חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבלוג שהכריע את מערכת הבחירות

נושאים על עצמנו, שיכון ושלטון מקומי ב 3.03.09 6:08

יקי בז'ה, הכותב את הבלוג  מודיעין-ווטש והשיק לאחרונה את הבלוג ביבי-ווטש, מתאר כיצד הבלוג מודיעין-ווטש מילא תפקיד מכריע במערכת הבחירות לראשות מודיעין-מכבים-רעות.

רבות דובר על התגייסות הבלוגרים התל-אביבים למען קמפיין הבחירות של סיעת עיר לכולנו ודב חנין בבחירות למועצת העיר ולראשות עיריית ת"א, ולמען התנועה הירוקה מימד (תי"ם) במערכת הבחירות לכנסת ה-18. בבחירות למועצת העיר ת"א עיר לכולנו זכתה להישג מרשים כאשר קיבלה את מספר הקולות הגדול ביותר (מספר מנדטים השווה לסיעתו של חולדאי וכאלף קולות יותר מסיעתו), ודב חנין קיבל 45,651 קולות שהיוו 34.2% מסך הקולות לראשות העיר (בעוד חולדאי ניצח עם 50.8%) ואילו תי"ם איכזבה עם 27,000 קולות בלבד ברחבי הארץ – רחוקה מלעבור את רף אחוז החסימה לכנסת (67,000 קולות).

מה שאפיין את פעילות הבלוגרים התל-אביבים זו התגייסות של עשרות רבות של בלוגרים ליצירת hype ו-buzz אופנתי סביב מועמדותם של חנין ותי"ם. רוב הבלוגרים התל אביבים לא עסקו קודם לכן בסיקור פוליטי-מוניציפאלי אלא הצטרפו בתמיכה בקמפיין רק בחודשיים-שלושה האחרונים ולכן לא נתפסו כמומחים, ועוצמתם היתה טמונה במספרם הגדול, בקהל הקוראים שלהם, ביכולות הנטוורקינג שלהם ובאווירה שהם יצרו ברשת ומחוצה לה.

הבלוג מודיעין-ווטש מייצג מודל שונה בתכלית, כבלוג בודד שהתמקד במערכת הפוליטית-מוניציפאלית במודיעין-מכבים-רעות במרוצת 20 החודשים שהובילו לבחירות 2008 ומילא תפקיד מכריע במערכת הבחירות לראשות העיר.  

רקע למערכת הבחירות במודיעין-מכבים-רעות:

ההתמודדות העיקרית בבחירות 2008 לראשות עיריית מודיעין-מכבים-רעות היתה בין שני מועמדים חבר המועצה עו"ד אמנון מרחב וחבר המועצה חיים ביבס, שהם בעלי רקע שונה למדי.

עו"ד אמנון מרחב התמודד לראשות העיר כבר לפני חמש שנים, בבחירות 2003, בהיותו סגן ראש עיריית מודיעין – מול ראש מועצת מכבים-רעות משה ספקטור (ע"פ החלטת משרד הפנים בשנת 2003 אוחדה המועצה המקומית מכבים-רעות עם עיריית מודיעין לישות מוניציפאלית אחת), כאשר בנוסף לשניהם היו עוד חמישה מועמדים. אל הסיבוב השני של בחירות 2003 העפילו ספקטור ומרחב – ספקטור בזכות הרקורד שלו כראש מועצה מצליחה ובזכות התגייסות תושבי מכבים-רעות למענו, ומרחב בזכות קמפיין בחירות מרשים בניהולו של טל זילברשטיין. בסיבוב השני של בחירות 2003 ניצח ספקטור את מרחב  55% לעומת 45%, לא מעט בזכות התמיכה שספקטור קיבל במסגרת עיסקה עם הרשימה הדתית המאוחדת בעיר, אחריה חיזרו במרץ הן ספקטור והן מרחב.

מאידך חיים ביבס הוא חבר מועצה חדש שהצטרף למועצת העיר כסיעת יחיד ב-2003, אך הוא הפגין עשייה מוניצפאלית מהותית, התנהלות ציבורית ראויה וכישורים פוליטיים מחודדים, ואף הוא בנה את עצמו כמתמודד מוביל לבחירות 2008. ראש העיר היוצא משה ספקטור שפרש לגמלאות בסוף שנת 2008 בגיל 76 בתום כהונתו בת החמש השנים, הצהיר כי הוא רואה בחיים ביבס את יורשו הראוי.

