חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כשהון עושה תקשורת

נושאים כלכלת בית ב 18.03.09 6:05

כבר חודשים שהעולם וישראל בתוכו נמצאים בתוך משבר כלכלי הולך ומחריף, עומדת להיכנס ממשלה חדשה, אך התקשורת הישראלית מתעסקת בפופולאריות של רובין הוד.

מאת: ק. טוכולסקי

כמעט בכל אמצעי התקשורת הישראלים, בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונים ובאינטרנט הופיעה בתחילת השבוע הידיעה האזוטרית שרובין הוד לפחות לפי ממצא אחד בידיו של חוקר אחד לא היה כל כך פופולארי. מסתבר שכמאתיים שנה לאחר תקופת חייו המשוערת של השודד מן העשירים והמחלק לעניים, נזיר אחד כתב  על רובין הוד בצורה שלילית. מדהים שהעיתונות הישראלית, שמסוגלת להתעלם לאורך כל השנה ממי ששודדים מהעניים ומחלקים לעשירים, מצאה לנכון להקדיש תשומת לב כה מרובה לאחד שנהג בצורה הפוכה לפני כ-800 שנה.

 סקירה מהירה באתרי עיתונות זרה מעלה כי בניגוד לאתרי חדשות ישראלים אין הידיעה המרעישה על חוסר הפופולאריות של רובין הוד מופיעה באתרי חדשות המתייחסים לעצמם ברצינות. בגרמניה, בבריטניה ובארצות הברית מעדיפים אתרים העוסקים באקטואליה לדקדק על קוצו של יוד בכל הקשור לרפורמות כלכליות, הזרמות כספי ציבור להצלת המערכת הבנקאית, דיונים פוליטיים. ניתן אמנם לזהות כי גם בעולם העיתונות נוטה לרפד את שוליה בידיעות צהבהבות אולם לרמה הנמוכה של הדיון האקטואלי בתקשורת הישראלית קשה להגיע.

 אז למה רובין הוד? איזה מסר חינוכי מסתתר מאחורי ידיעה זו שתופסת בתקשורת מקום שהיה יכול להישמר לסוגיות כעוני המתרחב, החלטות הממשלה היוצאת בתחום הכלכלי, ההשלכות של תוכניות החילוץ של המשק מהמיתון וכיוצא. ראשית המסר מלמד ששוד מהעשירים לא יהפוך אותך לפופולארי. שנית ניתן ללמוד שבמאבק החינוכי למען קידוש המעמד והרכוש כל ידיעה אזוטרית המשרתת את שלטון ההון תקבל יחס רציני.

 בואו ננסה לנתח כהיסטוריונים את הידיעה, 200 שנה אחרי תקופת חייו של רובין הוד, נזיר כותב עליו הערות שליליות. הנזירים באנגליה במאה ה-15 לא נמנו בדיוק על העניים, למעשה המנזרים היו כה עשירים שבמאה ה-16, הם הולאמו בידי המלך הנרי ה-8 ששאף להשתלט על נכסיהם. ניתן להסיק מכך שהנזיר כותב ההערות השליליות כמי שנמנה על אלו שנשדדו למען העניים, היה בעל סיבות טובות מאוד לכתוב בגנות מי שלוקח מהעשירים ונותן לעניים. נזירים באנגליה במאה ה-15 לא היו עניים, הם היו חלק ממערכת פיאודלית של ניצול העניים במעשרות שגבו מהעניים. לכן לא הייתה שום סיבה לנזיר לכתוב על רובין הוד שהוא היה פופולארי.

 אלפי ספרים המנתחים את הניצול הכלכלי המחפיר של העשירים את העניים לאורך כל ההיסטוריה נכתבו, לא תקראו על זה אחרי לחיצה על באנר באתרי אקטואליה, גם לא תשמעו על זה בחדשות, איש לא יביא בערוצים הפרטיים או בעיתונים הפרטיים מומחים לדבר על ידיעות סנסציוניות בדבר קשרי הון שלטון במאה ה-18 או מפולת בבורסה במאה ה-19. חינוך ההמון לא כולל הרחבת השכלתו בנושאי כלכלה. אבל ידיעה מוסרנית המטילה ספק בפופולאריות של שודד העשירים למען העניים, תמיד תזכה לדיון. כמובן שאיש בדיון לא יטרח לציין שרק בעלי יכולת כלכלית בכלל יכלו לכתוב כרוניקות ולכן אף אחד לא ימצא מכתב תודה של איש עני לשודד שהציל אותו מרעב בחורף.

 אנקדוטות כמו זו בעיתון מלמדות אותנו על העליבות של העיתונות, על הזחיחות של משרתי ההון שמתיימרים להיות אנשי תקשורת, על הזלזול בערכים של ימנו. מי שטרח לפרסם את הידיעה שכח שרובין הוד הפך לסמל, בגלל שהוא עשה צדק חלוקתי באמצעים פרימיטיביים ובסביבה עוינת. 1000 נזירים נרגנים והערותיהם לא ישנו את המיתוס שנובע מכמיהה לעולם שבו החזק לא רומס את החלש והרכוש משרת את האנושות כולה ולא שכבה צרה שגם יודעת לכתוב ומטיחה רפש בכל מי שמנסה לשנות את המציאות לטובת כלל האנושות. בדיוק באותו האופן שבו כל הפרשנים הכלכליים של ימינו יכולים לכתוב עד מחרתיים כמה הקפיטליזם וההפרטה טובים וגם זה לא משנה את המציאות. מהידיעה אפשר בעיקר ללמוד כמה עצוב יהיה אם יום אחד מישהו ינסה להבין מה קרה בישראל באמצעות קריאת מאמריו המלומדים של נ. שטרסלר.

נערך על ידי סתיו
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. עומר כרמון :

  תודה על המאמר,

  אתה צודק בגדול בכך שבעלי ההון מכווינים את העניינים. "פרשת רובין הוד", קשורה לכך אבל בקטן…

  הידיעה הופיעה לראשונה באתר ynet. כל אתרי האינטרנט בישראל כיום פשוט מעתיקים משם חדשות.

  זה עובד כך, לדוגמא, עורך ב"חדשות נענע" רואה את הידיעה ב-ynet ומבקש מאחד הכתבים (צעירים חסרי ניסיון שעובדים בפחות משכר מינימום) שיכין לו מהר ידיעה בנושא. וכך זה מתגלגל… (עורך בחדשות 10 רואה ומבקש מכתב שלו להכין ידיעה, וכו')

  אם הידיעה הייתה על כך שרובין הוד מאוד פופולארי, זה היה עובד באותו שיטה.

  אותם כתבים ועורכים משתכרי שכר מינימום לא יודעים באמת מי היה רובין הוד. אולי חבר של שלגיה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.