חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הזדמנות להבקיע את מבצר האוצר

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת, פוליטי ב 20.02.09 6:04

 יוני ויינריב, חברנו מיסו"ד ומכוח לעובדים, כתב מאמר העוסק בענייני חברה וכלכלה ומעלה את הרעיון שגוש חברתי-כלכלי יכול גם לחצות ימין ושמאל. הקוראים מוזמנים לקרוא ולחוות דעתם

במדינת ישראל מונהגת בעשורים האחרונים מדיניות קיצונית של הפרטה – העברת נכסים שנוצרו במאמץ משותף של רבים לידי בעלי הון מעטים, צמצום מדינת הרווחה, הפקרת החלשים בחברה לחסדיהם של אותם בעלי הון, שחיקת העבודה המאורגנת ועידוד העסקה דרך חברות קבלן. אלה מלווים בעולם הדימויים בירידה במעמדו של האדם העובד ובעליונות בעל ההון.

מדיניות זו הואצה והיתה לרשמית בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כראש הממשלה (1996-1999) ובוצעה אף ביתר שאת בתקופתו כשר האוצר (2003-2005). היא מנוהלת על ידי פקידות משרד האוצר שעל פי מחקרים משווים מחזיקה בידיה סמכויות חריגות שאין כדוגמתן בכל המערב. ממשלות מתחלפות אך פקידי האוצר דואגים לגייס רק את תואמיהם האידאולוגיים במקומם. הם אינם עומדים לבחירה דמוקרטית ומהווים קהילה חדורת אידאולוגיה קיצונית, אנשים מחוייבים ושאפתנים.

התוצאה היא למעשה ביטול הדמוקרטיה. התקציב הוא התגלמות מדיניות הממשלה ואם אינו מתחשב בקווי היסוד וביעדים שקבעו השרים, אלא מבטא את הדרך האידאולוגית של משרד האוצר – ההצבעה שלנו מתרוקנת ממשמעותה. לדוגמא, בכירי האוצר מצהירים בראיונות בעיתונות הכלכלית כי הם מנהלים מדיניות תכנונית ארצית מעל ראשי הגורמים המקצועיים במשרדים ומתגאים בהצלחותיהם בשבירת העבודה המאורגנת. לא שמענו שזו מטרה שהממשלה הגדירה, ובחוזר לכל המשרדים הורה החשב הכללי לפעול בניגוד לרוח החוק שיזמה הממשלה עם התאחדות התעשיינים וההסתדרות ובמקום לקלוט כעובדים קבועים עובדי קבלן המועסקים מעל תשעה חודשים – לפטר אותם.

להמשך קריאה

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=617614

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.