעוד שההתנגדות היא עניינית לגופו של הסכם.
 • הכותב, ראש מנהל חינוך של חולון, רואה רק את צד המינהל ולא מצליח לראות את נקודת המבט של המורה,
 • הכותב גם לא מצליח לראות שבשעות הפרטניות יש בתיאוריה 'אופק' פדגוגי, אבל בפועל השעות הפרטניות קשות ליישום  ולכן היתרון הזה כמעט ונמחק.
 • מלבד הסכם שכר (גרוע) אין כאן רפורמה אמיתית בחינוך.

למה כל כך חשוב לראשי העירייה, לראשי מינהל החינוך,ולמנהלים להכניס את ה"אופק החדש"?

 • משום שהעירייה מקבלת תוספת שעות ותוספת תקציב לו היא זקוקה.
 • עם יישום חוק נהרי החל מ 1 במרץ שנה זו, העירייה משוועת לתקציבי חינוך נוספים.
 • המנהלים גם הם מקבלים תוספת שכר משמעותית וחופש פעולה גדול יותר הדוחפים אותם ליישום הרפורמה ומהר.

הבעיה שכל היתרונות מתקבלים על גבם של המורים. ציבור המורים מוכן לשינוי ויודע שיש לעשות שינוי, למרות 'שמרנותו', אלא שיש כאן מספר בעיות רציניות, הגורמות בצדק להתנגדות (שלא לדבר על הכפייה!).

אתייחס לדברי כותב המאמר :

"החידוש הדרמטי הוא בשכר המורים הצעירים"

נכון, בסה"כ המשכורת היא גבוהה יותר אבל נדמה שאין ציבור שקיבל תוספת שכר תמורת שבירת הסכם שכר קיים ופגיעה בזכויות קיימות.

הטיעון המקובל , עליו חוזרים כל המטמיעים את הסכם 'אופק חדש' הוא, שיש 'המרה' ויש מעבר לדרגות, וכי יש עלייה משמעותית בשכרו של המורה המתחיל.  מה שהם לא מציינים הוא ש-

 • התוספת בפועל למורה המתחיל קטנה ממה שצוין, ואיננה "הכפלת שכר" – טבלת השוואה של אתר 'גמולים ייעוץ למורה' מראה שתוספת השכר הריאלית של מורה מתחיל היא " עליה של 23% בשכר. אם נפחית  את העלייה בשעות העבודה נקבל תוספת שכר של בין 6% ל-9% בלבד" (השכר של מורה מתחיל כיום מחושבת שם לפי שנה ראשונה + וותק צבאי + גמול הכשרות + כפל תואר 4366 ₪.), כך שאין כאן שום 'חידוש דרמטי' שיביא את הדור הצעיר להוראה.
 • יש פגיעה בתוספת הוותק (ראו אתר 'התעוררות' – תוספת ותק).
 • המעבר לדרגות בעייתי -שלושת הדרגות האחרונות 7 ,8 ,9 יהיו למעשה חסומות , זאת כיוון שרק % קטן מכלל המורים בארץ יכול, על פי ההסכם, להגיע לדרגות אלו: 10% ,5% ,3%  בהתאמה (ויש כבר הרבה מורים ותיקים הממלאים דרגות אלו).

לאור הנ"ל , כאשר אין ת' שחיקה, ת' הוותק קטנה, אין יותר גמולי השתלמות והקידום בדרגות מוגבל – אתה מתחיל להישחק, זאת בנוסף לפגיעה נוספת בשנת השבתון, בפנסיה התקציבית ופגיעה לעתיד בתוספת שעות גיל.


"המתנגדים מתעלמים ממסלול הקידום החדש המפצה מורה משתלם"

 • הקידום נעשה כאשר מחויבים בהשתלמויות,  אבל – עד עתה היה חופש יחסי להשתלם במקומות שונים, כולל מוסדות אקדמאיים או אחרים.
  כעת המורה נכנס לסד של השתלמויות – רק ב 'פסגה', רק 60 שעות בשנה ,לא ניתן לצבור שעות השתלמות לשנה אחרי. לחילופין אם עשית השתלמות קטנה מ 60 שעות היא לא נחשבת ולכן נפגע הקידום, שלא לדבר על כך שיורד העניין בהשתלמויות מעצם חוסר הגיוון.
 • מורה שלא מלא עד היום את כל מכסת גמולי ההשתלמות – ההמרה תהיה קטנה יותר והוא לא יוכל יותר לצבור גמולי השתלמות! זו פגיעה משמעותית.

השעה הפרטנית אינה "תוספת עבודה" (?!)

