חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק נהרי: שקר השוויון החינוכי

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 10.03.09 6:03

חוק נהרי העוסק בחלוקת העוגה התקציבית של החינוך ברשויות המקומיות, דורש הרחבת תקצוב החינוך גם בין בתי הספר העצמאיים, החרדים, שאין עליהם פיקוח של המדינה. זהו בנדבך נוסף ומשמעותי בהרס החינוך הממלכתי. 

מאת: שושי פולטין

מי שמכיר את חוק נהרי ומשמעותו שירים את היד!

טוב, אתם לא לבד. גם אני  מאלה שבשגרת היום יום לא שמו לב למתרחש מסביבם ואילולא בנות 'עבודה שחורה' העומדות על המשמר ספק אם הייתי שמה לב גם כיום. על מקורות הבושה שחשתי אני רוצה לדון  הפעם.  

 אפילו לא מדובר  בחוק, אלא בתיקון לחוק – 'כולה' 4 שורות המתקנות את חוק החינוך הממלכתי.

תיקון, לכאורה שוויוני, העוסק בחלוקת העוגה התקציבית של החינוך ברשויות המקומיות , והמורה להן לתקצב את כל מוסדות החינוך, כולל מוסדות החינוך המוגדרים כ 'מוכר לא רשמי'.  

ומה רע בשוויוניות?

ראשית – תקציב החינוך של הרשויות לא השתנה כתוצאה מהחוק – כך שאת אותה עוגה צריך יהיה לחלק ליותר פרוסות ומן הסתם כל פרוסה תהיה קטנה יותר.

והעיקר – התקציב יחולק מעתה לא רק לבתי הספר הממלכתי והממלכתי דתי אלא  גם בין בתי הספר העצמאיים, החרדים, אלה שאין עליהם פיקוח של המדינה, בנוסף לזה יכולה כל קבוצה המעוניינת בכך לפתוח בית ספר פרטי, שילמד רק מה שהיא מאמינה בו, ולדרוש מהמדינה לתקצב אותו.

מדובר בנדבך נוסף ומשמעותי בהרס החינוך הממלכתי. אני לא מגזימה וחוזרת – הרס החינוך הממלכתי.

התיקון לחוק יצא כבר במאי  2007  ושום דבר לא נעשה כדי לשנות את המצב  למרות שהיו כאלו אשר  התריעו כמו עופר שלח :- "בזמן שכולם התעסקו בקמפיין של ברק וב"כוכב נולד", העביר משולם נהרי בכנסת את החוק הכי חשוב, והכי הרסני, לעתיד החברה הישראלית. גם עכשיו אין מה לצפות להפגנות: הציבור ויתר מזמן על מערכת החינוך שלו." 

כך התריע גם שחר אילן במאמרו "שקר השיוויון לילדי ישראל".

2 פוסטים נתנו לי להבין את מידת הנזק, אבל גם זה רק לאחר שכבר נעשה (!)

האחד של דליה מאתר עבודה שחורה : "לאחרונה התפרסם בתקשורת כי עיריית חיפה עומדת לסגור שני בתי-ספר ממלכתיים בתחומה. עיריית רמת גן עומדת לסגור בית-ספר ממלכתי, ולפתוח באותו מקום בית ספר אנתרופוסופי, שהוא בית ספר ייחודי, השייך לחינוך המוכר שאינו רשמי" תהליכים שקשורים בחוק נהרי.

השני של גליה ושות'  אשר גם הבהירה באחת התגובות שלה את 'חידת נחום חופרי' , ראש עריית רעננה שהחליט להצטרף באופן מפתיע ל 'אופק חדש', כנראה בגלל מצוקה תקציבית כתוצאה מחוק נהרי.

נחזור לשאלה של איך זה קורה לנו שאנחנו לא שמים לב ולא עושים דבר?

בלי לתת לאף אחד הנחות, בעיקר לא לעצמי,  אני חושבת שבמובן מסוים הייתה ויש בנו תמימות וחוסר הברירה לחשוב שכל אחד אמור לעשות את התפקיד עליו הוא ממונה.  עופר שלח במאמרו 'צרת החינוך'  (יוני 2007) מאשים בראש ובראשונה את שרת החינוך אבל גם אותנו – כן גם אותי – על כך שאנחנו נותנים לפוליטיקאים לזייף, וכך הוא כותב:

"שרת החינוך יולי תמיר התנגדה לחוק. היא אישה אינטליגנטית, ומבינה טוב מאוד מה הוא יעשה לחינוך הממשלתי הקורס. אבל היא התנגדה כמו ששאול מופז היה בעד שיגייסו מילואים ב-12 ביולי 2006, כמו ששמעון פרס התנגד למבצע האחרון והעקוב מדם במלחמת לבנון: ככה בשקט, בנימוס, בהבעת דעה שאין מאחוריה מאבק של ממש.."

תמיר לא עשתה מלחמה כי מאז ימי שלום עכשיו, לפני הרבה שנים, כשהיינו צעירים ויפים וצודקים, היא והמחנה הלבן, העשיר והמרוצה מעצמו שלה לא עושים מלחמות.

היא לא נלחמה כי שרים בישראל לא נלחמים על שום דבר…

שרת החינוך שברה שמירה גם, ואולי בעיקר, באשמתכם. פוליטיקאי לומד במהלך הקריירה שני דברים: מה האלקטורט שלו רוצה, ואיך לתת לו את המינימום הנדרש כדי שיבחר בו שוב.

