חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היום שאחרי – להציל את כלכלת ישראל

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 11.02.09 6:00

המולת הבחירות נדמה, תפאורות התעמולה נזרקות לפחי האשפה, ולאחר התפוגגות האשליות על נאמנותם של אזרחי ישראל או אמינותו של ביבי, שוב אנו, אזרחי ישראל, מתעוררים למציאות ההולכת ומשחירה של המשבר הכלכלי.

 

מאת: גלעד נתן

כבר היום כדאי להצביע על מספר צעדים שעל הממשלה הבאה לנקוט במהירות אם בכוונתה להוציא את ישראל מהמשבר.

ראשית, הרחבת ההוצאה הציבורית. בכדי שפעולה זו לא תגדיל את הגירעון יש לממנה באמצעות הקפאת הורדות המיסים ואף העלאת נטל המס על רכוש, רווחים על פעילות עסקית (דיבידנדים) והשקעה בשוק ההון. כל מקור אחר למימון ההוצאה הציבורית כהגדלת החוב הציבורי והגדלת שיעור המס על עבודה וקנייה יפגע ביכולת הצריכה ואף הקיום בלא קצבאות של שמונת העשירונים התחתונים. הרחבת ההוצאה הציבורית מן הראוי שתוקדש למספר תחומים:

 

א.       הרחבת מגוון השירותים הממשלתיים ואיכותם. ממשלת ישראל תוכל לגייס עובדים נוספים למגזרים בהם עובדי הציבור כורעים תחת נטל העבודה. עוד שוטרים ומרצים, מורים ורופאים, עוד פקחים במשרדי העבודה ואיכות הסביבה, עוד עורכי דין בסנגוריה הציבורית ובמחלקות התביעה של משרדים האמונים על אכיפת החוק.

 

ב.       הרחבת המעורבות והשליטה הממשלתית במשק. בניגוד למה שעושה בנק ישראל כיום, קניית אגרות חוב חסרות ערך בתאגידים פרטיים, המדינה צריכה להשקיע תמורת שליטה. שליטה זו תבטיח למדינה חלק ברווחים עתידיים ותיתן לה את היכולת להגן על זכויות העובדים בחברות ואף את היכולת למנוע את עזיבתם את ישראל לטובת מדינות שמאפשרות ניצול עובדים וזיהום סביבה אף בקלות יתרה מזו הנהוגה כיום בישראל.

 

ג.        הרחבת ההשקעה בתשתיות, בכבישים ורכבות, במערכות מיושנות שמובילות מים, בבניית בתי חולים ומרפאות בפריסה שתשרת בצורה ראויה את האוכלוסייה הישראלית שהלכה והתרחבה מאז הועילה בטובה ממשלה לבנות פה בית חולים. בהנגשת מבנים לבעלי מוגבלויות, בטיהור אדמה, נחלים ומקורות מים מזוהמים.

 

ד.       בהרחבת ההשקעה ברווחה חינוך בריאות ותרבות וזאת בצורה שתהפוך כל אזרח ישראלי לבעל נגישות אמיתית לחינוך ובריאות באופן שיאפשר לו למצות את יכולותיו.

 

 

במקביל להרחבת ההוצאה הציבורית מן הראוי שממשלת ישראל הבאה תנקוט בעוד מספר צעדים שיבטיחו את חוסנה של החברה ובאמצעות זו גם של הכלכלה בישראל:

 

א.       קיצור שבוע העבודה בישראל ל-35 שעות ואכיפת חוקי העבודה והמנוחה. קיצור שבוע העבודה יאפשר לעוד עובדים להיקלט במקומות העבודה ולכל העובדים להקדיש יותר זמן למשפחותיהם ולהתפתחותם האישית.

 

ב.       הנגשת התחבורה הציבורית לאזרחי ישראל שבעה ימים בשבוע 24 שעות ביממה בכדי לצמצם את השימוש בתחבורה פרטית ובכך את זיהום האוויר ואת מספר תאונות הדרכים.

 

ג.         תיקון האפליה כלפי נשים ומיעוטים בשוק העבודה הממלכתי והפרטי.

 

ד.       חקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות שיבטיח את זכות ההתאגדות, ההגנה מפני שרירות לב של מעסיק ויעגן בחוק יסוד את חוקי העבודה הקיימים.

 

ה.      הרחבת האכיפה של חוקי עבודה וחוקי בטיחות וגהות במקומות עבודה.

 

 

אני לא משלה את עצמי, כפי שאולי סבורים חלק מקוראי מאמר זה, שהממשלה שתוקם בעקבות בחירות אלו תגשים אפילו עשירית מכל צעדים אלו. סביר להניח שהממשלה הבאה תמשיך להצמיח את העשירים בתמורה לנתוני צמיחה שלא אומרים כלום, תמשיך להפריט ולקנות אגרות חוב שערכן אינו מגיע לערך הנייר שעליו הודפסו. אבל הבוחר אמר את דברו והצביע מתוך אחריות לאומית ושאר הקשקושים שנופחו במערכת הבחירות האחרונה כנושאים החשובים באמת.

