חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חד"ש: שותפות יהודית-ערבית מול מתקפה ימנית יהודית-ערבית

נושאים איכות השלטון, פוליטי ב 8.02.09 6:03

אלון-לי גרין, חבר חד"ש ומי שעמד ראש מאבק עובדי קופי בין, מאיר את ההבדלים בתפיסותיהן של המפלגות הפעילות בקרב הציבור הערבי, ומתאר את מאבקה של רשימת בל"ד עיקרון השותפות היהודית-ערבית בו דוגלת חד"ש  

הציבור היהודי בישראל רגיל לשמוע התקפות על תנועת חד"ש. במהלך שתי המלחמות האחרונות זכו תומכי חד"ש, יהודים וערבים, לחוות את ההתקפות האלה ביתר שאת: אביגדור ליברמן קרא לנו "גיס חמישי", ואילו העיתונאי דן מרגלית קרא לחברים היהודים בחד"ש "קומץ של חנפנים שאיבדו מזמן את זהותם הלאומית".

ואולם יש חזית מתקפה ותיקה וממוקדת על חד"ש, שאותה הציבור היהודי כמעט ולא מכיר: וזוהי ההתקפה מכיוונה של מפלגת בל"ד.

לפני כמה שבועות עלה לרשת סרטון תמיכה בבל"ד, ובו נראה יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, כשהוא נואם בכנס פעילים בתל אביב. זהו סרטון שכל אחד ואחת מאיתנו חייבים לראות. בסרטון אומר ברכה: "אני חושב שהתמיכה הכי טובה בשני עמינו, הפלסטיני והיהודי-ישראלי, היא לבנות שלום. לא ללכת בדרך של חמאס ולא בדרך של אולמרט". הסרטון של בל"ד משתמש בדברים האלה של ברכה כדי לתקוף אותו על התנערותו מחמאס, על ההתייחסות המפורשת שלו לשני העמים, ומלגלג בכתובית בערבית: "קח את מחיאות הכפיים שלהם (היהודים) ותשאיר לנו את המאבק".

הביקורת של בל"ד, אם כן, היא על שלוש נקודות עיקריות בסדר יומה של חד"ש: גינוי חמאס והתמיכה בכוחות פלסטיניים המעוניינים בפיתרון מדיני לסכסוך; הרעיון שתי המדינות לשני העמים; ועיקרון השותפות היהודית-ערבית. את סגנון ההתקפות האישיות על ח"כ מוחמד ברכה וח"כ דב חנין ניתן לחוות גם באמצעות עלעול בבלוג הלארשמי של בל"ד.

"נקודת המחלוקת (…) היא שיתוף הפעולה היהודי-ערבי", אומרת לוואלה חנין זועבי, מספר 3 ברשימת בל"ד. "האסטרטגיה של חד"ש היא לעשות מונופול על היהודים ועל הסולידריות (…). השותפות היהודית-ערבית בלבוש של חד"ש כל כך הזיקה לסולידריות אמיתית. בל"ד רוצה סולידריות מלאה עם הקורבן, תמיכה מוחלטת בקורבן".

כאמור, בקרב הציבור היהודי בישראל, אפילו בקרב מצביעי השמאל, יש חוסר הבנה גדול לגבי ההבדלים בתפיסותיהן של המפלגות הפעילות בקרב הציבור הערבי. ההתקפות של בל"ד מחדדות עבור שני הציבורים, היהודי והערבי, את היותה של חד"ש פרויקט כל כך חשוב והכרחי של שותפות יהודית-ערבית. כאשר יריביך האידיאולוגיים משני הצדדים הימניים של המפה הפוליטית מאשימים אותך בחוסר לאומנות – כנראה שאתה בדרך הנכונה לשלום, לשוויון ולצדק.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

11 תגובות

 1. חגי :

  "כאשר יריביך האידיאולוגיים משני הצדדים הימניים של המפה הפוליטית מאשימים אותך בחוסר לאומנות – כנראה שאתה בדרך הנכונה לשלום, לשוויון ולצדק."

  לא בהכרח, אם שני אנשים אומרים לך שאתה שיכור אולי הדבר הטוב ביותר שביכולתך לעשות זה ללכת לישון.