האלקטורט של תמיר אוהב לדבר על חינוך, יודע להגיד שחינוך הוא העתיד והביטחון וחומת המגן החברתית, אבל את החינוך שלו הוא אוהב מוקפץ לטעמו. הוא מוכן לשלם עליו הרבה כסף, יש לו, והוא נואש מהמערכת הממלכתית…

הסטודנטים לא יצאו להפגין על חוק נהרי. המורים לא השביתו, ההורים לא שלחו מכתבים נזעמים. הכיכרות לא התמלאו, אף אחד לא מתח אפילו שמיכה מול משרד ראש הממשלה. בעלי הטורים המשיכו לעסוק בקמפיין הגאוני של ברק, איך לסגור דילים עם פואד על ההצבעה באום אל-פחם בלי להגיד כלום."

עכשיו כשנפל סוף-סוף האסימון זה מביא אותי להכרה שצריך לחזור שוב ושוב על הדברים, לנדנד, כפי שעושים באתר 'עבודה שחורה' . אולי בפעם הראשונה לא ישימו לב אבל כשהנושא יעלה שוב ושוב יתחילו להתעניין.

ואולי הידיעה תביא לתודעה תביא לעשייה. 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

7 תגובות

 1. משה קוליצביץ :

  צריך מישהו שינער את משרד החינוך כבר! אני באמת לא מבין איפה האנשים האלה שיושבים במזגנים שלהם בממשלה חיים? שיבואו לבתי ספר לראות מה הולך שם.. אין כל ספק שהם לא נלחמים למען החינוך!

 2. דליה :

  הבעיה היא לא משרד החינוך, אלא משרד האוצר ובעלי ההון. האינטרס הוא להקטין את ההקצבה לחינוך בתקציב הממשלה. הפתרון הוא להפריט ולגרום לאזרחים לשלם יותר על חינוך ילדיהם. חוק נהרי מאפשר מימון בתי ספר ייחודיים פרטיים מתקציב המדינה. הורים שרוצים בתי ספר איכותיים לילדיהם ישקיעו קצת יותר כסף פרטי שלהם. גם בעלי הון ישקיעו לצורך הפקת רווחים. כך החינוך הופך לעסק כלכלי.שרת החינוך התנגדה לחוק נהרי, למרות שלא נאבקה ממש. משרד החינוך אינו אשם בתופעה. חוק נהרי קשור ליחסים הפוליטיים של הקואליציה בין ש"ס לקדימה. כך שאי אפשר להאשים בכל דבר את משרד החינוך.

 3. אהרן לוינשטיין :

  חוק נהרי מיטיב בעיקר עם מצביעי ש"ס. אי אפשר להאשים אותם שהם משופעים בכסף. ולכן אנחנו (כל אזרחי המדינה) נתקצב בתי ספר "פרטיים" שאינם כוללים בתוכנית הלימודים מקצועות "מדעיים" ומייצרים אלפי בוגרים לעולם הרוחני שכידוע אינו נזון מהאוויר אלא מתקציבים וקצבאות – שאותם אנחנו מעניקים להם בתמורה להסכמים קולציוניים.
  ממשלת ביבווט + יוסף עובדיה = ש"ס מליארדי שקלים לקומבינה. ובא לציון גואל ( והמשיח גם לא מצלצל)

 4. דליה :

  אהרן לוינשטיין
  לא מדובר בחוק סקטוריאלי, המיטיב רק עם מצביעי ש"ס. מדובר בחוק שמשפיע על כל מערכת החינוך. בתי-הספר של המגזר החרדי והעצמאי שייכים לקטגוריה שנקראת "החינוך המוכר שאינו רשמי". לקטגוריה זו שייכים כל בתי הספר הפרטיים הייחודיים גם במגזר החילוני. ברגע שמבצעים השוואת תקצוב בין בתי הספר האלה לבין בתי הספר הממלכתיים, נוצר מצב שבתי הספר הממלכתיים מעדיפים לשנות את הגדרתם לבתי ספר ייחודיים. כך הם יכולים למשוך יותר תלמידים. תופעה זו גורמת להרס החינוך הממלכתי במדינת ישראל. ועוד אבסורד, הממשלה מתקצבת גופים פרטיים במקום לתקצב את בתי הספר של המדינה הממלכתיים. כלומר, יש שימוש במשאבים ממלכתיים כדי לממן חינוך פרטי. חוק נהרי מאפשר הפרטה מואצת של החינוך הממלכתי.

 5. עבודה שחורה » מיכאל מלכיאור: “באתי למנוע קיפוח” :

  […] מיכאל מלכיאור באה בעקבות קריאת התגובות והמחאות נגד חוק נהרי (העוסק בתקצוב החינוך ה ‘מוכר הלא רשמי’ על ידי […]

 6. עבודה שחורה » חוק ההסדרים - הפרטת החינוך היסודי :

  […] היסודיים החצי פרטיים מופיעה כבר בחוק נהרי (ונדונה  פה ופה). הצעת חוק ההסדרים מוסיפה שגם משרד החינוך יגדיל את […]

 7. דליה :

  הכנסת הכריעה: חוק נהרי בוטל באופן סופי
  החוק המקורי חייב את הרשויות המקומיות לתקצב מוסדות מוכרים ולא רשמיים – ובעיקר את בתי הספר מרשת החינוך של ש"ס
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/494/551.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.