בבחירות 2008 היו רשומים במודיעין-מכבים-רעות כ-43,000 בעלי זכות בחירה, מתוכם ניצלו זכות זו 23,563 תושבים. חיים ביבס זכה בבחירות לראשות העיר כבר בסיבוב הראשון עם 9,823 קולות שהיוו 41.7% מהקולות (רק 400 קולות מעל המינימום הנדרש של 40% להכרעה בסיבוב הראשון)  לעומת יריבו אמנון מרחב שזכה ב-8,734 קולות שהיוו 37.1% מהקולות. בבחירות השתתפו שלושה מועמדים נוספים לראשות העיר שכל אחד מהם קיבל פחות מ-10% מהקולות.

הפער בתוצאות הבחירות בין ביבס למרחב היה פחות מ-1,100 קולות, הווה אומר שלו 550 קולות היו עוברים מביבס למרחב אזי הקערה היתה מתהפכת על פיה.

יעוד הבלוג:

הבלוג הוקם בפברואר 2007 בנסיבות ספונטניות למדי, אך משהתחלתי לכתוב אותו המטרה היתה ברורה – להשפיע על תוצאות הבחירות המקומיות בנובמבר 2008. המוטיבציה העיקרית שלי היתה לעצור את דהירתו של חבר המועצה עו"ד אמנון מרחב לכס ראש העיר, וזאת באמצעות חשיפת ותיעוד התנהגותו הציבורית הפסולה והחריגה לדעתי בנוף המקומי והדגשת הפער המהותי בין דבריו לבין מעשיו בפועל, ועל כן הבלוג נקרא תחילה מרחב-ווטש. לאחר חמישה חודשי כתיבה בהם הרחבתי את העיסוק בבלוג לכלל נבחרי הציבור בעיר, העירייה, והתקשורת המקומית, שיניתי את שם הבלוג למודיעין-ווטש, אם כי עו"ד מרחב המשיך להוות כמובן יעד מרכזי לביקורת. ראו הרחבה על יעוד הבלוג ועל המוטיבציה שלי.

ראיתי בכתיבת הבלוג אתגר תקשורתי ואינטלקטואלי בעיצוב דעת קהל: האם אדם אחד, ללא תקציב, יכול להשפיע על תוצאות הבחירות בעיר בסדר גודל של מודיעין-מכבים-רעות, עם כ-70,000 תושבים, ולהתמודד בהצלחה עם התעמולה של מטות מועמדים משופעי תקציבים במאות אלפי שקלים, המאויישים בקמפיינרים מקצועיים, סוללת יועצים ועשרות פעילים?

התשובה המהדהדת היא כן.

האתגר: רוב התושבים אינם קוראים בלוגים 

עובדה ידועה היא שרוב התושבים אינם קוראים בלוגים ואף אינם מתעניינים בפוליטיקה מקומית. השאלה אם כך היא כיצד יכול בלוג העוסק בפוליטיקה מקומית לפתח השפעה מהותית על דעת הקהל?

התשובה היא שחשוב לא להתבצר בבלוג ולדבר רק לקהל המבקרים הקבועים בו, אלא להשתתף באופן קבוע בקהילות וירטואליות בהן משתתף קהל היעד, במקרה זה בעלי זכות הבחירה במודיעין-מכבים-רעות. אתן שתי דוגמאות:

1.  גולשים רבים במודיעין עוקבים אחר פורום מודיעין בתפוז, בו העליתי לדיון דרך קבע פוסטים מהבלוג בנושא הפוליטיקה המקומית. פוסטים אלה יצרו לרוב ויכוחים ערים, אשר קשה היה להתעלם מהם. כך, גם האם הצעירה – שהגיעה לפורום על מנת להתעניין במסגרות לימוד לילדיה או בהמלצה על בעל מקצוע זה או אחר – נחשפה לדיונים על התנהלותם של אנשי הציבור. אנשי מרחב, אשר ידם היתה על התחתונה בדיונים אלה, כינו בתיסכולם את הפורום כ"פורום אוהדי ביבס".