הטיעון החוזר כאן כאילו לא מדובר בתוספת עבודה וכי המורה עושה במילא את העבודות האלו הוא טיעון מקומם ובוודאי לא פדגוגי –
– האם לא מצופה שמורה יתכונן לשעת עבודה זו, גם אם הוא מלמד קבוצה של 5 תלמידים?!

– האם מורה לא צריך להיות מרוכז בשעה הזו ב 100%?!

– חשוב גם לזכור שהמערכת המבנית של בתי הספר לא ערוכה לשעות הפרטניות ותוספת המורים בחדר מורים, בניגוד למדינות אחרות אליהן משווה הכותב את בתי הספר.

– לא ברור גם כיצד יוציאו תלמידים משעת לימודים רגילה לשעה פרטנית – הרי אין תוספת שעות לתלמיד, רק תוספת שעות למורה.

 

"המורה עובד יותר, ומקבל פחות שכר לשעה".

הכותב מתקומם כנגד הטיעון שבכותרת, הוא רק לא מציין  כי מורה אשר מחליט להישאר בשעות העבודה שעבד עד כה, למעשה עובר לחלקיות משרה ושכרו נפגע.

הכיצד?! אילו מדובר בתוספת שכר תמורת תוספת עבודה, ההיגיון הפשוט אומר כי מי שנשאר באותו מספר שעות, היה אמור להישאר באותו שכר, (רק ללא התוספת) !

בפועל – יותר שעות עבודה מול תלמידים, אין קבלת גמול שעות על תפקיד,  ויותר שעות שהייה בבית הספר (מצריך תשלום לצהרונים לאמהות, אפרופו מורים צעירים), ולמרות זאת אין גמול פיצול. חישובים מראים בצורה מפורשת שתוספת העבודה גדולה מתוספת השכר היחסית (מפאת קוצר היריעה לא אכנס כאן לחישובים).

הצלחת 'אופק חדש' מול הצלחת רפורמת דברת

דווקא דבריו של הכותב מדגישים את הבעיה! נדמה שלא היה בעבר מקרה שבו הכניסו רפורמה בהיקף כל כך גדול, מבלי לבדוק בצורת ניסוי מהימן, על פי קריטריונים מחקריים, את יעילותה.

ההחלטה התקבלה בחופזה ומבוצעת בחופזה ועלולה להיות בכייה לדורות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

18 תגובות

 1. מר"צניק: הכל נכון ושימו לב לפן המגדרי :

  רוב אצולת הביוקרטיה שדוחפת את הרפורמה הגורעה הזאת מורכבת מגברים בעוד רוב ציבור המורים שנפגע מהרפורמה הוא למעשה ציבור נשי.

 2. שרה ג :

  שרת חינוך שלא לימדה דקה בחייה בבית ספר יסודי או תיכון, ומעולם לא חוותה לא את המשכורת של מורה , לא את תנאי העבודה שלה ובעיקר לא את היחס המשפיל הציבורי לו היא זוכה. לכן כנראה היה לה כל כך קל להשפיל את המורות ולבנות "רפורמה" על חשבונן.

 3. המשך לפן המגדרי :

  רציתי להוסיף ולציין עובדה מצערת עוד יותר ,שאוכלוסיית המורות שסיימו משרות אם מועסקות ביסודי תשעים אחוזי משרה ולא מאה , כפי שהמשרד מחויב ,אז תארו לעצמכם את חישוב הפנסיה וכל השאר .
  כשפנינו למשרד החינוך בנדון טענו כי לא חייבים לנו .
  היות והינו צריכות לדעת את החוק הזה . והסתדרות המורים בשיתוף עם המשרד "רימו " את כל אוכלוסיית האמהות ,לכשסימו על פי חוק המשרד
  להחשב אם . לעומת זאת גברים ביסודי ובתיכון ,מקפידים לעבוד מעל משרה מלאה וקבלו .לכן אם לא ישנו את כל המשרות למאה אחוז אין מה לדבר על אופק חדש כפי שהוא בכללותו,וזה משמעותי מאוד לפנסיה שלנו.

 4. גננת :

  כדאי לכל העיתונאים למינהם לפנות אל אלה שחוו וחווים את אופק חדש. האם עיתונאים אלה שאלו עצמם מדוע מכונה תוכנית זו כאופל חדש. האם מישהו מהעיתונאים שמע מציבור המורים והגננות כי אין צורך בשינוי?! כולנו רואים בכך צורך לאומי. אך השינוי הוא קוסמטי ולא מהותי. השינוי צריך להעמיד יעדים לראייה כוללת של פני החברה בארץ החל בגנ"י וכלה בלימודים האקדמאים. החברה בפשיטת רגל ואנו ציבור עובדי ההוראה מכבים שריפות…. ועל כך נאמר האופק…

 5. ש. לוי :

  שוש פולטין,
  יישר כח!
  הגיע הזמן ששר החינוך החדש יקרא את הביקורת הנכונה והמוצדקת על אופק חדש. אין לי ספק שהוא יבין שהמתנגדים אינם קומץ של שמרנים / שמרניות, בטלנים / בטלניות החוששים מעומס עבודה.

