חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אל תשחקו אותה גלגל הצלה

נושאים פוליטי, תא אופק ב 23.03.09 6:04

בניגוד להבטחות לאחר הבחירות, אנו עדים בזמן האחרון לניסיון אגרסיבי של אהוד ברק להכניס את מפלגת העבודה לממשלה. טור של תא אופק הפעם בקריאה לנבחרי מפלגת העבודה, לעמוד בפיתוי ולהציב את המפלגה מעל התיק

מאת: יוני גרף

כבר במהלך קמפיין הבחירות של מפלגת העבודה החל אהוד ברק את דרכו לקואליציה. כל הקמפיין עסק אז בקידומו כשר ביטחון כאילו מראש ויתר על הנהגת המדינה והריץ את מפלגת העבודה כמפלגה נחותה שתשתרך מאחורי כל מי שרק אפשר. כל האנשים היפים של המפלגה, אותה הנבחרת, עמדה דום מאחוריו והצדיעה למצביא הדגול. ואיפה הדרך החברתית? איפה הדיבורים על חינוך? איפה עובדי הקבלן העשוקים? איפה הפתרונות למשבר הכלכלי? לא כלום, שום דבר לא הציעו לנו, אלא רק שר ביטחון מנוסה ומוצלח.

 ההפסד היה ידוע מראש, ולאחר שהפך למציאות הכריז ברק שהעבודה לא תפחד לשבת באופוזיציה. ופתאום, ושלא במפתיע אם נזכרים בשנים האחרונות של מפלגת העבודה, הולך ברק ומוביל את המפלגה חזרה לממשלה ועוד לממשלה של ביבי!!! אך מאחר שבכירי המפלגה החליטו שלא לתקוף את ברק אישית, אחדל כאן ורק אעלה סברות והנחות שונות.

האם ציבור הבוחרים באמת רוצה לראות את מפלגת העבודה בממשלה? אם כן, אז למה אותו ציבור לא הביא למפלגה 27 מנדטים לפחות כמו שהליכוד קיבל? העם לא מטומטם, הוא אמר את דברו ודברו הוא דבר הימין ומקום מפלגת העבודה הוא לא במקומם של ליברמן ושל האיחוד הלאומי.

האם אכן מפלגת העבודה צריכה לשבת בקואליציה כי מדובר בהצלת המדינה? ממש לא, אופוזיציה אחראית, כמו שברק אמר בהתחלה שמפלגת העבודה תהיה, יודעת לפעול לטובת המדינה גם בלי להחזיק תיקים בממשלה וברק הוא גם לא שר הביטחון היחיד שיכול להושיע את עם ישראל, להזכירכם, בוגי יעלון פיקד על צה"ל כרמטכ"ל ונלחם בטרור בהצלחה מרובה במיוחד במבצע חומת מגן.

אם אכן, ממשלת נתניהו תלך לקראת הסכם שלום כלשהוא, האם לא נצביע בעד זה? האם ניתן לקנות אידיאולוגיה בתיקים? כנראה שכן, אך נקווה שלא הפעם. הניסיון להכניס את שלי יחימוביץ' לממשלה ע"י הבטחות שונות ומפתות הינו צעד עלוב. האם לא הגיע הזמן שמפלגת העבודה תהיה אופוזיציה לוחמת שתפעל בשם הדרך הסוציאל דמוקרטית, בשם איכות הסביבה, בשם החינוך ובשם השלום? אני רוצה להאמין שיחימוביץ', פינס, כבל, פרץ, בן סימון, תמיר, ברוורמן ועוד חברי ועידה רבים חושבים שכן. ברגע האמת הזה הולכים לאופוזיציה.

יוני גרף הוא חבר תא 'אופק', סטודנט שנה ג' למזרח תיכון ומזרח אסיה באוניברסיטה העברית

נערך על ידי גל
תגיות: , ,

7 תגובות

 1. שי :

  מי שהצביע לעבודה, רצה לראות אותה בממשלה, מה זאת אומרת..? בשביל מה להצביע למפלגת שלטון אם לא כדי שתהיה חלק מהשלטון? תסקור את מצביעי מפלגת העבודה ותיווכח, רובם רוצים לראות אותה נכנסת לממשלה. אני מכיר המוני אנשים שהצביעו לעבודה "כדי שברק יהיה שר הבטחון".

  גם כל מי שהעביר את קולו ממרצ לקדימה, עשה זאת מתוך הנחה שקדימה תהיה חלק מהשלטון (יחד עם העבודה) – לא כדי שהיא "תשרת את העם מהאופוזיציה".
  חשוב לזכור שכולם – ביבי, לבני, ברק – הצהירו מראש שפניהם לממשלת אחדות לאחר הבחירות. מי שפה שיקרה לבוחרים בהקשר זה היא דווקא לבני.

 2. יריב :

  הציבור שהצביע עבודה וודאי היה רוצה לראות אותה בממשלה, אבל לא בכל תנאי. הישיבה בממשלה היא לא המטרה (לפחות לא של כולם..), היא אמצעי. מצביעי העבודה רצו לראות אותה מגשימה את מצעה, ואם הדרך להגשמתו עוברת דרך האופוזיציה, ולא יד ביד עם ביבי, אז שם על העבודה לשבת.

