חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חד"ש – התשובה האמיתית לאביגדור ליברמן

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 9.02.09 6:08

בסוף השבוע האחרון שלפני הבחירות טושטשו ההבדלים בין המפלגות של "גוש הקונצנזוס" מהליכוד ועד מרצ, וכולן שידרו מסרים דומים להפליא, שחלקם גם מצאו הד בדבריהם של בכירי העיתונאים. תופעה אחת היא הליברמאניה ותופעה שניה היא החסימאניה, אבל עליה בטור הבא.


ליברמאניה = היסטריית ליברמן
כוחה העולה של מפלגת "ישראל ביתנו" בסקרים מדיר שינה מבכירי הליכוד, אך עבור מפלגת העבודה ומרצ זוהי גם הזדמנות לתופף בתופי הטם-טם ולקרוא למצביעים מאוכזבים לחזור ולהתכנס סביבן. קמפיין של מרצ המציג את המפלגה כתשובה היחידה כנגד אויב הוא שיטה ידועה. אלא שבדרך כלל האויב הוא החרדים ו/או המתנחלים. שתי בעיות ראינו בעבר עם קמפיין כזה – האחת היא הנטייה של הפרסומאים ו/או הפוליטיקאים של מרצ לגלוש ממאבק לגיטימי להשמצות פראיות המנגנות על שנאת הזרים הנטועה גם ב"שמאל הנאור". פעם היתה זו השנאה לחרדי ולמזרחי "הפרזיט", כשהיריב היה ש"ס, היום הקמפיין נגד ליברמן מציג את מרצ כשונאת רוסים.
קמפיין שנאה כזה הוא לא רק סר טעם, אלא עלול בהחלט לעורר אפקט הפוך – בגלל התגייסות בצד שכנגד. הבעיה השניה היא חוסר האמינות באמירה "לא נשב עם ליברמן בממשלה", שהיא קשקוש מוחלט. גם אם ציפי לבני תנצח את ביבי נתניהו, היא לא תוכל להקים ממשלה שמרצ חברה בה, אך גם ש"ס וגם "ישראל ביתנו" אינן חברות בה. אם תינתן למרצ הבחירה בין אופוזיציה לממשלת ביבי ובין ישיבה בממשלה של לבני עם ליברמן וש"ס – הם יבחרו בקואליציה, בדיוק כפי שעשו בעבר לאחר ההבטחות "ריד מיי ליפס, לא נשב עם ש"ס". גם במצב (הבלתי סביר) בו לבני מתייעצת במרצ את מי לקחת כשותפה – את ש"ס או את ישראל ביתנו – ואת מי עדיף לייבש באופוזיציה, לא ממש ברור מה יהיה סדר העדיפויות של מרצ, המנופפת גם בדגל החילוני וגם בדגל זכויות הגאים.

לעומת קמפיין "אנחנו התשובה לליברמן" של מרצ, הקריאות של אופיר פינס ויולי תמיר לאהוד ברק להודיע כי לא יישב בקואליציה עם ליברמן הם ממש פאתטיות, שהרי יולי תמיר כבר ישבה בממשלה לצידו של ליברמן ואופיר פינס כבר ישב בקואליציה עם "ישראל ביתנו". מפלגת העבודה היא זו שהכשירה את ליברמן במו ידיה, וגם זה כמובן לאחר הבטחת בחירות "לא נשב עם ליברמן בממשלה" (עמיר פרץ, מרץ 2006) שהלכה לפח ביחד עם הבטחות על פינוי מאחזים שעוגנו בהסכם קואליציוני, ויחד עם התחייבות בחוזה עם הבוחרים לקדם הסכם שלום עם גורמים מתונים בעולם הערבי.

