חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת חוק פרטית: רוצים פורנו? שלמו!

נושאים מכתבים ב 9.06.07 12:51

בתגובה למכתבה של תמר כהן לשרת החינוך, להביעה דעה בנושא חוק הצנזורה באינטרנט, ניסחו עמותת בית-ספר רחוב והמרכז המשפטי לילדים ולנוער הצעת חוק נגדית להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסללורי, וזאת מול הצעת החוק של חברי סייעת ש”ס לחסימת אתרי פורנו ואלימות.

לכבוד:
שרת החינוך
ח”כ יולי תמיר

שלום וברכה,

הנדון: הצטרפותך ליוזמת חקיקת "חוק להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסלולרי"

אנו מעבירים אליך בזאת, בשם עמותת בית-ספר רחוב והמרכז המשפטים לילד ולנוער, את העתק הצעתנו להתקנת החוק האמור.

כמי שמופקדת על חינוך ילדי ישראל, אנו מבקשים לא רק את הצטרפותך ליוזמת החוק להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסלולרי, אלא מצפים כי תרימי את הכפפה ותגרמי לזירוז חקיקתו ע”י הפיכתו להצעת חוק ממשלתית.

בשבועות האחרונים פנינו לח”כ יחימוביץ ולח”כ סער ביוזמה לחקיקת חוק זה, תוך כדי כך נודע לנו ששר התקשרות יזם חוק דומה והמנוסח באופן שמקומם רבים.
בתחילת השבוע עלה חוק זה לדיון בועדת הכלכלה.

המצב כיום, בו כל ילד שמחובר לאינטרנט יכול להיכנס בכל זמן שיחפץ לאחד מאתרי הפורנו או האלימות, ולגלוש באתרים אלו ללא הגבלת זמן וללא הדרכת מבוגר, פוגעת בילד ובמערכת החינוך אשר צריכה להתמודד מול השפעת אותם התכנים על התנהגות הילד.

מבלי לשים לב לעיתים קורה ומערכת החינוך היא הגורם למפגש הראשוני של הילד עם אתרים אלו, וזאת ע”י משימות שעורי בית תמימות המצריכות חיפוש בגוגל.
דוגמה: התוצאה הראשונה בחיפוש המילה “ישראלי” היא “פורנו ישראלי”.
ילד בן 10 שאינו מכיר את המושג יכול להקליק במקרה על תוצאת החיפוש הראשונה, והנה בסיוע בית-הספר גולש הילד באתר שמנוגד לערכים אותם מנסה מערכת החינוך להנחיל לדור הבא.

טוב עושה מערכת החינוך שבודקת את עצמה בכל יום ושואפת לשפר את הנעשה בתוך תחומי בית-הספר, אך אין זה מספיק. מערכת החינוך אינה יכולה לעצום את עיניה לנעשה מחוץ לכותלי בית הספר ולהתנער מאחריות, בעיקר במקרים בהם יש ביכולתה לצמצם תופעה שלילית זו ע”י חקיקת חוק שיגן על ילדינו שהם תלמידיה.

אנו מאמינים שהובלת חקיקת החוק צריכה להתבצע ע”י שרת החינוך, הממונה על חינוך ילדינו, ובשיתוף שר התקשורת שממונה על שירותי ספקי האינטרנט. ולכן מצאנו לנכון להעיר את תשומת ליבך לחשיבות חוק זה לחינוך דור העתיד במדינת ישראל, בשני היבטים: א. הגנת הנפשות הרכות מפני תועבה ואלימות מינית; ב. הגנתן של נשים מפני דור חדש של אזרחים שנחשפו מגיל רך לדימוי האישה כאובייקט מיני.

אנו תומכים בפעילות חברי סייעת ש”ס להגנת ילדינו בפני אתרי פורנו, אך יש להתאימה לרוח הזמן וליכולות הטכנולוגיות. אנו מתנגדים לשלילת הבחירה החופשית של אנשים ע”י הצעת חוק זו, אך מאמינים שיש ליצור את התנאים המתאימים לעידוד שימוש נכון באינטרנט וזאת ע”י חקיקת חוק שיחייב את ספקי האינטרנט לתת שירות חסימת הפורנו בחינם, לידע את המתחברים על שירות חשוב זה, ולהזהיר את המתחברים לאינטרנט הפתוח מפני הסכנות האורבות לילדיהם.
בנוסף, על החוק לחייב את ספקי האינטרנט לשימור על איכות ומהירות הגלשיה למשתמשים בשירות האינטרנט הבטוח.

