חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אבישי ברוורמן – שר לענייני שלילת זכויות המיעוטים

נושאים איכות השלטון, מועד ב' ב 30.03.09 6:11

ח"כ אבישי ברוורמן יהיה השר לענייני מיעוטים במשרד שקם לתחייה בממשלת נתניהו. הרצון להקים משרד (לענייני) מיעוטים אינו שונה ממשרד (לענייני) יהודים או משרד (לענייני) אמהות חד הוריות. מדויק יותר יהיה לקרוא לו המשרד לחוסר אחריות חברתית.

מאת: יהונתן קלינגר

בכור שלום שטרית קם אמש לתחיה תחת השם אבישי ברוורמן, בחלם שבציון. משרד המיעוטים, שהיה קיים בין הקמת המדינה ל1949 עומד להפתח מחדש וסמכויותיו הבלתי קיימות של שטרית עומדות לשוב. שטרית, שהיה שר המשטרה ללא סמכויות ושר לענייני מיעוטים עמד בראשות משרד נועד לשמור על הסדר בכפרים הערביים (וראו: הלל כהן, 'ערבים טובים', לעניין זה) ועל הסדר הציבורי. המשרד דעך, בזמנו, אט אט והוחלף על ידי ממשל צבאי ששולל מאותם מיעוטים את זכויותיהם.

האם ההוספה הסמנטית של המילה "לענייני" הופך את המשרד למשרד שאמור לדאוג למיעוטים ולא להגן עליהם? ואף אם כן, האם משרד מסוג זה נחוץ כאשר ברור שהוא מיועד ליתן פתרון נקודתי ולטול עוד ועוד תקציבים מקופת המדינה? ובכלל, בנימין נתניהו שאמר ב2003 ש"הבעיה הדמוגרפית נעוצה בערביי ישראל" (וגם) מעוניין להקים משרד לענייני מיעוטים שעשוי לבחון אמצעים 'לטפל' בבעיה הדמוגרפית? מהיכרות אישית עם אבישי ברוורמן אני מאמין שכך לא הדבר, לפחות לדעתו. אולם, אם נתניהו מעוניין בשר (לענייני) מיעוטים שאינו בן מיעוטים, הרי שהוא שם לו מושל.

בין אם אותו מושל מיועד להיות פטרון המיעוטים או שמיועד להיות מי שדואג לכך שאלו לא יתרבו ויעמדו תחת שלטון כובש, הרצון להקים משרד (לענייני) מיעוטים אינו שונה ממשרד (לענייני) יהודים או משרד (לענייני) אמהות חד הוריות, הוא מנסה לפתור בעיה סקטוריאלית במקום לפתור את הבעיה הכוללת: חוסר אחריות של המדינה כלפי אזרחיה; זו, אם כבר, צריכה להיות כותרת משרדו של ברוורמן: המשרד לחוסר אחריות חברתית.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. E :

  מי שיכול לשרת תחת ברק (ארועי אוקטובר) ועם אביגור (חובת הנאמנות) ליברמן, לא משנה כבר מה שם המשרד בו הוא מכהן.

  ביבי עשה בשכל: על הרקע של הממשלה שלו הוא זה שנראה כמבוגר האחראי.

 2. דני בלוך :

  קודם כל זה לא משרד לענייני מיעוטים אלא שר בלי תיק במשרד ראש הממשלה. כבר היו שרים כאלה בעבר – עזר ויצמן, משה ארנס, אהוד אולמרט – ושום דבר לא השתנה. כך יהיה גם עם אבישי ברוורמן שעשה את טעות חייו בהסכימו לכהן כשר בלי תיק בממשלה הזאת. גורלו יהיה ככל הנראה כגורלו של עמי איילון.ואהוד ברק במאמץ לקנות מישהו מן המתנגדים איבד את ההזדמנות למנות לתפקיד אחד מאנשי המגזר הערבי והדרוזי. דווקא משום שאין אף ח"כ ערבי או דרוזי בסיעה בכנסת ניתן היה למנות אדם מתאים ומכיוון שאין אף אישה ממפלגת העבודה בממשלה (שבסך הכל יהיו בה שתי נשים – לימור לבנת מהליכוד וסופה לנדבר מליברמן)יכול היה למנות, למשל, את נדיה חילו. אבל אצל ברק הכל חשבונות קטנוניים: לסוע לפריז עם רעייתו.