למפלגת העבודה אין שום לגיטימציה להציג את עצמה כתשובה לליברמניזם, פשוט משום שהיא עצמה הפכה בכנסת האחרונה לליברמן יותר מליברמן. רעיונות לחקיקה של ח"כ איתן כבל (שבעצם נהגו בלשכת שר הביטחון, כפי שפורסם בעיתונות) לשלול זכויות אזרח בסיסיות מאנשים שהצבא בעצמו השמיט משורותיו, אינן שונות מהותית מסיסמת הבחירות של ליברמן. הצבעתה של מפלגת העבודה בעד פסילה של בל"ד אינה שונה מהותית מתעמולת הבחירות של ליברמן. הצעת החוק שכונתה (בטעות) "חוק וילנאי" המתייחסת למסייעים לפליטי הזוועות בדארפור כאל בוגדים שדינם מאסר, אינה שונה מהותית מתפיסת העולם של ליברמן. ולבסוף – פקודותיו של אהוד ברק באוקטובר 2000 ובדצמבר 2008 הגשימו הלכה למעשה את מאוויהם של תומכי ליברמן, רק במינון יותר נמוך ממה שתומכי ליברמן היו רוצים.

מפלגת העבודה הכשירה את ליברמן לא רק כחבר ממשלה, היא הכשירה את דרכו כמדיניות ביצועית, וזאת במקום שתתווה מדיניות בטחונית חלופית ותוכיח לציבור היהודי והפלסטיני המיואש שהיא עובדת. אין פלא כי כה רבים מאזרחי ישראל מבקשים עכשיו מביבי ומליברמן לסיים את העבודה שברק החל בה.

הסיבה היחידה שליברמן נתפס בתקשורת ההמונים בתור "לא לגיטימי" בעוד ברק הוא "מרכז אחראי" היא סיבה תרבותית וסגנונית – ליברמן הוא "לא משלנו" וברק הוא "משלנו", ליברמן אומר בגלוי את מה שברק עושה בשתיקה. היחס בין ליברמן לברק משול ליחס בין גאידמק ובין האחים עופר ונוחי דנקנר. גאידמק והאחים עופר קנו כוח פוליטי בכסף של צדקה ובכסף שנכנס ישירות למערכת הפוליטית. אבל גאידמק זכה למתקפה משולבת מצד עיתונאים, פוליטיקאים ומערכת אכיפת החוק, בעוד האחים עופר ונוחי דנקנר מפגינים "אחריות חברתית". למה אנחנו סולחים לאחים עופר? כי יש להם עברית של צברים, כי הם יודעים להתרועע עם האנשים הנכונים, וכי הם יודעים לא להשתין מהמקפצה. למרבה הצער והשמחה, ציבורים גדלים והולכים כבר לא מושפעים ממה שיש לאמנון אברמוביצ'ים וליואל מרקוסים להגיד. הם מזהים את הקשר בין ההון, השלטון והתקשורת, ונמאס להם ממנו. הצבעה לליברמן היא עבורם גם מחאה כנגד הקשר הזה, אך לצערי מחאה לא בכיוון הנכון.

לכן, למי שרוצה להעביר בעזרת הפתק שלו מסר ש"הליברמניזם לא יעבור" חבל להצביע עבודה ומרצ.

גם הצבעה עבור התנועה הירוקה-מימד, שבה אני תומך, אינה מסר חד מספיק נגד ליברמן וברק.

עדיף בהרבה להצביע לחד"ש.

חד"ש לא תשב עם ליברמן בקואליציה, גם משיקולי אידיאולוגיה וגם משום שאף אחד לא יקרא לה.

חד"ש היא המפלגה היחידה שנותנת תשובה ללאומנות היהודית של ליברמן וברק וללאומנות הערבית של בשארה ויורשיו.

הייצוג היהודי ברשימתה קטן, אך הוא גדול מהייצוג היהודי בהתפלגות מצביעיה.

הגדלת אחוז המצביעים היהודים לחד"ש – זו התשובה האמיתית לליברמן.

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , , , , , , ,

29 תגובות

 1. דני בלוך :

  אז למי אתה מצביע?
  הצבעה לחד"ש היא לא נבונה כי היא אינה מועמדת לשום קואליציה. במקרה הטוב היא יכולה לעזור במקצת לגוש חוסם.
  הצבעה לחד"ש היא אנטי-ציונית כי היא תומכת בזכות השיבה.