 6. ענת :

  השעות הפרטניות הן שעות הוראה מבחינת המורה בדיוק כמו השעות הפרונטליות !!! אצלינו המנהלת מתכוונת בשנה הבאה להשתמש בשעות אלה כקבוצת לימוד במתמטיקה , באנגלית ואולי בעוד מקצועות. כלומר מבחינתי שעות אלה הן שעות הוראה רגילות. בהן אני צריכה לחבר מבחנים ולבדוק ולהשאר לישיבות לגבי ילדים אלה ובקיצור אין לי מושג איך אצליח לעבוד בפועל בכיתות 27 ש"ש ובנוסף עוד 6.5 שעות שהייה. כמובן שאיכות ההוראה תפגע !!! שלא לדבר שאקבל תוספת שכר זעומה. תודה , אבל בחג החרות הגיע הזמן לצאת מהעבדות.
  מקווה שבית המשפט ב 20.4 יבין שאין לכפות את האסון הזה על חברי האירגון.
  תודה וחג שמח.
  ענת

 7. ש. לוי :

  ענת,
  מנהלים מבינים באיחור כי השעות הפרטניות היקרות הופכות לזמן אבוד. עכשיו יש נסיון ל"ייעל" החלטות ותקנות שניתנו בחופזה וללא ההערכות נכונה.
  את צודקת, כל העול יפול על המורים כי אין להפריד בין 26 השעות הפרונטליות לשעות הפרטניות, כולן שעות הוראה לכל דבר ועניין.
  31 שעות הוראה במשרה מלאה הן נטל כבד!

  אינני מבינה מדוע יש ההתחייסות לשעות הפרטניות, כאילו הן שעות "כיף", כך כינה אותן תלמיד שזכה לשעתיים פרטניות במשך כל שנת לימודים זו. הוא סיפר לי, שהוצא לשעת מתמטיקה לקבוצת תיגבור, למרות שאינו זקוק לתיגבור. התלמיד היה מאוד מרוצה כיוון שפטרו אותו מהכנת שיעורי בית שניתנו בשעתיים שהחסיר.
  השעות הפרטניות, דורשות הכנה והתייחסות רציניים ביותר, כמו כל שיעור אחר.
  מורים ישרים יוכלו לגלות לנו, שכל הנושא אינו מאורגן, ושעות פרטניות רבות אינן מבוצעות בפועל. המערכת הופכת למסורבלת ויש קושי לערוך מדידה ובקרה.
  כדאי לבדוק למשל:
  – כמה תלמידים קיבלו שעות תיגבור פרטניות, אם בכלל.
  – האם תלמידים קיבלו שעות בהתאם לצרכיהם האמיתיים. דהיינו האם השעות הפרטניות נותנות מענה הולם לקשיים של תלמידים, למשל.
  – האם תלמידים זוכים לקבל את השעות באופן עקבי ורצוף.
  – האם כל המורים מסוגלים ומוכשרים למלא את השעות הפרטניות בתכנים יעילים שיביאו תועלת לתלמידים.
  – האם התכנון והדיווח על השעות הפרטניות תואם את מה שמתרחש במציאות.

 8. ענת :

  ש. לוי ,
  לצערי , את המנהלים לא מעניין שהשעות הפרטניות מבוזבזות או לא. את המנהלים מעניין שהם מקבלים תוספות שכר והרבה כוח וסמכויות. ומאחר ואין הוראות חד משמעיות מה עושים עם השעות הפרטניות וזה נתון לשיקולו של המנהל , אצלינו שעות אלה הן קבוצת לימוד באנגלית ובמתמטיקה. הילדים לא מקבלים עזרה נוספת אלא אלה הן שעות הלימוד באותו מקצוע. ושוב מבחינתי אלה הן שעות הוראה לכל דבר.
  במקצועות אחרים , מוציאים ילד משעור תנך ונותנים לו שעור פרטני בהסטוריה. מה טוב בזה ???
  הרפורמה טובה רק למנהלים. התלמידים לא מרויחים דבר והמורים סובלים ומתוסכלים.
  אני מאוד מקווה שהשר החדש קורא את התגובות ולומד את סעיפי הרפורמה ומגיע למסקנות הברורות כ"כ.
  חג שמח לכולם
  ענת

 9. ש. לוי :

  הבהרה לגבי 31 שעות הוראה,
  מדובר על מורה בבית הספר היסודי, (לא במשרת אם) העובדת במשרה מלאה.
  26 פרונטליות +5 פרטניות.