2. פורום דומיננטי אחר הוא רשימת מייל מקומית בה רשומים כאלפיים תושבים דוברי אנגלית. עבור חלק גדול מהם המתקשה בקריאת עיתונים בעברית, רשימת המייל באנגלית מהווה מקור מידע חשוב. עם הזמן פיתחתי לעצמי מוניטין של פרשן מומחה בפוליטיקה המקומית, והארתי במספר פוסטים יעודיים באנגלית סוגיות חשובות במערכת הבחירות לציבור האנגלוסקסי.

כך, באמצעות השתתפות פעילה במגוון פורומים, בלוגים ואתרי חדשות מקומיים, הרחבתי את מרחב ההשפעה של הבלוג מודיעין-ווטש לאלפי תושבים בעלי זכות בחירה במודיעין-מכבים-רעות אשר מהווים את הקהילה הוירטואלית של העיר. על פי ההערכות הקהילה הוירטואלית מונה כ-10% מבעלי זכות הבחירה בעיר, ומן הסתם שיעור ההשתתפות שלהם בבחירות המקומיות הוא מעל הממוצע. בבחירות שהוכרעו בפער של פחות מ-1,100 קולות ו-4.5% מדובר בהחלט בקבוצה מכריעה.

לפני שהתחלתי לכתוב את הבלוג התדמית של אמנון מרחב בציבור הרחב היתה בעיקרה של נבחר ציבור צעיר, מצליח ומבטיח. הדיונים בזירות הוירטואליות שהעלו סימני שאלה על התנהלותו הציבורית, בשילוב עם הסתבכותו בפרשיית המקווה, הפכו במהרה את מרחב למועמד שנוי במחלוקת בקרב ציבור הגולשים. כך לדוגמא זכה מרחב למקום הראשון המובהק במשאל גולשים באתר GO443 שנתבקשו לדרג את נבחרי ציבור במודיעין בנושא שחיתות.

מודיעין-ווטש גם השפיע באופן עקיף באמצעות העלאת נושאים לסדר היום התקשורתי אשר קיבלו ביטוי בעיתונות המקומית אשר לה תפוצה רחבה יותר מהבלוג. בדיוק כפי שאני מושפע מהנכתב בעיתונות המקומית, כך גם הכתבים בעיתונות המקומית הושפעו מהנכתב בבלוג. מודיעין-ווטש השפיע גם על תושבים נוספים, שנותרו אנונימיים, אשר אף הם פעלו בכלים וירטואלים – האחד הקים בלוג שקרא להתפטרות מרחב, השני הקים בלוג ועצומה מקוונת שקראו להסרת מועמדותו של מרחב לראשות העיר. מרחב זכה לקיתונות לעג גם מבלוג סאטירי של אלמונית בשם דפנה 

על מנת לסבר את האוזן, רק ביממה האחרונה שלפני הבחירות הושפעו למעלה מ-600 תושבים מתלבטים (שכאמור לעיל יכלו להטות את הכף בין ביבס למרחב ולהביא להכרעה בסיבוב הראשון) מהמדריך לבוחר המתלבט  שפרסמתי בבלוג, אשר זכה לתגובות נלהבות כפי שניתן להתרשם למשל מהתגובות בפורום מודיעין בתפוז או מהמשוב להלן:

"עד לפני חמש דקות לא ידענו בעלי ואני במי אנחנו בוחרים.
לפני כחודשיים ויינרב היה מועמד כמעט סופי אבל  מהר מאוד הבנו
שאנחנו טועים ובגדול!!!  ולבחור בו זה בדיוק כמו לשים פתק לבן.
לאחר שקראנו את המדריך לבוחר מייד החלטנו ביבס הוא המועמד הנבחר!!!!!!!
ועם יד על הלב ובלי התחנפות -אמרתי לבעלי שאני מאמינה בדעותך
ובהשקפת עולמך וסומכת עליך במיליון אחוז שאת העבודה הטובה
והנאמנה כבר עשית- ושבסוף אבחר במועמד שלך.
אז ממני ומבעלי ביבס יזכה ל 2 קולות
ומקובץ לא קטן  משפחה וחברים שגם מתלבטים ושואלים עד הרגע האחרון 
ביבס גם יקבל את קולותהם.
וזה רק בזכותך."