 

ממשלת ישראל הבאה יכולה להתעלם מכל מה שאני ורבים וטובים ממני כותבים על החשיבות של הרחבת ההוצאה הציבורית בצורה נכונה, גביית מיסים הוגנים וצדק חלוקתי, הגנה על עובדים וסביבה. את התוצאות של המדיניות המקובלות על ממשלות ישראל ללא שינויים כבר 13 שנה כולנו מרגישים, משבר אחר משבר, צמיחת פערים וניצול של עובדים וסביבה למען התעשרותם של המעטים. כדאי שכבר היום יזכור כל בוחר כיצד השפיעה הצבעתו על אופייה של הממשלה החדשה ומה חשוב לזכור לקראת הבחירות הבאות במקום להיגרר שוב לדיוני סרק וספינים ולהצביע באופן ממלכתי שמשרת רק את האלפיון העליון של המדינה.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. עדי :

  אני מקווה שאתה מבין שאם זה יהיה ביבי כלום מזה לא יקרה.

 2. לקסי - ערד :

  גלעד ועדי,
  גלעד כתב:
  "כבר היום כדאי להצביע על מספר צעדים שעל הממשלה הבאה לנקוט במהירות אם בכוונתה להוציא את ישראל מהמשבר."
  זה לא יקרה בממשלה הבאה.

  עלינו לפעול שהממשלה שתיבחר בבחירות הבאות, לא אלה שהיו אתמול, תהיה כזו שתוכל לקיים את המתווה הזה.

  לשם כך עלינו לגרום להקמת מערך אידיאולוגי-פוליטי שגם יעשה להבאת הדברים אל הבוחרים שאינם קוראי ע"ש ודומיה.

  אז בואו ונתחבר לאמירות הברורות של איתמר כהן (אופנן) ודומיו. בואו ונצטרף למפלגות, אבל בואו גם ונפעל להקמת סניפים וחוגים שבהם פוגשים אנשים, לא רק אלקטרונים שמופיעים על צגי מחשבים.

  למדיום האינטרנטי יש חשיבות רבה, אבל המקום החשוב שבו אנחנו יכולים להשפיע מחייב פגישות עם אנשים ליצירת נוגדנים לשטיפת המוח הטלויזיונית.
  נראה לי שזו החזית האמיתית שלנו אם אנחנו רוצים לשוב ולהשפיע על העתיד שלנו.

 3. עמית-ה :

  לקסי אם להמשיך את דבריך אז מדובר במהלך להקמת מערך של חוגי בית.
  אני מייגע את מוחי איך אפשר להביא לחוגי בית כאלו אנשים בשנות העשרים- שלושים.

 4. לקסי - ערד :

  לעמית,
  לא מכיר נוסחאות.
  מה שעשיתי בערד הוא פניות טלפוניות לאנשים. השאלה היתה: "מה את/ה חושב/ת על סוציאל דמוקרטיה?"
  אספתי כמה עשרות תשובות, הזמנתי את כולם לבוא לפגישה עם אורי יזהר והנושא היה המטה הסוציאל-דמוקרטי. באו כ-15, בני ה-20 – 30 לא באו, בטלפון אמרו שלא יבואו.
  הבטחתי לכולם שנמשיך כשישקע האבק (של הבחירות, לא של הסופה האחרונה). יש גם נושאים מקומיים חריפים בערד. אלה יוצרים שפע של אפשרויות מפגש, שם הצעירים פעילים.
  דבר נוסף שאני עושה הוא מאמרים קצרים של "שעה קלה על כלכלה" שמיועדים ליודעי קרוא שמוכנים לרצות להבין "כלכלית". במאמרים אני מגדיר זאת כ"בטויים שהכלכלנים משתמשים בהם בכדי שנחשוב שדהם ידעים משהו שאנחנו לא יודעים".
  המאמרים נכתבים בלשון פשוטה והיעד שלי בפרסומם הוא השגרת השיח הסוציאל דמוקרטי והשבת הלגיטימציה שלו אצל אנשים שזה מקומם הטבעי ושהטלויזיה מצליחה לטמטם אותם, מטרה אחת ביעד הוא הכרתת האמירה: "אבל אין מה לעשות".
  אני מקבל תגובות מעודדות.

  וכן, עמית, גם אני מוטרד מאוד מחוסר בעלי השיער-שאינו-שיבה.
  הארכתי כאן בכדי לגרות דיון שאולי נמצא בו רעיונות נוספים איך להביא את בני ה-20 – 30 אל השיח הסוציאל דמוקרטי.

 5. עדי :

  אחד המקומות לפעול מהם כדי להגיע לקהל 20-30 הוא כמובן מוסדות הלימוד, השני הועדים, השלישי, הקמת חוג ללא תשלום במתנ"ס או מקום ציבורי אחר
  וכמובן רשתות חברתיות באינטרנט!!

 6. עמית-ה :

  בחודשים האחרונים יצא לי להיות בשני חוגי בית שאירגנה הירוקה מימד, באחד מהם הייתה נוכחות רצינית של סטודנטים. אולי העובדה שאיכות הסביבה הוא נושא אופנתי יכולה למשוך קהל של צעירים.
  בעיני הירוק והאדום הם שני פנים של חשיבה רציונלית לטווח ארוך, אולי זה מה שאנחנו צריכים לעשות, דיונים ציבוריים על הנושאים האלו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.