חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחזיר את בגדי העבודה הכחולים

נושאים דעות ב 10.06.07 22:49

מאת נתאי פרץ, רביבים.

סוף שנות השמונים, שדה אבטיחים במשק בגולן. כנס של חטיבת בני הקיבוצים בנוער העובד. אני כמו כולם לבוש בחליפת בגדי עבודה כחולים, נעלי עבודה, משקפי 'אמריקן אופטיקל' וגאה.  גאה להיות אחד מהחבורה הזו של בני משקים.  השמות התנגנו כמו מוסיקה:  גרופית, כפר מכבי, מצר, חולתה, רעים, חצרים, כברי ודפנה.  השיבני ואשובה אל הארץ הטובה.

שנה אחר כך, בכנס ש. ש. (שנת שירות), אני עומד יחד עם כל הקהל, מוחא כפיים וצועק "מוקי! מוקי!", לפחות כפי
שמריעים לאליל רוק, כשמוקי צור עולה לדבר בנושא: "הגשמה – מסלול המראה או מסלול נחיתה".

אותה גאווה חשתי כשישבתי על קרחון בקצה הרי ההימלאיה, שקוע במדיטציה עמוקה, ופתאום הקיפה אותי קבוצה של מורים ועובדים סוציאליים הודים לבביים במסע צליינות.  סיפרתי להם שאני מקיבוץ, והם ידעו הכל: חדר אוכל, לינה משותפת, וסיפרו לי על כך בהתרגשות.

ייצגתי בגאווה את התנועה שלי גם בשליחות תנועת "הבונים-דרור" באוקראינה. עמדתי שם מול רבני חב"ד בחולצה כחולה מבלי להתבייש, והראיתי להם שעגלתנו מלאה לא פחות מעגלתם.

ביתי ומשפחתי בקיבוץ רביבים, והייתי מלא הערכה לתנועה לה אני משתייך.

כשבפריימריס האחרונים עמיר פרץ, דוד שלי (אח של אבי)  זכה באחוזי תמיכה זעומים בקיבוצים, עלתה לראשונה המילה "גזענות".  בתוך המשפחה.  אמרתי להם:"עזבו, עמיר רץ מול שני קיבוצניקים לשעבר, זה טבעי שהם יזכו באחוזי תמיכה גבוהים יותר".

עד למפגש באפעל בו צפו ועלו הביטויים המכוערים, גזענות לשמה, שהדהדו בטלוויזיה שוב ושוב.  אז אני רוצה לומר משהו לחבר אבי אהרונסון מנתיב הל"ה ולחברה עדי בבאי ממשאבי שדה שאמרו, שהשם פרץ מלוכלך; ובמיוחד לחבר ישראל חולתי מקיבוץ כיסופים, שהלכלוך בשם פרץ לא הפריע לו לשלוח את בניו להתחנך אצל "אבי, יחיאל פרץ,  כשניהל את בית הספר "מעלה הבשור.

ועוד ברצוני לומר מילה על מנהיגות. חבל שהתנועה הקיבוצית, שפעם הונהגה על ידי ענקים ונפילים כמו חזן, יערי וטבנקין, מובלת היום על ידי גמד רוחני בשיעור קומתו של זאב שור (ולוולה שיקראו לו החברים שלו), שישב זחוח ליד אהוד ברק, ושמע את הדברים שחרגו בהרבה מהוויכוח הפוליטי הענייני, ולא קם ולא מחה.

האנשים האלו, שעמדו שם, היו מאד זרים לי, אבל גם מוכרים עד כדי כאב.  ואז תפסתי: מתאים למר שור להנהיג עדה כזו, של כפריים נבערים וגזעניים, שאינם שונים במאום מאחיהם אדומי הצוואר בדרום ארצות הברית או בדרום אפריקה.  לי באופן אישי חבל מאד שזה מה שנשאר מהתנועה המפוארת שהתיימרה להנהיג את ישראל ושפעם הייתי גאה להיות אחד מבניה.  אני מחזיר את חולצת העבודה הכחולה למחסן בגדים, כי כבר אין גאווה בלהיות קיבוצניק.

אני מציע לחברי, האנשים ההגונים וישרי הדרך שנמצאים בקיבוצים – והם לא מעטים – לקום ולומר בקול ברור:  יהי חלקנו עם מוכרי הדגים בשוק ולא עם עדה ערלת לב שאלו הם שלוחיה.

עמיר דאג ודואג לאנשים הפשוטים, שאנחנו כבר הפסקנו לראות, לפועלים שמפרנסים אותנו במפעלים שלנו כי אנחנו רק מנהלים, למטפלים שמנגבים את התחת לזקנינו, כי לנו כבר לא נאה לעשות זאת.  השם פרץ לא היה מלוכלך ולא יהיה מלוכלך.  אני גאה בשם המשפחה שלי, וגאה בדוד שלי, עמיר פרץ, כי אנחנו ארץ ישראל היפה.

