חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביבי נתניהו נלחץ מקריסת העמותות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 17.03.09 10:18

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו נפגש עם ראשי עמותות הצדקה והבטיח לסייע לחלשים. לאור עברו של נתניהו כשר אוצר חסר חמלה, צריך אופטימיות רבה כדי להאמין לו. נתניהו נלחץ מקריסת העמותות שמילאו את חובות הממשלה.

מאת יוחאי עילם

ביבי נתניהו, שייכנס בקרוב שוב למשרד ראש הממשלה, מנסה לשדר שהוא ראש הממשלה של כולם. הוא נפגש אתמול עם מי שהוגדרו "ראשי הארגונים החברתיים" והבטיח לסייע לחלשים. הוא אף הצהיר ש"אין כלכלה בלי חברה, ואין חברה בלי כלכלה".

כביכול יש פה שינוי גישה ממי שקיצץ ללא רחמים בקצבאות הילדים, קצבאות הזקנה, הפנסיות ודמי האבטלה. כשר אוצר, בנימין נתניהו חשש לקצץ בתקציב הבטחון המנופח. הוא המשיך לתת יד לקניית נשק שאין בו שימוש, אך הסביר שאין ברירה וחייבים לקצץ – כמובן בתקציבי הרווחה.

גם מדיניות ההפרטה פרחה בתקופתו, כאשר הוא מכר נכסי מדינה בזול לחברים שלו. זה בסדר, הוא גם נפגש איתם: עם האחים עופר, נוחי דנקנר, יצחק תשובה ועוד.

אבל בין שיחות על הרכבת הממשלה לפגישות עם הטייקונים, הוא מצא גם זמן להיפגש עם ראשי הארגונים החברתיים. המגזר השלישי, כלומר ארגוני הצדקה, פרחו בשנים האחרונות. הם נכנסו לוואקום שהממשלה השאירה כאשר היא התנערה מהאחריות הבסיסית שלה לדאוג לאזרחיה.

אך כעת, המשבר הכלכלי העולמי מצמצם את מקורות המימון של אותם ארגונים. היהודים האמריקאים נתונים במשבר כלכלי קשה, והמעילות של ברנרד מיידוף ממש לא עזרו לקרנות התורמות לארגוני הצדקה.

אולי נתניהו נבהל: הארגונים החברתיים, שהסתירו במעט את ערוות התנערות הממשלה מאזרחיה, עלולים לקרוס. כתוצאה מכך, האזרחים אולי ייזכרו שזה תפקיד הממשלה לדאוג לאזרחים. ואז יש לנתניהו בעיה.

ממשלה בראשותו, ומשרד האוצר שגם יהיה ככל הנראה בראשותו יצטרכו לעמוד בפני מראות קשים של עניים, חולים ושאר מסכנים שתובעים סיוע מהממשלה. כן, מהממשלה, ולא מהארגונים החברתיים. מצב כזה מלחיץ מאוד את ראש הממשלה המיועד, ולכן הוא מיהר להיפגש עם ארגוני הצדקה לפגישה בת שלוש שעות כדי לשים את האצבע על הדופק.

ממשלת ימין בראשות ביבי נתניהו תקום בימים הקרובים. אני מקוה מאוד שתהיה אופוזיציה חזקה אל מול ממשלה כזאת. לא משנה מי ינהיג את האופוזיציה – חשוב שהיא תהיה נושכת גם בענינים האלה.

בעולם כבר יש שינוי: מדיניות ההפרטה העיוורת נעצרה, ובמקומה ממשלות אפילו מלאימות. בארה"ב בנקים מולאמים כל שבוע. חזון אחרית הימים? מדיניות הדה-רגולציה וההתנערות עומדים בסימן שאלה גדול מאוד.

נתניהו טרם הפנים את השינוי שחל בעולם. חשוב שתהיה אופוזיציה שתסביר לו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  חשיבות האופוזיציה גדולה תמיד ועכשיו אפילו יותר.
  לגבי העבר של ביבי אני מסכים אתך אבל לא לגבי העתיד. ראשית לדעתי שינויי הדעות החברתיות-כלכליות בעולם האנגלו סאקסי משפיעות על נתניהו יותר מאשר על כל אחד אחר.
  שנית דווקא צדקה זה תחום שהוא לא התנגד אליו, נתניהו מתנגד לצדק חברתי, לא לעזרה לעניים.
  אני מעריך שהוא יחזק את המערכות החוץ ממשלתיות כדי שלא תהיה התקוממות עממית והוא יוכל להמשיך בתהליכי החלשת הממשל.

 2. חנן כהן :

  עד כמה שאני לא אוהב את ביבי, צריך להבין שהפגישה הזאת היא חלק ממדיניות הממשלה, ולא קשורה לאישיות או לנטיה הפוליטית של ראש הממשלה.

  "בחודש פברואר 2008 אישרה ממשלת ישראל מדיניות סדורה בכל הקשור ליחסי הממשלה, ארגוני החברה האזרחית וחברות עסקיות הפועלות לקידום מטרות ציבוריות (מסמך מדיניות / הצהרת כוונות / החלטת ממשלה / הודעה לעיתונות). החלטת הממשלה ומסמך המדיניות גובשו באגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה בתהליך שהחל בשנת 2006 וכלל מפגשים רבים עם גורמים שונים בחברה הישראלית. בעקבות התהליך, גובשה מסגרת ההחלטה, ובה נקבע שהממשלה תקיים שיח מתמשך בין המגזרים במסגרת "שולחנות עגולים", שיוקם מאגר מידע אשר יבטיח שקיפות, שתיבחן הקמתן של "עמותות קרן" בישראל ושיתווספו אמות מידה חברתיות למכרזים ממשלתיים להפעלת שירותים חברתיים. בעקבות החלטת ממשלה קודמת, בינואר 2008 בוטל מס המעסיקים אשר הוטל בעבר על ארגוני המגזר השלישי."

  http://www.pmo.gov.il/PMO/PM+Office/Departments/policyplanning/migzar1.htm

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.