חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"עיר לכולנו" מממשת את מצעה מתוך האופוזיציה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, שיכון ושלטון מקומי ב 20.02.09 6:06

ד"ר נוח עפרון, חבר בסיעת "עיר לכולנו" במועצת עיריית תל-אביב- יפו, כותב במאמר על ישיבת המועצה שנערכה לאחרונה. בה בעת הוא משרטט מגמה של גיבוש אופוזיציה יוצרת, המקדמת את האג'נדה לה היא התחייבה לבוחר גם מתוך שורות האופוזיציה.

מאת: ד"ר נוח עפרון

הרב נפתלי לוברט הוא אדם נוח, אבל הוא לא הסתיר את אכזבתו כשהגעתי לפגישה הראשונה של ועדת הנכסים שהוא עומד בראשה. "אוי, עפרון, האם אתה הולך להתנגד לכל דבר?", שאל אותי. הרגעתי אותו, ואמרתי שאתנגד רק לדברים שלא אסכים איתם עקרונית, ולא אתנגד רק כדי להתנגד.

אנחנו מפלגת אופוזיציה, וזהו תפקידנו לחשוף ולבקר החלטות ומדיניות פגומות של העירייה. עמדה זו יכולה בקלות להוות משרה מלאה עבור כולנו. בכל פגישת ועדה, בכל מינוי חדש, בכל הודעה חדשה, בכל מסמך חדש שאנחנו מקבלים, ניתן למצוא דוגמאות חדשות לסדרי העדיפויות המעוותים ולניהול הלא שקוף. יש הרבה למה להתנגד.

כפי שאמרו לי כמה חברי מועצה ותיקים, ראש העירייה והאנשים שמקיפים אותו אינם מורגלים באופוזיציה רצינית בתוך מועצת העיר. הם מתייחסים אלינו כאל גיס חמישי, כאל מסיגי גבול שיש להרחיקם. מאז הבחירות, ראש העירייה מעמיד בפנינו מכשולים פעם אחר פעם: אינו עונה לשאילתות שלנו, בתירוץ הקלוש שהן מפורטות מדי; אינו עונה כנדרש בחוק לבקשות בכתב לאספקת מידע; דוחק אותנו החוצה מהוועדות החשובות לנו ביותר; מספק סדרי יום ומסמכי רקע לישיבות באיחור, כך שאיננו יכולים להתכונן כראוי; סוגר את השורות הראשונות בישיבות מועצת העיר כדי למנוע מאיתנו לקבל ייעוץ וסיוע מחברי עיר לכולנו; מטריד את התומכים שלנו בכניסה למרכז עינב; מונע מאיתנו לקיים ישיבות כלליות של הסיעה בבניינים ציבוריים; וכו' וכו' וכו'.

בחודשיים הראשונים של הכהונה, היה נראה שככה דברים הולכים להיראות. אולם לאחרונה, המצב החל להשתנות, כפי שניתן היה לראות בישיבת המועצה ביום שני האחרון. ראשית, הצעתו של ארנון גלעדי בנוגע לכפר שלם. הצעתו של גלעדי נוסחה כתגובה להצעה המרשימה שניסח חבר סיעת עיר לכולנו, אהרון מדואל. זה היה ניסיון לספח את עבודתו של מדואל ולקחת עליה את הקרדיט. מדואל, מצידו, ידע שזה הולך לקרות לפני הישיבה, ופעל כדי לקדם לא רק את הצעתו (שסיכויי הצלחתה היו נמוכים משום שהוגשה על ידי חבר באופוזיציה), אלא גם את הצעתו של גלעדי. בסופו של דבר, ראש העירייה איחד את שתי ההצעות להצעה אחת שהתקבלה על ידי מועצת העיר.  בדרך זו, מדואל ממקומו באופוזיציה, הצליח להביא נושא לסדר היום הפוליטי בעיר ולגרום לפתרון (זמני, לפחות) לבעיה אקוטית.  במילים אחרות, בדרך זו מדואל הצליח מהאופוזיציה  להציל משפחות מפינוי גס מביתן, לעת עתה.

יעל בן יפת נקטה בדרך נוספת, אך לא פחות מוצלחת, לקידום האג'נדה בה מאמינה עיר לכולנו. בן-יפת הציעה להגביל את ההצגה הציבורית של פרסומות פוגעניות ונצלניות כלפי נשים, שמקדמות סחר בבני אדם. היא ביצעה עבודה קשה וקפדנית לבניית קואליציה שתומכת בהצעתה לפני שהגישה אותה. היא נפגשה עם חברי מועצה מהסיעות האחרות, ובסופו של דבר, אחרי שהשיגה כבר קונצנזוס רחב, הציגה את הרעיון בפני ראש העירייה וביקשה את תמיכתו. כשהציגה בסופו של דבר את הצעתה בישיבת מועצת העיר, בן-יפת יצרה מצב שהוביל לתמיכה רחבה וחד משמעית בהצעה. היא עשתה בדיוק את מה שרבים חושבים שבלתי אפשרי לעשות במועצת העיר תל-אביב. היא קידמה את סדר היום שלנו ביושבנו באופוזיציה, באמצעות השגת רוב מהאופוזיציה.

דבר דומה, אם כי בקנה מידה מצומצם יותר, החל להתרחש בוועדות שבהן מיוצגת עיר לכולנו. באותה פגישת ועדה שבה אכזבתי את הרב לוברט בעצם הגעתי, מיטל להבי ממרצ ואלון סולר מרוב העיר הצטרפו אלי בעיכוב מכרז למכירת נכס עירוני, על בסיס הטענה שהפרויקט המוצע צריך לכלול סעיף של דיור בר השגה. אהרון מדואל דיווח על שיתוף פעולה דומה בוועדת התכנון והבנייה בה הוא חבר.

כל זה אינו משנה את העובדה שאנחנו נשארים באופוזיציה, ורוב מה שאנחנו עושים הוא לחשוף ולהביע את דעתנו בנוגע לאופן הפגום וקצר הראייה שבו מנוהלת העיר. אבל השבועות האחרונים, ובעיקר ישיבת המועצה האחרונה, מראים שככל שהזמן עובר, אנחנו מוצאים דרכים לא רק לגנות את מה שרע בעיר, אלא גם לתרום להפיכתה של העיר למקום טוב יותר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. אופיר :

  ישר כוח לנוח ולשאר חברי המועצה של עיר לכולנו.
  אני הייתי בישיבה האחרונה וזה בדיוק כמו שנוח מתאר.. הייתה לי גם הרגשה שחברי המועצה באים ללא עניין לישיבה, מרימים את היד כשצריך ובעיקר מחכים לסוף. מהבחינה הזאת עיר לכולנו מעיקה עליהם, וטוב שכך. במיוחד ויסנר האידיוט, שמתייחס לדברים האלה בכ"כ קלות דעת.

 2. מרגש | איך הופכים דב חנין לראש עיר :

  […] הפוסט של נח עפרון, חבר מועצת העיר מטעם "עיר לכולנו", בעבודה שחורה: יעל בן […]

 3. אבי :

  כה לחי. המשיכו בעבודה הברוכה

 4. חגי :

  אני שמח לקרוא ולדעת שהצבעתי לאנשים טובים. אתם לא "נגד" ושומרים על גישה מעשית. אל תתקלקלו ובבחירות הבאות עוד נגדל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.