נערך על ידי שושי
תגיות:

9 תגובות

 1. ד.ט :

  "הדברים הדהדו בטלוויזיה שוב ושוב" אבל הם לא קרו שוב ושוב. בדיוק כמו שהתמונות של דודך מתקשה בנאום באנגלית הדהדו שוב ושוב.

  אני לא מזכיר את העניין כנגד עמיר, אלא כנגד הטלוויזיה.

  התקשורת נדבקה לסטיגמה, המכלילה כשלעצמה, שהקיבוצניקים גזענים, ואינה מרפה. יש קיבוצניקים גזענים? ודאי. כמו שיש פרסים קמצנים ורומנים גנבים.

  מכאן רחוקה הדרך עד משפט נורא כמו "עדה כזו, של כפריים נבערים וגזעניים, שאינם שונים במאום מאחיהם אדומי הצוואר בדרום ארצות הברית או בדרום אפריקה." אתה תופס כמה חמור המשפט הזה?! תאר לך שהיה נאמר על ערבים, נניח, בעקבות איזו דרשה אנטי-יהודית במסגד?

 2. שושי :

  ד"ר רן כוחן מצרעה, ראש היחידה לתכנון אססטרטגי בתנועה הקיבוצית, אינו יכול עוד להחריש וכותב למקומון "הד בית שמש" בתגובה לכתבה שפורסמה בו (מובא בקיצורים):

  "לא הייתי נדרש לתגובה, אלמלא נוכחתי אישית באותו כנס. קמו שלושה חברים (מתוך מאה נוכחים), שלא רצו להחמיץ את הסיכוי להופיע במהדורות החדשות של התקשורת האלקטרונית. קהל הנוכחים באירוע התרעם מאד על שלושת "הדוברים" הללו. גם זאב שור, מזכיר התנועה הקיבוצית, גינה אותם מייד
  ולנוכח כל הציבור, על אופן ההתבטאות החריג שלהם. למחרת האירוע, הוא הוסיף על כך גינויים חד-משמעיים בכל אפיקי התקשורת.
  שלושה חברי קיבוץ אינם מייצגים את כלל הקיבוצניקים".

  http://www.kibbutz.org.il (אין קישור ישיר).

  הערה: כתובתי כלולה ברשימת התפוצה של הנהלת התנועה הקיבוצית. באפיק תקשורת זה לא זרם שום גינוי חד-משמעי עד להודעתו זו רן כוחן על גינויים בכל אפיקי התקשורת למחרת האירוע. אני עצמי לא שמעתי עליהם.

 3. דני בלוך :

  עמיר פרץ הוא מנהיג חשוב בחברה הישראלית. חבירתו לעמי איילון ואבישי ברוורמן מוצדקת. אני מקווה שהם יישארו כחבורה אחת גם לאחר הפריימריז ובכל תוצאה. הם לא יברחו.

 4. נתאי :

  ד.ט. היקר/ יקרה
  הלוואי הלוואי הלוואי
  שהמקום היחידי בו הייתי רואה קיבוצניקים גזענים זה בטלוויזיה.

 5. ד.ט :

  נתאי, היית בארוע המדובר? לא הבנתי זאת מהפוסט.

  לא אמרתי שהדברים קיימים רק בטלוויזיה. אבל זו בשום אופן לא "עדה של כפריים גזענים" כמו בדרא"פ. אתה מציג אותם כעדר של גזענים המנומר בצדיק פה ושם (גם בדרא"פ היו צדיקים) וההיפך נכון, לדעתי. הרוב אולי לא עושה די נגד הגזענות אבל אינו גזעני בעצמו.

 6. ד.ט :

  השאלה אם היית שם חשובה מאד. בכל פעם שהיה לי מידע ישיר (לא משמועה אלא דברים שראיתי בעיניי) על משהו שדווח בתקשורת, ההבדל בינו לבין אופן הצגתו בתקשורת היה גדול.

  זה לא קרה הרבה, אבל זה קרה יותר מפעם אחת.

 7. נתאי פרץ :

  אני לא נכחתי באירוע. כל הפרטים שמופיעים במכתב – אימתתי עם אנשים שהיו שם.
  זאב שור ואורית נוקד השתתפו במפגש ולא מצאו לנכון לגנות את הדברים.
  אלו הן העובדות, ואין בלתן.

 8. ד.ט :

  אז ד"ר רן כוחן משקר?

 9. נתאי פרץ :

  שאלתי כמה מהאנשים שנכחו שם, כולל אחת שהזכרתי אותה בשמה במכתב, והם אמרו שאיש לא קם וגינה את הדברים, במיוחד לא מר שור, או חברת הכנסת אורית נוקד. שיבולת מהמחלקה הפוליטית ניסתה להרגיע את הרוחות אך לא יותר מזה.
  כמו שכבר אמרתי הבעיה היא לא עם אלו שדיברו, אלא עם אלו ששתקו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.