 2. לדני :

  תנועה ירוקה-מימד – זה כתוב בטקסט
  איתי

 3. הצועד בנעליו :

  חזק וברור.
  ראוי להוסיף גם שליברמן, בתור לא-צבר, "האחר", הוא זה שמתאים באופן מסורתי לעשות את העבודה השחורה (לא האתר) עבור יפי הבלורית והטוהר. כמו כהנא בשעתו. הוא מנקז את השנאה אליו, ובכך מוציא אותם מזוקקים ו"טהורים" עוד יותר.
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=54112&blogcode=10502417

 4. עומר כרמון :

  למגיב מס' 3, "הצועד בנעליו" – יפה מאוד כתבת. ליברמן משמש לגזענים כדמות שאפשר למרק באמצעותה את גזענותם, בדיוק כמו שהלינץ' התקשורתי בח"כ בלומנטל נועד לנקות את מושחתי הליכוד הגדולים האחרים.

  קשור ולא קשור, אתמול נתקלתי במאמר יפה ב"העוקץ" על הגזענות של יפי הבלורית: http://haokets.org/archive.asp?ArticleSearch=%E2%E5%E9%E9%F1&PublisherID=———-+%EB%EC+%E4%EB%E5%FA%E1%E9%ED+———-

 5. דני בלוך :

  לאיתי – יצרת את הרושם של התלבטות בין תי"מ לבין חד"ש. ואני כמעט משתכנע ממך ומאחרים להתגבר על החשש מפני אחוז החסימה ולהצביע לתנועה הירוקה – מימד.

 6. חנה :

  מי שיכול להצביע חד"ש שיצביע חד"ש. חבל על הקולות שיירדו לטמיון בתי"מ.
  גם אם אולי עוברים את אחוז החסימה, וגם אם כנראה עוברים את אחוז החסימה, זה ממש לא בטוח.
  הקולות שייפסלו יתחלקו באופן שווה בין הליכוד קדימה עבודה וליברמן.

 7. ירדן :

  אני מצביע חד"ש. להגיד שהיא אנטי ציונית בגלל התמיכה שלה בזכות השיבה זה כמו להגיד שמר"צ אנטי-ציונית בגלל שהיא בעד החזרת שטחים.
  חד"ש תומכת בפיתרון שתי מדינות לשני עמים. הנקודה של זכות השיבה היא יותר עניין של הכרה באחריות ישראל לפיתרון הבעיה. זה לא אומר שנקלוט לפה את הפליטים הפלסטינים – זה אומר שנצטרך למצוא פיתרון בינלאומי לפליטים האלו.
  דווקא העלייה של חד"ש יוצרת אצלי אופטימיות שהמפלגה הזו תצטרף לקואליציה בעתיד. גם על ליברמן היה אפשר להגיד שלא יהיה בקואליציה. גם על מפלגות אחרות.

 8. מה זה משנה מה איתי יצביע ? :

  איתי העלה שוב את הנושא במדיני לדיון.

  תימ נותנת תשובות חברתיות אזרחיות.
  תימ תכנס לכנסת ה 18 .
  לתימ ומרצ אפשרות להשתלב בקואליציה ולהשפיע לחדש לא.

  הצביעו לפי צו מצפונכם
  גליה

 9. ארבע סיבות טובות להצביע חד"ש :

  אז הנה ארבע סיבות לשים ו' בקלפי:

  1. כי חייבים לבנות שמאל רציני בישראל: מפלגות השמאל הישן מגמגמות פעם אחר פעם, תומכות במלחמות מיותרות והרסניות, נותנות יד למדיניות הכלכלית ההרסנית ושוכחות את תפקידן הציבורי. זו הסיבה שהשמאל נראה ככה – הציבור מעניש אותו. הבחירות הקרובות, בהם הסקרים מראים על התחזקות גדולה של חד"ש, הן הזדמנות גדולה ליצור את התשתית הפוליטית האלטרנטיבית.
  2. כי שותפות יהודית-ערבית היא הפיתרון: מול הליברמניזם והפוליטיקה של השנאה וההדרה, התשובה המוסרית היחידה היא פוליטיקה של שותפות. מול אלה שמחרחרים איבה והרחקה, התשובה הכי אפקטיבית היא שילוב ידיים יהודי-ערבי אמיתי. הבחירה בחד"ש היא בחירה ערכית עקרונית.
  3. בגלל המאבק החברתי-סביבתי המשולב: כי לצערנו הערכים הסוציאליסטים והעשייה החברתית של חד"ש מהווים קול בודד במדינה שנגררה לטורבו-קפיטליזם דורסני. כי מפלגות השמאל הישן מתבלבלות ותומכות בהפרטה ובהעברת כספי הפנסיה לבורסות. כי חייבים להמשיך את מהפכת החקיקה הסביבתית של דב חנין. וכי במאה ה-21 ברור שהמאבקים הסביבתיים, החברתיים והמדיניים קשורים זה בזה בצורה בלתי ניתנת להפרדה.
  4. בגלל שזו הצבעה אפקטיבית: חד"ש ככל הנראה תשב באופוזיציה בכנסת הבאה (למרות שבכל מקרה תהווה גוש חוסם לביבי, ותתמוך בכל ממשלה שתלך למהלכים מדיניים) – אבל גם באופוזיציה, חד"ש היא המפלגה עם רקורד העשייה הכי גבוה בכנסת לאורך שנים. חשוב לחזק את חברי הכנסת הכי חרוצים בתחומים הסוציאליים, תחומי זכויות האדם והפרט ותחומי המאבק הסביבתי.

 10. שרון שנקמן :

  למי אכפת מליברמן?
  גם אם הוא יקבל 25 מנדטים הוא לא יעשה כלום. הוא רק מברבר. צריך לגמד אותו ולהציג אותו כחסר יכולת. חד"ש נגועה בלאומנות ערבית. דעם נקייה יותר מחד"ש.
  תים היא התשובה לליברמן כי היא מגמדת אותו ואת שאר הרדודים

 11. התשובה האמיתית לליברמן | חד"ש 2009 - בונים שמאל חדש :

  […] פורסם במקור באתר "עבודה שחורה" © 2009 חד”ש 2009 – בונים שמאל חדש | מופעל באמצעות […]

 12. יוני יצחק :

  איתי שלום,

  לפני מספר חודשים כתבתי באתר זה עד כמה חשוב לחזק את מפלגת העבודה. לא התייחסתי לתופעת ליברמן כפי שאני לא מתכוון להתייחס כעת. מה שכן חשוב לי להבהיר הוא שאתה ושותפיך לרעיון המחאה כנגד מפלגת העבודה (כפי שאתה מתייחס בחצי מהמאמר) רק מחזקים את ליברמן ואת המפלגות הערביות.

  אתה, בנדידת קולך ממפלגה גדולה עם אג'נדה ברורה למפלגה ערבית, מביא במו ידיך לתחזית, שבה הקדנציה הבאה של הכנסת תהיה מאופיינת בשיתוק, היות ומצד אחד יהיו ליברמן והאיחוד הלאומי ומהצד השני חד"ש חזקה יותר.

  איתי,

  אני מתכוון להצביע למפלגת העבודה. אני מאמין בחיזוק הליכוד והעבודה על פני המפלגות האחרות ובהבאת יציבות שלטונית, שתאפשר סוף סוף לכל מה שאנחנו כותבים כאן באתר לצאת לאור- שיפור איכות חיינו במדינה. כיתד? על ידי קדנציה של ארבע שנים שלמות ולא על ידי קואליציה, שלא תתפקד במהלך כהונתה ותתפרק בתוך שנתיים ממחר.

  אני קורא לכל מי שהצביע "אמת" בעבר- תחזרו הביתה, עכשיו זהו רגע האמת!

  אני קורא לכל מי שלא הבציע "אמת" בעבר- תחשבו איך אתם רואים את העתיד, עם ריבוי של מפלגות קטנטנות חסרות כל יכולת השפעה או מפלגה גדולה (עם מפלגת לווין נוספת בדמות מרצ), שתוכל לההביא לשינוי החברתי.