בעשרים החודשים בהם כתבתי את הבלוג בניתי מוניטין כבלוגר  ביקורתי ואותנטי המתמחה במערכת הפוליטית מוניציפאלית המקומית, והרחבתי בהתמדה את מרחב ההשפעה של הבלוג באמצעות יישום הכללים הבאים (ראו גם את המדריך להקמת בלוג פוליטי שכתבתי, המופיע החל מעמוד 15 במדריך לפעילות משמר המועצה של החברה להגנת הטבע):

 1. הפרדה ברורה בין העובדות לבין הפרשנות עליהן. הקפדתי לספק לקוראי הבלוג ציטוטים מלאים ו/או קישורים למקורות המידע עליהן נשענתי על מנת שהם יוכלו לשפוט את מקורות המידע באופן עצמאי.
 2. אמינות: דגש על דיוק בעובדות ותיקון מהיר של טעויות במידה והיו.
 3. אמות מידה אחידות: הפעלת קריטריונים אחידים לביקורת על התנהלותם של אישי ציבור שונים. כך למשל ביקרתי גם מועמדים בהם תמכתי.
 4. טיפוח רשת עצמאית של מקורות מידע בכלל זה אנשי ציבור, עובדי עירייה, אנשי תקשורת וכן קוראי הבלוג אשר מהווים מקור מידע חשוב.
 5. ניתוח וסינתיזה של מידע נגיש באמצעות כלי חיפוש ברשת, ארכיוני כתבות, עיתונות כתובה, פרוטוקולי ישיבות, וכו'.
 6. יצירת הד לבלוג והפיכתו לנושא מדובר העובר מפה לאוזן באמצעות כתיבה עוקצנית, נשכנית וסאטירית שאינה מותירה את המבוקרים אדישים.
 7. לא להירתע מאיומים בתביעות דיבה או מאיומים בעלי אופי פלילי אלא להשתמש בהם כבומרנג נגד שולחיהם ולמנף אותם במסגרת חשיפה תקשורתית.
 8. הרחבת שיתופי פעולה עם עורכי עיתונים, עיתונאים ובלוגרים עמיתים.
 9. קידום הרעיונות והטיעונים גם באמצעות פורומי האינטרנט המקומיים על מנת להגיע לציבור התושבים הרחב שאינו מגלה בהכרח עניין בפוליטיקה המקומית ואינו נמנה עם קוראי הבלוג הקבועים.

לסיכום:

שימוש מושכל במדיום הבלוג ובתווך האינטרנט מאפשר לאזרח מן המניין להגדיל באופן ניכר את משקלו בהליך הדמוקרטי ולהשפיע על דעת הקהל ועל דפוסי ההצבעה של אלפי תושבים העשויים להוות גורם מכריע בבחירות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. ליקי :

  תודה על רשימה מאלפת.

  במיוחד על ניסוח הכללים. ממש לגזור ולשמור.

  ככותב פוליטי אני מאוד משתדל לעמוד בהמלצות שלך

  עם זאת ההשוואה של הצלחת ביבס לכשלון של תימ אינה במקום

  יש כאן הסקה סמויה ממתאם לסיבתיות: המועמד שלי הצליח ושלהם לא *כי* אני עבדתי לבד ויסודי הם עבדו ביחד ובשטחיות.

  אבל צריך להיות ברור לך שגם אם נכון הדבר שבמקרה ביבס היתה לך השפעה מכרעת (ואותי שכנעת) במקרה תימ וחד"ש סגנון ההתנהלות של הבלוגרים לא היה גורם מכריע.
  נניח תיאורטית שאתה בעל הניסיון הרב בכתיבת בלוג פוליטי אפקטיבי תחליט מחר שאתה מריץ את חד"ש (או את רע"ם-תע"ל) במגזר היהודי – הרי ברור שזה לא יעבוד. כי לרוב האנשים יש חסמים שימנעו מהם להצביע עבור חד"ש, והדבר ממש אינו כך לגבי מועמדים עצמאיים לראשות עיר. כנל לגבי תימ – גם הבלוגר הכי רציני ובעל מוניטין לא היה יכול לעשות עבורם חריש עמוק כפי שעשית בקמפיין של כמה שבועות.