 3. יהונתן קלינגר | בכור שלום שטרית קם אמש לתחיה תחת השם אבישי ברוורמן ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 4. דליה :

  אבישי ברוורמן יהיה שר בלי תיק הדואג לנושא המיעוטים. נראה שברוורמן לא יפעל לשלילת זכויותיהם, אלא להיפך. רק חבל שברוורמן לא קיבל תפקיד הראוי לכישוריו. המינוי הזה מעיד על כישורי מנהיגותו המפוקפקים של אהוד ברק.הוא לא המנהיג המוביל לפיתוח וקידום כשרונות.
  ועצם העלאת הנושא של המיעוטים על ידי ממשלת נתניהו-ליברמן מעיד על הגזענות שלה. במקום לראותם כמיעוט שווה זכויות במדינה דמוקרטית, מתייחסים אליהם כאל בעיה. מזכיר משהו לא נעים מההיסטוריה היהודית. אך נראה שברוורמן יפעל בכיוון שיטפח את האזרחים הערביים ולא יקפח.

 5. שי :

  דני – האמת שנדיה באמת הייתה יכולה להיות בחירה מצויינת. יחד עם זאת, בעיני זה לא כזה סביר לתת תפקיד שר למדורגת מספר 30 ברשימה כשמספר 4 ברשימה מביע עניין בתפקיד.

 6. דני בלוך :

  שי – אתה יועצו של ברק? אני מדבר על ראייה לטווח ארוך מול תשלום קצר מועד. סתם נתתי דוגמא לאפשרות לפעול בראש אחר. אין שום קשר מחייב בין המיקום ברשימה לתפקידי שרים. ונדיה חילו אמנם הוצבה במקום ה- 30 בגלל המחוזות אך היא יצאה במקום ה- 13 ברשימה המרכזית וקיבלה יותר קולות אבסולוטית מסגנית השר אורית נוקד שהוצבה במקום ה- 13 ונכנסה לכנסת רק בזכות הסכם העודפים עם מר"צ.

 7. יהושע בן משה :

  מתברר שתג המחיר של ברוורמן הוא כל כך זול שהוא נמצא המתאים ביותר להפעיל את: "בלי נאמנות אין אזרחות" ! -כמה נמוך יכול להדרדר אדם ?!?!

 8. שי :

  דני – אני בסך הכל הסכמתי איתך.
  היה נחמד לו היא הייתה בפנים. אבל מה היה אומר על זה ברוורמן? ולעניות דעתי, למרות שאתה צודק שאין קשר מחייב, אם תסתכל על הרשימה, ותחסיר את מי שלא רצו תפקיד, תגלה שזה די יוצא על פי הסדר והבכירות במפלגה, אז אולי בכל זאת יש קשר כלשהו.

  לגבי מספרים אבסולוטיים.. אתה יודע כמו שאני יודע כמו שנדיה יודעת שאלו כללי המשחק, הם נקבעו לפני שהתמודדה וכולם יודעים שזה המצב.

  כאמור, אני בסך הכל בעדה. חבל לי שהיא אפילו לא חברת כנסת היום. :/

 9. עמית-ה :

  הממשלה הזאת הייתה יכולה לעורר רחמים על העם שלה אבל נזכרים שזה אנחנו ואנחנו לא אוהבים רחמים עצמיים..יש למישהו ממחטה?

 10. Sub Stance » ארכיון הבלוג » אבישי ברוורמן ותערוכת “עולמות הגוף” :

  […] של ברוורמן כמו גם אישיותו עשויים מחומרים מיוחדים גמישים במיוחד, סתגלניים באופן מעורר השראה, שיש עניין רב ומקום […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.