  בשיחות שלי עם פעילי חד"ש אודות המצע שלהם עצמם (ששווה כמובן קריאה מעמיקה) אחד התעלם ממני במפוגן ברחוב והמשיך לחלק פליירים בטענה שזה התפקיד "האמיתי" שלו ולא חלילה לשוחח עם אנשים בציבור הישראלי שלא מסכימים עמו. אחרת טענה שאין שום סתירה בין תמיכה במדינה פלסטינית ללא יהודים ומדינה ישראלית שאין לה שום מאפיין של הלאום היהודי (לפי המצע, הדגל וההמנון יוחלפו). אחד אמר לי שהארץ זה עיתון של מרץ יום לפני שהעיתון יצא בקריאה לא להצביע מרץ. ואחרת אמרה לי שבניגוד למה שהמצע אומר (זכות שיבה לפלסטינים ו/או פיצויים) חלק מהפתרון יהיה מתן אזרחות ערבית לפליטים הפלסטינים של הארצות הערביות בהן הם נמצאים. זה כמובן לא כתוב במצע של חד"ש אלא המצאה שלה.

  מפלגת חד"ש נהנית מפעילים צעירים ואידיאליסטים שמאמינים במפלגה ויותר מכל בדוב חנין. העדפת הציבור התל אביבי את חולדאי על חנין כראש עיר לא גורמת להם לפקפק לרגע בתפיסה שהם צודקים ואחרים טועים, או טיפשים, או מושחתים. הקהל שלהם באמת ובתמים מאמין שאין במדינה הישראלית דבר אחד טוב. הם צועקים שאין בישראל רב תרבותיות למרות שיש בישראל שר תרבות ערבי שהקים מרכז לספרות ילדים ערבית ולא ביקר פעם אחת בתיאטרון הלאומי הבימה בזמן כהונתו, למרות שהצליחו להשיג למחלקה ללימודים סלאביים באוניברסיטה העברית תוספת תקציבית כדי שלא תסגר, ולמרות שעולים מאתיופה מקבלים יותר סיוע כספי מעולים מרוסיה לרכישת בית. העובדות לא מעניינות אותם, רק הרגש שהם צודקים, לבד, מול העולם.

  אני מקווה שכשהם יתעוררו הם לא יהיו כ"כ לבד, יש להם עדיין חברים בשמאל הציוני ובחברה הישראלית הכללית.

  הנה הקישור למונולוג המדובר –

  http://www.haokets.org/mail-message.asp?ArticleID=2951

 2. לעורך :

  הטקסט המקורי של אלון-לי לא מדובר על "לאומנות" אלא על לאומיות. יש הבדל מהותי.

 3. מתן :

  חגי – אתה צודק שיש הרבה מצטרפים חדשים לחד"ש שלא מתמצאים במאה אחוז במצע או לא טובים בהכרח בלשכנע בשיחות אחד אל אחד למה כדאי להצביע לחד"ש. לעומת זאת, אני מניח שאם באמת ניסית גם הצלחת למצוא לא מעט פעילי חד"ש (מתוך המאות שפועלים ב*כל* הערים הגדולות בשבועות האחרונים) שיוכלו להסביר באופן מפורט ומשכנע למדי למה חד"ש היא המפלגה היחידה שמבוססת על שיוויון ושיתוף פעולה אמיתי בין יהודים לערבים.

  אין ספק שיש לחד"ש הרבה מקום לשיתוף פעולה אם מפלגות השמאל הציוני. פשוט, העניין הוא שככל שחד"ש תתחזק ברחוב היהודי והערבי, גם על חשבון השמאל הציוני וגם על חשבון הימין, יהודי וערבי כאחד, כך יהיה כוח עקבי ורציני יותר בכנסת וברחובות נגד מלחמות מיותרות ובעד צדק חברתי וסביבתי ושיתוף פעולה יהודי ערבי ושלום. כל אותם צעירים (ומבוגרים), בתל אביב (ובשאר ערי ישראל), שאתה מזלזל בהם כל כך, פשוט רואים נכון – השמאל הציוני נכשל. זה לא אומר שאי אפשר לשתף איתו פעולה, זה רק אומר שאנחנו מבינים שהנחות היסוד הגזעניות שלו מונעות ממנו את היכולת לממש את התוכנית הפוליטית שלו. אותם צעירים, ורבים אחרים, מבינים (ויותר ויותר יבינו בעתיד, אני מקווה) שרק הכרה בהיותם של הפלסטינים בני אדם שווים בעלי זכויות פוליטיות שוות לאלה של היהודים יכולה להביא אותנו, בהדרגה ולאורך זמן, להורדת רמת האלימות באיזור.