להלן הצעת החוק:

הנדון : חקיקת חוק להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסלולרי

שני הארגונים מבקשים את מעורבותכם בהובלת הצעת חוק להגנת הילד בתחום האינטרנט וחברות הסלולאר.

תיאור מצב: כיום כאשר אזרח פונה לספק אינטרנט או סלולאר בעל שירות אינטרנט, הוא חשוף אוטומטית לשירות הכולל כניסה חופשית לכל אתרי האינטרנט כולל פורנוגרפיה, זנות פדופליה ואף גרוע מכך.
במקרה בו הוא מעוניין לחסום את ילדיו מכניסה לאתרי אינטרנט שמציגים תכנים שאינם מתאימים לילדים, עליו ליזום פעולה ולהזמין שימוש, בתשלום מיוחד בנפרד, בתוכנה מיוחדת שמסננת את האתרים השלילים.
במילים בוטות: ספקי האינטרנט ברשת ובסלולאר, בדומה לארגוני פשע, דורשים “פרוטקשן”. קרי: תשלום בעבור אי-פגיעה. המצב החוקי כרגע נותן לגיטמציה לסחיטה כספית של הצרכן – רוצה למנוע חשיפת ילדיך לתכנים מסוכנים? שלם עוד.

המצב החוקתי בתחומים נושקים: בניגוד לכל כלי תקשורת, על ספקי האינטרנט אין שום הגבלה. חוקי המדינה מגנים על הילדים מפני צפייה בתכנים שאינם מתאימים בטלוויזיה ובבתי הקולנוע, כל אזרח יכול לבחור לאשר לילדיו לצפות בתכנים אלו בייזום פעולה אקטיבית מצידו לשם הזמנת תכנים אלו ותשלום עבור קבלתם – לא עבור חסימתם. שירותי שיחות ארוטיות חסומות בפני ילדים שיכולים להשתמש בהם רק באמצעות אישור ותשלום של ההורים. ההגנה על ילדינו בטלוויזיה, בטלפון ובקולנוע נפגעת כאשר מגיעים לשימוש באינטרנט.

אסטרטגיה ויישום חוקתי: מצב זה מנציח ברירת מחדל שגויה: מצב המוצא הוא אזרח חשוף לתכנים מסוכנים אלא אם כן יבקש אחרת. יש להפוך בחקיקה את סדר הדברים: חבילת בסיס המשווקת לציבור צריכה להיות חסומה מראש לתכנים קיצונים, מזיקים ומסוכנים אלו, והם יסופקו רק לפי הזמנת הלקוח בצורה מפורשת.

עקרון שלטוןן החוק: במדינה מתוקנת האזרח הפשוט לא צריך לשלם על מנת לקבל הגנה מפני צפייה של ילדיו בתכנים שלילים.

ניסיון הטיוח של בעלי העניין: נכון להיום מציעים ספקי האינטרנט שירותי סינון ברמות שונות -בתשלום נוסף. השירות גם עולה כסף וגם מטיל את האחריות להזנת האתרים האסורים על ההורים. במקום שכל זה יהיה הפוך: מי שרוצה גישה חופשית לאתרים אלו הוא שישלם.

בעלי העניין מטילים את האחריות על הצרכן באופן הבא:
1) חסימה כוללת וכניסה רק לאתרים ספציפיים המוזנים למערכת ע”י ההורים.
2) חסימה עפ”י תוכנת מורשת – לציבור הדתי.
3) חסימה עפ”י תוכנה כללית המיועדת לקהל הרחב עפ”י מילות מפתח.
4) חסימה ע”י הזנת אתרים שלילים.

הערה: מבחינה טכנולוגית ניתן לחסום גם אתרים בשפות זרות.

המלצתנו:
החוק צריך לחייב את ספקי האינטרנט בשירות בסיסי החוסם מראש נגישות לאתרים אלו. התוכנה קיימת ומצויה בידהם. היא צריכה לשמש לטובת הקהל הרחב כברירת מחדל ראשונית. אנשים המעוניינים בצפייה באתרים ללא הגבלה, יכולים לרכוש את השירות הפתוח.
לאחר העברת החוק בכנסת נפעל בשיתוף עם משרד החינוך להפעלת תוכניות לימוד והפקת פרסומים בבתי הספר ובאמצעי התקשורת המעודדים את התלמידים והוריהם להתחבר לאינטרנט הבטוח.
אנשי עמותתת בי”ס רחוב והמרכז המשפטי לילדים ונוער, בהם פעילים מאות משפטנים, אנשי חינוך וכד’, פנו בימים אלו בהצעת שיתוף פעולה לנציגי “משמרות הצניעות” של העדה החרדית ולאנשי הרב עובדיה יוסף, לאיחוד כוחות במאבק בציבורי לרפורמה דחופה בשיווק האגרסיבי של אתרי סקס באינטרנט.