 10. דנה :

  החסרונות גדולים מהיתרונות !!!
  מהם היתרונות ???
  את האפיקומן מצאתי יותר מהר…

 11. שושי פולטין :

  לדנה,
  כיוון שמדובר כאן בתגובה לכותב שהוא ראש מנהל חינוך – אני בהחלט יכולה לראות את היתרונות לראשי העירייה – הם מקבלים תוספת תקציב. גם שרת החינוך שמחה על זה שהיא מקבלת תוספת תקציב. גם המורים לכאורה מקבלים משכורת גבוהה יותר. החסרונות כבר נמנו לעיל ולא אחזור עליהן. ברור שהמורה נפגע.

 12. אחת שנלחמת :

  רמות

 13. רויטל :

  כל הכבוד שושי

 14. ארטור :

  ל ש.לוי -עדכון קטן.

  משרת מורה ביסודי על פי האופק הינה אכן 26 שעות פרונטליות וכן 5 שעות פרטניות גם למורות אימהות .

 15. נירה :

  נמאס כבר מכל מיני אנשים, שיושבים על כיסא מסתובב במשרד המהודר וטוענים שהם יודעים מה טוב לחינוך, כאשר כל הטענות שלהם באות להצדיק את קיומם בתפקיד שהם נושאים. הם אינם מבינים מה באמת החינוך צריך ונראה שזה גם לא ממש מעניין אותם. מקומם לראות כיצד דעתם, של מי שלא עוסקים בחינוך הלכה למעשה, מתקבלת ועלולה לקבוע גורלות של ילדים ומורים ובגדול ובאמת את גורל עתידינו. כיצד זה לא קם עדיין המושיע. בהסטוריה של עם ישראל תמיד קם לנו מושיע בשעת צרה. אני כאזרחית, כמורה וכאמא לילדים מחכה למושיע הזה. המושיע הזה צריך לעצור את האופק המטורף הזה ללמוד את השטח לדבר עם מורים פעילים כאשר הם לא מאויימים ולא מפוחדים, לראות וללמוד מה באמת קורה בבתי הספר להקשיב לרחשי הלב של המורים התלמידים וההורים. המציאות לא טובה ולפי תכנית האופק היא תהיה הרבה יותר גרועה. לכן לאחר למידת הנתונים האמיתיים צריכים לבחור מורים מהשטח לבנות תכנית פעולה. אולי לבנות קבוצות של מורים פעילים כדי שיובילו מהלך איכותי ונכון. אי אפשר לבנות תכנית כלכלית ולהגיד שזה יעשה חינוך טוב. זה לא! מקווה ומחכה לבשורות טובות

 16. אורית :

  אם "אופק חדש" כל כך מוצלח, מדוע יש צורך בכל כך הרבה הסברים, פרשנויות, שיכנועים ובעיקר – שקרים על מנת שנקבל אותו? הסכם טוב "מוכר" את עצמו ללא עזרה.
  אם צריך לשקר לנו כדי ש"נקנה" את ההסכם כנראה שהוא לא טוב.

 17. יאיר :

  לדעתי בפרק זמן לא גדול, תהיה חלילה קריסה בראש ובראשונה של המורים שהן בד"כ מורות, כאשר רואים את העומס שיש למורות בעולם הישן(כך קוראים לזה בגזברות של משרד החינוך) לא צריך יותר מידי דמיון לדעת איך יראה העומס באופק החדש, היומרה לטעון שבשעות השהיה יוכלו מורים להכין את החומר הנלמד היא לעג לרש אא"כ מצפים שמורים יחפפו, ומורה ישר יצטרך להקדיש הרבה שעות בבית להכנת החומר לשעות העבודה הנוספות, במקום לקחת את התקציב ולקלוט יותר מורים שימלאו את הפונקציות הנדרשות מעמיסים על המורים עד כדי קריסה ועד בכלל, ולא הזכרנו שמורים ותיקים שירצו להשאר באותן שעות שעשו קודם למשל מורה במשרה אם 80% תקבל פחות ממה שקיבלה קודם והדברים בדוקים

 18. האם הסימולציה בתלושי השכר תשכנע מורים להצטרף ל"אופק חדש"? :

  […] של המורה. דיונים רבים על כך נערכו ב"עבודה שחורה" (פה, פה, פה ועוד ועוד). זאת נוסף על הדיון הציבורי שנערך […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.