 4. חגי הכהן :

  שלום מתן,

  חד"ש היא באמת המפלגה היחידה בישראל עם שיתוף פעולה יהודי ערבי, לטיף דורי, שחשף את טבח כפר קאסם לפני שאני (ואולי גם אתה) בכלל נולדנו הוא יהודי אשכנזי מסווה של מפ"ם (היום מרץ) ולא ערבי. תודה לך שהארת את עיניי, סוף סוף הבנתי שעד שדוב חנין בא לעולם לא היו פוליטקאים ערבים בישראל שעבדו שכם מול שכם עם יהודים מתקדמים בדעותיהם. אמיל חביבי היה יהודי כמובן, ושמחה צברי המציאה את סלטי צבר. ושר התרבות שלנו? או לה לה, בטח אמריקני מושתל.

  בינתיים, מרוב "שיתוף פעולה אמיתי", לא ראיתי ערבי או ערבייה אחת בשדרות רוטשילד או באלנבי בקרב פעיליכם. רק אשכנזים רזים עם עיגולדים. (זה בסדר, גם אני כזה) מרוב "שיתוף פעולה אמיתי" אתם מסרבים לגנות את ירי הקאסמים על ישראל כי מדובר ב"התנגדות". שבה אתם תומכים. תומכים בזכות השיבה של הפלסטינים לתוך א"י אחרי שתוקם מדינה פלסטינית (כתוב במצע שלכם) ומדברים על לתת ל"מיעוט הערבי" (שאחרי מימוש זכות השיבה לא יהיה כלל מיעוט אלא רוב) את מלוא הזכויות ללא שום חובות. גם לא שירות לאומי לא צבאי. וכמובן, שינוי הדגל וההמנון כי הם מבטאים את הלאומיות היהודית שבעיניכם היא מתועבת ואבי אבות הטומאה. בניגוד ללאומיות הפלסטינית שהיא הרי אוטוכטונית. שקר בפיך וכזב בעינייך. זה לא שיתוף פעולה אלא הולכת שלל של התמימים והנלהבים הכמהים לשלום שאינם יודעים במה אתם באמת תומכים.

  "השמאל הציוני נכשל", וודאי, זו הסיבה לכך שמדינת ישראל קלטה עליה ללא כל יחס לגודלה כל שנות קיומה, ולא עליה חזקה עם הון וכישורי עבודה רלוונטים דווקא. כישלון השמאל הוא גם הסיבה לכך שיש בישראל מערכת בריאות שעדיין איכשהו מצליחה לתפקד. מפא"י זה שמאל לא? וגם ההסתדרות. כישלון השמאל המתמשך הוביל לכך שהומואים אינם עבריינים פליליים, שקמה המועצה להגנת הצרכן (שולמית אלוני), ובכלל, כישלון השמאל הוא הסיבה לכך שחותמת הצהרת העצמאות רחל כגן הקימה את טיפת חלב. לא נותר לחד"ש אלא לייבש את הביצות, להקים את המוביל הארצי, ולתת את זה במתנה לאומה הפלסטינית. באמת עד שבאתם לא היה פה כלום.

  אני מודה לכם על נכונתכם לשתף פעולה עם הרוב הגדול של העם בישראל. אמור לי בבקשה זה יהיה אחרי החינוך מחדש או אחרי שתקימו גולאגים? למסור לכם את המפתחות לטנקים עכשיו או אחרי הבחירות? אני פשוט לא רוצה להסתכסך עם המצליחנים החדשים בשכונה שהביסו את ליברמן, גרמו לחמאס להרים את ידיו באוויר ולעבור לפקיסטן נוכח נחשול השמאל החילוני הפלסטיני שמתאווה להסכם שלום עם ישראל ומפרק את משגרי הרקטות במו ידיו, והציעו פתרונות חדשים ונפלאים לבעיות המים והחשמל של ישראל. (פתרונות ירוקים! אורגניים!)

  הסר קורה מעל עיניך בבקשה.