דברי דודי זינגר ורוני אלוני-סדובניק, המובילים את יוזמת החקיקה: “אנו משוכנעים כי מאבק זה יצליח דווקא משום החיבור הבלתי שגרתי של ארגונים חרדים וחילונים שדאגה משותפת להם – שמירה על נפש הילדים הנחשפים לתכנים מסוכנים באינטרנט. הצעתנו לשינוי חקיקה מנוסחת בצורה טובה ומתונה יותר מזו המונחת כרגע על שולחן הכנסת, ויש לה סיכוי לעבור דווקא משום איחוד הכוחות משני קצוות החברה.”

אנו מאמינים שצמצום חשיפת הילדים לתכנים שאינם מתאימים לגילם יתרום באופן משמעותי לצמצום תופעות האלימות והפגיעה בנשים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

7 תגובות

 1. יהונתן :

  מבלי להכנס לעניין הצנזורה על חופש המחקר וכדומה והעלויות על חופש ביטוי, כמו גם בחוסר האכיפות של מנגנוני חסימה (ומי אמר שהאתר שלי לא יחסם?) אזי ההצעה עצמה מיותרת;

 2. יהונתן :

  (לחצתי בטעות אנטר)

  באותה מידה אפשר לתת לכל אדם לבחור (מבלי להוסיף כסף) האם לקבל מוצר נכה (אינטרנט מצונזר) או מוצר מלא (אינטרנט). התשלום בעבור פרמיית "אינטרנט חופשי" יהיה כמו לקבל רכב שיכול לסוע רק בימים א-ו ולא בשבת, ולהוסיף כסף עבור הנסיעה בשבת.

 3. שקדיה :

  פתאום חשבתי על זה שגם אתר זה עלול להחסם, ולו רק בגלל המילה "פורנו" שבכותרת הפוסט.

 4. sam :

  אני חושב שאין שום צורך לחסום אתרי פורנו.
  קראתי קצת חומר וגם בפורום חדשות האינטרנט היה דיון ארוך ומדליק ביותר בנושא לכל המעוניינים לקרוא
  וללמוד את הנושא ולשמוע דעות של מבוגרים וגם של נוער מוזמנים להיכנס לקישור
  http://forums.k.co.il/forum_posts.asp?TID=11157&TPN=3

 5. מה באמת צריך להפחיד, מה צריך לראות :

  תסמכי על זה שהצנזורה תהיה מפותחת ומתוחכמת מכדי לעשות טעויות כאילו, ובמקום להיות כל כך מפוחדים מצנזורה- תהיו מפוחדים מעולם בו סחר בנשים- כי זוהי פורנוגרפיה: נשים שמשלמים להן משכורת כדי לחדור לגופן, להפוך אותו למוצר, ולמכור את המוצר- זוכה להגנה כל כך נרחבת, ולהבנה כל כך מעטה ביחס למשמעותו האמיתית. שלא לדבר על ייצוג של שיעבוד מיני של נשים שיש בפורנוגרפיה. תסתכלו באופן מעט ביקורתי- אז תראו את זה.

 6. מה צריך לראות :

  בתשובה ל-2:
  נשים רבות יראו ב"מוצר הנכה", האינטרנט המצונזר, מוצר שזוקף את קומתן ונותן להן עמידה איתנה יותר בתרבות שבה הן חיות.
  הפורנוגרפיה השמה נשים במקום משועבד מינית לגברים, מבוזה ונמוך- שמה אותן במקום קטוע מרצונות חופשיים ואקטיביות, קטוע מאנושיותן מאחר שאינן יותר מחפצים מיניים למען שימושו של הגבר, וקטוע ממש! למי שאינו יודע, יש סרטים פורנוגרפיים בהם גוף האשה מפורק לחלקים, כך שרואים רק את החזה, רק את הישבן, וכו'. פורנוגרפיה הופכת את מעמד האשה לנכה באופן חמור, ומציגה אותה ממש כחלקי גוף.
  יהיו רבות, ואולי גם רבים (אבות לילדות וילדים, ויש גם גברים שמתנגדים לפורנ')-שירצו רכב שנוסע חלק תמיד (בהמשך לדימוי מ-2)בנסיעה נקיה מאלימות נגד נשים.

 7. נדב פרץ :

  את\ה באמת חושב\ת שההצעה הזו תשפיע באופן משמעותי על כמות הפורנוגרפיה המופקת בעולם?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.