  ובאמת חבל לי על כל מצביעי קדימה שביתם האמיתי במרצ. אם הם נתנו את קולם לקדימה ולבני שיתמודדו עם התוצאות: על אף התגבור המשמעותי שהם נתנו לקדימה, זו לא הצליחה להרכיב ממשלה, וזוהי לבני שצריכה להחליט האם ישיבה תחת ביבי היא המעשה הנכון.
  ובכלל, כל הקטע הדמוקרטי הזה של להצביע למישהו ואז להתמודד עם ההשלכות: הנבחר ממש עושה את מה שהוא מוצא לנכון, ולא את מה שאני הייתי עושה..

 3. אלעד הן :

  שי, אני לא בטוח מה בדיוק רוצים בוחרי מפלגת העבודה כולם (בסביבתי הקרובה הרוב המוחץ של המצביעים דווקא לא מסכימים איתך, ואפשר גם לומר שברק היה אחת הסיבות המרכזיות שגרמה לרבים להסס אם להצביע למפלגה), אלא שבגלל מיעוטם צריך גם לשאול מה רוצים מי שאינם מצביעי עבודה. ועוד צריך לשאול – מה הם צריכים?

  על כך אני אומר – אם מפלגת העבודה תתחרה בקדימה (ובליכוד, רחמנא ליצלן) על אותם קולות ובאמצעות אותה דרך מדינית וחברתית הרי שבאמת אין בה צורך, ואז כל קיומה הוא קידוש מסגרות – לא בהכרח מוצלחות.

  אם לעומת זאת היא רוצה להגיע לקהלים חדשים, היא צריכה להציע להם ברית מאיזשהו סוג. ברית סוציאל דמוקרטית של זכויות חברתיות, רווחה וחינוך, בתמורה לתמיכה שלהם.

  כרגע לא ראינו דבר מכל זה והכניסה לממשלה מבטיחה את ההיפך (כלומר, במקום מאבק, עוד כניעה בשיטת עופר עיני לרפורמות המבניות של נתניהו ובמקום דרך מדינית חדשה שיתוק בסגנון ברק/דיין).

 4. אור שי :

  שי, "מפלגת שלטון" זו לא מפלגה שנמצאת בשלטון כדי להיות עלה תאנה של הימין, אלא מפלגה שמרכיבה ממשלה. העבודה לא בעמדה הזאת, וספק אם אי פעם שוב תהיה. הדבר הטוב היחידי שהיא יכולה כרגע לעשות זה להצטרף לאופוזיציה.

 5. אסף לוץ :

  אכלנו אותה בענק.
  הצבעתי בעד חבורת מתחזים.

 6. שי :

  אני לא מבין מה זה הביטוי הזה "עלה תאנה". אתם מקצינים, מוציאים דברים מפרופורציה, ואז מתפלאים שהם לא נראים לכם.

  אמרתי את זה כבר באשכול אחר פה, אבל נניח שקדימה הייתה זו שמרכיבה את הממשלה. אז זה היה בסדר מבחינתכם שהעבודה תיכנס?
  כמעט כל מי שאני שואל שמתנגד לכניסה לממשלה של ביבי אומר כן, שאם קדימה אין בעיה, "שותפים טבעיים" וכל מיני ביטויים מוזרים כאלה.

  ואז אני מסתכל על קדימה, ומסתכל על הליכוד, ואני כמעט לא יודע לומר מה ההבדל ביניהם. גם קדימה הרי הייתה מקימה קואליציה עם ליברמן, ש"ס והעבודה. רק ששם זה בסדר לשבת? שם זה לא "עלה תאנה"? למה, כי התקשורת החליטה?

  חוץ מזה שהליכוד זה היריב השבטי-היסטורי, ובקדימה יש איזה 2 פליטי מפלגת העבודה, מבחינתי הם ממש אותו הדבר.

  מבחינה כלכלית, אין שום הבדל בין הליכוד לקדימה, קדימה קצת יותר מושחתת. הליכוד קצת יותר מגמגם במס השפתיים המדיני שלו, אבל מצד שני קדימה הרבה יותר מתלהבת מרפורמות פרידמן.
  זה נבלה וזה טרפה מבחינתי, אבל עם שניהם אפשר בסופו של דבר לעבוד. לא צריך לפסול אף אחד על הסף.
  דן מרידור ומיקי איתן זה ימין קיצוני שאסור לשבת איתו סביב אותו שולחן אבל שאול מופז ועתניאל שנלר זה שמאל?

  קחו דברים בפרופורציה.

 7. שי צודק ויותר מכך :

  לא רק שההבדלים בציר המדיני והכלכלי בין הליכוד וקדימה מזעריים

  כך גם ההבדלים בין שתי מפלגות אלה ובין מחצית-המפלגה של ברק

  ברק, וילנאי, פואד, הרצוג, נוקד, שמחון – קרובים אידיאולוגית לקדימה הרבה יותר משהם קרובים לפרץ ויחימוביץ

  וזו הבעיה הגדולה ביותר של מפ' העבודה – פיצול אישיות

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.