  ביום שלישי כל מי שרואה עצמו באזור המרכז- שמאל של המפה הפוליטית ושעוד מאמין שאפשר לשנות משהו במדינה הזו- צריך להצביע למפלגת העבודה- "אמת".

  בהצלחה. לכולנו.

  יוני יצחק

 13. אורי :

  לדני בלוך: בוקר טוב, גם מרצ תומכת בזכות השיבה.

  מרצ אימצה את היוזמה הערבית ואת יוזמת ז'נבה, שבשתיהן כלולה חזרה של עשרות אלפי פליטים פלסטינים לישראל.

  בדיוק כמו במצע חד"ש.

  חד"ש היא כל מה שמרצ הייתה צריכה להיות ואינה – מגינה אמיצה על זכויות האדם גם נגד הקונצנזוס, סוציאליסטית, פונה לכל הציבורים (לא אנטי-דתית, לא אנטי-מזרחיים, חזקה בפריפריה, חזקה במרכז).

  חברים, בואו נעשה את זה – שימו ו' בקלפי, ושילחו את אבו וילן הביתה, וקבלו את נורית חג'אג'.

 14. ליוני יצחק :

  יוני היקר

  אם היית קורא את מה שכתבתי היית מבין שאני לא אצביע חד"ש אלא לתנועה הירוקה מימד.

  אני לא מתכוון להצביע למפלגת העבודה

  לא בתור עונש ילדותי על אי עמידה בציפיות מוגזמות, אלא משום שהיא מקיימת בפועל את המדיניות של ביבי ושל ליברמן: מלחמה והפרטה, הפרטה ומלחמה

  לכן אינה ראויה לחידוש האמון שלי ביום הבוחר.

  כחבר מפלגה עד לאחרונה, ח"כים שפעלו בהתאם למצע העבודה 2006 תוגמלו על ידי בבחירות המקדימות. ח"כים שעשו ההיפך מהמצע נענשו (כמו פוז'י = פואד + בוז'י, וכן מרציאנו – אני לא בקטע של מחנות).

  לגבי טיעון היציבות וביחוד תנועת המלקחיים שעושות מפלגת העבודה והליכוד לקדימה –

  חיזוק הליכוד והעבודה על חשבון קדימה והמפלגות בימין ובשמאל בהחלט אולי יביא ליציבות שלטונית, אבל ממש לא כזו שמשרתת את האינטרסים שלי אלא את האינטרסים של בעלי ההון והאינטרסנטים שמתדלקים את ברק וביבי.

  ביביברק ימשיכו להפחיד את הציבור עם איראניסטאן וחמאסטאן ולמכור את נכסי המדינה לבעלי ההון (וקדימה לא טובה מהם).

  שום העלאה בשכר מינימום לא תהיה ברוטציית ביבי-ברק, ולא משנה כמה עמיר פרץ יתקע במגאפון.

  גם בסוריה יש יציבות שלטונית. יציבות שלטונית זה לא בהכרח דבר טוב, ומבחינת מי "טוב לעם" ראינו כבר בדוחות של ארגונים אזרחיים שחקיקה חברתית מצטיינת לא מגיעה בהכרח מהמפלגות הגדולות.

  למצביעי ימין אני ממליץ על הבית היהודי.

  למצביעי שמאל מובהקים אני ממליץ על חד"ש

  אני – עם התנועה הירוקה מימד

  איתי

 15. מוסלימית-חד"ש :

  התשובה האמיתית לליברמן?
  תמשיך לחלום תמשיך לחלום
  נשאר כאן ןלעולם לא נעזוב לעולם
  חד"ש ורק היא תביא השלום
  חד"ש תביא לנו שוויון ודו קיום

 16. עמית-ה :

  איתי
  גם מדוייק וגם מנוסח טוב, חג בחירות שמח.

 17. לעמית :

  תחשוב עלי בקלפי

 18. דודי :

  לא ברור מדוע אתה מסביר למה להצביע לחד"ש, אם אתה תומך בתנועה הירוקה-מימד.

  אני לא רואה הבדל בין השתיים (וגם לא ביניהן לבין מרצ) מבחינת היחס לליברמן ורעיונותיו, שזה נושא המאמר.

