חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מיכאל מלכיאור: "באתי למנוע קיפוח"

נושאים חינוך ותרבות, ראיון החודש ב 16.03.09 6:10

מיכאל מלכיאור קיים ראיון טלפוני בנושא החינוך עם שושי פולטין, פעילה מוכרת במאבק המורים. הראיון עוסק בין היתר ב"חוק נהרי" ו"חוק עוקף ליבה" על החינוך החרדי והממלכתי ועל מה שמדיר שינה מעיניו

היוזמה לראיון עם הרב מיכאל מלכיאור באה בעקבות קריאת התגובות והמחאות נגד חוק נהרי (העוסק בתקצוב החינוך ה 'מוכר הלא רשמי' על ידי הרשויות המקומיות),  אשר העלו אצלי מספר תהיות – כיצד וויתרה יולי תמיר בקלות ובמהירות, בשעה שהתנגדה לחוק וטענה כי "זהו מאבק על חיינו הציבוריים צריך להקים קול זעקה לשמיים" ובמקביל, כיצד בשם השיוויון תמך יו"ר ועדת החינוך של הכנסת בחוק והתעלם מהקשיים ומההרס של החינוך הממלכתי העלול להתלוות אליו.

בראיון הטלפוני עלו מספר נושאים:

 1. נושא הליבה –  "בניגוד למה שאומרים יש בחוק שני שיפורים משמעותיים"­.

בתחילה נסבה השיחה דווקא אודות החוק שנחקק אחרי חוק נהרי והמכונה 'חוק עוקף ליבה' העוסק בתקצוב –  מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים, התשס"ח -2008 .

מלכתחילה חושב הרב מלכיאור ש"כל ילדי ישראל צריכים ללמוד ליבה" . בחוק הנוכחי הוא רואה הרע במיעוטו.

לדעתו של הרב מלכיאור , צריך להפסיק את התנהלות המדינה שעשתה עד לחוק דבר שברור שהוא לא חוקי על ידי  כל שרי החינוך, אלו של הליכוד, מפד"ל ומרצ . חשוב יותר להסדיר את הנושא הלא חוקי מאשר "להמשיך לעשות חוכא ואיטלולא , לעשות 'צחוק מהעבודה' כי במילא אין פיקוח. צריך להפסיק את ההסכמים האפלים בניגוד לבג"צ או התחמקות מתשובות לבג"צ." (פסיקת בג"ץ קבעה כי לא יינתן מימון ציבורי למוסד חינוך שאינו כולל בתוכנית הלימודים שלו את לימודי הליבה ולמרות זאת המשיך המימון ש.פ).

למה הרע במיעוטו? משום שבניגוד למה שכותבים יש בחוק הנוכחי 2 שיפורים משמעותיים:
1.  עד התיכון חייבים יהיו מעתה כל ילדי ישראל ללמוד ליבה ולא תהיה תמיכה במי שלא לומד ליבה.

2.  התמיכה שאושרה לבתי הספר התיכוניים שאינם מלמדים ליבה,בעיקר ישיבות  קטנות, תהיה בשיעור של 60% בלבד, בניגוד ל 100% שרצו המפלגות הקטנות וההגבלה נכתבה בצורה מפורשת.

בנוסף ל 2 הסיבות המשמעותיות מבחינתו, אומר הרב מלכיאור שהייתה הבטחה שכל הכסף שהמדינה חוסכת כעת (40% ) תינתן בעתיד לכל מי שירצה להשלים בגרות, חינם עד גיל 30 (הוגשה הצעת חוק), כך שיוכל בעתיד להשתלב בהשכלה הגבוהה.

לחלק מהציבור זהו חוק שידוע לשמצה. הרב מלכיאור רואה בזה דמגוגיה "כי אנשים לא לומדים באמת את הנושא. הכל סלוגנים".

אחר כך הצביע הרב מלכיאור בעד ההסתייגויות אשר אמנם לא עברו, אבל בסך הכל מסכם הרב ואומר "זה הרע במיעוטו".

חוק נהרי – לא ניתן לקפח ילד עם צרכים מיוחדים רק בגלל שהוא חרדי.

דווקא בחוק נהרי רואה הרב מלכיאור חוק יותר בעייתי "אני באופן עקרוני מתנגד לחינוך הפרטי."

חוק זה בא לפתור את הבעיה שכל רשות עשתה בנושא התמיכה מה שהיא רצתה, הכל היה שרירותו והוא חשב שלא נכון יהיה שילד הלומד במקום שמערכת מכירה בה כמערכת ציבורית , לא יקבל את כל השירותים שהרשויות נותנות החל משרותי פסיכולוג ועובד סוציאלי וכלה בשירותים הבסיסים ביותר, תוספות שבלעדיהם בתי הספר לא יכולים לתפקד.

