חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שכר הבכירים: האינטרס מאחורי הפרסום

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 2.02.09 6:07

עמי וטורי מ"כוח לעובדים" מתייחס לטקס השנתי של פרסום שכר הבכירים השערורייתי, לכאורה, ותוהה מהם האינטרסים מאחורי פרסום כזה

הפרסומים על בעלי השכר הגבוה במגזר הציבורי מקוממים בעיקר בגלל מה שעומד מאחוריהם. יש במגזר הציבורי עובדים שאכן מקבלים שכר גבוה מאוד. אלא שהפרסום אינו חלק מתהליך האכיפה של שכר שוויוני במגזר הציבורי. שהרי לשם כך יש פעולות פשוטות שהממונה על השכר יכול לבצע בלא להזדקק לשירותיהם הטובים של מעריב, דה מרקר וידיעות.

צריך להודות שבחלק מהמקרים השכר הגבוה הוא פועל יוצא של שחיתות פנימית שבמסגרתה מתקיימים בתוך המגזר הציבורי מעמדות מובהקים. בצמרת בכירים שחלקם מנהלים וחלקם מקורבים השולטים בוועדים ומהווים בפועל יותר "הנהלה ב" מנציגות עובדים (יש כמובן גם הרבה מאוד ראשי וועדים וחברי וועדים ישרים ואמיצים הנאבקים למען חבריהם לעבודה ואותם לא תימצאו בדרך כלל בקבוצת מקבלי השכר החריג). מתחתם העובדים הקבועים שחלקם חבים טובה לבכירים וחלקם חוששים לצאת כנגד הבכירים ולאבד את הפריווילגיות שיש להם. עוד יותר למטה ישנו ציבור רחב מאוד של עובדים ארעיים במגזר הציבורי ששכרם סביר במקרה הטוב, אין להם כל יכולת להיבחר להנהגת הוועדים ויכולתם המעשית להשפיע על הוועדים וההסתדרות מוגבלת ביותר. בתחתית נימצא כמובן כוח האדם המופרט של המגזר הציבורי, כלומר עובדי הקבלן וכוח האדם ועובדים במסגרת עמותות מסוימות שממלאות תפקיד דומה לזה של חברות הקבלן. הם משלמים לרוב דמי טיפול בתמורה להסכמים קיבוציים האומרים לחול עליהם אבל אלו לא תמיד נאכפים. יש גם הרבה עובדים לא מאוגדים במגזר הציבורי שלא חלים עליהם הסכמים קיבוציים וגם הם אינם "מלקקים דבש" בלשון המעטה. שלוש הקבוצות האחרונות מהוות חלק גדול מאוד ואולי אפילו את הרוב בקרב עובדי המגזר הציבורי בישראל.

אבל כאשר העיתונות הכלכלית. כותבת על שכר הבכירים היא לא עושה זאת במטרה להטיף חס וחלילה למבנה שכר שיווני יותר במגזר הציבורי, לעודד ארגוני עובדים דמוקרטיים יותר ולוודא כי כל עובדי המגזר הציבורי ולא רק הבכירים ייהנו מתנאי העסקה ראויים. המטרה הסמויה היא קרוב לוודאי הפרטה מלאה. כלומר העברת חברות ופעולות של המגזר הציבורי לידיהם של תאגידים פרטיים שגם הם יודעים לנצל, לעשוק, להעסיק עובדי קבלן בשכר מינימום ועובדים ארעיים בשכר מינימאלי, להשחית וועדים או למנוע את התארגנותם של עובדיהם מלכתכילה, לשלם שכר אסטרונומי למנהלים שלידו שכר בכירי המגזר הציבורי ניראה עלוב ומיסכן, והכי חשוב להעשיר עוד קצת את משפחות ההון שמחכות בקוצר רוח לאיזו חברת חשמל או נמל ים פרטי משלהם.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. שרית :

  ואי לנו אם יהיו הפרטות נוספות.
  לעבוד בשיות הציבורי אינו מילה גסה. שכר גבוה גם יש לתת, אך יש פערים "ראויים" ויש "לא ראויים".
  מנהלי בתי לים כמו ברזילי וצפת, שהם כושלים בניהולם, אינם מצדיקים שכר גבוה.
  אלו שמניבים תוצאות ומקדמים דברים- כן.
  הכל לפי מדדי המיגזר העסקי.
  ודי להפרטת המדינה!

 2. חיים :

  ומצד שני, רוב שיאני השכר הם בכירים בוועדי העובדים והגילדות החזקות במשק.

  כלומר, דו"ח שכר הבכירים מציג את הבעייתיות בקיום של ועד העובדים, את העובדה שכשם שהאינדיבידואל עשוי להגרר לשחיתות, כך גם הקולקטיב עלול להגרר אליה.

 3. אלעד הן :

  כמובן שמה שהחבר חיים אומר הוא שקר מוחלט. שיאני השכר במשק עובדים כולם עד האחרון במגזר הפיננסי ולא הציבורי.

 4. עמית-ה :

  עמי אתה צודק כתמיד.
  המעניין הוא חושפי ההסכמים השערוריתיים, אלו ימצאו את עצמם עוד שנה שנתיים במגזר הפרטי אותו הם מטפחים עכשיו ובכיסם שכר חודשי זהה לשכר השנתי של שיאני השכר במגזר הציבורי.

  כל מיני יוגבים וזילקות ורובים שאומרים שיש שחיתות, שהפרשי השכר הם פי 20 במגזר הציבורי – לכן צריך לפריט, כדי לקבל הפרשים של 20X20.

 5. שלי יחימוביץ מציעה חוק, קדימה והליכוד מנסים לטרפד :

  […] הצעות חוק בעניין שכר הבכירים: האחת של מירי רגב והשניה של מאיר שטרית נועדו לטרפד את […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.