 5. חנה :

  חגי, באיזה מקום לטיף דורי ברשימת מר"צ? הוא בתנועה החדשה או במר"צ הותיקה?
  תסתובב בגליל או במשולש בישובים ערביים ולא תמצא ולו מודעה אחת של מרצ (או של העבודה).
  המציאות היא שישנה היום רק תנועה אחת ששואפת להיות גג משותף ליהודית וערבים וזו חד"ש. כל השאר השלימו עם הסגרגציה.
  לגבי שאר הטענות הלא בדוקות שלך – יש לחד"ש אתרים עם מספיק תשובות לכולם.
  בהצלחה בבחירות, אתה נשמע מאוד מרוצה מהבחירה שלך. גם אני.

 6. מתן :

  חגי – אני מעריך דמגוגיה כתובה כהלכה כשאני נתקל בה, ולא נותר לי אלא להגיד לך כל הכבוד.

  אתה מוזמן להמשיך בהתקף הנוסטלגיה הזה עוד ועוד – זה לא ישנה את העובדה שישראל היא מדינה קפיטליסטית וגזענית, ושהעבודה ומרצ נסחפות עם הגל הזה הרחק הרחק ימינה. בגלל זה צריך לבנות כאן שמאל חדש, שיצליח להכיל את כלל העובדים בישראל, כולל ערבים, רוסים, מזרחים וכל אותן אוכלוסיות שהעבודה ומרצ מצליחות להדיר מהן פעם אחר פעם למרות הפנייה הנלהבת כל כך אל עבר המיינסטרים. למרות מגרעותיה, ברור שרק חד"ש יכולה להוות את הבסיס לשמאל כזה.

 7. אבי :

  חגי, צריך לבחור בחד"ש משום שחד"ש היא המפלגה היחידה שיש לה תוכנית מפורטת להעלאת שכר המינימום בקדנציה הנוכחית.
  לשלושת מפלגות השמאל (?) האחרות – קדימה, העבודה ומר"ץ, אין בכלל תוכנית בקשר לשכר המינימום ל-4 השנים. איזה מפלגות שמאל הן, אם הן לא דואגות כלל לעובדים בדרגה הנמוכה ביותר????

 8. חגי הכהן :

  חנה – לטיף דורי היינו ראש הדסק הערבי של מרץ. אם הגג המשותף שאתם מציעים בנוי מקש וגבבה של עיקור עצמי של הלאומיות היהודית בא"י אני מעדיף להיות בחוץ ולהירטב בגשם. וכך גם רוב העם.

  לא את ולא מתן עונים לי על הבעיות הרציניות במצע שלכם ומתעקשים על הסיסמה – "אבל תראה! יהודים וערבים עובדים יחד! נכון שזה יפה?" מאוד יפה, במיוחד כשאני רץ למקלט מול הקאסמים בדרום והקטיושות בצפון. מחמם לב ממש.

  ואתם גם משקרים, אתם לא היחידים עם שיתוף פעולה יהודי ערבי. דע"ם מוצלחת מכם כי היא פחות צבועה ומתנשאת. כמובן שיש עוד מפלגה, קצת יותר גדולה מדע"ם, בשם מרץ. אני מאחל לך כל טוב עם הבחירה שלך.

  מתן – תודה על הקומפלימנט! אני מזמין אותך לעיין בספרו המעניין של יעקב עובד "קומונות וקהילות שיתוף" כחלק מנסיונך למוטט את המדינה הקפיטלסטית. וכמו כן, אני ממליץ על "מחווה לקטלוניה" של גורג' אורוול הקשיש.

  גם לך אני מאחל, כמובן, אושר ובריאות.

 9. חנה :

  אז איזה מקום לטיף דורי ברשימה לכנסת? או שהוא מסתפק הפעם בדסק?

 10. חגי הכהן :

  שמעתי שאפשר לשאול שאלות באינטרנט ומקבלים תשובות, בבקשה:)

  http://www.myparty.org.il/aspx/contact.aspx

 11. Kmtquuuk :

  Lr408u comment6, http://www.asasancutaries.org, [url=http://fattoday.ifrance.com/www.asasancutaries.org.html]www.asasancutaries.org[/url], http://fattoday.ifrance.com/www.asasancutaries.org.html http://www.asasancutaries.org, >:OO,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.