  אני כן רואה יתרונות גדולים מאד של התנועה הירוקה על-פני חד"ש.

 19. דני בלוך :

  מתוך מצע חד"ש:
  פינוי כל ההתנחלויות ונסיגת ישראל מכל השטחים הפלסטיניים שנכבשו מאז מלחמת יוני 1967 – מכל שטחי הגדה המערבית ומירושלים המזרחית.

  יובטח פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים, בהתאם להחלטות האו"ם (המכירות בזכותם לבחור בין שיבה למולדתם לבין קבלת פיצויים) ובמסגרת המשא-ומתן.

  מתוך מצע מר"צ:

  גבול קבע על בסיס קווי 1967 , עם תיקונים הכרוכים בחילופי שטחים בהסכמה;
  • בירושלים תהינה שתי הבירות של שתי המדינות, זו לצד זו;
  • פתרון מוסכם של בעיית הפליטים.

  ההבדל הוא ברור: לא פינוי כל ההתנחלויות והשכונות היהודיות במזרח ירושלים אלא הסכם הכולל חילופי שטחים. והברירה היא לא של הפליטים כהצעת חד"ש אלא הסכמה הדדית בין ישראל למדינה הפלסטינית.
  מי שאינו מבין את הבדלים נשבה בדיאלקטיקה הקומוניסטית של חד"ש ובשטיפת מוח של תעמולה הסותרת את האמת.

 20. עומר כרמון :

  היי דני,
  לדעתי, אתה נותן לאמוציות בעניין הקומוניסטים להשפיע על קור המחשבה. אני מבין אותך, אבל כמה הערות קטנות:

  א) כל מפלגה מנסה לשטוף את המוח לבוחריה. זה לא ייחודי לחד"ש, לליברמן, לעבודה או למר"צ.

  ב) גם חד"ש מדברת במפורש על פיתרון בעיית הפליטים "במסגרת המו"מ".

  לדעתי, אין הבדל אמיתי בין תפיסות מר"צ לחד"ש בנושא ההסדר עם הפלסטינים.

  ההבדלים הם בנושאים אחרים: חד"ש מחויבת יותר ממר"צ לענייני רווחה.

  חד"ש מחויבת יותר ממר"צ להתנגדות לקשר המזיק שבין הון לשלטון.

  חד"ש אינה מחויבת לאינטרסים הכלכליים של הלובי הקיבוצי (גדול תורמיו של חיים אורון הוא אליעזר פישמן. כשאורון היה גזבר התנועה הקיבוצית – אורון העמיד לרשות פישמן הלוואות ענק).

  חד"ש התנגדה בזמן אמת לתוכנית ההתנתקות שפגעה אנושות בסיכוי להגיע להסדר עם הפלסטינים. חד"ש הזהירה כי התוכנית תביא להשתלטות החמאס על הרצועה.

  חד"ש מחויבת יותר ממר"צ לשילובם של בני עדות המזרח בחברה הישראלית. מר"צ היא מפלגה אליטסטית אשכנזית.

  ויש הבדלים נוספים. חד"ש אינה מפלגה מושלמת – אין דבר כזה מפלגה מושלמת. אבל לדעתי, בבחירות הללו היא הבחירה הטובה ביותר לאיש שמאל.

 21. דני בלוך :

  עומר – הפרשנות שלך נאיבית.ההבדלים במצע ברורים מאד וחד"ש היא אנטי-ציונית. בכך לא באתי לומר שמר"צ מושלמת. לא הצלחתי לגלות מה תרמה חד"ש לשילובם של בני עדות המזרח בחברה הישראלית.

 22. נחום :

  דני, בני עדות המזרח השתלבו עד היום לא רע בחברה הישראלית, ללא כל עזרה מחד"ש. הם בוודאי השתלבו הרבה יותר טוב מהערבים, החרדים, הנכים, ושאר מיעוטים דומים.

  המגזר היחיד בו מופלים עדות המזרח לרעה הוא המגזר החרדי. במוסדות החינוך האשכנזיים יש נומרוס קלאוזוס מוצהר לבני עדות המזרח.

