חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארי שביט, הציבור העדיף את ציפי לבני על בנימין נתניהו

נושאים דעות, פוליטי ב 16.02.09 6:08

לפני מספר ימים פרסם העתונאי ארי שביט מאמר בעיתון "הארץ" בו הוא מתאר את ניצחונה של לבני בבחירות כהתאבדותו של השמאל. יהושע בן משה מנסה להסביר לשביט במאמר תגובה, שלהתפשר על לבני כראש ממשלה זה מה שהרוב רצה למרות ואולי בגלל השייכות לשמאל

 מאת: יהושוע בן משה

מאמרו של ארי שביט "נסיכת השבט" (הארץ 12.02.2009) מסמן יותר מכל אכזבה על שתוצאות הבחירות לא התחשבו בהשמצות הקודמות שלו על ציפי לבני.

"הפחד מפני בנימין נתניהו והתיעוב כלפי ברק הוציאו את השמאל מכליו…" כותב שביט, וזה נכון, רק שכל מי שמיחס את זה לספינים או להצלחה של קמפיין, עושה לעצמו מלאכה קלה מדי.

מי שהעריך כמוני שהסכנה של התחזקות גוש הימין ביחד עם ניצחון של ביבי והליכוד היא סכנה ממשית, היוצרת מציאות חדשה ומסוכנת ביותר לעתידה של המדינה, והגוברת על כל יתר הסכנות של מי יכנס לכנסת ומי לא, הגיע מזמן למסקנה שחייבים לחזק את הברירה היחידה המסוגלת לעמוד מול הליכוד.

ליחס את ההצלחה הכבירה של ציפי לזכותם של אנשי הקמפיין שלה, זה לזלזל באינטליגנציה של הישראלים.

לבני לא הפכה לנסיכת השבט, אבל הציבור העדיף אותה גם על ביבי וגם על אהוד ברק.

"החלופה המציאותית השפויה הייתה ממשלת אחדות לאומית בראשות בנימין נתניהו, לבני וברק" כותב עוד שביט. מה לעשות זה בדיוק מה שלא רצינו, לא ביבי בראש ולא ברק בפנים.

"במקום שהציר המכונן של הממשלה הבאה יהיה הליכוד-העבודה…" ממשיך שביט ובכך הוא מגלה את צפונות ליבו.

לא ביבי בראש ולא ברק כשותף לו, הם הכוונות של רוב האנשים שהחליטו להצביע ציפי, למרות ואולי בגלל שהם שייכים למחנה השמאל. המהלך לא מספיק כמותית, ולכן עדיין לא ברור מה פרצופה של הממשלה הבאה.

הליכתה של מפלגת העבודה לאופוזיציה יאפשר לה לשקם את עצמה. חיבור אפשרי למרצ יבטיח שראשות האופוזיציה תשאר בשמאל.

הרי קיימת אפשרות שציפי תצליח לרתום את שס ויהדות התורה, תסתדר איך שהוא עם הליכוד, וישאירו את ליברמן בחוץ.

נערך על ידי גל
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. אבי :

  די עם זה! הליכוד והימין ניצחו בבחירות.
  ש"ס כבר הודיע שלא תתמוך בלבני, וכל מערכת הקמפיין רק תקפה את לבני על המדיניות הפוליטית והכלכלית שלה.
  במדינה המוערצת ביותר עלינו שבדיה מפלגת הסוציאל דמוקרטים באופוזיציה למרות שהיא המפלגה הגדולה ביותר וביתרון של 9% על פני המפלגה הגדולה ביותר של הימין, וזאת משום שגוש הימין-מרכז (כולל מפלגת המרכז) ביתרון של 2% על פני גוש השמאל. הישיבה באופוזיציה היא שגרמה ליתרון ענק בסקרים של גוש השמאל ולנצחון ככל הנראה (לפי הסקרים) בבחירות שיתקיימו שם שנה הבאה.