" אני לא יכול לקבל את האפליה בשירותים הללו. כשאני רואה ילדים קשיי יום שלא יכולים לקבל שירותים בסיסיים שהרשויות נותנות , לא בגלל שבחרו להיות פרטיים אלא בגלל שהם חרדיים, כשאני שומע שילד עם צרכים מיוחדים לא מקבל  סייעת, אני לא יכול לחיות עם זה"

3.  הפתרון של החינוך החרדי  – הנהגת חינוך ממלכתי – חרדי.
הרב מלכיאור תומך בהסדרה של כל נושא החינוך הציבורי והוא חושב שהכיוון היחיד שצריך להיות הוא להסדיר את החינוך הממלכתי – חרדי . גם שרת החינוך אמרה זאת, "אבל לא עשתה עם זה שום דבר". החרדים עצמם חלוקים בדעתם בנושא, יש אצלם ויכוח פנימי.

עוד הוסיף הרב מלכיאור : "היום בתי הספר החרדיים גדלים במספר ומושכים אליהם ילדים אחרים מכל מיני סיבות. הדיון מלכתחילה היה על החרדים. אני לא בעד הגישה של החינוך החרדי , אבל אני לא בעד קיפוח הילדים".

 גם בתי הספר הייחודיים /דמוקרטיים צריכים להיות ממלכתיים.

"יש כמה בתי ספר שהרוויחו בגלל הרצון האמיתי לא לקפח ולא להפלות לרעה בתי ספר אחרים.

זה שיש כמה שמרוויחים מזה , כמו בתי הספר הדמוקרטיים , זה שולי"
גם את בתי הספר הייחודיים (דמוקרטיים ) צריך, לדעתו של הרב מלכיאור,  להכניס תחת החסות הממלכתית ולהפסיק את החלוקה לחינוך "מוכר שאינו רשמי" הכולל סוגים רבים של בתי ספר.

מצד אחד יצטרכו בתי ספר אלה לקבל על עצמם גזרות שלא מקובלות עליהם, אבל מצד שני החינוך הממלכתי יצטרך להיות יותר פלורליסטי, לקבל בתי ספר עם דגשים מיוחדים, עם השקפות עולם שונות.

"אם אתם רוצים להיות דמוקרטיים או בתי ספר עם הדגשים – תהיו דמוקרטיים ממלכתיים. זו השיטה שצריכה להתקבל".

5ה 'פספוסים' של יולי תמיר  וכיצד תשלומי ההורים הופכים  את הממלכתי לפרטי.

"יולי תמיר פספסה בגדול – בגישתה הבסיסית בנושא החינוך הציבורי והפרטי , אנחנו בעיקרון באותה דעה והיא הכריזה שיסודר כל החינוך החרדי. היא הייתה גם בעד להפוך את בתי הספר הייחודיים (דמוקרטיים ואחרים) לממלכתיים, אבל היא לא עשתה דבר וחצי דבר בנושא.

בתחילה אמרה שאין רפורמות בחינוך, באיזה שלב התלבשה על נושא 'אופק חדש' ולא קידמה את הנושאים האחרים.
גם בנושא תשלומי הורים אמרה שתוך כמה חודשים ייפסקו , לא קידמה דבר. לא היה בית ספר אחד שלא עבר על החוק."

הרב מלכיאור מדגיש כי  מצפצפים על החוק משום שאין  חיבור בין המשרד והשטח ואז כל אחד עושה מה שבא לו. דווקא תשלומי ההורים הם הגורמים להפוך את הממלכתי לפרטי – הנושא מקבל דגש כשהתקציבים הציבוריים מצטמצמים והפיתוי של ועד ההורים להגדיל את תשלומי ההורים  ולהפוך את בתי הספר לפרטיים, גדל.

"כשהמשרד לא עושה דבר, כשהשרה מכריזה ובזה נגמר כל הסיפור ואין מנהל שנענש, ברור שההפקרות גדולה, כמות תשלומי ההורים הולכת וגדלה, החינוך הפרטי חוגג , וכך הופך הממלכתי לפרטי. לא נעשה בכל התקופה שום ניסיון לתיקון העוולות, שהיא אמנם לא אחראית עליהן, אבל לא נעשה משהו להראות שהולכים בכיוון. אני הצעתי לבטל את תשלומי ההורים, זה עבר טרומית."

6.  מבט אל עתיד החינוך הציבורי –

"צריך לעשות משהו דרמטי, החינוך הציבורי הופך לפרטי, מה שיקרה שתהיה שכבה קטנה של חינוך ציבורי- ממלכתי עלוב, כל מה שהציבור לא מבין שהייתה אפליה גם נגד החרדים. אלה ,אגב ,כעסו שבתי ספר הפטור (תלמודי תורה ש.פ) לא נכנסו לחוק נהרי."