  אין לי מושג מה עשתה או יכולה לעשות מפלגה כמו חד"ש בנושא.

  בכל אופן, חד"ש בפועל אינה מורכבת מעור אחד, וחלקים במצע שלה ניתנים לפירוש ביותר מדרך אחת. אני משער שביום פקודה, חברי התנועה היהודים יפרשו את הסעיף הרלוונטי כעומר, בעוד הערבים מביניהם ידבקו בפרשנות של דני. ביחסי הכוחות הנוכחיים במפלגה, ברור מי מביניהם ינצח.

  אין ספק שאילו מועמדי חד"ש למקומות ריאליים היו דב חנין, אני ורבים כמוני היו מצביעים לה ללא היסוס. אך חבריה הערבים הרבה יותר קיצוניים. הם אולי לא לאומנים כמו בל"ד, אבל במאבק נגד הציונות כולם מיישרים קו.

  מה לעשות, הבחירות הפעם הן אישיות. אנשים מצביעים למועמדים שהם סומכים עליהם שיקיימו את הבטחותיהם, ושהבטחות אלו תואמות את רצונם כבוחר. לצערנו, נראה כי כשישית מהאוכלוסיה מצאה כזה בליברמן. אנחנו טרם מצאנו.

  השיקול שלי בבחירות הללו, כבוחר, מחייב אותי לבחור באחת המפלגות המועמדות להשתלב בקואליציה (אותה ככל הנראה ירכיב נתניהו) ושישפיעו מבפנים; והאג'נדה החשובה לדעתי ביותר כרגע היא החברתית. לטווח הקצר (וכל בחירות במדינתנו הן כאלו), הכי חשוב לדאוג לכך שמשפחות ברוכות ילדים יוכלו לשרוד את המשבר הכלכלי הנוכחי. לכן כנראה אצביע ש"ס.

 23. דודי :

  לפליטים יש, לפי חד"ש, זכות לבחור בין שיבה לבין פיצויים.

  פירוש הדבר אחד ויחיד – זכות השיבה, מאה אחוז. כמדומני שיש מעל מיליון וחצי פליטים.

  "במסגרת המשא ומתן" – אם מכירים בזכות, אפשר לשאת ולתת רק על פרטים (נניח, שלילת הזכות ממחבלים, או משך קליטתם של הפליטים). תודה רבה לחד"ש שהיא תומכת בכך שיהיה משא ומתן בנושאים אלה ולא תכתיב ערבי, אבל המשמעות היא אותה משמעות.

 24. מיכאל קורדובה :

  חד"ש הביאו לכאן את ליברמן !!!

  השמאל האנטי ציוני הוא שהביא לתקומת הפאשיזם הלאומני. חד"ש היא הסיבה לכוחו של ליברמן.

  רק התנועה הירוקה מימד.
  ואני רק רוצה להזכיר לכם שכנראה בבחירות הבאות לא יהיה יצוג יהודי בחד"ש

 25. איתי :

  זה שהליברמנים מדברים על השמאל האנטי ציוני כאויב זה לא אומר שהשמאל הרדיקלי הצמיח את ליברמן.

  זו רק בובה שאפשר להתגבש סביבה, בדיוק כמו שאחרים בונים כוח על שנאת חרדים, שנאת מתנחלים וכן הלאה.

  אילו חד"ש (או גורמי שמאל לא ציוני אחרים) היתה צוברת עוד ועוד כוח פוליטי במקביל לעליית ליברמן, היה לפחות מתאם סטטיסטי שהיה יכול לשמש טענה (לא יחידה אפשרית) לקשר סיבתי. אבל במצב שבו השמאל בכלל רק מתכווץ, והשמאל הלא ציוני פחות או יותר שומר על כוחו (פלוס מינוס מנדט מבחירות לבחירות) אין ממש הגיון בטענה. בפרט כאשר ההצלחה של השמאל הלא ציוני במגזר היהודי היא פחות ממנדט.

