חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך לא יצילו את המשק

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 12.03.09 6:06

שלושים שנות הניאו-ליברליזם הביאו לנו את עובדי הקבלן, את בריחת התעשיות, את גידול החוב של משקי הבית, את המינופים בבורסה, את האדישות לפערים חברתיים והעדר צדק חלוקתי. כך לא יצילו את המשק והחברה בישראל

מאת: גלעד נתן

השבוע התפרסמו התוכניות השונות של קברניטי המשק לעתיד הקרוב לגבי הצלת המשק בישראל מפני המיתון העולמי. בין התוכניות רב השונה על הדומה. נקודת ממשק אחת לתוכניות, האחת שיעתוק של התוכנית הקודמת להצלת המשק שאת הנזק שהיא גרמה מרגיש היום כל שכיר וכל פנסיונר והשנייה התוכנית שבעצם מציעה לעשות את כל מה שאמורה ממשלה לעשות בתקופה שאין בה משבר במקום לנסות להתמודד עם המציאות, שתי התוכניות נועדו להציל את השיטה הכלכלית הקורסת ולא לנסות לשנותה או להחליפה.

בתוכנית הראשונה מבקש ראש הממשלה המיועד למחזר את הצלחתו המסחררת בהרחבת הפערים החברתיים בין עשירים ועניים בישראל במסווה של צמיחה בין השנים 2003-2005 באמצעות שחזור שיקום הכלכלה לעשירים בלבד על חשבון עובדי המדינה והשכירים, הקפאת שכר למרות השחיקה, מיסוי קרנות ההשתלמות במקום נאמנויות ובורסה. בנוסף יקצץ המיועד את תקציבי הרווחה והבריאות כי כידוע לכולם רק באמצעות רדייה בעניים העצלנים ניתן לשקם את הכלכלה. התוצאות המחרידות של הניסוי הקודם שלו בישום כלכלה ניאו ליברלית לא מדירות שינה מעיניו העשירים שהתעשרו בפעם הקודמת ויגזרו קופון שמן גם הפעם, זה העיקר.

התוכנית של בנק ישראל לעומת זאת אינה מנותקת לחלוטין מהמציאות, מארז של השקעות בתשתית והרחבת משך זמן קבלת דמי האבטלה וההכשרה המקצועית הם צעדים מבורכים, אלא שהנגיד מנסה להלחם במשבר בכלים שתוכננו עוד לפניו ושהיו ראויים ליישום גם בתקופת הצמיחה של בעלי ההון. החלפת עובדים זרים בישראלים היא צעד עליו מסכימות כל ממשלות ישראל ויש צורך בישומו לא רק בזמן שאנשי הייטק מחפשים עבודה ואנשי לוטק שורפים צמיגים ליד מפעלים סגורים שעתודותיהם לזמן משבר הומרו בדיבידנדים שמנים בתקופת הפריחה לטווח קצר של כלכלת הקסמים. מעשה טוב עושה הנגיד כאשר הוא מנצל את המשבר בכדי לנסות ולאלץ את מי שיושב על הברז להשקיע את הכסף שכל כך חסר במחקר ופיתוח, תשתיות בפריפריה, הכשרה מקצועית וכו, אלא שזה לא מספיק. זה מה שהיה צריך אתמול ויותר מכך, הגדלת ההוצאה הממשלתית ללא הגדלת הכנסות המדינה היא מתכון בטוח לכך שגם ההישג היחידי של המדיניות הכלכלית בשנים האחרונות, צמצום החוב של מדינת ישראל, ימחק.

שתי התוכניות מתעלמות לחלוטין מהאפשרות שמי שהרוויחו הכי הרבה משנות השפע יתנו כתף. העלאת המיסים על בעלי הרכוש שרק הרחיבו בשנים האחרונות את הפער ביניהם ובין כל השאר מבחינת שליטה בהון. איש לא מציע הטלת מס רכוש ומס ירושה, איש לא מציע מיסוי על נאמנויות, איש לא מציע שהמדינה לא תיתן ערבות אלא תקח שליטה במפעלים והחברות שהיא מצילה ובכך תגאל אותם מניהול כושל למטרות מכסום רווח בכל מחיר שהביא אותם לא מוכנות למשבר. שתי התוכניות מתעלמות לחלוטין מכך שכלכלת השוק החופשי הטוטאלי, חיסול מדינת הרווחה וההפרטה קרסה באותות של צגי בורסה אדומים וחידלון פירעון של חברות.

התוכניות מוכיחות כי יש מי שמעדיף לשקם את הניסוי הכלכלי הכושל של הניאו-ליברליזם שהוכיח מאז ראשית שנות ה-80 שהוא טוב להגדלת החוב של מדינות למרות שהם נותנות פחות שירותים ולהעשרת העשירים על חשבון המעמד הבינוני השוקע והעניים. 30 שנות הניאו-ליברליזם הביאו לנו את עובדי הקבלן, את בריחת התעשיות, את גידול החוב של משקי הבית, את המינופים בבורסה, את האדישות לפערים חברתיים והעדר צדק חלוקתי. כך לא יצילו את המשק והחברה בישראל.

מי שרוצה לשקם את הכלכלה צריך לתמוך בהגדלת מעורבות המדינה תמורת שליטה, בהעמקת המיסוי על הון ובעלי הון בכדי לחזק את יכולתה של המדינה להשקיע, בקיצור שבוע העבודה, בחיזוק מדינת הרווחה. ללא ישום מדיניות שתביא לידי ביטוי את הגשמת העקרונות האלו בנוסף להשקעה הראויה בתשתיות ינציח את השיטה הקיימת ויזרע בעצם פעולותיו את זרעיו של המשבר הבא.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. לונה :

  גלעד, כבר כתבתי לך את זה ואני כותבת שוב: תביא קישורים! אתה נשמע מאוד בטוח בעצמך, ואני גם רוצה להיות בטוחה כמוך, אז אם אתה רוצה לשכנע אותי אתה מוכרח לתמוך את מה שאתה אומר. לדוגמא, אתה מוזמן להסתכל בכתבה האחרונה של איתמר על "נחמיה שטרסלר ושפירית הביצה".

 2. עמית-ה :

  כל מילה אמת.
  מה שטוב בישראל זה שאפשר לראות שצמיחה בעידן נאו ליברלי קטנה משמעותית מצמיחה בעידן חברתי.
  כך הצמיחה מ-1951 עד 1977 גדולה בהרבה מאשר הצמיחה מאז ועד היום.
  אילו היינו ממשיכים במדיניות חברתית ובאותה צמיחה, היינו היום עם תמ"ג שמשתווה לסקנדינביה (42 אלף דולר לנפש בשנה).
  צריך לזכור כי בעשר השנים האחרונות למרות שנתניהו ואנשי האוצר חושבים שנוהלה כאן מדיניות נכונה, הצמיחה העולמית הייתה גבוהה מהישראלית ב-כ50%.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.