חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

ההסתדרות נתנה – ההסתדרות גם תיקח

נושאים דעות ב 9.07.07 10:45

התקשורת, אומר איל מלמה, דובר ההסתדרות, מתעלמת מהישגינו בתחום חוקי העבודה.
אך האומנם יש להסתדרות הישגים? או אם לדייק: האם ההסתדרות באמת שותפה להישגים בתחום חוקי העבודה ואכיפתם, או שמא הישגה היחיד הוא שלא הצליחה להפיל את רוחם של עובדים המנסים להתאגד?

עמי וטורי, שהוביל ב- 2006 את שביתתם של 550 הפועלים הארעיים בחטיבת התפעול של נתב"ג, בקווים לדמותה של ההסתדרות בישראל:

על דובר ההסתדרות ניתן לומר שהוא "טובל ושרץ בידו". ההסתדרות הכללית, בייחוד בשנתיים האחרונות, הרוויחה ביושר את דימויה הלא סימפטי. אמת הדבר שקמו לאחרונה ועדי מאבטחים, אבל לא ההסתדרות היא שהקימה אותם. הקימו אותם המאבטחים ללא כל עזרה מהמרחבים השונים, ולצד התבטאויות מפורשות של ראשי מרחבים שטענו כי "הוועדים מיותרים". עו"ד איתי סבירסקי לבדו, באמצעיו הדלים, אחראי לסיוע משפטי ללא פחות מ 10 ניסיונות (רובם מוצלחים) להקמת ועדים, בעוד ההסתדרות, עם עשרות עורכי דינה, לא הקימה אפילו ועד אחד. גם בקופי בין לא הושלמה המלאכה, ואלמלא פעולתם המסורה של אפריים דווידי וג'האד עקל, מסיעת חד"ש בהסתדרות, גם התמיכה שניתנת היום מצד ההסתדרות לא הייתה ניתנת במקרה זה.

היחסים בין מארגני עובדים ובין ההסתדרות הם יחסים של "תן ושתוק". תשתוק, כי אם תספר כמה לא עזרו לך וכמה ניסו למנוע ממך להצליח במה שפורמאלית אמורה להיות אחת ממטרות ההסתדרות, גם את מעט התמיכה שקבלת (בלית ברירה ולאחר איומים מפורשים) לא תקבל. לכן, רצוי לא להביך בתקשורת או בכל אמצעי אחר את יושב ראש המרחב/ראש ענף מקצועי/ההסתדרות.

אותו דבר נכון גם ביחס להסכמים חסרי המשמעות שההסתדרות חותמת עם עובדי הקבלן. הסכמים אלה חסרי משמעות, כי ההסתדרות אינה טורחת לוודא את יישומם, ובמקביל מונעת הקמת ועדים שהם אמצעי האכיפה היעיל האמיתי היחידי במצב זה.

באשר לשביתה בדצמבר, לעובדי הקבלן אני יכול רק לומר נחיה ונראה (או שלא). לגמרי במקרה עד אז אמורים להיחתם מרבית ההסכמים הקיבוציים במשק, כך שראשי ההסתדרות יוכלו להיתמם ולטעון שרצו, קיוו, האמינו "אבל מה לעשות יש הסכמים חתומים וידינו כבולות".

בהקשר זה ראוי גם להזכיר את המשא והמתן המתקיים בנתב"ג. קשה להאמין עלי שאומר זאת, אבל ממה שאני יודע דווקא ראשי הוועד מגלים רגישות לצורך בפיתרון צודק של בעיית העובדים הארעיים, בעוד ההסתדרות, שבידיה הסמכויות הפורמאליות, מאוד לא ברורה בנושא.

זה אולי אינו המקום לפתוח דיון ארוך בנושא, אבל להסתדרות יש בעיות מבניות המייחדות אותה לרעה ביחס לאיגודים המקצועיים באירופה. הבחירות למרחבים בהסתדרות הם עפ"י אזור מגורים ולא אזור מקום העבודה, מה שמנתק כל זיקה של ממש בין המרחבים ובין מקומות העבודה שבאחריותם. הווה אומר: הבוחרים בוחרים את מי שאמור לייצג במקרים רבים עובדים אחרים ולא אותם.
בנוסף, הסתדרויות ענפיות נבחרות קימות בחלק מהמקצועות. אולם בענפים רבים כגון: תחבורה, שמירה וניקיון, מתכת וחשמל ועוד אין הסתדרות ענפית נבחרת. דברים אלו חשובים משום שפורמאלית אין לוועדים בהסתדרות שום סמכות אמיתית. רק המרחבים, ההסתדרויות הענפיות והאגף לאיגוד מקצועי רשאים להכריז סכסוך עבודה או שביתה, ולהיות צד בהסכם קיבוצי. כמו כן רק ההסתדרות היא "תאגיד" בעל מעמד בבית משפט.

ההסתדרות אינה מיותרת ואין הוכחה שייטב לנו בלעדיה. אך מאוד רצוי שמי שמוביל אותה יצא מהאפאטיות שלו ביחס לגורל העובדים היותר מנוצלים במשק, ויעשה גם כמה רפורמות מבניות. אחרת, כנראה, לא יישאר אדם ישר אחד במדינת ישראל שיהיה מסוגל עדיין לסנגר על הגוף הזה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. תחל שנה וברכתה :

    […] נמצא אצל עמי וטורי וליאת יקיר טמנג המלווים את מאבקי העובדים; אצל יואב לוי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.