  הדברים נכונים לא רק לגבי מספר המנדטים בכנסת אלא גם לגבי עמדות של שמאל רדיקלי. היה יסוד לטענתך אילו עמישראל בהמוניו היה יוצא להפגין נגד עופרת יצוקה, נגד ההתנחלות בשיח' ג'ראח או נגד ההשתלטות על מאוי מרמרה. היה יסוד לטענתך אילו היתה כאן תנועה המונית של סירוב לשרת בשטחים או לשרת בצבא בכלל. היה יסוד לטענתך אילו יותר ויותר יהודים היו תומכים בזכות השיבה לפלסטינים. כל זה כמובן הפוך מהמציאות. אמנם נהיה קונצנזוס להגיד שתי מדינות אבל בכל הקשר אחר רוב הציבור הישראלי יהודי הולך ימינה ותופס לא רק את השמאל הלא ציוני אלא גם את מרצ כבעלי עמדות לא לגיטימיות.

  האנטי-ציונות המתחזקת והמסוכנת באמת היא האנטי-ציונות של הטייקונים ובובותיהם ביבי ליברמן ברק (לדוגמה הפרטת הקרקעות)

  היחס בין חד"ש והתנועה הירוקה לא צריך להיות מלחמה על אותם שניים וחצי שמתלבטים בין האופציות, אלא הפסקת אש וכבוד הדדי, כך שכל מפלגה תלך לקושש קולות איפה שהשנייה אינה מסוגלת וביחד סכום המנדטים יהיה מקסימלי – למען החברה ולמען הסביבה.

 26. יונתן :

  השמאל הרדיקלי והליברמניזם הם כוחות שמחזקים אחד את השני.

  כל צד מספק לצד השני את האש הקדושה שמאפשרת לו לבעור ולשרוף כל הארץ איתו.

 27. עומר כרמון :

  לא יודע מדוע אני מקבל את התגובות למייל - כנראה

  בגלל שהשתתפתי בו לפני שנתיים. בכל מקרה, מעורר געגועים לראות כאן את תגובותיו של דני בלוך ז"ל, שהך לעולמו מאז ולא יכול להשתתף בהמשך הדיון. יהי זכרו ברוך.

  לעצם העניין, מי שמחזק את ליברמן אלו קדימה, העבודה ומר"צ. חד"ש מקבלת כ"כ מעט קולות במגזר היהודי וקולה לא נשמע בכלל באמצעי התקשורת, כך שלקשור אותה לעליית כוחו של ליברמן, זאת בדיחה.

 28. ק. טוכולסקי :

  ליבמרן פועל להחלשת חדש הוא לא מדבר נגדה אף פעם אלא נגד רעם-תעל ובלד וכך נותן לשתי מפלגות אלו לגיטימציה בציבור הערבי, מחדש הוא מתעלם, זה קרה בוועדת הבחירות המרכזית כשישראל ביתנו דאגה לפסילת בלד ורעם תעל ובכך הצילה את בלד מירידה אל מתחת לאחוז החסימה וזה גם עכשו כך.

  חוץ מזה חד"ש היא לא שמאל רדיקלי, תראו את פועלה של הסיעה בכנסת, אל תתנו לקומץ פעילי חדש דווקא מיהודים להטעות אותכם.
  מוחמד ברכה ומאבקו למען נפגי סמים, דב חנין ומאבקו למען איכות סביבה ובריאות, עפו אגבריה ופועלו למען מערכת הבריאות בוועדת העבודה והרווחה וחנה סוויד שפועל למען השתלבות המגזר הערבי בכלכלה, שיוויון בהקצאות מכסות חקלאיות וקידום התכנון במגזר, איפה בדיוק הם קיצונים?

 29. לקסי :

  פוליטיקה של הפחדה

  הפוליטיקה של ליברמן* היא פוליטיקה של הפחדה. זו פוליטיקה אפקטיבית.
  ההפחדה מחד"ש היא: "אלה קומוניסטים ר"ל!"
  ________
  * "ישראל ביתנו", זו "מפלגה" בנוסח לא דמוקרטי ולכן אפשר לדבר עליה רק כסיעה בכנסת, לא כמפלגה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.