 2. דני בלוך :

  אבי צודק. לכל מי שהצביע ש"ס,הבית היהודי והאיחוד הלאומי היה ברור שמפלגותיהם תומכות בנתניהו. לכן נתניהו פותח את המו"מ עם 45 ח"כים לפחות בעוד שללבני יש 28 וגם אם נצרף תיאורטית את העבודה ומר"צ יש לה רק 44 במקרה הטוב. אבל יתרונו של ביבי הוא בכך שליברמן ויהדות התורה מעדיפים אותו ועל כן יש לו בסיס קואליציוני של 65. זהו המב, בין אם נאהב זאת או לא.

 3. ל רפי :

  אני יודע מיהי מפלגת העבודה, יש לי נסיון של 60 שנה עימה.
  אני יודע מיהו הליכוד, יש לי נסיון של 60 שנה עימו. פעם הייתי תומך עבודה, ויש עדיין מספר נושאים בהם אני מעדיף את "רוח" העבודה (לא תמיד מעשיה) על אלה של הליכוד. בבחירות אלה תמכתי בליכוד, אבל לא בהכרח כל משנתו מקובלת כמקשה אחת.
  איני יודע מי זו קדימה, ואיני יודע מי זו ציפי ליבני, עדיין לא ראינו משתי הישויות הללו משהו חיובי ורציני – הרבה דיבורים, כן, אבל רק זה.
  ארי שביט צודק בכך שהצרוף הטוב ביותר למדינת ישראל מתוך שלושת המפלגות – ליכוד, עבודה, קדימה – הוא ליכוד ועבודה. לצמד הזה, ניתן לצרף גורם או גורמים נוספים, מתוקף הצורך להשיג רוב קואליציוני. ארי גם צודק בכך ששינאת החינם של השמאל למה שאינו שמאל, העבירה אותו על דעתו בבחירות אלה, וגרמה לעיקר מפלתו.
  אם לא רוצים ברק, צריך להחליף את ברק ולא לחזק את ליבני. אם מחזקים את ליבני, גם בבחירות הבאות היא תהיה יריב שקשה לגבור עליו. אם תשב באופוזיציה ולא תעמוד במבחני המעשה, ואם תצליח שוב לגייס לצידה את התקשורת באמצעות ספין כזה או אחר, שעיקרו "שינאת-חינם של האחר", היא עשויה להיות יריב קשה דווקא לשמאל.
  במציאות שנוצרה, ביבי הוא מרכיב הממשלה הבאה. אילו היה מנהיג אמיתי, לא היה מהסס להשתמש בהכרעת הבוחרים, להקים בהקדם ממשלת 65 מנדטים ולהתחיל לטפל בבעיות הבוערות של ישראל. תמיד יוכל, ברגע הנכון, לצרף לקואליציה שלו תמיכה נוספת, ותמיד יוכל ל"איים" גם בהליכה לנשיא.
  כל הספקולציות בשאלה מה משמעות 28 מנדטים של ליבני מול 27 מנדטים של ביבי, ונסיונות הסרק לפרש פער של מנדט "כרצון העם" הוא פתטי. המבחן האמיתי הוא מי מקבל את אמון הכנסת, מבחן שרבים, רבים הבינו אותו היטב גם לפני הבחירות, בין היתר ע"י כשלון ליבני להקים קואליציה. חבל לבזבז זמן בדיוני סרק בנושא זה. הזמן קצר והמלאכה מרובה.

 4. יהושע בן משה :

  קשה להגיד שיש שינת חינם,הרי הנזקים שנתניהו גרם לשכבות החלשות בחברה הישראלית הם לא דבר פשוט. לעצור אותו במידת האפשר זו משימה
  חשובה, ולדעתי החשובה ביותר ברגע
  זה.על זה חשבו מי שבחרו ציפי מול ביבי.

 5. עמית-ה :

  יהושוע אני מסכים איתך ולא אתפלא אם ליבני תהיה ראש הממשלה הבא.
  לגבי שנאה כסוציאליסט ויונה אני לא שונא אף אחד מהם, ברק נראה לי הכי ניצי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.