  איתי

  דרך אגב הטענה שמפיץ אורי קציר שהבלוגרים שתמכו בתימ הם תל אביבים היא פשוט שטות.

 2. איתמר כהן :

  יישר כוח. שיעור מאלף.

 3. יקי :

  איתי, לא היתה כל כוונה להשוות בין הצלחת ביבס לבין כשלון תי"מ. מי שרוצה להשוות בין מלפפונים למלפפונים, יכול להשוות בין הצלחת ביבס לבין הצלחת עיר לכולנו שזכתה במירב הקולות, ודב חנין שהצליח הרבה מעל למצופה, אם כי היה עדיין רחוק מלהביס את חולדאי.

  אני חושב שהבלוגרים התל-אביבים פעלו יפה והתאחדו למען מטרה משותפת, ומכפיל כוח של הבלוגוספירה הוא בשיתוף הפעולה בין בלוגרים. לדעתי יש הבדל גדול בין פוליטיקה מקומית, שם אנשים יותר פתוחים להשפעה, לבין פוליטיקה לאומית – שם אנשים מגיעים עם מטען ודעות, בהן לאידיאולוגיה של ימין-שמאל, דפוסי הצבעה והתנהגות שבטית יש משקל מכריע – וזה הבדל מרכזי בין הבחירות המקומיות בת"א לבין הבחירות לכנסת.

  מטרת המאמר היא להמחיש כיצד יכול בלוגר יחיד להשפיע באופן ניכר, באמצעות פיתוח התמחות, שימוש נכון בכלים העומדים לרשותו וחריש ארוך לאורך זמן.

 4. יקי :

  ותודה לאיתי ואיתמר על המשוב המפרגן.

 5. דניאלה :

  אם אני זוכרת נכון, אורי קציר אמר שתי"ם תפסה חזק בתל אביב ושהגרעין הקשה של הפעילים היו מתל אביב וסביבתה. זה נכון בהחלט. לא היה באז בדרום סביב תי"ם וגם לא בצפון. אולי קצת בירושלים, בזכות אנשים כמוך, אבל לא מעבר לכך.

  יקי בז'ה מגזים. בלוגים אינם משפיעים באופן משמעותי על הצבעה. יכול להיות שיום אחד זה עוד יקרה, אבל בינתיים זה כמעט לא רלוונטי. אני לא מכירה את הזירה במודיעין אבל זה נשמע כמו מעורבות שהיא אנטי מועמד אחד ולא פרו אג'נדה מסוימת.

 6. יקי :

  דניאלה, הניסיון שלי מלמד שבזירה המקומית בהחלט ניתן להשפיע. בעוד הזירה הלאומית רוויה בפרשנים ומבקרים בערוצי הטלויזיה, בעיתונים ובאתרי האינטרנט, הרי שבזירה המקומית מדובר בזירה בתולית למדי.

  אני ממליץ לך לקרוא דיון בבלוג של לרמן על מאמר של העין השביעית שניתח את הירידה בסיקור הפוליטי של המקומונים:
  http://lerman.blogli.co.il/archives/647

  האינטרקאטיביות של הבלוגים והיעדר פרשנים ומבקרים דומיננטיים אחרים הופכים את הזירה הפוליטית המקומית לקרקע פוריה עבור בלוגרים שרוצים להשפיע על המתרחש בעירם. לו היה מקומון במודיעין שהיה שם את אור הזרקורים על ההתנהלות הציבורית הפסולה שאותי קוממה, אזי לא הייתי טורח כלל להקים את הבלוג.

  במקרה שלי המטרה היתה לעצב את עיר מגורי בנורמות ציבוריות ראויות ובנבחרי ציבור ראויים. בבלוג שעוסק בביקורת, מי שמככב בביקורת זה בד"כ לשלילה. היו עוד נבחרי ציבור ומועמדים שחטפו אש בבלוג, אך מרחב כמועמד מוביל לראשות העיר אשר גם התבלט לדעתי לשלילה בהתנהלותו הציבורית, בהחלט כיכב בביקורת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.