לסיכום אומר הרב מלכיאור שהוא ניסה לא לקפח קבוצות,'עשיתי פשרות בשביל למזער נזקים". המדינה מצידה הייתה צריכה לפצות את הרשויות המקומיות אשר חויבו על פי החוק לתקצב גם את בתי הספר

 ה 'מוכר שאינו רשמי' . הסכומים בהם מדובר לא היו לדעתו של הרב מלכיאור מאוד גדולים. זה כמובן לא נעשה.

נערך על ידי גל
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. דליה :

  חלוקת בתי הספר לסוגים (ממלכתי וחינוך מוכר שאינו רשמי) אינה תורה מסיני וראוי לבטלה. זוהי דוגמא לתקנה ביורוקרטית שעומדת בשירות מדיניות ההפרטה של הממשלה הנוכחית. החלת אחריות ממשלתית על כל התלמידים בכל הזרמים ומימון החינוך על ידי הממשלה, לא על ידי רשויות מקומיות ולא על ידי הורים – אלה הם אכן פתרונות ראויים, שמן הראוי לעשות להם לובי בקרב המפלגות השונות, כדי שבעתיד ניתן יהיה לשנות את המצב. נראה שהממשלה הנוכחית תמשיך במדיניות ההפרטה של קודמתה. נתניהו כבר הודיע במצע שאין צורך להרחיב את המימון לחינוך. כך שהתקוות לשינוי לא יגיעו ממנו. אך לעתיד אחריו זו מטרה ראויה.
  אני תומכת בעמדתו של מיכאל מלכיאור ומודה לשושי על הראיון החשוב.

 2. שושי פולטין :

  הרחבה/ הסבר ניתן לראות במאמר סקירה שכתבתי בעיקבות הפוסט הנ"ל ומופיע באתר ארגון המורים חוק נהרי: האם בשם השיוויון יגדל הפער?
  http://www.irgun-hamorim.org.il/index.asp?action=read&atcid=185521.

 3. מורה באולפן :

  אוי, כמה שאנחנו עוד נתגעגע לרב מלכיאור. הוא יחסר מאוד בכנסת החדשה. מעניין מי יהיה יו"ר ועדת החינוך עכשיו…

 4. ש.לוי :

  המצב כל כך מסובך ומורכב, מתקשה להאמין שאפשר לשנות את המגמה המסתמנת. מי יוכל לעמוד בפרץ?

 5. מיכאל מלכיאור על מצב החינוך הממלכתי : הירוקה בתנועה :

  […] לחיזוק החינוך החרדי על חשבון החינוך הממלכתי והממ"ד. בראיון לפעילת תי"מ, שושי פולטין, הוא מסביר את מורכבות המצב […]

 6. מורה :

  יש לנקוט צעדים דחופים על מנת לעצור את הפרטת מערכת החינוך ואת ההידרדרות שהיא תוצאה ישירה שלה.
  המדינה אינה יכולה להתנעא ממחויבותיה לציבור בכלל ולחינוך הולם בפרט.

 7. מורה :

  יש לנקוט צעדים דחופים על מנת לעצור את הפרטת מערכת החינוך ואת ההידרדרות שהיא תוצאה ישירה שלה.
  המדינה אינה יכולה להתנער ממחויבותיה לציבור בכלל ולחינוך הולם בפרט.

 8. שושי פולטין :

  ייתכן שנהרי ימונה לשר חינוך חרדי!
  https://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1071613.html

 9. גליה :

  הקישור ששושי הוסיפה מעיד יותר מכל על הבדלי גישות.
  שר חינוך חרדי- אינו פרטי אלא ממלכתי ! אני מבינה את הבהלה של יוסי שריד. אך יש כאן הזדמנות.
  הזדמנות למסד זרם חרדי ממלכתי.
  ומי שיפוצץ את ההזדמנות הזו הם אלו שמעוניינים בהפרטה מלאה – לא החרדים.

 10. החינוך של ש"ס :

  ד"ר ענת פלדמן :
  http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-7126,00.html

  "אני מבקשת להפריך את הרעיון כי ש"ס מנציחה את הבערות והעוני כדי שיהיו לה בוחרים. ש"ס עושה כל מה שהיא יכולה במסגרת כוחה הפוליטי, כדי לקדם את החברה בפריפריה. היא עוזרת לנשים באמצעות סבסוד מעונות יום, כך שתוכלנה לצאת לעבוד, היא מקדמת נשים חד הוריות בשורה של הטבות – אולי החשובה שבהן היא מלגות להשכלה והשארת הקצבאות בזמן הלימודים (עד לאחרונה, אם חד הורית היתה צריכה לוותר על הקצבה שלה אם הלכה לאוניברסיטה). כלומר, ש"ס פועלת לקדם את הנשים ולהוציאן ממעגל העוני.

  אני מציעה לקוראים לנסות להתעלם מכך שש"ס היא מפלגה חרדית ומזרחית, ולהסתכל באובייקטיביות על פעילותה החברתית למען כלל הציבור בארץ. "

  גליה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.